Ač restrikce stále v naší zemi panují, jsou i možnosti kam vycestovat za exotikou a přijít na jiné myšlenky spojené s odpočinkem u moře. Zanzibar je jedna z možností, kam se dá vydat i v této nepříliš příznivé situaci pro cestování. Tanzánie, pod kterou spadá i ostrov Zanzibar, se otevřela turistům začátkem června. Jsou zde možnosti jak pobytové dovolené u moře, tak si zkombinovat pobyt u moře se safari v pevninské části země.

Naším cílem dovolené byl ostrov Zanzibar. Země jako taková nevyžaduje předložení negativního PCR testu. Pro přílet stačí mít zajištěné cestovní pojištění a vstupní vízum. To je možné si zajistit dopředu online, nebo si ho snadno koupíte po příletu na letišti.

 

 

Naši cestu jsme se rozhodli absolvovat lety společností Qatar Aiways. Letecká společnost patří mezi nejlepší společnosti světa, pravidelně se každý rok umisťuje na nejvyšších příčkách hodnocení kvality a péče o cestující. Odlet jsme zvolili z Vídně, abychom se vyhnuli cestě z Brna do Prahy a neukončili tak naši dovolenou již někde po cestě na dálnici D1 :)

Odlet z letiště Vídeň

Cesta do Vídně utekla velmi rychle, jde vidět, že si naši sousedé dali práci a dálnici k českým hranicím dokončili brzy. Na letišti jsme využili parkování na parkovišti C, na kterém můžeme zaparkovat za zvýhodněnou cenu parkování, jenž vám můžeme k vaší dovolené rovněž zajistit.

Letiště samotné na mne působilo velmi ospale, stále jde vidět, že jsou omezené možnosti pro cestování a nelétá se tolik jako dříve, proto odbavení na přepážce Qatar Airways proběhl velmi rychle. Na letišti je vyžadováno nosit roušku, na desinfekce na ruce narazíte na každém kroku. Jde vidět, že dodržování hygieny a odstupu minimálně 1 m zde funguje naprosto automaticky a nikdo se nad tím nepozastavuje. Je to minimum, co můžeme pro své zdraví udělat a chránit se před koronavirem.

V odletovém gatu Qatar Aiways nám před nástupem do letadla všem rozdali štíty, se kterými, společně s rouškou vstupujeme do letadla. Nezapomeňte si sundat ze štítu ochrané pásky, ať přes něj vidíte.

Po nastoupení všech cestujících jsem se rozhlédla po letadle a uvědomila si, že nás cestuje všeho všudy tak 30 lidí. Prostoru je tedy pro každého dost. S přítelem máme pro sebe celé trojsedadlo u okýnka a pohodlně se tak uvelebujeme na první část našeho letu. Let z Vídně do Doha trvá 5,5 hodiny. Personál letadla po celou dobu letu je oblečen v ochranném obleku, na obličeji mají roušku a brýle. Obdržíme balíček obsahující ochranné rukavice, roušku a antibakteriální gel. V průběhu cesty je požadováno míst na sobě roušku a ochranný štít. Obojí samozřejmě ale můžeme sundat při konzumaci jídla nebo napití se. Filtraci vzduchu v letadle zajišťují kvalitní Hepa filtry, které odstraňují 99,97% všech virů a bakterií. Nemám žádné obavy z cesty a o to víc se těším, až bude za námi i druhá cesta z Dohy na Zanzibar a ocitnu se tak v ráji.

 

 

vendy-zanzibar-dovolena-036.jpg
 

Přestup v Doha

Přestup v Doha proběhl rychle a hladce. Před kontrolou příručních zavazadel se prochází okolo přístroje kontrolující cestujícím teplotu. Osobně jsem si jej ani nevšimla a zaregistrovala ho až při zpáteční cestě domů. Letiště bylo poloprázdné, nejvíce lidí se vyskytovalo v centrální části u velkého zlatého medvěda, který je takový centrální bod letiště, odkud cestující mířili k jednotlivým gate na své lety. Obchody, salonky i food court fungují bez omezení.

Pro cestující, jenž mají na své cestě dlouhé čekání doporučuji využít salonek nebo transitní hotel. Vstup do hotelu nebo salonku se nachází jen pár kroků od zlatého medvěda, nemůžete to minout. Naše lety měly příjemnou návaznost, proto jsme ani jedné této služby nevyužili. Na letišti je samozřejmostí nosit roušku, štít bude opět třeba až do letadla.

Na druhý let bylo letadlo poměrně více zaplněné než let z Vídně. Je to dáno tím, že Qatar má propojený let na Zanzibar se zastávkou v Dar Es Salaam, hodně cestujících proto vystoupilo zde a my pak pokračovali dále na Zanzibar. V Daru z letadla nevystupujete, pouze se čeká až vystoupí cestující mířící na toto letiště a zhruba po hodině a dvaceti minutách letíme dále. Z Daru na Zanzibar je to pouhých 18 minut letu, takže než se nadějeme už opět přistáváme v naší cílové destinaci na ostrově Zanzibar.

