V květnu 2009 jsem navštívila nádherný ostrov Bali, v Indonésii. Přestože cesta byla hodně dlouhá, utekla velmi rychle. Letěli jsme s leteckou společností Korean Air z Prahy pouze s jedním přestupem v Soulu.

Let z Prahy do Soulu trval deset hodin a třicet minut, ze Soulu na Bali šest hodin a třicet minut. Časový posun v Soulu je +7h, na Bali +6h (v letním období). Díky dlouhé době letu a časovému posunu, doporučuji pobyt minimálně na deset nocí pobytu. A pokud chcete Bali trochu poznat, doporučuji kombinaci míst. Například ve vnitrozemí oblast Ubud, severní část s nádherným šnorchlováním Pemuteran a jižní oblast Nusa Dua, kde je plno obchodů
a restaurací.

Ubud

Naše cesta začala ve vnitrozemí, v oblasti Ubud. Je to živá vesnice s obchody, která je centrem rukodělné a řezbářské výroby, obklopená rýžovými poli. Z letiště se sem dostanete za necelou hodinu jízdy autem.

V okolí se nachází plno turisticky zajímavých míst : Goa Gajah – sloní jeskyně, hinduistické poustevní místo, lázně, Yeh Pulu – reliéfy vytesané do skály ze 14. - 15. století, Ceking – terasovitá rýžová pole, Tirta Gangga – vodní palác, Besakih – chrámový komplex 22 chrámů z 8. století, Gunung Kawi – královské hrobky vytesané do skály z 11. století, Tirta Empul – posvátné místo, nejsvětější pramen, chrám a lázně z 10. století.

Pokud jste vyznavači přírody doporučuji výšlap na nejvyšší horu Gunung Agung (3.142 m.n.m.), stále činný vulkán. Výšlap je pro zdatné turisty, trvá cca sedm hodin a vyráží se brzy ráno ve dvě hodiny, abyste stihli východ slunce z vrcholu. Pro méně zdatné doporučuji výšlap na kráter Gunung Batur (1.716 m.n.m.), který zabere pouze tři hodiny. V Ubudu je na hlavní ulici Monkey Street velký výběr restaurací, kde si jistě vybere každý.

Po prozkoumání střední a východní části Bali jsme se vydali směrem na sever. Po cestě jsme vyzkoušeli rafting na řece Yeh Ayung, který trval cca dvě hodiny a byl opravdovým zážitkem, kromě několika seskoků z cca tří metrů jsme projížděli kolem obrovské kolonie ovocných netopýrů (fruit bats), náš průvodce ochotně v průběhu cesty zastavoval na focení a dokonce jsme se mohli i vykoupat pod obrovským vodopádem.

Následovala návštěva botanické zahrady Kabun Raya, kde roste přes 650 druhů stromů a 450 druhů orchidejí. O kousek dál se pod úpatím hory Gunung Catur (2.096 m.n.m.) rozprostírá jezero Danau Bratan a na jeho břehu se tyčí chrám Ulun Danu. Dále jsme minuli dvě nádherná menší jezera Danau Buyan a Danau Tamblingan a udělali si malou procházku k vodopádu Munduk, který padá z výšky 80 metrů.

Pemuteran

Oblast kolem Pemuteranu patří k nejoblíbenějším mezi milovníky podmořského života. Již téměř deset let zde probíhá záchrana korálů. Díky unikátnímu systému se podařilo znovu nastartovat jejich růst. Zničené moře po zásahu lidské ruky a El ňinu tak znovu začíná opět vzkvétat a přímo ze břehu lze při šnorchlování pozorovat nespočet druhů ryb a korálů na umělých korálových stěnách. Pouhých dvacet minut jízdy autem a dalších dvacet minut lodí je vzdálený Jelení ostrov Menjangan, kde se nachází nádherný korálový útes.

