I v době Covidu-19 se dá letět do exotiky. Na jaře 2021 jsme to vyzkoušeli.

Přemýšlíte, zda se vydat na dovolenou do exotiky? Máte strach z toho, jak bude cesta probíhat, jaká jsou omezení na letištích, v letadlech či v resortech? I přes restrikce v Evropě se najdou místa v exotice, kam můžete odletět od starostí a užít si bezstarostnou dovolenou v teple. Samozřejmě existují jistá omezení, a ne vše je jako dříve, ale ani přesto se nemusíte cestování obávat! DELUXEA přináší ty nejaktuálnější informace.

Mezi destinace, které nyní můžete navštívit a které doporučujeme, patří především Maledivy, Dubaj, Seychely či Dominikánská republika. Zanzibar navštívili naši specialisté během října 2020 a Maledivy několikrát na jaře 2021, aby sami vyzkoušeli, jak to funguje. Zjistili, že se není opravdu čeho obávat.

 

K letenkám Emirates zdarma pojištění pro případ COVID 19

Letecká společnost Emirates nabízí ke všem letenkám vystaveným od 1.12.2020 zdarma pojištění pro případ onemocnění COVID-19! Pojistní je poskytováno ve spolupráci s AIG Insurance. Pojistka kryje tato rizika:

 • až 500 000 USD na léčebné výlohy v souvislosti s onemocněním Covid-19
 • 150 USD denně na náklady na karanténu 

V případě pozitivního testu COVID-19 před odletem do destinace či zpět je nutné uhradit poplatek za změnu letenky dle aktuálních podmínek. Může to být ve výši od několika set korun až po tisícikoruny. Podrobnější informace najdete zde

Podmínky k využití pojištění zdarma:

  • vztahuje se na všechny cestující s letenkou zakoupenou od 01.12.2020 (včetně)
  • u zpáteční letenky je pojistné krytí platné po celou dobu trvání cesty (nebo maximálně 365 dní po odletu z původní země odletu, cokoliv je dříve)
  • pro jednosměrné letenky pojistné krytí končí po uplynutí 48 hodin po příletu do cílové destinace
  • krytí nákladů na karanténu v zahraničí končí po uplynutí 31 dní po příletu do cílové destinace
  • podmínky jsou stejné celosvětově, zahrnují však několik výjimek
  • konečné znění podmínek pro jednotlivé země naleznete na Emirates.com
  • v případě potřeby se cestující jednoduše obrátí na tým zákaznické podpory AIG
  • cestující se nemusí nikde registrovat ani vyplňovat žádné formuláře před odletem
  • cestující není povinen toto pojistné krytí využít
 

MALEDIVY otevřené od 15.07.2020

  • Povinný PCR test pro přílet na Maledivy (nesmí být starší než 96 hodin před odletem na Maledivy), platí od 10.9.2020
  • Nutnost mít potvrzený pobyt jen na jednom ostrově
  • Vyplnění vstupního zdravotního formuláře online nejpozději 24h před příletem je podmínkou pro potvrzení víza po příletu na dobu 30 dnů
  • Výrazně doporučeno je pojištění pokrývající náklady na ošetření v případě onemocnění COVID-19 (zahrnuje ERV pojišťovna)
  • Namátkové testování na letišti, vstupní kontrola teploty všem pasažérům
  • Na letišti, v transferu a v uzavřených veřejných prostorách je nutné nosit roušku, nebo jiné zakrytí obličeje
  • Všechny resorty procházejí důkladnou kontrolou ze strany vlády pro splnění podmínek pro otevření. Postupné otevírání resortů. Dodržování rozestupů.
  • Před odletem z Malediv je potřeba podstoupit PCR test (nesmí být starší než 72 hod před odletem) a opět vyplnit maledivský zdravotní formulář online a online příletový formulář do ČR
   Po návratu do ČR je nutné provést samoizolaci a nejdříve 6. den od návratu podstoupit další PCR test
  • Letecké společnosti, které létají na Maledivy : Qatar Airways z Prahy 4 times a week with Qatar airways a z Vídně 4 times a week with Qatar airways, Emirates z Prahy 6 times a week with Emirates a z Vídně 7 times a week with Emirates

