Společnou návštěvou Mauricia uzavíráme trio Indického Oceánu Mauricius, Maledivy a Seychely. Často se nás klienti ptají, kterou z těchto destinací zvolit v představě, že jsou si hodně podobné. Zatímco Maledivy jsou hlavně o odpočinku, koupání a podmořském světě a klient je “odkázán” na resort, Mauricius kromě luxusního ubytování nabízí autenticitu a nádhernou přírodu. Pro tentokrát jsme se rozhodli vytěžit maximum a ostrov jsme procestovali. Od partnerské organizace jsme si půjčili auto, ale příště bychom se rozhodli jinak. Umět řídit vlevo nestačí. Přidejte k tomu ještě zkušenosti s řízením v Asii a můžete si udělat obrázek o tom, jak to na Mauriciu za volantem funguje. Doporučujeme si pronajmout auto i s řidičem.

Naše cesta začíná v 5* resort Long Beach na východní straně ostrova. První den nás uvítaly intenzivní přeháňky, takže jsme měli perfektní výmluvu k odpočinku po dlouhém letu. Long Beach patří do hotelové sítě Sun resorts, jak již název napovídá, má nádhernou dlouhou bělostnou pláž a doporučujeme ho pro rodiny s dětmi. Vstup do moře je pozvolný, pláž je široká. Výběr jídla je obrovský. V průběhu našeho pobytu jsme vyzkoušeli dvě a la carte restaurace, rezervaci je možné udělat přes hotelovou aplikaci nebo nejpozději ráno na recepci.

Náš první výlet je do vesničky Chamarel, kde navštívíme známou rumerii. Po cestě v národním parku Black River Gorge míjíme sběrače čínské guavy. Z těchto malých růžových plodů se vyrábí džem nebo zálivky na salát. Chcete-li si udělat představu o tom, jak mohl Mauricius vypadat před příchodem Holanďanů, vydejte se právě sem do NP Black River Gorge – nachází se zde vzácný ebenový prales, procházka lesem trvá cca 1 hod a rozhodně to stojí za to! Dalším symbolem ostrova je dnes již vyhynulý pták Dodo – uvidíte ho všude na pohlednicích. A neposledně pak mauricijská želva. Ostatní fauna se na ostrov dostala s příchodem holanských a francozských námořníků.

Na Mauriciu jsem byla několikrát a je viditelné, jak se každým rokem ostrov mění – výrazně se zlepšila infrastruktura. Turismus je hlavní silou místní ekonomiky a vytlačil tak z předního místa průmysl na zpracování cukrové třtiny – který vedl žebříčku celých 300 let. Po cestě zpět do hotelu si všímáme banánových plantáží, i ty postupně konkurují tradičnímu oboru. Pole cukrové třtiny ustupují i něčemu jinému – golfovým hřištím. Dobrá zpráva pro ty, kteří jezdí na Mauricius za golfovou dovolenou. Zejména na východním pobřeží je několik známých hřišť a výstavba dalších je v plánu.

Náš výlet pokračuje na západní pobřeží do hotelu Trou Aux Biches. Cestou se zastavujeme v botanické zahradě, navštívíme bývalou továrnu na zpracování cukrové třtiny L´Aventure de Sucre a kreolskou architekturu.

Při výběru termínu dovolené na Mauriciu je dobré zvážit, v jaké části ostrova ji plánujete strávit. Východní pobřeží může být v letních měsících více návětrné, západní pobřeží chrání před větrem horský masiv. Mezi lednem a březnem může být na ostrově více srážek, ale jedná se zpravidla o intenzivní přeháňky. Dopad globálního oteplování zmiňují i místní pamětníci: zatímco dříve přinášel déšť hlavně cyklon, poslední roky jsou tyto cyklony mnohem intenzivnější, žijí déle a mají výrazně vyšší sílu než jejich předci. Poslední takový návštěvník jménem Freddy se objevil asi 100 km severně od ostrova a putoval dále směrem k Madagascaru. Naštěstí se oběma ostrovům vyhnul.

Resort Trou Aux Biches nás nadchnul! Jedná se o poměrně velký komplex, ukrytý v zeleni, takže I přes jeho rozhlohu si připadáte jako byste měli hotel jen pro sebe. Snad jen vyjma hlavní restaurace, kde může být trochu rušno. My jsme měli krásný Beachfront pokoj s privátním bazénem a nádherným výhledem. Lokalita kolem Trou Aux Biches a dále na sever v oblasti Grand Baie je vhodná pro milovníky podmořského světa – je zde několik vyhlášených potapěčských lokalit. Potkali jsme zde několik fanoušků potápění, kteří byli ubytováni v jiné části ostrova a na doporučení přijeli právě sem.

Poslední část dovolené trávíme v jižní části ostrova, u ikonické hory Le Morne. Cestou z Trou Aux Biches projíždíme rušnými vesničkami a pozorujeme místní shon a obyvatele. Zatímco takový Zéland nebo Austrálie mají své původní obyvatele, na Mauriciu žijí jen potomci přistěhovalců. Největší komunitu tvoří Indové, potomci těch, kteří pracovali na plantážích. Ti již za svoji práci dostávali mzdu, narozdíl od otroků, kteří sem přišli z Magadascaru a Mozambiku. Potomci těchto otroků, Afromauricijci, tvoří druhou nejpočetnější komunitu na ostrově. Další skupinou jsou potomci čínských obchodníků, kteří žijí hlavně v oblasti kolem hlavního města Port Louis. A nakonec nejmenší část místního obyvatelsva – necelá dvě procenta - tvoří běloši, jejichž předci vlastnili plantáže cukrové třtiny. Ti také vlastní většinu ze všech privátních společností na ostrově.

Do resortu Paradis Beachcomber se dostáváme v podvečer a pohled na horu Le Morne a západ slunce je neuvěřitelně nádherný! Hledáte-li ty nejkrásnější kulisy nejen na golf, tak vřele doporučujeme. Po trochu zmateném check-inu na recepci dostáváme upgrade do Beachfront Ocean vily. Tyto jsou po rekonstrukci, krásné, světlé a prostorné. Navíc se nacházejí v klidné části hotelu, takže pro páry ideální.

Mark Twain řekl, že když Bůh vytvářel Ráj, inspiroval se Mauriciem. Rozhodně je to místo, které musíte navštívit. Má toho tolik co nabídnout, že je jedna návštěva málo… My už plánujeme tu další :)

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.