Oblast patří do národního parku Bali Barat, vstup je sem možný pouze s průvodcem a v organizovaných výletech. Ale určitě stojí za to. Jen pár metrů od břehu lze šnorchlovat nad nádhernými koráli, ostrov je vyhledávaný i mezi potápěči. Pro přírodní nadšence nesmím zapomenout zmínit oblast Tegal Bunder, kde probíhá umělý odchov chráněného Balijského špačka, pro ranní ptáčata lze zorganizovat pozorování ptáků ve volné přírodě. V národním parku Bali Barat si můžete domluvit trek, podle obtížnosti od dvou do sedmi hodin. Se zkušeným průvodcem uvidíte tukany, šedé opice a rád vám podá výklad o zajímavé flóře.

Tabanan

Dále jsme putovali ze severu zpět směrem na jih a zastavili se v oblasti Tabanan. Odtud je nejlepší výchozí místo na poznání západní části ostrova. Navštívili jsme Motýlí park, kde vám ukážou líhnu a z bezprostřední blízkosti si můžete prohlédnout čerstvě vyklubané motýly.

Pokračovali jsme přes rýžová pole Jatiluwih, která se snaží o zapsání do UNESCO, k směrovému chrámu Luhur Batukau. Schovaný je na úpatí vyhaslé sopky Gunung Batukau (2.276 m.n.m.), obklopený nádhernou tropickou přírodou. Opět pro sportovní nadšence je možné absolvovat výšlap na vrchol, který trvá cca sedm hodin, vychází se ve dvě hodiny ráno. Cesta prochází tropickým deštným pralesem a je opravdovým zážitkem, vřele doporučuji. Pro ty, kteří nejsou tak fyzicky zdatní, je možné připravit pouze dvou až tří hodinovou procházku v okolí, startuje se z malého penzionu Sarinbuana Eco Lodge. Na pobřeží na malém ostrůvku se nachází hinduistický chrám Tanah Lot. Upozornění: okolí chrámu je přístupné pouze při odlivu tedy v odpoledních hodinách!

Nusa Lembongan

Předposlední část pobytu jsme strávili na malém ostrově Nusa Lembongan, na který se lze dostat z Benoa Harbour po hodinové jízdě katamaránem. Většina místních obyvatel se živí pěstováním chaluh, proto je možné podél celého ostrova vidět místní obyvatele, jak každý den sbírají chaluhy a ty pak suší u pláže. V okolí je několik oblíbených míst na šnorchlování, kde při štěstí potkáte i rejnoky. Voda je zde oproti Pemuteranu mnohem chladnější (rozdíl může být i 5°C) Půjčili jsme si zde od místního za cca 300 CZK na den malý skůtr a projeli si celý ostrov včetně sousedního Nusa Ceningan. Díky minimální dopravě jsme neměli problém zvyknout si na jízdu na opačné straně. Návštěvu tohoto ostrova doporučuji na maximálně dvě noci.

Nusa Dua

Pobyt jsme zakončili v oblasti Nusa Dua, kde jsou převážně velké hotelové komplexy. Každý večer ale máte možnost zajít na večeři do jiné restaurace, kterých je zde neskutečné množství.

Oblíbili jsme si nákupní centrum Bali Collection, kde kromě obchodů najdete i restaurace s nabídkou čerstvých ryb, které vám připraví na přání. Vy si jen vyberete úlovek, který se vám zdá nejlepší, zváží vám ho, můžete si vybrat z několika druhů úprav a pak už se jen můžete kochat, jak kuchař za prosklenou stěnou připravuje delikatesu právě pro vás.

Jednotlivé výlety je možné připravit předem a vy si jen můžete užívat servis místní partnerské kanceláře, při každém výletu vám bude k dispozici zkušený průvodce, který nám ochotně odpovídal na všechny naše dotazy. Pro všechny výlety doporučuji brzké vstávání, hlavně při výšlapech na sopky, kdy jistě oceníte nádherné výhledy. Kolem jedenácté hodiny se může začít zatahovat a mraky by vám mohly pokazit zážitek.

Pokud jste se po přečtení mé zprávy z cesty inspirovali a toužíte po podobných cestovatelských zážitcích, ráda vám připravím dovolenou na klíč. Prosím, kontaktujte mě na tel. čísle +420 724 065 777 nebo emailem zajezdy@deluxea.cz. Petra Melková

 

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.