Odlety do exotiky 6 times a week with Emirates z Prahy a 7 times a week with Emirates Vídně  

Zatímco dřív bylo možné odletět na dovolenou každý den, dnes jsou lety o něco omezenější a můžete tak cestovat do exotiky 6 times a week with Emirates z Prahy a 7 times a week with Emirates Vídně. Lety operují stále stejné letecké společnosti – tedy především Qatar Airways nebo Emirates. Letadel létá méně na všech linkách a při přestupu musíte počítat s delším čekáním.

Na co si nově dát pozor před cestou

Zásadní změnou, kterou při cestě do některých destinací je nutnost podstoupení PCR testu na Covid-19 a vyplnění příjezdového formuláře. Dříve jste před cestou nemohli zapomenout tzv. „tři P“ (pas, peníze, pojištění), nyní se tahle poučka rozrostla na „5 P“ (pas, peníze, pojištění, PCR test a příjezdový formulář). Pro zpáteční cestu také Česká republika vyžaduje vyplnění online příjezdového formuláře před návratem domů.  

Jak to probíhá při přestupu na letišti?

I na letištích poznáte, že se létá méně než v minulých obdobích. Nicméně třeba v katarském Doha to poměrně žije, jsou otevřeny obchody, restaurace i salonky (Business, VIP apod.), takže se zabavíte i při delších přestupech. Samozřejmě všude je potřeba dodržovat rozestupy, nosit roušky, dezinfikovat si ruce, podstoupit měření teploty pomocí termokamer či bezkontaktních teploměrů a v případě určitých příznaků nemoci je také možné, že podstoupíte další PCR test. Ale pokud opravdu na dovolenou chcete, tak jsou tohle jen „maličkosti“, které vám ale mohou zaručit zvýšenou bezpečnost.

pavlina-a-roman-maledivy-043.jpg 
 

 

V letadlech se budete cítit bezpečně - a bezpečné to opravdu je

Určitá hygienická opatření platí také na palubách letadel. Zpravidla obdržíte tzv. hygienickou sadu s desinfekcí, rouškou, ochranným štítem a hygienickými rukavicemi. Někdo se může strachovat, jak vydrží několik hodin v letadle s rouškou či štítem na obličeji, ale kromě prevence před viry to má i své další výhody jako ochrana před suchým a chladným vzduchem, který v letadlech bývá. Během stravování si můžete roušku i štít sundat. Samozřejmě také letecký personál nosí ochranné obleky a v letadlech jsou instalovány Hepa filtry, které zajišťují filtraci vzduchu během celého letu a odstraňují 99,97% všech virů a bakterií. Nemusíte se bát přeplněných letadel, obsazenost v mnohých případech nyní dosahuje od 20 do 40%. V Business třídě a First Class je pak možnost uvolněnějších pravidel, pokud jsou mezi sedadly vetší rozestupy, či pokud máte uzavíratelnou kabinu (např. Q Suite u Qatar Airways). V takových případech je možné štít i roušku sundat. Zkrátka vše je nastaveno tak, aby byla zaručena maximální možná ochrana cestujících.

pavlina-a-roman-maledivy-034.jpg 
 

 

Po příletu do cílové destinace

Letiště na Maledivách nebo Zanzibaru jsou nyní poměrně málo vytížená a nemusíte mít obavy z přeplněných prostorů. Příletů je do těchto destinací prozatím pomálu, i když se očekává postupně zvyšující se frekvence. Po příletu vám bude změřena teplota a vyžádáno předložení pasu a příjezdového formuláře (někde online s QR kódem, jinde v papírové podobě) na imigrační kontrole. V případě nutnosti předložíte také certifikát o negativním PCR testu. Poté už jen vyzvednete svá zavazadla a vydáte se k místu pro transfer do hotelu, který je také pečlivě a pravidelně dezinfikován.

