Po 18 měsících bez vycestování z ČR jsme s přítelkyní došli k závěru, že už opravdu potřebujeme odpočinek a relax u moře. A není lepší volby než vyrazit na Maledivy. Vždy říkám, že člověk nezažil plážovou dovolenou, dokud nebyl na Maledivách.

Vzhůru na Maledivy

I přes nejrůznější formality typu PCR test před odletem z ČR, vyplnění online formuláře pro vstup na Maledivy a cestování letadlem v rouškách jsme přípravy na cestu do Indického oceánu zvládli bez problémů. Letěli jsme s Qatar Airways z Prahy, kdy na pražském letišti bylo opravdu „mrtvo“ (otevřené byly prakticky jen některé kavárny, jeden Duty free obchod a trafika). V Praze jsme předložili pouze výsledek o negativním PCR testu a ukázali QR kód z maledivského formuláře. Pak už jsme se mohli odlepit od země. Popravdě letadlo z Prahy bylo naplněno max. z jedné třetiny až poloviny, takže prostoru na spánek přes tři sedačky bylo opravdu dost. Po příletu do Doha by si člověk řekl, že cestování jako před covidem je zpět (samozřejmě ale s rouškami, dezinfekcí rukou a držením rozestupů) – prakticky vše bylo otevřeno a na letišti bylo opravdu živo. Po dvou hodinách čekání jsme nasedli do návazného spoje na Maledivy, který byl podstatně více zaplněný, a kolem osmé hodiny ranní už jsme přistávali v Male. Po příletu bylo potřeba projít imigračním procesem, kde po nás chtěli opět výsledek o negativním PCR testu a již zmiňovaný QR kód z příjezdového formuláře. Vše proběhlo poměrně rychle. A k našemu příjemnému překvapení jsme už cca hodinu a půl po příletu seděli v hydroplánu směřujícímu do naší finální destinace – na All Inclusive resort Cocoon Maldives. Let trval cca 40 minut, což není žádná hrůza, i když je potřeba se připravit na větší teplo v hydroplánu.

ondra-maledivy-2021-necovidova-dovolena-na-maledivach-117.jpg 

Přivítání na hotelu a začátek dovolené

Při check-inu nás přivítali šumivým vínem a všechny formality byly vyřešeny během pár minut. Z recepce jsme si udělali krátkou okružní jízdu ostrovem, kdy nám zástupce hotelu ukázal vše podstatné a už jsme se mohli ubytovat v Beach Ville č. 115 na severovýchodní straně ostrova s dlouhou pláží a s krásnými výhledy na východ slunce. Nicméně pokud jste citliví na kamínky a úlomky korálů ve vodě, tak bych doporučil si vzít v této části pláže boty do vody. My jsme to ale v pohodě zvládali bez bot. Tyto plážové vilky jsou ideální pro 2 osoby nebo případně jednu další osobu na přistýlce. Vždy dvě plážové vilky jsou spojeny. Ale nemusíte se bát ztráty soukromí – v okolí terasy je spousta tropické zeleně, a i plážová lehátka tak poskytují dostatek soukromí. Navíc díky palmám, stromům a keřům ani nepotřebujete slunečníky, jelikož stín zeleně je podstatně příjemnější.

 

 

Gastronomie nás potěšila

Stravování v hotelu probíhalo formou bufetu v hlavní restauraci, kdy snídaně mají každý den prakticky stejnou nabídku. Obědy se lehce obměňují a večeře jsou tematické s tím, že každý den je jiná kuchyně (maledivská, indická, asijská/japonské sushi, italská, středomořská apod.). K večeři nám vždy hrála živá hudba – nicméně pokud máte rádi povídání si u večeře, nesedejte si blízko muzikantů. :-) Stravování bylo naprosto bez problémů a jídlo jsme si opravdu užívali (o čemž svědčí 2 kg nahoře po návratu domů). Nejvíce nám ale chutnala indická a italská večeře a také sushi. Covidová omezení byla pouze v nutnosti dezinfekce rukou, měření teploty každé ráno u vstupu do restaurace a nošení roušek při nabírání pokrmů (jindy roušky nejsou pro hosty v resortu povinné). A také je dobré podotknout, že nám jídlo nabírala vždy obsluha, aby se předešlo ohmatávání naběraček všemi hosty.

