Na Maledivách každý rok přibude několik nových resortů, které se rády pyšní samými superlativy, avšak realita může být jiná. I proto jsme se letos rozhodli strávit dovolenou v nově otevřeném resortu Joy Maldives a resortech z řetězce Emerald, které nikdo z našeho týmu doposud nenavštívil.

Tentokrát jsme volili letecké spojení s Qatar Airways z Vídně, které nabízelo lepší poměr cena/kvalita. Z Vídně totiž oproti Praze nasazuje Qatar Airways větší letadla a i servis byl za mě daleko na lepší úrovni. Na trase Doha - Male navíc letecká společnost pro let 01:30 - 07:40 využívá Boeing 777 od Cathay Pacific, který v přední části letadla nabízí obdobu  “premium economy” a konfiguraci 2-4-2. Využili jsme tuto možnost připlatit si za pohodlí a užili si pohodlný let na dvojsedačce s větším místem na nohy i možnosti sklopení sedačky. 

Joy Island Maldives

Joy Maldives, jehož název má evokovat radost a dovolenou plnou šťastných chvil, se nachází na atolu North Malé a zastupuje nejnovější resort z italského řetězce Cocoon Collection. Ostrov byl uměle vytvořený a jeho podoba má připomínat tvar motýla. Nabízí ubytování ve 151 vilkách, široké pláže s bílým pískem a úžasnou tyrkysovou lagunou. Resort otevřel své brány klientům od 01.09.2023. Pojďme se společně na něj podívat.

 

Po přistání na letišti v Malé na nás čekala již tradičně zdlouhavá imigrační kontrola, po které nás na letišti přivítali zástupci resortu a následoval 40 minutový přesun rychločlunem na ostrov. Při příjezdu nás uvítal personál, zlatý nápis JOY situovaný přímo na molu a tři prohánějící se baby žraloci hned pod molem. Na recepci proběhl rychlý check in a drink na uvítanou a již jsme se ocitli v naší vilce.

 

maledivy-joy-emeraldy-071.jpg


 

Naším domovem se na čtyři noci stala plážová vilka v jihovýchodní části ostrova, která pro nás byla ideální volbou. Byť jsou plážové vilky koncipovány jako dvojdomky, nabízí dostatek soukromí, zeleně a z vilky přímý vstup na pláž a do laguny. Vilky jsou zařízené jednoduše a kombinují prvky světlého dřeva s modrou barvou. Na ložnici s obývacím prostorem navazuje z jedné strany částečně otevřená koupelna umístěná směrem do vnitrození ostrova, z druhé strany je umístěna terasa s denní postelí. Každá vilka má před vilou přidělena také svá lehátka a slunečník. S ohledem na deštivější počasí byla jistou nevýhodou částečně otevřená koupelna, kde se občas hromadila voda. 

Uprostřed ostrova se rozkládá recepce, 2 restaurace, bar, bazén, sportovní zázemí a dětský klub. Další restaurace se nachází v blízkosti mola nadvodních vilek. Bohužel ne všude je s ohledem na nově vzniklý ostrov dostatečně vzrostlá zeleň. Ta by potřebovala dorůst zejména v okolí restaurací a některých vilek. Proto v plážových vilách (severovýchod ostrova - A) zatím resort hosty ani neubytuje, prozatím je využívá jako skladovací prostory. V severní části resortu se také nachází zázemí pro zaměstnance, proto se ani celý ostrov nedá obejít.

maledivy-joy-emeraldy-173.jpg

Resort dále nabízí ubytování v plážových suitách v severní části ostrova a plážových suitách s bazénem v jihozápadní části ostrova. Samostatně stojící suity poskytují prostornější ubytování, mají tmavší interiéry a zajímavě řešenou koupelnu s kruhovou vanou. Za mě jsou určitě lepší volbou suity s bazénem díky umístění v rámci resortu s dostatkem zeleně. Pro rodiny s dětmi jsou k dispozici vzájemně propojitelné plážové vilky nebo jedna plážová residence.

