Polární expedice

Počasí na polárních expedicích

 

 polarni-expedice-047.jpg

Počasí na Antarktidě

Antarktida je opravdu právem označována za nejchladnější kontinent na Zemi. Teploty se totiž v antarktické zimě (náš červenec) pohybují okolo -40 až -70°C. Během léta (náš leden) se pak na tomto ledovém kontinentu "oteplí" a teploměr ukazuje od -10 do -40°C.

Nejenže je podnebí na Antarktidě velmi studené, ale navíc extrémně suché. Na tomto kontinentu spadne méně než 50 mm srážek ročně, a to také z toho důvodu, neboť nad antarktickým světadílem vládne téměř nepřetržitá bezoblačná obloha. Jakmile se v této oblasti objeví srážky, jedná se ve valné většině případů o sníh přivátý větrem. Výjimkou, co se týče srážek, je Antarktický poloostrov - zde spadne ročně 500 až 1 000 mm srážek (převážně sněhových).

Antarktida je také rekordmanem, co se týče síly větru. Na jejím pobřeží a okrajích vzniká velmi silné až bouřlivé proudění větru, který nejednou dosahuje až síly uragánu.

Na polární expedici na Antarktidu je nejlepší se vydat během antarktického léta, tedy v období od listopadu do února. Teplota sice v tomto období stoupne maximálně na -20°C, ale nemusíte se obávat žadného sněhu přivátého silným větrem.

 polarni-expedice-052.jpg

Počasí v Arktidě

Oblast Arktidy je ovlivňována mořskými proudy, které arktické klima značně oteplují, ovšem od pevniny je arktické počasí ochlazováno (hlavně v zimním období). V zimě se tak teplota v Arktidě pohybuje od 3°C do -40°C, zatímco v létě zde panují teploty od 0°C do 10°C. V oblasti severního pólu je samozřejmě teplota nižší než ve zbylých částech Arktidy. Na severním pólu tak teploměr v létě naměří 0°C až 3°C a v zimě zde rtuť teploměru klesá na rozmezí -30°C až -40°C.

Jelikož na Arktidu velmi působí vysoký tlak vzduchu, jsou na tomto území srážky společně s oblačností opravdu ojedinělé (100-150 mm za rok). Přijdou-li na Arktidu srážky, jedná se povětšinou o srážky sněhové.

Arktickou oblast značně ovlivňují i dvě pravidelné tlakové níže, které s sebou přinášejí velmi silný vítr. Tento silný vítr v Arktidě vane hlavně v zimě.

Ideální čas pro polární expedici na Arktidu je tak během léta či podzimu, kdy jsou zde teploty i srážky příznivé.

 

 

Podržením CTRL a posouváním kolečka myši zaostříte mapu (zoomujete).

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.