Ještě jsme mohli využít stolování v nadvodní a la carte restauraci Manta (zpoplatněno), ale do toho jsme nešli, jelikož nám vyhovoval bufet v hlavní restauraci. Pouze jsme si dali jeden oběd v baru u bazénu, kde nám vybraný burger moc chutnal (tohle bylo také za poplatek). Hojně jsme pak využívali služby hlavního hotelového baru, co se týká drinků a koktejlů. K dispozici je zdarma All Inclusive menu (viz foto níže) a pak také separátní menu s nápoji za poplatek. My jsme si bohatě vystačili s All Inclusive menu. A musím podotknout, že barmani byli opravdu přátelští a obsluha fungovala velmi rychle. Takže v tomhle ohledu jsme byli maximálně spokojení. Druhý bar je na opačné straně ostrova a je otevřen jenom přes den. Jeho služby jsme příliš nevyužívali - jen když jsme si dali procházku kolem ostrova, tak jsme se zastavili na drink. Ale pokud máte rádi posezení při západu slunce, tak je právě tohle vhodné místo.

Co jsme ale ocenili, tak byla večerní zábava v hlavním baru a jeho okolí. My jsme zde zavítali každý večer, ať už jen na jeden drink nebo na delším posezení s ostatními hosty. Zažili jsme tak latino party, oldies večer, kino na pláži, white party se speciální výzdobou a DJem na pláži a mnohé další. Zkrátka večerní vyžití bylo rozmanité.

ondra-maledivy-2021-necovidova-dovolena-na-maledivach-021.jpgondra-maledivy-2021-necovidova-dovolena-na-maledivach-031.jpg 
 

 O vyžití bylo postaráno

No a co se týká trávení volného času během naší dovolené? Samozřejmostí bylo koupání v moři, kdy jsme nejvíce času trávili v okolí pláže u centra vodních sportů – právě zde je asi nejjemnější písek, laguna má krásné azurové barvy a je mělká (takže na plavání to úplně není - hlavně při odlivu). Navíc tam funguje obsluha, jelikož bar je hned vedle. A právě zde můžete zdarma využít zapůjčení kajaků či paddle boardu. No a pak se nám zamlouval i hlavní bazén, kde si člověk může jen tak odpočívat či si případně dát něco k pití.

Každopádně na sluníčku jsme moc času netrávili, jelikož i opalovací krém s ochranným faktorem 50 byl málo. Maledivské sluneční paprsky jsou zkrátka ostré, takže když byla možnost, byli jsme pod slunečníkem nebo po palmami a slunci se vystavovali pouze během koupání.

Jelikož jsem věděl, že kolem ostrova je laguna bez korálového útesu a za šnorchlováním k útesům je potřeba jet lodí, neměl jsem od prozkoumávání podmořského života velké očekávání. Hotel nabízí 2x denně (v 11 a 15 hod) zdarma výlet lodí ke korálovému útesu (cca 5-10 min plavby). Tohoto jsme využili dvakrát a hned při prvním pokusu jsme viděli spoustu rybiček, dvě želvy, mantu a rejnoka. Takže maximální spokojenost z naší strany. A pokud nechcete jet nikam lodí, pak můžete prozkoumat podvodní okolí restaurace Manta a pokračovat dále podél mola s nadvodními vilami. Tady jsme spatřili opravdu velká hejna ryb, želvu a také malé korálové žraloky, kteří jsou ale naprosto neškodní. Kdyby vám to ale nestačilo, hotel nabízí výlety za mantami, delfíny, želvami apod. Takže o vyžití opravdu není nouze.

