Vlakem napříč Afrikou

Po JAR a Namibii

 

Luxusním vlakem z Pretorie do Swakopmundu za 9 dní

Vydejte se na cestu po státě Jihoafrická republika a Namibie. Ze svého rodného města Pretorie Vás Rovos Rail zve na cestu za poznáním po nejhistoričtějším a nejmalebnějším regionu jižní Afriky. Vlak Vás poveze po devět dní a osm nocí stylově a s veškerým pohodlím po savanách až k Atlantskému oceánu, čímž propojí Jihoafrickou republiku a Namibii kolejemi. Tato 3400 km dlouhá cesta začíná v Pretorii a pokračuje do Kimberley, tehdejšího centra diamantové horečky, kde se nabízí možnost návštěvy bývalého lomu Big Hole. Užijte si procházku po Upingtonu, hlavním městě severní provincie, které je obklopeno pouští Kalahari. Vychutnejte si výhled z Ariamsvlei na suchou provincii Nordkap a o něco vzdálenější Namibii. Během výletu uvidíte úchvatný Fish River Canyon, druhý největší kaňon po Grand Canyon. Během krátké návštěvy v Keetmanshoop si projdete toto malé, leč důležité městečko známé chovem ovcí. Cesta pokračuje dále pouští Kalahari do Windhoeku, kosmopolitního namibijského hlavního města. Nechte se nadchnout 24hodinovým výletem k světoznámé Sossusvlei, části pouště Namib, která Vám jednoduše vyrazí dech. Po přenocování v Sossusvlei se vydáte zpět k vlaku do Windhoeku, odkud cesta pokračuje do Tsumebu a divokému Národnímu parku Etosha. Na závěr navštívíte skvěle dochované německé hanzovní město z 19. st. Swakopmund.

 vlakem-napric-afrikou-041.jpg
 

 

Itinerář cesty luxusním vlakem: Pretoria - Swakopmund

  1. den – Naleziště zlata Witwatersrand

V odpoledních hodinách nastoupíte do luxusního vlaku Rovos a odjedete z domovského nádraží společnosti Rovos Rail ve městě Pretorii. Vlak nabere jižní směr a bude pokračovat do oblastí naleziště zlata Witwatersrand. Během cesty bude vždy v jídelním voze ve Viktoriánském stylu servírován oběd, odpolední čaj a večeře.

  1. den – Návštěva muzeí ve městě Kimberley

Druhý den bude na programu prohlídka Big Hole a Diamond Mine muzea ve městě Kimberley. Po návštěvě muzeí vlak bude pokračovat směrem na město Upington přes polopoušť Karoo.

  1. den – Příjezd do státu Namibie

V ranních hodinách budete mít možnost prohlédnout si město Upington, které se nachází v J.A.R. Vlak Rovos pak bude pokračovat na hranice s Namibií a ve večerních hodinách dorazí do města Holoog.

  1. den – Fish River Canyon

Čtvrtý den na Vás čeká návštěva ohromného Fish River Canyonu, který je jedním z nejúchvatnějších míst jižní části Namibie. V odpoledních hodinách pak bude následovat prohlídka městečka Keetmanshoop, které je známé chovem ovcí.

  1. den – Přelet do Sossusvlei

V dopoledních hodinách navštívíte město Windhoek. Následně Vás malé letadlo dopraví do jílovité pánve Sossusvlei. Zde absolvujete projížďku po této jedinečné vyprahlé krajině, která se nachází přímo uprostřed pouště Namib. I zde pro Vás bude zajištěno komfortní ubytování.

  1. den – Prohlídka pánve Sossusvlei

Šestý den ráno budete mít možnost projet se opětovně po pánvi Sossusvlei. V poledne Vás pak malé letadlo dopraví zpět do města Windhoek k vlaku Rovos. Cesta vlakem pak bude pokračovat dále severním směrem k národnímu parku Etosha.

  1. den – Safari v národním parku Etosha

Sedmý den budete přepraveni do národního parku Etosha. Zde se budete moci zúčastnit projížďky po safari. Ubytování bude zajištěno v luxusním Mokuti Lodge.

  1. den – Pokračování cesty k Atlantskému oceánu

V časných ranních hodinách se pro Vás bude připravena projížďka za africkými zvířaty národního parku Etosha. Odpoledne pak již bude opět pokračovat Vaše velkolepá jízda luxusním vlakem Rovos a to již směrem k cílové destinaci u Atlantského oceánu.

  1. den – Příjezd do cílové destinace Swakopmund

Devátý den Vaší cesty vlakem Rovos projedete přes poušť Namib a dorazíte do cílové destinace, města Swakopmund u pobřeží Atlantského oceánu.

vlakem-napric-afrikou-035.jpgvlakem-napric-afrikou-036.jpg 
 

Typy kajut v luxusním vlaku Rovos

Můžete si vybrat typ a velikost kajuty, která Vám bude nejlépe vyhovovat.  Více informací...

