DELUXEA nabízí výhradně lety na pravidelných linkách s Emirates. Ty poskytují perfektní servis, návaznost při přestupu a hlavně jsou flexibilní s možností odletu několikrát v týdnu (z Prahy i Vídně). Cenově dostupnější alternativou letu s Emirates je nově letové spojení s leteckou společností Smartwings, která létá pravidelně 7x týdně z Prahy a 3x týdně z Bratislavy. Letenky Vám rádi zajistíme.

Dubai

Dubai

 

Luxusní město Dubaj, ve Spojených Arabských Emirátech, plné kontrastů zaručeně patří mezi místa, která stojí za vidění. Dubaj je neobyčejným městem na severu Arabského poloostrova. Setkává se tu starobylé město s romantickými uličkami vonícími kořením a blýskajícím se zlatem s novým městem s nejmodernější architekturou, výškovými budovami a nepřehlédnutelným luxusem. Luxus skutečně uvidíte na každém kroku, naprosto nevídaný a nezapomenutelný. Právem bývá Dubaj označována jako „emirát zlata" nebo také nákupní ráj – nízké daně a stále nová a nová nákupní centra zaručují, že si každý vybere. A to nejen v době nákupních festivalů (začátkem roku a v létě), kdy město ještě více ožívá doprovodným programem.

 

Užitečné a základní informace o Dubaji

Všeobecné zeměpisné údaje

Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pakistánem. Celá země zabírá přibližně 83 600 km2, což je rozloha Rakouska.

 dubaj-novy-web-001.jpg
 

 

dubaj-novy-web-013.jpg 

Klima

Dubaj se nachází v tropické poušti. Léta jsou horká a suchá, s průměrnými teplotami kolem 40C a nočními teplotami kolem 30C. Většina dní v roce je slunečných. Zimy jsou teplé a krátké s průměrnými teplotami kolem 23C, které v noci klesají na 14C. Dešťové přeháňky se zvýšily v posledních desetiletích. Velice časté jsou silné písečné bouře, které jsou typické na Blízkém východě. Nejvíce přeháněk je v období od prosince do března. Počasí je ale v těchto měsících nejpříznivější z celého roku.

 

 

Vláda

Spojené arabské emiráty byly vytvořeny v roce 1971, jedná se o federaci sedmi konstitutivních emirátů - Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, ajman, Fujairah, Ras Al Khaimah a Umm Al- Qaiwain. Federace má svého prezidenta a předsedu vlády, každý emirát má svého vlastního vládce, který je pod kontrolou parlamentu.

dubaj-novy-web-016.jpg 
 

 

Náboženství

Islám je jediné oficiální státní náboženství. Vláda Spojených arabských emirátů sice toleruje ostatní náboženství, ale šíření idejí jiných náboženství, např. v mediích je nelegální. Islám se zde ale nevyskytuje v tak striktní formě jako v některých okolních zemích. Je ale doporučováno dodržovat místní nařízení a zvyklosti (např. zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, zákaz homosexuality, patřičně zahalené ženy, zákaz konzumace jídla v průběhu dne během Ramadánu,…). Přesto je v zemi přibližně 31 kostelů a jeden hinduistický chrám.

Svatý měsíc Ramadán - Měsíc Ramadán je 9. měsíc muslimského kalendáře, a protože je měsíc v muslimském kalendáři kratší než v křesťanském, každý rok se posouvá o přibližně deset dní dříve. Turisté navštěvující zemi v tomto období by měli mimo komplex hotelu respektovat místní věřící a zdržet se pití, jídla, žvýkání a kouření na veřejnosti. Většina restaurací v turistických oblastech je otevřena přes den, ale je zpravidla zakryta paravány před zraky kolemjdoucích. Hotely mohou v tomto období částečně nebo úplně omezit servírování alkoholu a částečně omezit servírování jídla během dne. Také oblečení turistů mimo komplex hotelu by mělo být konzervativnější. Měli byste se vyvarovat plavek, tílek a krátkých sukní a kraťasů. Přes den jsou ulice většinou poloprázdné, zato večer jsou živé a rušné.

 dubaj-novy-web-009.jpg
 

 

 dubaj-novy-web-025.jpg

Místní měna

Místní měna je Emirátský dirham AED.

dubaj-novy-web-022.jpg 

Jazyk

Úřední řečí je nejenom v Dubaji, ale v celých Emirátech arabština. Nemusíte se ale bát, že byste se nedomluvili, většina obyvatel bez problémů hovoří anglicky a v hotelu je to samozřejmostí. Také nápisy ve městě jsou v maximální většině vícejazyčné.