 
 

Nemohli jsme zapomenout ani na inspekci hotelu

Během pobytu jsme samozřejmě nemohli vynechat ani inspekci hotelu. Nebyly sice k dispozici všechny pokoje, ale kromě naší Beach Villy jsem měl možnost si prohlédnout i Beach Suitu with Pool na západní straně ostrova, která je stejná jako běžná Beach Suita, ale nabízí navíc privátní bazén v zeleni mezi vilkou a pláží. Obě tyto suitové kategorie jsou samostatné vilky a nabízejí více prostoru i soukromí než základní plážové vily. Dále jsme pak směřovali na molo, abychom navštívili nadvodní kategorie ubytování. Po pravé straně směrem na jihovýchod se nacházejí dvojdomky, přičemž každý z takových domků je tvořen dvěma Lagoon Villami. Ty jsou ideální pro páry a je možné přidat i jednu přistýlku. Na druhé straně směrem na severozápad pak najdete samostatně stojící Lagoon Suity a Lagoon Suity s privátním bazénem. Zde je určitě o něco více soukromí a jako jediné ubytování v resortu nabízejí i vanu v koupelně. Kromě ubytování jsme zvládli ještě nakouknout také do nadvodní restaurace Manta, která je skvělou volbou pro romantické večeře s mořskými plody či kvalitními steaky a také do příjemných hotelových lázní s nejrůznějšími procedurami, venkovním bazénkem, saunou i parní místností. No a neunikla nám ani dostatečně vybavená posilovna (kde jsme si byli poté i zacvičit) a venkovní dětský klub, který v danou dobu fungoval pouze na vyžádání klientů.

Dokonce jsem během pobytu stihl navštívit i hotelovou kliniku kvůli odřenině na noze. Tamní lékař byl ale ochotný a za symbolický poplatek mně ošetřil a dal navíc i mastičku k urychlení hojení.

 ondra-maledivy-2021-necovidova-dovolena-na-maledivach-068.jpgondra-maledivy-2021-necovidova-dovolena-na-maledivach-079.jpg
 

 Čas na návrat domů

Osm dní uběhlo jako voda a nám se domů na jednu stranu vůbec nechtělo. Ale zase jsme si odsouhlasili, že právě tahle délka pobytu na Maledivách je naprosto ideální. Před odletem z ostrova nám ještě hotelový doktor odebral vzorky pro PCR test (výtěr z nosu i krku) nutný pro návrat do ČR. Večer před odletem jsme obdrželi negativní výsledky testů, vyplnili jak online formulář pro odlet z Malediv, tak také pro přílet do ČR a uschovali si QR kódy pro prokázání se na letišti. Ještě jsme si nachystali krátký papírový dotazník pro Qatar Airways a vše tak bylo během pár minut připraveno na cestu.

Pak už zbývalo si jen užít večerní drink a dobře se vyspat na cestu. Ráno v den odletu jsme se ještě zvládli pokochat východem slunce z lehátek u plážové vily a dopřáli si poslední koupání v moři i v bazénu. Ocenili jsme také kompliment od hotelu v podobě pozdního check-outu z pokoje, jelikož jsme na vile mohli zůstat až do 15 hod, přičemž odlet z hotelu byl v 16:00. Po příletu do Male jsme se občerstvili ve „foodcourtu“ a následně prošli check-inem, kde chtěli QR kódy z online formulářů i papírový dotazník Qatar Airways. Vše proběhlo hladce a už jsme seděli v letadle.

V Doha jsme měli na přestup cca 10 hod, což není málo. Z možností letištního hotelu, letištního hostelu Sleep n‘ fly a salonku jsme si vybrali salonek s občerstvením a tam si odpočinuli, najedli se a vyrazili v poloprázdném letadle do Prahy, kde jsme se mimochodem i příjemně vyspali díky možnosti natáhnout se přes tři sedačky.

Někomu se může zdát cestování v době covidu příliš složité. Ale pokud máte vše připraveno předem a máte k dispozici pokyny od cestovní kanceláře, je hned vše jednodušší. Zkrátka a jednoduše dlouhé čekání na takovou dovolenou se vyplatilo a díky této zkušenosti mohu předat užitečná doporučení a zkušenosti pro Vaši cestu.

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.