Během inspekce resortu jsme navštívili také nadvodní vilky. Stejně jako na sesterském resortu Cocoon, jsou vilky i zde rozděleny na kategorie Lagoon villa s orientací na východ a dále Lagoon Suite, Lagoon Suite with Pool a Lagoon Residence s orientací na západ. 60 nadvodních vilek nabízí moderní světlé interiéry a příjemné prostředí. Jedinou nevýhodou však může být skutečnost, že na západní straně ostrova lze spatřit nově vznikající ostrov.

 

 maledivy-joy-emeraldy-179.jpg

V hlavní restauraci The Market si podle mého názoru každý vybere a najde to své. Koncept bufetové restaurace ve stylu tržiště nabízí široký sortiment. Na snídaních nechyběly jogurty vlastní výroby, musli, omelety, stánek s čerstvým ovocem, zelenina, pečivo, výběr sýrů a salámů. Na obědy a večeře byly vždy k dispozici saláty, domácí těstoviny připravené na několik různých způsobů, čerstvé ryby, asijský koutek, kuřecí maso, jehněčí a rozmanité dezerty. Velmi jsme také ocenili vlastní výrobu mozzarelly a stracatelly. Pro ty, kteří rádi volí méně zdravou formu stravování, nabízel food truck uprostřed tržiště burgery, hranolky, fish and chips apod. Sedět lze v otevřených prostorách, případně menší část restaurace nabízí i klimatizované stolování.

Odpoledne jsme vyzkoušeli Palm Beach restauraci na drobné občerstvení a koktejl při západu slunce. Zde servírovali především jarní závitky, toasty a cookies. Rainbow bar se večer měnil na centrum zábavy s živou hudbou a rozmanitou nabídkou koktejlů. Jednou týdně tu probíhá manažerský koktejl, což je vlastně setkání, kde se probírá zpětná vazba na resort a podává se tradiční italská pizza. Na italské pokrmy a hlavně pizzu si jinak po předchozí rezervaci můžete zajít do italské a la carte restaurace Il Basilico.

maledivy-joy-emeraldy-181.jpg
 

V rámci inspekce resortu jsme zavítali i do dětského klubu Kiddie Cove, který je za nás velmi povedený. Až přistaví bazén pro děti, nebude mít chybu. Fitness centrum, tenisový kurt a kurt pro paddle poskytují prostor pro aktivní odpočinek, místní lázně pak nabízí ideální prostředí pro relaxaci. 

Nebyl by to pravý pobyt na Maledivách, abychom nevyzkoušeli šnorchlování. Nejlepší podmínky jsou ve východní části ostrova zhruba v polovině mola nadvodních vilek, kde můžete spatřit i cabbage coral. Začátečníci jistě ocení i tyrkysovou lagunu s výskytem rybiček a rejnoků, kterou kryjí vlnolamy, a je tak obecně klidnější.

Joy Maldives se snaží o to, aby si zde každý svou dovolenou naplno užil. Přednosti resortu spočívají v jednoduché dostupnosti resortu z Malé, tyrkysové laguně, nových vilkách, kvalitní gastronomií a neformálním konceptu 5* resortu. Někomu však může vadit nedostatečně vzrostlá zeleň a skutečnost, že se za pochodu resort dodělává. Až zeleň vyroste, nabyde resort na své atraktivitě. V tomto směru bych doporučila volit spíše jihovýchodní část ostrova, kde je zeleň přeci jen lepší, nebo nadvodní vily.

maledivy-joy-emeraldy-172.jpg  

Po čtyřech nocích jsme se vrátili rychločlunem do Malé a pokračovali v objevování dalších resortů. Na letišti se nás ujal zástupce resortů  Emerald a čekání na hydroplán jsme strávili v Coral Loungi, kterou sdílí společně zákazníci Trans Maldivian Airways. Za mě jsem byla mile překvapena, jakou proměnou prošel terminál hydroplánů a příletové lounge, které čekání na následující transport mile zpříjemní. Tento den nám přálo i počasí, a tak jsme se během čtyřiceti pěti minutového letu mohli kochat krásnými výhledy na atoly. 