 

 

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo se skládá z pouze 20 % místních obyvatel a zbytek tvoří přistěhovalci za prací, hlavně z ostatních arabských a muslimských zemí v Asii. Nezaměstnanost je vůbec jednou z nejnižších ve světě a to kolem 2,5 %. Zato výše migrace je jedna z nejvyšších. Největší skupinu přistěhovalců tvoří Indové, dále Pákistánci, obyvatele Bangladéše, Filipín, Srí Lanky, ale i expatrioti z vyspělých evropských států, Asie, severní Ameriky a Austrálie. Gramotnost obyvatel vzrostla z posledních 20 let téměř o 100 %.

 

Časový posun a doba letu z ČR

Časový posun je zde pouhé +2 hodiny (v letním čase) a +3 hodiny (v zimním čase), doba přímého letu z Prahy či Vídně zabere přibližně pět a půl hodiny.

Doporučené oblečení

V Dubaji je nutné respektovat náboženství a kulturu země. Ženy by neměly nosit vyzývavé oblečení a zejména při návštěvě mešit by měly být zahaleny od ramen po kotníky.

Zdraví a hygiena

Zdravotnictví je v celé SAE na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100,– AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE nejsou sjednány. Turistům proto doporučujeme, aby do SAE necestovali bez mezinárodního zdravotního pojištění na dobu cesty. Většina zdravotních rizik plyne z vysokých teplot, je tedy třeba dodržovat pitný režim. Kohoutková voda bývá většinou nezávadná, i když většina místních i tak preferuje vodu balenou. Při cestě do Dubaje není třeba povinně podstoupit žádné očkování. Doporučených očkování je ale několik (břišní tyfus, žloutenka A i B).

 dubaj-novy-web-011.jpgdubaj-novy-web-014.jpg
 

 

Historie Spojených Arabských Emirátech

Počátky osídlení

Vůbec první osídlení Spojených Arabských Emirátů se objevilo již kolem roku 5500 př.n.l. Ve 2. tis. př.n.l. se postupně začal rozvíjet mezinárodní obchod usnadněný postupnou domestikací velbloudů. Islám se usadil na arabském poloostrově po roce 630, kdy poslové proroka Mohameda (Muhammada) začali šířit toto náboženství a jejich cílem byla konverze celého regionu, což se jim díky triumfální výhře ve válce u Dibba povedlo.

Kolonizace

Během 16. století se zde vystřídala nadvláda Portugalců, vliv Ottomanské říše a nakonec podepsali místní šejcháty dohodu s Velkou Británií. Ta zajišťovala Britům kontrolu nad tzv. Pirátským pobřežím při podnikání námořních cest do Indie. Oplátkou jim Britové přislíbili ochranu a pomoc při napadení.
Během 19. a počátkem 20. století se životní úroveň beduínů výrazně zvýšila a to díky novému odvětví lovu perel. Bohužel první a druhá světová válka, po které vláda Indie uvalila na vývoz perel z Perského zálivu vysoké daně, vedly k naprostému úpadku nového odvětví.

Období ropy

Emiráty zbohatly na těžbě ropy, která začala již kolem roku 1930, kdy vznikla první ropná společnost v Abu Dhabí a její vývoz byl zahájen roku 1962. Dubaj zahájila vývoz ropy o pár let později a to v roce 1969. Díky vývozu ropy mohli tehdejší vládci, kterými byli Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan pro Abu Dhabí a Sheikh Rashid bin Saeed Al Maktoum pro Dubaj, začít novou éru této oblasti a to masivní výstavbou budov, škol, nemocnic, infrastruktury a celkově tak zlepšit úroveň života.

V roce 1971 byla zrušena dohoda s Velkou Británií o závislosti a sedm arabských emirátů spolu s Bahrainem a Qatarem se stalo nezávislými. Šejkové šesti emirátů se ještě téhož roku dohodli a vytvořili společenství nazývané Spojené Arabské Emiráty. Ras al-Khaimah se přidal až následující rok.

