zítra 02.10. od 08:00 do 12:30
Jindřiška Jelínková - svatba Srí Lanka 2009
zítra 02.10. od 08:00 do 12:30

Moje Svatba v ráji na Srí Lance popisuje osobní zkušenost Jindřišky Jelínkové
Svatba je bezesporu jedním z nejdůležitějších kroků v životě. Není nad to, když se Vás ujmou zkušení odborníci. My se rozhodli netradičně pro tradiční obřad na ostrově Srí Lanka.
O vše se perfektně postarala cestovní kancelář DELUXEA se specializací na dovolenou v exotice. Jste-li zvědaví, jak vše probíhalo, čtěte dál ;-)
V dubnu 2009 jsme navštívili zelený ostrov Srí Lanka s následným krátkým pobytem na Maledivách. Na Srí Lance jsme poznali hlavní město Colombo, poté jsme vyrazili do vnitrozemí do oblasti „kulturního trojúhelníku". Poslední 2 dny jsme strávili na plážích na jižním pobřeží ostrova. Následujících 6 slunných dní na Maledivách nás dobilo energií a jen s velkým sebezapřením jsme nasedali do letadla zpět směr Evropa. Kombinaci poznávání a turistiky na Srí Lance s následnou relaxací na zářivě bílých plážích Malediv mohu pro aktivní cestovatele vřele doporučit.
Naše svatba se konala 24.4.2009 v hotelu Mahaweli Reach v oblasti Kandy. Datum záleží na snoubencích i na volném termínu oddávajícího. Svatby se na Srí Lance mohou konat kterýkoli den v týdnu, včetně nedělí a státních svátků. Jediným omezením je vyžadovaný min. počet dnů strávených na Srí Lance před samotným obřadem – ze zákona 4 dny. Obřad je obvykle v dopoledních hodinách, popř. v jiném čase na vyžádání.
Zatímco jsme odpočívali a poznávali bohatství této krásné země, přípravy na tradiční kandyjský svatební obřad v hotelu Mahaweli Reach vrcholily. Náš obřad se konal od 10:00 hodin. Vyžehlené svatební šaty a krásná kytice s donáškou na pokoj jsou samozřejmostí. Hotel umožňuje i zapůjčení klasických srílanských sárí, bez kterých se žádná domorodá žena neobejde ani v každodenním životě. My však zvolili zcela neformální styl, čímž jsme možná způsobili lehký kulturní šok, nicméně, co by pro klienta neudělali. Věřím, že úsměvy a gratulace byly opravdu upřímné.
Obřad samotný byl pro nás Evropany velmi exotický a perfektně zorganizovaný. Zhruba hodinu před začátkem obřadu jsme se měli připravit na pokoji, kam nás přišli vyzvednout kandyjští tanečníci a bubeníci. Nejprve odvedli k poruwě" (vyzdobené místo obřadu) ženicha a pak se vrátili pro mě. Vystoupali jsme po schůdcích poruwy a promlouval k nám koordinátor obřadu.
Zde mi dovolte zmínit několik místních zvyklostí: Za stálého zvuku modlitby nejprve ženich uváže nevěstě bílý ubrus kolem pasu jako symbol početné rodiny, následuje výměna prstýnků, po té si vzájemně předávají listy s drobnými penízky – celkem 7×. Jsou požádáni, aby při tom mysleli na své předky a příbuzné – toto symbolizuje 7 předchozích generací a úctu k rodině, ze které pocházíme.
Poté nám koordinátor obřadu svázal malíčky a poléval je rýžovým vínem jako symbol věčného spojení. Následovalo vzájemné krmení místními pečenými sladkými rohlíčky a zapíjení mlékem (ve zdejším horku obzvláště náročné). Místní dívky nám zazpívaly několik krátkých písní a tím byla ceremoniální část obřadu u konce.
Následovala krátká neformální řeč oddávajícího, dále nejprve ženich a poté nevěsta opakují po oddávajícím krátký svatební slib. Text přísahy v angličtině jsme si domluvili s oddávajícím v rámci pevně stanoveného obsahu předem a ženich ho měl v dlani srolovaný jako nápovědu i při obřadu ;-)
V souladu se srílanskými právními předpisy probíhá obřad v anglickém jazyce, ačkoli není jazykově náročný, je lepší když mají oba snoubenci alespoň základní znalost angličtiny. Manželství je zpečetěno podpisy do úředních knih, následuje přípitek, zapálení svícnu štěstí, krájení svatebního dortu, případně focení. Po svatebním obřadu vystaví místní úředník oddací list a nechá ho přeložit do angličtiny. Dále je třeba ho superlegalizovat v Dilí.
Po slavnostní tabuli jsme byli pozvání do nedalekého buddhistického chrámu pro mě samotnou překvapivě moudré a milé požehnání do života a následoval naprosto úžasný slavnostní oběd o čtyřech chodech se svědky a s osobní účastí šéfkuchaře a vrcholového manažera hotelu. Z posledních sil, které nám po tomto náročném, ale příjemném, posezení zbyly, jsme se vydali do proslulého Chrámu Buddhova zubu na večerní modlitbu. Chrám doslova praskal ve švech – toto posvátné místo láká tisíce návštěvníků svou magickou atmosférou buddhistických symbolů a procesí, během kterých město voní santalovým dřevem, zdobí ho lotosové květy a zní rituální bubny. Po návratu na hotel nás čekala romantická večeře při svíčkách a jak jinak – svatební noc…
Podívejte se na videa, kde jsem se podělila u své zážitky:
Svatba v ráji v České televizi - vystoupení v pořadu Sama doma začíná na 24. minutě záznamu
Svatební expo 2012 - Gauč s profíkem: Výběr místa na svatbu