Emerald Maldives

Emerald Maldives se nachází v Raa atollu a byl otevřen v roce 2019. Resort skvěle kombinuje moderní design s tropickým přírodním prostředím a vytváří tak atmosféru přirozené a neformální elegance. Ubytovat se můžete v 60 plážových nebo 60 nadvodních vilách, které jsou velmi prostorné. Na resortu Emerald Maldives nás uvítali proseccem již na mole a následoval přesun golfovým vozidlem až do naší vily. Oblast příjezdového mola může působit trochu neupraveně, ale zde klienti tráví minimum času, a tak to ničemu nevadí. Check in probíhá na vilce pomocí aplikace, kterou si lze dopředu stáhnout do telefonu a kde se dozvíte cenné informace. Každý večer vám také doručí program a předpověď počasí na následující den.

Naše dvě noci jsme strávili v nadvodní vile s bazénem, která představovala milé zpestření pobytu. Všechny vily v resortu nabízí velmi prostorné ložnice, krásné mramorové koupelny a ke každé vilce náleží také kolo. Minibar zahrnuje jak nealkoholické nápoje, tak pivo, víno a drobné svačinky. Nadvodní kategorie jsou laděné do modrých barev a lze si vybrat vodní vilku sunrise s nejlepším přístupem na korálový útes, nadvodní vilu s bazénem a čtyři nadvodní vily s jacuzzi. Najdete zde také dvě prémiové kategorie, nadvodní vilu Superior s vlastním bazénem a obývacím pokojem a Prezidentskou nadvodní vilu s dvěma ložnicemi a bazénem s vnitřním i venkovním využitím. 

maledivy-joy-emeraldy-085.jpg

Plážové vily jsou umístěné ve vzrostlé vegetaci a laděné do zelených přírodních barev, kde si můžete vybrat ze 7 kategorií. Marina vila s bazénem představuje vstupní kategorii, která bohužel nemá prakticky pláž. Další plážové vilky, plážové vily s jacuzzi nebo bazénem jsou pak rozesety podél ostrova s lepším či horším přístupem na pláž. Bohužel ostrov trpní na erozi a tak je zde řada vlnolamů a zpevňovacích zídek. Nejvíce se nám líbila plážová vila Superior s bazénem, která má navíc obývací pokoj. Nově resort přestavěl několik klasických plážových vil na rodinné vily s bazénem, kde najdete dvě ložnice a dvě koupelny. Pro početnější rodiny lze opět využít honosnou plážovou residenci s bazénem, který opět zasahuje do vnitřních i venkovních prostor residence.

maledivy-joy-emeraldy-103.jpg
 

 

Předností Emerad Maldives je bezesporu široký koncept Deluxe all inclusive. Zahrnuje neomezené stravování v bufetové restauraci Aqua, do ala carte restaurací Beach Club Grill, jihoamerické Amazònico a Le Asiatique Restaurant je nutná rezervace. Za nás nabízí hlavní restaurace Aqua pestrý výběr pokrmů v rámci bufetu. Hosté si mohou vybrat buď sezení venku s výhledem na pláž, nebo využít vnitřní klimatizované prostory. Každý čtvrtek také v restauraci pořádají tropickou gala večeři pro všechny hosty resortu. Zde se podávají nejen klasické pokrmy, ale i humři, krevety, sushi a místní speciality. Dále jsmě měli možnost vyzkoušet stravování v jihoamerické restauracii, kdenám moc chutnalo. V této restauraci si vybíráte teplé pokrmy a la carte, k dispozici je i menší bufet se saláty a dezerty. Na obědy jsme zavítali do plážové restaurace Beach grill. Sice zde panuje uvolněná atmosféra, avšak jídla nám přišla bez nápadu či zajímavější chuti. Asijskou restauraci jsme bohužel nestihli navštívit, ale menu nabízí slibné speciality.

 maledivy-joy-emeraldy-183.jpg

 

Emerald Maldives nabízí široké možnosti pro aktivní trávení volného času. Můžete navštívit lázně v balijském stylu, orchidejovou zahradu, nonstop fitness, tenisové kurty, zahrát si šachy, využít centrum vodních sportů nebo trávit čas u hlavního bazénu. Samozřejmostí je i velký dětský klub Dolphin s bazénem, prolézačkami i prostorem pro teenagery.

