Maroko

Excursion v Maroku

Která místa a aktivity jsou typické a nejzajímavější při pobytu v Maroku? Kromě polehávání a relaxování na pláži u hotelu, můžete vyzkoušet plno zajímavých činností a navštívit nespočet míst, která jistě obohatí Vaši dovolenou. Maroko nabízí mnoho dech beroucích zákoutí, autentickou atmosféru, tradiční životní styl a mnohé další. Proto by nebylo moudré nenavštívit alespoň některé z nich a nezažít tak výjimečné chvíle, když už v Maroku budete trávit dovolenou. Podívejte se na jednotlivé destinace a vyberte si místa, která Vás zaujmou nejvíce.

Severozápad Maroka nejenom s městy Tangier a Tetouan

Na první pohled se může zdát, že severovýchod Maroka má vše, co si turista může přát. Ohraničení v podobě téměř pouštního pobřeží s vodami Atlantského a Středozemního moře na jedné straně a divoké pohoří Rif na pomezí Afriky a Evropy – to je ideální přírodní rozmanitost. Tato část země je navíc domovem pro mnoho turisty neprozkoumaných medin (=starobylých městských center).

Tangier je městem, které se v posledních dekádě rozvinulo v živé, přístupné a moderní centrum se středomořským nádechem a pobřeží Atlantiku jižně od Tangieru nabízí mnohé přímořské resorty. Díky mezinárodnímu festivalu umění se proslavilo poklidné a nenápadné město Asilah, zatímco atraktivní město Larache se nachází poblíž kartágsko-římských památek v Lixusu. Zajímavé je španělské autonomní území Ceuta. Na úpatí pohoří Rif se pak nachází Tetousan jako pyšné andalusko-marocké dědictví s fascinující medinou a nedalekými populárními plážemi. Úchvatným místem je také nejfotografovanější medina horského města Chefchaouen.

Marocké Středomoří a pohoří Rif

Středomořské pobřeží Maroka sahá od španělské enklávy Ceuta až po město Saidia na uzavřené hranici s Alžírskem. Tento prostor je z velké části omezen pohořím Rif, avšak i zde najdete sice nenápadné, ale okouzlující pláže a turistické resorty v Al Hoceima či v živé Saidii. Ve Středním Atlasu pak můžete prozkoumávat rokle poblíž bývalého obchodního centra Taza. Mezi městy Oujda a Al Hoceima můžete navštívit druhou španělskou enklávu Melilla. Ta se vyznačuje nádechem španělského života. V okolí města Nador na Vás čekají duny, laguny a nejlepší pozorování ptactva v Maroku. Pohoří Rif není tak úplně turistickou destinací, jelikož je izolováno od okolí a je proslaveno pěstováním marihuany. Avšak můžete zde narazit na divokou přírodu a okouzlující scenérie.

Vnitrozemí s městy Fáz, Meknes a pohořím Střední Atlas

Město Fáz je nepochybně centrem tohoto vnitrozemského regionu. Může se pochlubit nespočtem unikátních monumentů a vyznačuje se tradičními městskými řemesly. Sousední Meknes představuje kouzlo samo o sobě. Navštivte zde tradiční trhy souks a architektonicky bohaté ulice, stejně jako starobylé hradby a brány. V oblasti se pak nachází také horské město Moulay Idriss a dech beroucí římské ruiny Volubilis. Střední Atlas nabízí horské svahy pokryté cedrovými stromy a odlehlými venkovskými oblastmi.

Srdce Maroka: pobřeží Atlantiku od Rabatu až po Essaouiru

Táhlé pobřeží Atlantského oceánu je tzv. srdcem Maroka. Regionu dominují dvě centra. Prvním z nich je hlavní město Rabat, které nese nádech francouzské kolonie a s kavárnami a širokými ulicemi připomíná Evropu. Najdete zde také mnoho atraktivních památek z dob dynastie Almohad a Merenid. Druhým centrem je hlavní komerční město Casablanca. Zde také najdete silné francouzské vlivy, které připomínají město Marseiile.

Na pobřeží najdete nespočet pláží, které jsou ovlivněny přílivem a odlivem. Stejně jako oceánskými proudy. Nicméně zde narazíte na populární přímořské destinace jako Ej Jadida, Ouaidia či Essaouira s možnostmi pro windsurfing a surfování.

