Myanmar

Myanmar

 

Myanmar, oficiálním názvem Svazová republika Myanmar, je jedna z nejméně známých zemí jihovýchodní Asie o rozloze 676 000 km². Nachází se na západní straně poloostrova Zadní Indie u pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře v Indickém oceánu. Sousedními státy jsou Bangladéš, Čína, Indie a Thajsko. Hlavním městem je od roku 2005 Neipyijto. Vzhledem ke své poloze pod rovníkem nabízí po celý rok teplé počasí. 


myanmar-novy-web-004.jpg
 

 

Důležité informace pro návštěvníky Barmy

Víza - pro vstup do země je vyžadován cestovní pas platný nejméně 6 měsíců a vízum. Od října 2014 je možné získat online eVisa pro turistické cesty s pobytem max. 28 dní. Cestující si předem vyřídí approval letter, na jehož základě mu bude vízum vlepeno do pasu po příletu do země. Odkaz naleznete zde: https://evisa.moip.gov.mm/

Čas - oproti České republice je v Barmě v zimě o 5,5 hodin více a v létě o 4,5 hodiny více

Měna - myanmarský kyat (MMK)

Mezinárodní předvolba - 0095, mobilní 00959

Důležitá telefonní čísla - záchranka: 192, požárníci: 191, policie: 199

myanmar-novy-web-013.jpg 
 

 

Lidé, náboženství a jazyk

Obyvatelé Barmy jsou velmi milí a přátelští lidé. Jsou vyhlášení svou poctivostí a neustálým úsměvem ve tváři. Počet obyvatel Myanmaru je přes 54 milionů, z toho 70% tvoří Barmánci, 8% Šanové a 6% Karenové. Většinu obyvatel tvoří buddhisti (89%), menšiny pak tvoří křesťané (5%) a islamisté (4%).

Úředním jazykem je barmština. Angličtina je zde na velmi nízké úrovni a je potíž domluvit se i v některých turistických oblastech. 

 

Základní slovíčka barmštiny:

  • Mengra ba – Dobrý den
  • Ta da – Na shledanou
  • Džezube – Děkuji
  • Pejpa – Prosím
  • Hou ke – Ano
  • Mohou gu – Ne

 

Kultura

Barmská kultura vznikla směsí dvou velkých světových civilizací - Indie a Číny. Při návštěvě země je nutné dodržovat základní pravidla slušného chování, mezi které patří především nosit odpovídající oblečení, které zahalí ramena i kolena. Tradičním oděvem pro muže i ženy je longyi, sukně sahající až ke kotníkům.

Téměř 90% obyvatel tvoří buddhisté. Ti dodržují 5 základních pravidel, podle kterých nesmí zabít, krást, lhát, chovat se necudně a požívat omamné látky. Díky tomu je Barma velice bezpečná země. Každý chlapec by měl alespoň dvakrát za život vstoupit do mnišského řádu. Lepší příští život si všichni zajišťují konáním dobrých skutků jako je návštěva chrámů, přispívání na na jejich obnovu nebo obdarování mnichů.

Často můžete potkat ženy i děti, které mají na obličeji pudr. Ten používají k ozdobě i jako ochranu před sluncem. Jedná se o speciální hmotu vyrobenou z kůry stromu tanaka. Po celé zemi je velmi rozšířené žvýkání betelu, ze kterého mají místní obyvatelé špinavé červené zuby. Betel se připravuje z ořechu arekového, pinangu a páleného vápna. Tyto přísady se balí do srdčitého listu pepře betelového. 


myanmar-novy-web-018.jpg
 

 

Ekonomika 

V Barmě převládá zemědělství nad průmyslovou výrobou. Téměř polovina země je pokryta lesy. Centrální část země je převážné nížinná a protékají jí mohutné řeky Iravadi, Čjintwin, Sistaun a Salwin, kde se pěstuje rýže, cukrová třtina, bavlna, proso, sezam, podzemnice olejná, kukuřice a tabák. Významná je také těžba některých nerostných surovin (zejména ropa a zemní plyn), drahokamů (rubíny a jadeity) a tropického dřeva (týk).

 

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.