 

Jak naplánovat cestu a co vidět od Johannesburgu po Swakopmund

Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem Rovos z Pretorie do města Swakopmund v Namibii u Atlantského oceánu, je třeba doletět na mezinárodní letiště v Johanessburgu. Město Johannesburg je oblíbeným výchozím bodem pro návštěvu J.A.R i celé jižní Afriky. Doporučujeme tak využít této příležitosti a nechat si alespoň jeden až dva dny na prohlídku zajímavostí tohoto města. Ještě než se pak následně dopravíte do Pretorie, doporučujeme navštívit jeskyně Sterkfontein, které se nachází přibližně hodinu jízdy od Johannesburgu a které jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Před samotnou návštěvou Pretorie se určitě vyplatí udělat si také menší zajížďku severozápadně do města Sun City, u nějž začíná národní park Pilanesberg. V jedinečném hotelovém komplexu Sun City si můžete užít umělých vln a pláže a zároveň se i vydat na projížďku po safari do národního parku. Po několikadenním odpočinku, který Vás příjemně naladí na další cestování, je vhodné stočit cestu do města Pretorie. Také v Pretorii se nachází několik pozoruhodných míst. Je třeba počítat přibližně s jedním dnem na jejich zhlédnutí. Z Pretorie, která je domovským městem pro vlaky společnosti Rovos, se pak následně vydáte na cestu luxusním vlakem přes území J.A.R. do státu Namibie. Po devíti dnech dorazíte do cílové stanice této trasy, k bývalému koloniálnímu německému městu Swakopmund. Toto město a jeho okolí skýtá rovněž mnoho zajímavých míst, doporučujeme zůstat v této destinace alespoň dva dny.

 

Možnosti dalšího safari:

Jihoafrická republika i Namibie disponuje značnými možnostmi pro pozorování divokých zvířat. Nenechte si tak při svém pobytu v Jihoafrické republice ujít návštěvu světově známého Krugerova národního parku či mnoha dalších přírodních rezervací. Předtím než se vydáte na jedinečnou cestu vlakem Rovos doporučujeme navštívit již zmíněný Krugerův národní park. Ten Vás ohromí svoji rozlohou i rozmanitou krajinou. V těsné blízkosti národního parku se nachází také přírodní rezervace Thornybush. Přibližně na poloviční cestě mezi Pretorií a Kruger NP pak leží přírodní rezervace Entabeni. Ve státě Namibie pak můžete přírodu i divoká zvířata pozorovat v národním parku Etosha. Specifické safari pak zažijete v národním parku Namib-Naukluft, která je pobřežní pouštní oblastí a vyniká jedinečnou krajinou.

 vlakem-napric-afrikou-034.jpg
 

 

Zajímavosti města Johannesburg:

Věž Hillbrow– Nejvyšší dominantou Johannesburgu je 269 metrů vysoká věž Hillbrow. Ta vytváří jedinečné panorama města. Veřejnosti je však v současné době nepřístupná.

Carlton Centre – Vysoká kancelářská budova s padesáti nadzemními podlažími je atraktivní pro návštěvníky nejen kvůli nákupnímu centru, které se nachází v podzemí. Můžete také vyjet výtahem do posledního patra, kde se nachází vyhlídková plošina. Z té se Vám nabídne jedinečný výhled ne celé město.

Newtown – Oblast Johannesburgu, ve které se mísí kultura celého města. Jistě si nenechte také ujít pohled na rozsvícený most Nelsona Mandely.

Lion Park – Nikdo by neměl opustit jižní Afriku, aniž by viděl lvy. Lion Park je ideálním místem na prvotní kontakt s touto jedinečnou šelmou.

Apartheid Museum – Nevšední a jistě obohacující zážitek Vám bezesporu přinese také návštěva muzea, věnovaného historii apartheidu v jižní Africe.

Constitution Hill – Sídlo Ústavního soudu je symbolem cesty jižní Afriky k demokracii. Budova Constitution Hill se nachází ve čtvrti Braamfontein. Ta je také známá pro množství restaurací, hudebních klubů a bohatého nočního života.

A další: Mary Fitzgerald Square, House of Nelson Mandela, Museum Africa

Zajímavosti města Pretoria:

Union Buildings – Jednoznačnou dominantou města a národním monumentem jižní Afriky je sídlo vlády v Union Buldings, před kterým se rozkládají široké zahrady. Samotné budovy jsou veřejnosti nepřístupné, avšak i tak stojí bezesporu za zhlédnutí.

National Cultural History Museum – Velikou sbírku uměleckých předmětů, archeologických objektů, fotografií a historických dokumentů můžete obdivovat v tomto jedinečném muzeu.

Voortrekker Monument – Jedním z nejnavštěvovanějších monumentů je majestátní Voortrekker Monument, jehož návštěvu byste při svém pobytu v Pretorii neměli vynechat.

 

 

Zajímavosti města Swakopmund a jeho okolí:

Municipal Building – Tato budova stojí na svém místě již od roku 1907. Dříve v ní byla provozována pošta, dnes slouží jako radniční budova.

Hansa hotel – Hansa hotel byl vystaven již v roce 1905 a je dodnes v provozu.

The State House – Tato významná budova slouží jako letní sídlo prezidenta Namibie.

Muzeum Swakopmund – Pokud se chcete dozvědět více o historii a koloniálních dobách v Namibii, tak navštivte toto muzeum. Expozice jsou velice zdařile provedené.

Desert explorers – Ten, kdo touží po nevšedních zážitcích a adrenalinu by neměl vynechat projížďku v terénních čtyřkolkách v pouštích kolem města Swakopmund. Projížďka je vedena zkušenými průvodci, kteří přizpůsobí rychlost a trasu dle potřeb klientů.

Cape Cross – Přibližně 115 km od města Swakopmund se nachází tulení rezervace Cape Cross. Zde můžete porozovat tato jedinečná zvířata v jejich přírodním prostředí.  

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.