Současnost

Po útocích z 11. září byly SAE identifikovány jako hlavní finanční centrum pro Al Kajdu, pro transfer peněz teroristům (dva z útočníků měli národnost SAE). SAE ihned začali spolupracovat se Spojenými Státy Americkými a všechny účty zmrazily. V roce 1994 podepsaly SAE s USA smlouvu o společné válečné obraně, v roce 1995 pak smlouvu s Francií. SAE podporovaly invazi do Afgánistánu (2001), do Iráku (2003) a tak i globální válku proti terorismu.

Současným vládcem je Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, který se stal vládcem 2. 11. 2004 po smrti svého otce Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, prvním vládcem a zakladatelem Spojených Arabských Emirátů. Druhým nejvýznamnějším mužem země je vládce Dubaje Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, který je korunním princem Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoum, který zesnul v lednu 2006.

 dubaj-novy-web-003.jpgdubaj-novy-web-005.jpgdubaj-novy-web-010.jpg
 

 

Hospodářství

Hospodářství země je založeno, a to z 85 %, na těžbě a zpracování ropy a zemního plynu. Celkem má země asi 10 % světových zásob ropy a ve vývozu je na 7. místě. SAE mají jeden z nejvyšších HDP/obyv. Dokonce je Abu Dhabi považováno z hlediska průměrného výše příjmu za jedno z nejbohatších měst na světě. Ze zemědělství, které je zanedbatelné, je nejvýznamnější pěstování datlové palmy. Země má velmi kvalitní infrastrukturu, zahrnující významné přístavy, např. Jebel Ali, Port Rashid, Mezinárodní letiště v Dubaji, které je významným přestupním uzlem v letecké přepravě, a také nejnovější projekt Dubajského metra, které bylo otevřeno v září 2009.

Hospodářství země bylo zasaženo v letech 2007–2010 finanční krizí, která zpomalila stavební boom. Nejvíce zasáhla krize Dubaj. I přesto došlo v lednu 2010 k otevření nejvyšší budovy světa Burj Khalifa. Mezi další velkolepé projekty patří např. výstavba tří palmových ostrovů, z nichž je zatím postaven jen jeden, Dubailand, zábavní park mnohokrát větší než Disneyland a spoustu dalších nej, které budou přitahovat stále nové návštěvníky této unikátní oázy luxusu.

dubaj-novy-web-008.jpeg 
 

 

Kultura

Kultura je v Dubaji velmi rozmanitá a dynamická. Vedle tradiční arabské původní kultury zde existují kultury menšin, které ovlivňují nádech města. Město má velmi kosmopolitní ráz díky řadě pracujících expatriotů a zatraktivnění z hlediska expandujícího turistického ruchu. Díky nálezu ropy z malé pouštní vesničky, osídlené pár beduíny, živící se obchodem s perlami, velbloudy a pěstováním datlové palmy, vyrostlo během pár desítek let ultramoderní pulzující velkoměsto.

 dubaj-novy-web-021.jpg
 

 

Jídlo a pití

K vychutnání pravé arabské kultury byste neměli vynechat posezení u arabské kávy, s pojídání datlí nebo datlových sušenek, a pokuřováním vodní dýmky (šíšy). Z tradičních arabských pokrmů byste neměli vynechat ochutnání šavarmy nebo šiš kebab doprovázený tzv. humus, hnědou nevzhlednou, ale velmi dobrou omáčkou.

Konzumace vepřového masa je z hlediska islámu muslimům zakázána. Jeho prodej a konzumace není v Dubaji zakázaná, ale je regulována a to tak, že ho lze koupit jen v určitých supermarketech. Podobně je tomu i s alkoholem, na ulici ho běžně nelze koupit. Existují jen specializované obchody a k jeho koupi je potřeba mít alkoholovou licenci. Turisté mohou alkohol bez problému zakoupit v baru nebo v hotelech i bez licence, protože licenci vlastní daný bar. Alkoholová licence nesmí být vystavena žádnému muslimovi. 

 dubaj-novy-web-009.jpg
 

 