 

Hotely dělají vše pro pohodlí svých hostů

V hotelech a resortech se snaží udělat maximum pro to, aby se hosté cítili bezpečně a spokojeně a zároveň aby si nepřipadali výrazně omezováni množstvím restrikcí. Stručně a jednoduše řečeno – aby si svou dovolenou maximálně užili. Ano, i tady najdete různá opatření jako dezinfekce rukou i častější desinfekce veřejných prostorů, dodržování rozestupů, personál s ochrannými pomůckami nebo měření teploty jednou za čas. Některé hotely vyžadují i nošení roušek v uzavřených veřejných prostorách nebo poskytují bufetové stravování s obsluhou. Dle slov našich klientů i z osobních zkušeností DELUXEA specialistů tyto skutečnosti neovlivní celkový dojem z dovolené. Stále si můžete užívat plážové relaxace, vodních sportů, lázeňských procedur a mnohého dalšího. Dovolená v exotice tedy může být stále tou úžasnou dovolenou, na kterou jste byli zvyklí!

vendy-zanzibar-dovolena-013.jpg 
 

 

Před odletem domů

Vzhledem k aktuální situaci se doporučuje být na letišti s větším předstihem než 2 hodiny před odletem a je nutné znovu vyplnit odletový formulář (opět někde elektronicky, někde v papírové podobě), stejně jako příjezdový formulář do Česka či Rakouska, který budete potřebovat při příletu zpět do Prahy (vyplníte elektronicky před odletem z destinace) či Vídně (před přistáním dostanete papírový formulář v letadle). U elektronických formulářů je nutné si uložit QR kódy do telefonu nebo je vytisknout. Na letištích se opět měří teplota a všude jsou k dispozici stojany k dezinfekci rukou. Letecká společnost Emirates požaduje na cestu zpět PCR test, odběr ale zajistí Váš hotel na Maledivách (za poplatek dle hotelu) a tedy v letadle jste opět v relativně bezpečné bublině.

 

Specialisté DELUXEA jsou tu pro Vás!

Nemějte strach z cestování ani v této nelehké době. Naši specialisté situaci pečlivě monitorují a v případě jakýchkoliv nenadálých změn vás budou o všem informovat. Čím dál více hotelů v naší nabídce navíc garantuje zvýhodněné či „Nulové storno“ až do 24 hodin před začátkem Vašeho pobytu. Rádi s vámi probereme preference a možnosti ohledně dovolené a připravíme nabídky na míru. Už jsme měli klienty, kteří dostali těsně před cestou pozitivní test. Všechny naše hotely reagovaly vstřícně a jejich rezervaci posunuli na dobu, až budou zdraví (zdarma nebo za malý poplatek).

Naši zaměstnanci v říjnu 2020 i na jaře 2021 absolvovali několik inspekční cesty do exotiky a rádi se s vámi podělí o podrobné informace. V případě, že by vás zajímal podrobný příběh a zážitky z cest, můžete si přečíst Zprávy z inspekčních cest na Maledivy a Zanzibar na těchto odkazech.

pavlina-a-roman-maledivy-026.jpeg 
 

 

Zdravotní situace a pojištění na cestách

Protože při příletu např. na Maledivy musí mít všichni negativní PCR test, je nízké procento nakažených, a tudíž i menší pravděpodobnost, že se sami nakazíte. Jste tedy v téměř bezpečné bublině. To souvisí také s nemocniční péčí, kdy zdravotnictví není zatížené tlakem koronaviru a v případě potřeby se vám dostane maximální péče.

Při cestě do exotiky důrazně doporučujeme mít zajištěné pojištění, které pokryje náklady na ošetření v případě onemocnění COVID-19 v zahraničí (některé destinace/hotely to dokonce vyžadují). Takové pojištění Vám s radostí zařídíme my, přes ERV Evropskou pojišťovnu.

 

 

We traveled the destination. We will provide you with personal advice.