Mosambik

Mosambik

 

Mosambik se nachází na pobřeží Indického oceánu v jihovýchodní části afrického kontinentu. Tato země si prošla nelehkou historií, ale nyní zde již panuje o poznání lepší atmosféra, což přispívá také k lepší prosperitě a rozvoji cestovního ruchu. Disponuje převážně teplým a mírně vlhkým tropickým podnebím s vyššími teplotami v severní části země. Rozloha Mosambiku je přes 800 tisíc km2 a je tvořen rozmanitou krajinou s pobřežím, pláněmi, horami, jezery a řekami v čele se známou řekou Zambezi. Na severu sousedí s Tanzanií, na západě s Malawi, Zambií a Zimbabwe a s Jihoafrickou republikou a Swazijskem na jihu. To umožňuje jednoduchou kombinaci při pobytu s těmito převážně „safari zeměmi“. Přečtěte si několik zajímavých a užitečných informací o Mosambiku, které se Vám při cestování do tohoto nepoznaného afrického útočiště mohou hodit.

mosambik-novy-web-007.jpg 
 

 

Obyvatelstvo a náboženství

Díky své strategické poloze na pobřeží a bohaté přírodě byl Mosambik během minulých dob domovem mnoha kultur ze střední Afriky, Arábie, Indie či Evropy. Nejdůležitější je však skupina obyvatelstva Bantu ze střední části Afriky. Je složená z několika dalších skupin s podobnou kulturou a dialektem a zahrnuje kmeny jako “Yaos”, “Macuas”, “Angones”, “Nhanjas”, “Tongas”, “Bitongas” a “Muchopes”. Poté je zde důležitý také svahilský vliv s islámským náboženstvím. Mimo toto obyvatelstvo zde žijí také Evropané a Indové. Většina obyvatelstva žije na venkově. Snahy socialistických revolucionářů o zvýšení gramotnosti se nepodařily, dnes je gramotných jen 40 % Mosambičanů. 70 % obyvatel vyznává lidová náboženství, katolíků je zde 20 % a zastoupení má také islám.

 

Geografie

Mosambik se nachází na jihovýchodním pobřeží Afriky. Na východě je omýván Indickým oceánem, na severu sousedí s Tanzanií, na západě s Malawi, Zambií a Zimbabwe a na jihu s Jihoafrickou republikou a Swazijskem. Celková plocha země je přibližně 800 tisíc km2 a pobřeží má délku přes 2500 km. Dá se říci, že země je rozdělená na dvě části řekou Zambezi. Severně od řeky se od pobřeží směrem do vnitrozemí setkáte s kopcovitou krajinou, která přechází v nízké náhorní plošiny a vysočiny. Nejvyšší vrcholy se tyčí u hranic a patří mezi ně například Monte Binga s 2436 m n.m. Jižní část Mosambiku je pak více nížinatá.

Nachází se zde 5 hlavních řek v čele se Zambezi, sever země pak nabízí 3 velká jezera Niassa, Chiuta a Achirwa. Hlavním městem je Maputo a mezi další větší města patří Beira, Nampula nebo Quelimane.

 mosambik-novy-web-013.jpg
 

 

Historie

Původními obyvateli Mosambiku jsou křováci. Již mezi lety 200 a 300 n. l. osídlila jeho území etnická skupina Bantu (s podobnými charakteristikami jako místní) a vytlačila původní obyvatele směrem na jih. Na konci 6. století zde pak swahilští arabové začali zakládat své osady s trhy.

Kolem roku 1500 vpadli do země Portugalci, kteří zde prováděli výpravy do vnitrozemí za zlatem a do dvou století obsadili většinu arabských osad na pobřeží. Během 18. a 19. století Arabové opět začali obnovovat své obchodní činnosti na pobřeží Mosambiku a Portugalci byli vytlačeni na jih země. Do obchodu a politiky v oblasti se začali vměšovat také Francouzi a Britové.

Po 1. světové válce se díky portugalským investicím začala zlepšovat sociální a ekonomická úroveň země až do získání nezávislosti v roce 1975, kdy do čela nastoupil komunismus. Mnozí obyvatelé a především kmeny nebyli spokojeni s kroky nové vlády, což vyústilo v občanskou válku s klasickým partyzánským bojem. Až v roce 1992 byla uzavřena mírová dohoda. Od roku 1995 je Mosambik členem Commonwealthu a situace v zemi se značně zlepšila.

 

Letiště

Dobře organizovaný letištní systém dělá z mezinárodní i vnitrozemské letové dopravy jednoduchou záležitost. Letiště Maputo, Beira a Nampula jsou určeny i pro mezinárodní lety. Regionálními jsou Pemba a Vilanculos.

Víza

Češi mohou získat vízum po vstupu na území Mosambiku na letištích a hraničních přechodech na dobu pobytu do 30 dnů. Vízum lze také získat ještě před cestou na Velvyslanectví Mosambiku v Berlíně. Nutné přiložit dvě fotografie. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Identifikace

Je vyžadováno nosit při sobě identifikační průkaz (možnost také okopírovaného průkazu).

Zdraví a očkování

Cestovatelé mířící do Mosambiku musí být očkováni proti žluté zimnici. Mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným očkováním proti této nemoci je vyžadován mosambickými úřady a často i při přestupech například v Jihoafrické republice. Je vhodné dbát na ochranu proti komárům, pití pitné vody a konzumování očištěného ovoce z důvodu prevence proti zažívacím potížím.

Elektřina

220V / 50Hz. Zásuvky našeho typu. Někde se může stát, že zásuvky nebudou evropského typu, proto je vhodné si pro jistotu opatřit redukci.

Voda

Ačkoliv je místní voda obvykle spolehlivá, je turistům doporučováno pít vodu balenou, která je dostupná ve městech a turistických oblastech.

Řízení automobilů

V Mosambiku se jezdí vlevo. Řidiči musí dodržovat zdejší předpisy a mít při sobě potřebné dokumenty (identifikační průkaz, řidičský průkaz, registraci vozidla a popř. pojištění).

Jazyk

Oficiální úředním jazykem je portugalština. Většinou lidé rozumí také anglicky, převážně v turistických oblastech. Na venkově má každý region specifické mosambické dialekty.

Měna

Mosambický metical. Dělí se na 100 centavů. 1 EUR je přibližně 40 mosambických meticalů. Na mnoha místech jsou akceptovány také dollary. Výměna peněz je možná v bankách a směnárnách. V mnoha zařízeních je možné používat také kreditní karty a šeky.

Časový posun

Časový posun je oproti středoevropskému času +1 hodina.

Kouření

V roce 2007 bylo zakázáno kouření na veřejných prostranstvích, ačkoliv mnoho barů a restaurací tento zákaz nedodržuje.

mosambik-novy-web-009.jpgmosambik-novy-web-012.jpg mosambik-novy-web-004.jpgmosambik-novy-web-008.jpgmosambik-novy-web-019.jpg
 

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.