Marrákeš

Po Casablace je Marrákeš druhým největším městem Maroka s více než milionem obyvatel. Nachází se v centrální části země a již od dávných dob byl místem pro obchod. Je to marocké "hlavní město" stylu a bohatých lidí z Evropy a jiných koutů světa. Díky těmto cizincům, kteří zde obývají rezidence je také vidět vliv na rozvoj turismu. V srdci města najdete otevřené centrum Jemaa el Fna, jenž představuje místo pro skupiny umělců, akrobatů, bubeníků, vyprávěčů, hudebníků a jiných. Město nabízí také velkolepé ruiny paláce el Badi, řezby hrobek Saadian a především úchvatný minaret Koutoumbia, který je nejskvostnější muslimskou památkou severní Afriky. Ihned zde poznáte svérázný červený odstín díky barvám zdí a budov. Marrákeš je rozdělen na dvě hlavní části: tou první je starobylá medina z dob středověku s paláci, sídly, tržišti a tradičním způsobem života, zatímco druhá část města pochází z francouzské koloniální éry s kavárnami, butiky, zahradami a širokými ulicemi.

Střecha severní Afriky - Vysoký Atlas

Vysoký Atlas je nejvyšším pohořím v severní Africe a zahrnuje několik fascinujících regionů, přičemž tvoří hranici mezi severními pláněmi a před-saharskou oblastí. Tato místa jsou velmi vzdálená životnímu stylu Maročanů a městské atmosféře. Najdete zde ale skvělé lokality pro horské túry. Již nedaleko rušného Marrákeše se rozléhá Národní park Toubkal s nejvyšší horou Jebel Toubkal (4167 m n. m.) a plno malých vesniček, ve kterých se čas jakoby zastavil. Navíc v každém ročním období se Vám nabídnou rozdílné pohledy, ať už je to v zimě s metry sněhu či v létě s rozzářeným sluncem. V těchto oblastech je doporučováno být v doprovodu průvodce. Můžete se zde povozit na pronajatých mulách (kříženec kobyly a osla), lozit po skalách, jezdit na kolech či dokonce lyžovat.

Pouštní stezky a okolí

Od pohoří Atlas směrem na jih narazíte na tuto vyprahlou oblast před začátkem Sahary. Tato pustina je na většině území spíše kamenitá s křovinami než písečná, avšak nese své autentické kouzlo. Poznejte zdejší údolí řek jako Drâa, Dadès, Todra a Ziz. Krajina je posetá také oázami s datlovými palmami a hliněnou architekturou měst a opevněných vesnic. Od Marrákeše vede přes toto území bývalá obchodní stezka do ostatních zemí Afriky. Po cestě se můžete zastavit v průsmyku Tizi n'Tichka a v kultovních kasbah jako Telouet nebo Ait Benhaddou. Dalším místem k navštívení je moderní město Ouarzazate s francouzským nádechem a v současné době také filmovým průmyslem. Obchodní stezka se dále táhne po okraji pouště, přes duny, kolem hliněných vesnic a kolem pásů palem směřujícím na Saharu.

Jižní Maroko s městem Agadir, regionem Souss a pohořím Anti-Atlas

Hlavním turistickým lákadlem jižního Maroka je Agadir a jeho pláže využívané Evropany pro zimní dovolenou. Směrem do vnitrozemí pak narazíte na region Souss a pohoří Anti-Atlas obývané berberskými obyvateli. Hlavním městem úrodného údolí Souss je Taroudant s masivními hradbami, krásnými trhy souk a dobrými hotely. Ještě více je neodolatelné údolí s městem Tafraout, kamennými vesnicemi a vilami uprostřed růžových žulových kamenných útvarů. Pobřeží severně od Agadiru nabízí několik pláží, stejně jako nejlepší marockým resort pro surfování Taghazout. Ve vnitrozemí pak najdete údolí Paradise pyšnící se exotickou palmovou roklí, ze které vede stezka k sezónním vodopádům Immouzer des Ida Outanane. Směrem na jih od Agadiru můžete také narazit na pláže, ovšem již méně rozvinuté a neudržované.

We traveled the world. We will give you our personal advice.