Kolem ostrova najdete  i vhodné podmínky pro šnorchlování. Již u břehu lze spatřit houfy rybiček i větší kousky. Nejlepším místem k objevování podmořského života je oblast u hlavní restaurace Aqua, kde se korálový útes rozprostírá relativně blízko od břehu. Pro lepší zážitky je však třeba vydat se za vlnolamy, kde občas zlobí silnější proudy. Proudy a eroze ovlivňují i kvalitu pláží, zejména ve středu ostrova. Nejširší pláž najdete v okolí Beach Grillu, centra vodních sportů a mola k nadvodním vilkám.

Návštěvu resortu bych doporučila rodinám nebo těm, kteří rádi aktivně tráví dovolenou a nejsou milovníky dlouhých širokých pláží. V tomto směru za mě byly zajímavější nadvodní vily, oproti plážovým.

maledivy-joy-emeraldy-118.jpg

 

Emerald Faarufushi

Na poslední noc našeho pobytu na Maledivách jsme se přesunuli na sesterský resort Emerald Faarufushi. Díky umístění v Raa atollu, jsme jen přejeli malým člunem a za 40 minut dorazili na místo. Emerald Faarufushi byl otevřen v roce 2019 pod značkou Universal Resorts jako útočiště pouze pro dospělé. Řetězec Emerald jej převzal a v letech 2021-2022 proběhla rozsáhlá renovace, aby opět přivítal klienty na podzim roku 2022. Hned při příjezdu pochopíte, že s předchozím Emeraldem má resort jen podobné jméno, italskou pohostinnost, kvalitní úroveň služeb a ke každé vilce kolo. 

 

Emerald Faarufushi nabízí menší romantické útočiště s krásným prostředím a privátní atmosférou. Ubytovat se můžete v jedné z 80 vilek, které nabízí tradiční maledivské interiéry. My jsme jednu noc strávili v plážové vile s bazénem, která zahrnovala prostornou koupelnu s  venkovní částí s vanou. Samozřejmostí byl také minibar s rozmanitými nápoji a větším výběrem drobného občerstvení. Bohužel v době našeho pobytu byly obsazené všechny nadvodní vily, a tak jsme se kolem nich jen prošli. 

 

 maledivy-joy-emeraldy-157.jpg

 

 

 

Stravování probíhá v hlavní bufetové restauraci Aqua s dostatečným výběrem pokrmů a příjemným venkovním posezením. Oproti Emerald Maldives i Joy je však výběr menší i s ohledem na velikost resortu. Dále jsou na výběr 4 a la carte restaurace. Plážová restaurace Beach grill na obědy, která se na večeře mění v jihoamerickou restauraci Carnivurous. Po předchozí rezervaci můžete také navštívit Le Asiatique nebo jedinou klimatizovanou restauraci na ostrově - Teppanyaki Grill. Speciální místo zaujímá nadvodní restaurace Mediterraneo, na kterou volně navazuje Eclipse Bar. Zde jsme měli možnost pozorovat krásný západ slunce a ochutnat vynikající středomořské speciality.

