Na začátku října jsme se s kolegyní Kačkou vydaly do Dubaje na inspekční cestu. Pro mě osobně to byl svým způsobem návrat domů, jelikož jsem v Dubaji šest let žila a pracovala. I po pár měsících mé nepřítomnosti jsem byla mile překvapena jakým tempem město roste a jak se den za dnem mění jeho tvář.

     Do Dubaje jsme se vypravily s leteckou společností Emirates a po celých 5 hodin letu si užívaly nadstandardního servisu. Myslím, že kdyby nás čekal let třikrát tak dlouhý, nenudily bychom se ani minutu. Emirates mají oceňovaný systém palubní zábavy, z nabídky nejnovějších a nejlepších filmů, televizních pořadů, her, hudby nebo vzdělávacích programů si vybere opravdu každý. Po výborné večeři jsme si procházely na obrazovkách informace o novinkách v Dubaji, o velkolepých architektonických plánech a těšily se, až to vše uvidíme na vlastní oči. Po přistání jsme byly velmi mile přijaty kolegy z naší partnerské organizace a už se těšily na svět hotelů, luxusu a superlativ.    

První den jsme strávily vizitou pěti hotelů na uměle vytvořeném ostrově Palma. Palm Jumeirah má rozlohu pobřeží celých 78 km a kromě hotelů se zde nachází i residenční čtvrť. My jsme naší inspekci zahájily v nedávno postaveném hotelu Dukes, který se nachází v „kmeni“ Palmy, hned v sousedství hotelu Fairmont. Design interiéru je inspirovaný starou anglickou architekturou a fakt, že jste se neprobudili na anglickém venkově, ale v Dubaji, připomínají ještě stále relativně vysoké teploty. Naše cesta pokračuje do klenotu ostrova, do hotelu The Atlantis. A opravdu, existuje-li v Dubaji hotel, kde si připadáte jako v pohádce Tisíce a jedné noci, pak je to právě The Atlantis. Po výtečném obědě v jedné z restaurací, která se pyšní michelinskou hvězdou, jsme se přesunuly do luxusního hotelu Sofitel. Hotel Sofitel je koncipovaný v polynéském stylu a hned v lobby nás kromě milého přivítání potěšil pohled na zelenou stěnu plnou exotických květin. Čas zde plyne pomalu, v zahradě voní plumérie a nebýt další prohlídky, byly bychom zůstaly déle. Hotel Anantara, v sousedství se Sofitelem nabízí kromě pokojů v hlavní budově a zahradník vilek i nadvodní vilky s nádherným výhledem na Dubai Marinu. A omrzí-li hosta pohled na město, stačí se natáhnout na podlahu a skrze skleněnou podlahu pozorovat podmořský svět Arabského zálivu. Dnešní putování po Palmě jsme ukončily v hotelu Rixos, jehož výhodou je umístění v rámci ostrova. Vodním taxi se tak mohou hosté dopravit do Dubai Mariny nebo si jen tak užívat odpočinku na pláži s výhledem na ikony města: Burj Al Arab nebo právě Dubai Marinu. Po celodenním putování po ostrově se vracíme do Dukes, abychom při dobré večeři u bazénu probraly dojmy a nabraly sílu na další poznávání krás města.

     Druhý den nás čeká v Dubaji velmi oblíbená čtvrť Jumeirah Beach. Vizitu zahajujeme v hotelu Westin a Habtoor. Už jen samotná lobby je impozantní ukázkou luxusu a pokoje jsou světlé a prostorné. Pro hotelové hosty jsou zde tři bazény a líná řeka, vše obklopené zelení a palmami. A rodiče určitě potěší informace, že zdejší hotelový dětský klub je největší v Dubaji. Pokračujeme do nedávno zrekonstruovaného hotelu Le Royal Meridien, kde si po prohlídce pokojů, salónků a lázní vychutnáváme jeden z nejlepších bufetových obědů. Místní spa Caracalla ve stylu starých římských lázní uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Pomalu se přesouváme k známé Promenádě, kde nás čeká návštěva rezidenčního hotelu Ramada Plaza Beach Residence. Výškové budovy nazývané Jumeirah Beach residence slouží z části jako byty pro expatrioty, z části jako hotely a dostavěny byly v roce 2010. Ramada Plaza je tedy vhodnou alternativou plážových rezortů, jelikož se nachází jen pár kroků od pláže, a přitom poskytuje klid a soukromí apartmánu.  A to nejlepší nakonec… Hotel One and Only na ostrově Palma nás nadchnul a ne nadarmo ho mnoho klientů nazývá Rájem na zemi. Že jsme stále ještě v Dubaji připomíná snad jen panorama výškových budov v pozadí. Hotel postavený v andaluském stylu nabízí pro své hosty jen to nejlepší: soukromé vily, privátní člun na pobřeží, lázně Guerlain, tři restaurace s michelinskou hvězdou a neskutečný klid v zahradách s fontánami a bazény.