Hudba a tanec

Nezapomenutelným zážitkem, který doporučujeme absolvovat je poslech arabské hudby a představení ladně se vlnící břišní tanečnice. Kromě tradiční kultury se tu buduje kultura poměrně nová, např. v podobě Dubajského mezinárodního filmového festivalu (Dubai International Film Festival) od roku 2004 nebo od téhož roku Dubajského pouštního rokového festivalu (Dubai Desert Rock Festival).

dubaj-novy-web-023.jpg 
 

 

Některé další emiráty

Emirát Abu Dhabí

Jedná se o největší a nejbohatší ze sedmi emirátů a zároveň zakládající emirát Spojených arabských emirátů v roce 1971. Tvoří 86,7% celkové rozlohy Spojených arabských emirátů včetně přilehlých 200 ostrovů, na jednom z nich najdete i hlavní město Abu Dhabí. Zbytek půdy tvoří nekonečná poušť. Emirát je situován na jihozápadní pobřeží Perského zálivu.

Město má za sebou pestrou minulost zahrnující období, kdy bylo útočištěm pirátů. Od 60. let 20. století prošlo město závratnou přeměnou do moderního střediska se širokými bulváry a vysokými budovami. Ze starého města do dnešních dnů přežilo jen pramálo, výjimku tvoří Starý palác, který reprezentuje jednu z nejstarších budov postavenou nad pramenem.

Jako hlavní město Spojených Arabských Emirátů je centrem vlády a obchodního života. H.H. Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan se svým mimořádným vedením a oddaností podílel na celkovém rozvoji Abu Dhabí. Byl vládcem a prezidentem od roku 1971. Po jeho smrti v listopadu 2004 se stal prezidentem a jeho nástupcem Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Jsou zde umístěny všechny ambasády, vládní budovy, ministerstva a státní rozhlasové a vysílací prostředky. Je nejoblíbenějším ze v

Tento emirát je třetí největší ze sedmi emirátů, které tvoří Spojené Arabské Emiráty. Je přibližně 2600 km² velký a najdete ho severovýchodě od Dubaje, od které je vzdálen 15 minut. Jedná se o jediný emirát, který zasahuje jak do Perského zálivu, tak i Indického oceánu. Emirát má tři provincie na východním pobřeží: Hisn Dibba, Khor Fakkan a Kalba. K Sharjah patří také dva ostrovy Abu Mousa a Sir Abu Nu'air.

Osídlení Sharjah se datuje do doby před 6000 lety. V 19. století bylo město Sharjah hlavním přístavem na jihu zálivu. Solné doly jsou důležitou součástí exportu, stejně jako vývoz perel. Dnes, pod vládou Sheikha Sultan bin Mohammed Al Qasimi je Sharjah kulturním a vzdělávacím centrem a je hrdá na udržování místních tradic, stejně jako jejich dodržování.
Ovšem ještě před 50 lety bylo město Sharjah malé a nerozvinuté, elektřina byla dodávaná generátorem a voda zásobena ze studny. Dalo by se říct, že se jedná o levnější variantu ubytování v blízkosti pláže jako v Dubaji. Je to jediný emirát, kde je zakázána jakákoliv konzumace alkoholu.

Emirát Sharjah je dobrou volbou, pokud hledáte velké množství atrakcí, pláže a dostupnost do metropole.

dubaj-novy-web-026.jpg 
 

 

Emirát Ras Al Khaimah

Ras al Khaimah (RAK) je nejsevernější ze Spojených arabských emirátů. Nachází se mezi pohořím Hajjar Mountains na východě a Arabským zálivem na západě. Svými hranicemi sousedí se sultanátem Omán. Zabírá území o rozloze 1680 km² . H.H. Sheikh Saqr bin Mohammed Al Qasimi byl vládcem emirátu Ras Al Khaimah od roku 1948. Jeho syn H.H. Sheikh Saud bin Saqr Al Qasimi byl jmenován korunním princem a zastupujícím vládcem v červnu roku 2003.

Mezi turisty je velmi oblíben. Je klidnější, než Dubaj, je levnější, než Dubaj a přitom se do Dubaje dostanete za hodinu po dálnici (cca 100 km).