Hlavní přednost Emerald Faarufushi spočívá v 360° korálovém útesu, který je od břehu vzdálen 150-350 metrů. Pro snazší přístup je zde molo, které končí těsně nad korálovým útesem, a tak se můžete ponořit rovnou zde a pozorovat krásy podmořského světa bez větší námahy. Najdete zde houfy pestrobarevných rybiček (parrotfish, cornetfish, unicornfish a další), nemůžou chybět ani baby žraloci přímo v laguně. Pláže zde hodnotím jako mnohem lepší než na Emerald Maldives, ale je potřeba počítat s tím, že někde jsou blízko pláže vlnolamy a místy jde voda rychle do hloubky.

 maledivy-joy-emeraldy-160.jpg
  

V rámci inspekce resortu jsme navštívili krásné Emerald Spa v asijském stylu ukryté v korunách stromů, dětský klub s vnitřním i venkovním vyžitím a menší 24 hod fitness. Podívali jsme se i do velkolepé Prezidentské vily s dvěma podlažími, bazénem a jacuzzi. Zapomenout nemůžeme ani na hlavní bar Sunset Bar v blízkosti bazénu, který nabízí příjemné relaxační prostředí. Emerald Faarufushi bych doporučila těm, kteří vyhledávají klidné, ničím nerušené prostředí a zároveň milují podmořský svět. Za mě to byl nejlepší resort na Maledivách, který jsem prozatím měla možnost navštívit.

 

Náš pobyt se rychle chýlil ke konci a musím konstatovat, že i tentokrát jsme si Maledivy užili. Překvapilo mě, že jsme oproti mé předchozí návštěvě v mimosezóně a červenci 2021 nyní měli mnohem horší počasí a většinu pobytu bylo pod mrakem a odpoledne často pršelo. I tak jsem se ale stihli opálit, zrelaxovat a nabrat síly na zimu.

maledivy-joy-emeraldy-163.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedinou nevýhodou při odletech s Qatar Airways i Emirates je delší čekání na odlet v Malé. Z Emerald Faarufushi jsme odlétali naštěstí až v 16:30, a tak naše čekání nebylo tak dlouhé. V tomto směru mají výhodu luxusnější resorty poskytující i odletovou lounge, místo čekání na nepříliš uživatelsky dobře řešeném terminálu. Odlétali jsme v 21:05 a cestou jsme si ještě dopřáli stopover Kataru - Doha.

Rixos Gulf Hotel Doha

Na letišti v Doha trvá imigrační kontrola i uprostřed noci poměrně dlouho, úředníci řeší, zda máte zpáteční letenky, zajištěné ubytování a běžně berou i otisky prstů. Naši partneři z Desert Gate nám zajistili hladký transfer na hotel a během 15 minut jsme již odpočívali v Rixos Gulf Hotel Doha, který jako jeden z prvních nabízí v Kataru all inclusive koncept. Turecká tradiční pohostinnost zde vládne na každém kroku. Můžete si vybrat z bohaté bufetové restaurace, nebo navštívit a la carte restaurace Akte Pier 51, indickou restauraci Rasa s ikonickým slonem nebo Mr Tailor zaměřenou na steaky. V rámci ubytování bych zde doporučila pokoje typu Premium a výše, které jsou orientované na záliv, nikoliv na letiště. Zázemí hotelu nabízí tři bazény obklopené cabanami, pěkný dětský klub, sportovní klub a lázně. V září zde však bylo ještě takové horko, že ani voda z Perského zálivu vás dostatečně nechladí.  

maledivy-joy-emeraldy-184.jpg

My jsme náš den navíc strávili návštěvou pouště v rámci Jeep safari, což byl pro mě nový zážitek, který přirovnávám k jízdě na horské dráze. Naštěstí jsme většinu času strávili v klimatizovaném jeepu a při zastávkách v poušti navečer již takové horko nebylo. Vyzkoušeli jsme i sandboarding a dojeli až k zálivu, kde je na protější straně vidět Saudská Arábie. Po dlouhém dni jsme využili stravování v hotelu a už se chystali na ranní odlet zpět do ČR.

Cestou domů jsme ještě stihli procházku po letišti v Doha, které bylo v roce 2022 označeno jako nejlepší letiště na světě. Jistě k tomu přispělo i otevření zahrady The Orchard, která dodává letišti nový rozměr. Tropická zahrada nabízí příjemné prostředí pro čekání na přestup, ať už se procházíte přímo zahradou nebo se kocháte výhledy z mostů přímo nad ní.

maledivy-joy-emeraldy-168.jpg
 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.