 

 

Přistání na Zanzibaru

Před přistáním nám v letadle stevardi rozdali zdravotní formulář, který je třeba vyplnit. Předává se pak na přepážce spolu formulářem na vízum, pokud jste si jej nezařídili dopředu online. Při vstupu do letištní haly nám měří teplotu a použijeme desinfekci na ruce. Následuje pak vyřízení víza. Nejdříve se jde k jedné přepážce, kde si vás vyfotí a vezmou skeny otisky prstů. Následuje pak přepážka na zaplacení víza (vízum můžete hradit kartou nebo v hotovosti. Doporučuji být připraven na oba způsoby platby, jelikož to velmi často mění, takže na platbu víza mějte připraveno obojí :) ).  Pak už jen následuje vyzvednutí zavazadel a můžeme vstoupit do této kouzelné zemi.

Na první pohled Vás asi zarazí vzhled letiště, které působí omšele a staře, ale nemějte obavy. Hned vedle postavili nový moderní terminál, který se dokončuje a v nejbližších měsících začne fungovat. Přílety a odlety budou pak mnohem příjemnější. Můžete posoudit i na fotografii.

vendy-zanzibar-dovolena-031.jpg 
 

Tulia Zanzibar Unique Beach Resort

Pro naši pobytovou dovolenou jsme si vybrali butikový hotel Tulia Zanzibar Unique Beach Resort.

Jedná se o malý butikový český resort s nabídkou ubytování v jedné ze 16 vilek umístěných v zahradě nebo u pláže. Na místě se potkáte i s českým managementem, proto pokud má někdo obavu, že by se v zahraničí nedomluvil, Tulia je skvělou volbou pro trávení dovolené. Hotel není přímo zaměřen jen na českou klientelu, potkáte se tu i s jinou národností hostů z Evropy i Ameriky.

Velký důraz je kladen na poskytování výjimečných služeb. Co je třeba vypíchnout, je individuální přístup ke každému klientovi, proto se zde po pár dnech pobytu cítíte jako mezi přáteli. Atmosféra je zde úžasná! Jde vidět, že jim na hostech opravdu záleží. Exkluzivitu doplňuje zážitkový fine dining koncept stravování. Veškeré jídlo je podáváno formou výběru několikachodového menu, kde si každý jistě vybere, na co má zrovna chuť. A pokud ne, je možnost požádat o přípravu jiného pokrmu dle vašeho přání. Velkou část potravin, kterou v kuchyni šéfkuchař používá, je pěstovaná na hotelové farmě, která je i skvělým útočištěm pro odpočinek a relaxaci ve stínu stromů. Celkový koncept stravování all inclusive je unikátní, vše je zahrnuto v ceně, neplatíte za žádný prémiový alkohol nebo luxusní jídla jako je lobster apod.

Hotel se nachází na východním pobřeží v klidné lokalitě, kde vás v průběhu dne na pláži neobtěžují žádní místní obchodníci, kteří by vám nabízeli suvenýry nebo nekvalitní výlety. Díky své poloze je třeba počítat, že během dne je moře ovlivněno přilivem a odlivem v závislosti na fázi měsíce (při úplňku a novu moře uteče dále k reefu). Tento jev se střídá každých 6 hodin, takže jej vždy 1x za den potkáte. Nám toto nevadilo, mělo to své kouzlo projít se po mořském dnu, kde sledujete v lagunách živočichy, kteří čekají na návrat moře. A navíc ten čas, kdy bylo moře pryč, rychle utekl. Dalo se zabavit v krásném bazénu, nebo na skluzavce, kterou využívají nejen děti, ale i dospělí.

Případně můžete vyrazit na výlet nebo využít jiné aktivity, které hotel nabízí. Každý klient obdrží na uvítanou 60 min masáž zdarma, může si půjčit elektrickou koloběžku, paddle board, kajak, zacvičit si jógu s českou instruktorkou a spoustu dalšího.

Náš pobyt nebyl jen o válení se v hotelu, vydali jsme se i na výlet. Protože jsem zde byla minulý rok a Stone Town a zahradu koření jsem již navštívila, zvolili jsme tentokrát variantu výletu šnorchlování u ostrova Mnemba Island, který velmi rád a pravidelně navštěvuje Bill Gates. Pokud rádi šnorchlujete nebo se potápíte, doporučuji tuto variantu výletu. Okolo ostrova je krásný korál a spousta rybiček. Při příjezdu jsme dokonce zahlédli i delfíny, kteří zde ráno vždy připlouvají.