     Po snídani opouštíme pobřeží a chystáme se na prohlídku městských hotelů, které jsou vhodné zejména pro ty, kteří do města přijíždějí za nákupy, za sportovním vyžitím nebo si tu dělají jen krátkou zastávku na cestě domů. V Dubaji je kolem 500 hotelů, konkurence je zde veliká a tudíž i kvalita městských hotelů je v porovnání s jinými destinacemi na velmi vysoké úrovni. Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru je lokalita hotelu a kvalita služeb. Prohlídku jsme zahájily v Novotel Suites v docházkové vzdálenosti od nákupního centra Mall of the Emirates. Hotel navíc nabízí dopravu na pláž Kite Beach zdarma a pro ty, kteří se nechtějí vázat na pevný jízdní řád hotelu je zde možnost využít autobusových linek městské hromadné dopravy od MOE. Naše cesta pokračuje hotelů sítě Citymax v Al Barsha a v oblasti Bur Dubai. Oba hotely jsou stejně koncipované, nabízejí dostatečný komfort a výhodou hotelu Citymax Bur Dubai je právě jeho lokalita: dojezdová vzdálenost na mezinárodní letiště v Dubaji je přibližně 10 minut. V Deiře, nedaleko Bur Dubai, byl nedávno otevřen i HiltonGarden Inn. Zde nás čeká předposlední inspekce dnešního dne a nutno říci, že jsme byly velmi mile překvapeny, pokoje jsou světlé a prostorné, na střeše hotelu je možno relaxovat u bazénu nebo pozorovat impozantní panorama mrakodrapů na nedaleké Sheikh Zayed Road. Pracovní týden, který zde trvá od neděle do čtvrtka, ukončujeme prohlídkou hotelu Hilton Jumeirah Beach. Hotel se právem pyšní jednou z nejlepších lokalit v Dubaji, postaven byl v roce 2000, pro hosty je k dispozici soukromá pláž s lehátky. Se sklenkou dobrého vína a při poslechu šumění moře vítáme víkend, kdy nás čeká poznávání památek a zábavního parku v Jebel Ali.

     Zlomovým rokem v historii Dubaje je bezesporu rok 1966, kdy byla v oblasti nalezena ropa. V roce 1971 získala nezávislost na Velké Británii a od roku 1990, pod vládou rodiny Al Maktoum, zažívá Dubaj obrovský boom. Od té doby zde roste jeden architektonický skvost za druhým, den za dnem mění město svou tvář a velkolepé projekty dávají tušit, že každá taková návštěva nebo dovolená zde bude svým způsobem nová a výjimečná. V kontrastu s těmito plány a projekty stojí Stará Dubai. Místní trh s látkami a kořením patří stále mezi nejnavštěvovanější, všude nás provází vůně kadidla a neustálé pokřikování ze strany místních prodejců. Stejná lákadla, jen v jiném kabátě, na nás čekají v největším nákupním centru na světe: v Dubai Mall. V Dubaji nic není nemožné, a tak si ve zdejších obchodních centrech můžete zalyžovat, potápět se, zabruslit si na ledové ploše nebo se v simulátoru kokpitu největšího dopravního letadla na světě A380 podívat třeba na Maledivy. My ale pokračujeme za jinou atrakcí, do světa filmů, lega, pohádek, do světa dětské radosti v zábavním parku Jebel Ali. Park tvoří 4 části, Motiongate, Bollywood, Legoland a vodní park Legoland. Ve změti domečků Duplo, postavených z kostiček lega, je slyšet dětský smích. Víkend pomalu končí a my se vydáváme na poslední část našeho putování, do emirátu Ras Al Khaimah.

     Hotely v Ras Al Khaimah mají ve většině případů na rozdíl od Dubaje možnost stravování all-inclusive. Hodně jejich služeb tedy využívají rodiny s dětmi a my jsme navštívily hned několik rezortů tohoto typu: Rixos Bab al Bahr jako jediný hotel v oblasti nabízí možnost ultra all inclusive, nápoje i stravování a la carte jsou zdarma. Vedlejší DoubleTree má krásnou pláž a nově postavenou část BayClub, která je určena spíše pro ty, kteří vyhledávají soukromí a klid. Pro páry nebo novomanžele je ideální hotel Waldorf Astoria, postavený původně Sheikhem jako hotel pro jeho hosty při příležitosti jachtových závodů. Klidný rezort je i Hilton Ras Al Khaimah Spa, kde jsme si prohlédly jak pokoje v hlavní budově, tak vilky, táhnoucí se po pobřeží. Cestu jsme zakončily v městském hotelu Hilton Garden Inn, který nabízí možnost kyvadlové dopravy do výše zmíněného Hiltonu Ras Al Khaimah Spa a hosté tak mohou využít stejných výhod.

      S Dubají se loučíme krásným výhledem z letadla, pod námi se rozprostírají ostrovy Palma a Svět a my jen přemýšlíme nad tím, čím novým toto město budoucnosti překvapí. 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.