Poslední safari cesta mě nadchla natolik, že jsem si dala slib se do Tanzánie ještě někdy vrátit. Neuplynuly ani dva roky a opět přistáváme na letišti v Arushe, tentokrát bohatší o předchozí zkušenosti a s velkým očekáváním. Safari jsme si vybrali jako svatební cestu.

Po příletu v Arushe na náš čeká vřelé přivítání od partnerské organizace Cardinal Tours s perfektně připraveným pohoštěním včetně vychlazených nápojů a květiny na uvítanou. Parádní začátek! Kapky deště naše rozjímání ukončí a my se přesouváme do Duluti Lodge. Romanticky vyzdobený pokoj, room service a profesionální přístup personálu, s tímto začínáme naše africké dobrodružství.

Druhý den nás čeká národní park Tarangire. Úvodní game drive byla spíše o poznávání flóry, na té večerní jsme si konečně užili pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Ubytováni jsme byli v úžasné lodgi přímo v korunách stromů. To vše v koloniálním stylu s jedním z nejlepších servisů, který jsme tu zažili. Po snídani a projíždce parkem se pomalu přibližujeme do národního parku Manyara a vesnice Mto Wa Mbu. Zatímco naposledy jsme tudy jen projeli, dnes zůstáváme. Půjčili jsme si kola a s místním průvodcem projeli okolí. Ukáží Vám místní život takový jaký skutečně je (nebo alespoň takový jaký skutečně je v pomerně turistickém Mto Wa Mbu), ochutnáte místní speciality venkovní kuchyně, zajdete si do místní hospůdky na domácí pivo (ne, s pivem to skutečně nemá nic společného, ale za ten zážitek to stojí) nebo si projdete rýžové plantáže, jediné v této oblasti.

Bezesporu jedním z top zážitků je návštěva národního parku Ngorongoro. Už samotná cesta a sestup dolů stojí za to. A pokud se někdy vrátíme, určitě se ubytujeme na okraji kráteru s fascinujícími výhledy. V tichu projíždíme parkem, pozorujeme lvy, zebry, slony, plameňáky a v dáli hrochy… Je to nezapomenutelná podívaná.

Po snídani nás čeká delší přejezd z Ngorongoro do Serengeti se zastávkou v masajské vesničce. Velmi záleží na tom, jakou vesnici navštívíte. Některé jsou autentické, do nich jen opatrně nahlédneme a pokračujeme dál. A pak jsou takové, které jako by sloužily jen pro turisty. Na uvítanou vám zatančí, povypráví o tradicích a na závěr nabídnou náramky z korálků, které sem doputovaly až z daleké Číny, s cenovkou, za kterou by se nemuseli stydět ani přední výrobci luxusních šperků. Ať je to jak je to, při pohledu na hliněné domky, nuzné podmínky a při poslechu o tradicích odjíždíme s pocity vděku za to, co máme.

Pobyt v Serengeti byl výborným zakončením našich cest. Ubytování jsme byli v luxusním kempu a jelikož bylo krátce po hlavní sezoně, měli jsme celé místo téměř pro sebe. V národních parcích není možné kempy oplotit, takže nám muselo stačit ubezpeční, že veškeré zvuky noční savany jsou zcela normální a nehrozí nám žádné nebezpečí. V každém kempu jsou rangeři, kteří hlídají okolí. V noci se k nám na terasu nastěhovalo pár lvů a já se s bušícím srdcem a s mobilem v ruce dozvídám, že je to zcela normální a ať klidně spíme. V těchto kempech je kromě vysílačky mobilní telefon hlavním komunikačním kanálem. Zde, uprostřed ničeho, se lvy na terase, děkuji za zelenou ikonku s názvem Whatsapp.

Před úsvitem, s rangerem za zády a nebem plným hvězd nad hlavou se vydáváme na další dobrodružství, let balonem. Cestou, ještě za tmy, potkáváme skupinku lvů, že by to byli ti, co nás přišli v noci pozdravit? Pohled na východ slunce a modrožluté paprsky je fenomenální. Pochutnáme si na malém občerstvení a výtečné kávě. Ještě krátký bezpečnostní breafing a hurá na to. Let trvá cca 45 min a kdokoliv, kdo nemá handicap v podobě strachu z výšek, se musí zúčastit – stojí to zkrátka za to a zážitek nelze slovy přetlumočit. Po absolvování na nás čeká bohatá snídaně a přesun na letiště v Seronera, kde se rozloučíme s naším řidičem a vydáváme se zpět do Arushy. Na shledanou safari, snad zase brzy..

Arusha je dobrým výchozím bodem safari nebo přestupní stanicí pro lety na Zanzibar, pro poznávání města však stačí bohatě jeden den. Pro fyzicky zdatné může být Arusha rovněž výchozím bodem pro výstupy na Kilimanjaro. Ve městě se nachází muzem tanzanite, vzácného drahokamu, jehož naleziště se nachází pouze v Tanzánii.

Safari v Africe je jedinečným zážitkem. Kdo čeká akční dění jako z National geographic, může být zklamaný. Ale stačí se jen zastavit a pozorovat, vše běží v poklidném tempu: tu a tam Vám přes cestu přejde leopard nebo gepardí rodinka. Na vyhřátém kameni odpočívá skupina několika lvů. Žirafy si pochutnávají na akácii. Nedaleko se procházejí sloni. A všichni jsou tu doma. Rádi zase přijedeme na návštěvu!

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.