Dalším naším výletem byla návštěva pralesa Jozani Forest Park. Jedná se o největší prales na Zanzibaru, kde žijí v přírodě místní zanzibarské opičky guerézy červené. Občas na ně můžete narazit i v jiné části ostrova, nicméně největší výskyt opiček je zde. Součástí procházky po parku je zastávka v magrovovém lese blízko moře.

vendy-zanzibar-dovolena-023.jpg




vendy-zanzibar-dovolena-034.jpg 



 

Odlet domů

Poslední den naší dovolené je tu a my se musíme jít sbalit a připravit na cestu domů. Dopoledne ještě trávíme u bazénu. Dnes dopoledne je zrovna odliv, tak se jdeme projít po mořském dně blíže k reefu. Po cestě potkáváme rybáře a ženy, které pracují na svých políčkách s řasami a sbírají mušle. Pokud má někdo obavy z odlivu, není třeba. I toto patří do přírody a má to své osobité kouzlo. Kde se jen tak můžete procházet po mořském dně, kde po zbytek dne je moře?

Dáváme poslední oběd a vzhledem k tomu, že na Zanzibaru budou za 3 týdny volby a je sobota, tak se ve městě koná velká kampaň voličů, odjíždíme na letiště pro jistotu o hodinu dříve, aby nám letadlo neuletělo.

Při vstupu na letiště je třeba předložit letenky pro kontrolu, že opravdu v ten den odlétáte. Nezapomínáme si dát opět roušky, které jsme během celé naší dovolené vůbec nepotřebovali.

Odbavení na přepážce Qatar proběhlo rychle i díky tomu, že jsme byli na letišti poměrně brzy. Z přepážky si bereme odjezdový formulář, který je třeba vyplnit před odletem. Pak se už dostáváme do čekací haly. Nakupujeme poslední suvenýry domů a čekáme na odlet. Před nástupem do letadla nám opět rozdávají štíty a můžeme vyrazit směr domov.

vendy-zanzibar-dovolena-022.jpg 
 

Let do Doha je opět s mezipřistáním v Dar Es Salaam na 1h a 20 minut. V průběhu čekání nás obchází stevardky a nabízí vodu nebo džus. Postupně nastupují další cestující, z okýnka vidím, jak nám dočerpávají palivo a do zavazadlového prostoru přiváží další zavazadla. Tentokrát letadlo není tak plné jako na cestě na Zanzibar. Skoro celou cestu prospíme, takže 5,5 hodiny v letadle uteče jako nic a ocitáme se opět v Doha. Procházíme okolo přístrojů na měření teploty, necháme si zkontrolovat útroby našich příručních zavazadel a vrháme se obcházet duty free obchody, kde nakupujeme oříšky a další sladkosti domů. I v tuto ranní dobu zde není moc lidí, všude je čisto, na hygienu je zde kladen velký důraz. Každé druhé sedadlo je zaděláno páskou, aby byl zaručen odstup mezi cestujícími.

Tři hodiny čekání uteklo jako nic a my se znovu „naloďujeme“ na náš poslední let, tentokrát do Vídně. Opět je nás v letadle jen pár, každý má k dispozici tak svou trojsedačku. Lety v moderních strojích 787 Dreamliner, které byly nasazeny na všechny naše spoje, jsou velmi pohodlné. Oceňuji zejména možnost stupňovitého odstínění okýnek, zábavní portál Oryx, který disponuje spoustou filmů a zábavou, což snadno vyplní čas během letu.

vendy-zanzibar-dovolena-028.jpg 
 

Přílet do Vídně

Před přistáním ve Vídni dostáváme od letušky příjezdový formulář, kterým kontrolují na letišti přijíždějící turisty do Rakouska. Nás se po výstupu z letadla při jejich kontrole jen zeptali, zda je Rakousko pro nás cílová země, nebo pouze transitujeme. Pokud pokračujete dále do České republiky, tak se vás ptají, jakým způsobem pokračujete domů (pokud jedete třeba vlakem nebo autobusem domů, tak je třeba předložit lístek. Pokud jedete autem, tak doporučuji ukázat parkovací lístek od vjezdu na parkoviště, po nás jej ale vidět nechtěli) a pustí vás dále na pasovou kontrolu.

Na letišti je možný si nechat udělat testy na covid. Na více místech na letišti narazíte na ceduli s umístěním testovací stanice, která se nachází venku před letištěm. Test stojí 120 €  na osobu a uznává jej i naše česká krajská hygienická stanice, pokud není starší 72 hodin po návratu.

 

Před příletem zpět z dovolené do České republiky je třeba nově vyplnit online příjezdový formulář, který se odesílá přímo na hygienickou stanici. Při příletu do Prahy jej chtějí vidět na pasové kontrole, ve Vídni jim stačilo ukázat rakouský příjezdový formulář, který jsme obdrželi v letadle.

Do 5 dnů od vstupu na území ČR je pak nutné podstoupit na vlastní náklady test na přítomnost covid-19. Nejpozději do 7 dnů od příjezdu do ČR je pak třeba výsledek nahlásit na hygienické stanici.

vendy-zanzibar-dovolena-033.png 
 

 I když na první pohled to může vypadat, že není možné nikam vycestovat, tak naše dovolená je jasný důkazem, že to možné je. Proto pokud vás láká navštívit Zanzibar, neváhejte a kontaktujte mne na tel. čísle +420 724 730 016 nebo emailem vendula@deluxea.cz. Ráda vám poskytnu aktuální možnosti, kam je možné se vydat za teplem do exotiky.      

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.