Město Ras Al Khaimah je rozděleno zátokou na dvě části. V západní části známé jako „Stará Ras Al Khaimah“ najdete úřady vlády, vzdělávací instituce, nákupní centra, hotely, obytné oblasti a nově budované projekty (umělé poloostrovy). Východní část města známá jako „Al Nakheel“ je sídlem budov soudu, několika úřadů a trhů. Dále je zde Ras Al Khaimah Exhibition Center, nemocnice a osídlená část většiny obyvatel města. Obě části města jsou spojeny mostem a sítí moderních silnic.

Za nákupy můžete vyrazit do nového centra města, jehož pomyslným středem je hypermarket Carrefour. Také se můžete vypravit do starého města s uličkami a malými krámky. Ras al Khaimah je dobrou alternativou příjemného koupání, levnějšího ubytování s dobrou dostupností do Dubaje.

dubaj-novy-web-028.jpg 
 

 

Emirát Fujairah

Emirát Fujairah leží na východní straně Spojených arabských emirátů, je jediným emirátem umístěným u Indického oceánu. Na rozdíl od ostatních pouštních emirátů je Fujairah výjimečný svým úzkým pobřežním pásem na okraji horského terénu. To tvoří emirát plný jedinečných přírodních scenérií. Pohoří Hajar, které rozděluje Spojené Arabské Emiráty na dvě části, udržuje Fujairah oddělený od zbytku země. Díky tomu jsou vzdálenosti do Dubaje nebo Abu Dhabi delší.

Fujairah se v minulosti zabýval hlavně rybařením a zemědělstvím. Drsný a starodávný vzhled Fujairah je odrazem života tamních lidí, kteří jsou hrdí na své historické dědictví a přejí si sdílet své zážitky se zbytkem světa. Moře v emirátu Fujairah je pestřejší a zajímavější, než mělký Perský záliv emirátu Dubaj.

Pozor na zimní měsíce, díky horám a poněkud odlišnějšímu klimatu zde v zimě často a vytrvale prší. Tohle ale probouzí hory, vznikají vodopády a jezírka, vše ožívá a zelená se. Hotely v emirátu Fujairah jsou velmi kvalitních a luxusní. Samotný emirát není ale turistikou příliš zasažen. Lze zde vyrazit na netradiční výlety, např. jeepy do hor nebo na ománský poloostrov Mousandam za potápěním nebo jen na prohlídku skalnatých útesů a delfínů.

Emirát Fujairah je dobrou volbou, pokud hledáte na dovolené klid a netoužíte po častých návštěvách Dubaje a nakupování.

 dubaj-novy-web-027.jpg
 

 

Emirát Umm Al Quwain

Najdete ho podél pobřeží Perského zálivu, mezi emirátem Ajman na západě a Ras Al Khaimah na východě. Jeho území se rozprostírá do vnitrozemí ve vzdálenosti přibližně 32 kilometrů. Celková rozloha je 800 čtverečních kilometrů. Vládce emirátu Umm Al Quwain je H.H. Sheikh Rashid bin Ahmed Al Mu'alla. Je následníkem po svém otci od roku 1981. Jméno “Umm Al Quwain” je odvozeno od “Umm AI Quwatain”, což znamená ‘Matka dvou sil', odkaz silné námořnické tradice zdejšího emirátu.

Tradiční činnost místních obyvatel bylo rybaření a pěstování datlí. Dnešní ekonomika, založená na lovu perel, rybaření, zemědělství a chovu dobytka, je různorodá a rychle se rozvíjející, se zaměřením na rozvoj emirátu. Staré město Umm Al Quwain, scénicky umístěné na severním výběžku si ponechává mírumilovný, půvabný a svérázný charakter. Stojí mezi mořem a hlubokým zálivem, obklopený mangrovovými lagunami a přitažlivými písečnými ostrovy a zátoky.
Pobřeží na jihu je nedotčené, čisté, s průzračnou vodou a bílými písečnými plážemi. Okouzlující mangóvie naproti městu nabízí útočiště místním rybářům, divoké zvěři a rozmanitým druhům ptactva. Turistickým centrem v Umm Al Quwain je laguna plná přírodních ostrovů s několika čtverečními kilometry jasné a neznečištěné vody bez nebezpečí otevřeného moře, což se nabízí jako ideální pro vodní sporty a projížďky na malých člunech.

 dubaj-novy-web-029.jpg
 

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.