Namibia

Excursion v Namibii

 

Co navštívit při zájezdu do Namibie?

Namibie je ideálním místem, kam se uchýlit před shonem každodenního dne. Na své si tu přijdou všichni: zažijete tu neopakovatelné momenty při pozorování exotických zvířat, romantické západy slunce i chvíle plné napětí při adrenalinových sportech. Hustá síť kvalitních namibijských hotelů nabízí široké možnosti k dokonalé relaxaci, a uspokojí tak i náročné zákazníky.

 

Severní Namibie

Národní park Etosha

Chcete-li zažít pravé africké safari se vším všudy, vypravte se do Národního parku Etosha. Tato rozlehlá přírodní rezervace se rozkládá okolo obrovské solné pánve v severní Namibii na ploše 23 000 km2, a přestože dnes zaujímá pouze čtvrtinu rozlohy, kterou zabírala při svém vyhlášení v roce 1907 (tehdy byla největším národním parkem světa vůbec), stále patří k jedné z největších přírodních rezervací v Africe.
Park je zcela unikátní množstvím živočišných druhů, které tu žijí, a z nichž některé jsou vysoce ohrožené. Můžete tu obdivovat některý ze 114 druhů savců (od majestátních nosorožců, slonů, pakoňů a zeber přes obávané gepardy, hyeny, levharty a lvy po různé druhy antilop jako kudu, přímorožce, antilopy losí a dikdiky) nebo z 340 druhů ptáků (např. pštrosy, plameňáky a supy).

Zvířata jsou po většinu roku závislá na vodě z 30 napajedel, která se tu nachází. Díky tomu budete mít možnost přiblížit se v rámci safari až těsně k nim, pozorovat je z bezprostřední blízkosti a zachytit je na vlastní autentické fotografie. Zažijete pocit skutečného pozorovatele v divočině.
Nejlepší doba pro návštěvu je od června do srpna, avšak i po zbytek roku zůstává Etosha namibijským turistickým tahákem číslo 1. Návštěvu této ohromné „přírodní zoologické zahrady“ si rozhodně nenechejte ujít.

namibie-novy-web-023.jpg 
 

 

Střední Namibie

Města Swakopmund a Walvis Bay

Hladili jste někdy lachtana a pozorovali jste někdy z bezprostřední blízkosti skákající delfíny? Pokud ne, rozhodně nesmíte na své cestě po Namibii vynechat dvojici významných měst – Swakopmund a Walvis Bay, nacházející se na břehu Atlantského oceánu.
Swakopmund, obývaný sotva 30 000 obyvateli, je malebné přímořské letovisko, nejvýznamnější v Namibii. Klid zdejší pláže, lemované půvabnou palmovou promenádou, se tu snoubí s ruchem nákupní třídy se spoustou butiků. Jistě vás tu okouzlí některý z domů postavených ve stylu německé architektury, které jsou vzpomínkou na doby, kdy byla Namibie německou kolonií. Swakopmund je ideálním místem k nákupu suvenýrů: můžete si je vybrat buď v kamenném obchodě, nebo – chcete-li si vyzkoušet pravé africké nakupování se smlouváním – na trhu, nacházejícím se vedle nepřehlédnutelného majáku.


 Walvis Bay, ležící asi 30 km jižně od Swakopmundu, pro Vás má připravené další zážitky. Vydejte se na projížďku po zdejší rozlehlé zátoce: žijí v ní stovky delfínů, lachtanů, plameňáků a pelikánů. Na dvouhodinové vyjížďce si vychutnejte, jaké je pozorovat tato zvířata na dosah ruky. Delfíni plavou těsně podél člunu, tu a tam vyskočí nad hladinu. Lachtan se dokonce odváží ještě dál: může se stát, že vyskočí až k vám do člunu a bude se dožadovat, aby mu kapitán dal rybku. Abyste při projížďce neměli hlad, naservíruje vám kapitán v jejím průběhu malý snack: lahodné čerstvé ústřice se šampaňským. Swakopmund a Walvis Bay, to je stylové „safari na mořských vlnách“.

namibie-novy-web-030.jpg 
 

 

Jižní Namibie

Poušť Namib a Sossusvlei

Zkusili jste někdy lézt po horách z písku? Pokud ne, vydejte se do Národního parku Naukluft-Namib, který svou rozlohou 50 000 km2 těsně předčí Slovensko. Stejně jako Etosha byl i Namib založen už roku 1907.
Většinu území parku představuje neproniknutelná písečná poušť, do níž se lze dostat jen při jejích okrajích. Neslavnějším takovým místem je bezesporu místo zvané Sossusvlei, kde najdete světový unikát: nejvyšší písečné duny na světě (dosahují až 400 m), tvořené charakteristickým pískem rudé barvy. Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jaké to je vylézt na dunu po jejím hřebenu, vychutnávat si z výšky okolní přírodu a pak skákat z duny zpátky dolů.
Jen kousek od Sossusvlei se nachází magicky fotogenické Deadvlei, další unikát namibijské přírody: vyschlé jezero se stromy starými několik stovek let. Zachyťte na vlastní fotografie temnou modř oblohy, kontrastující s rudou barvou dun a šedí kmenů.

Nejlepší je do parku vyrazit za úsvitu. Duny jsou černo-červené, protože je slunce osvětluje jen z jedné strany, a zvěř vyráží na ranní pastvu, takže cestou do Sossusvlei potkáte mnoho pštrosů, antilop a přímorožců. Výchozím místem do parku je Sesriem, kde se můžete zastavit u 1 km dlouhého a až 40 m hlubokého Sesriemského kaňonu. Můžete ho poté porovnat s jeho větším a slavnějším bratrem, kaňonem** Fish River Canyon, nacházejícím se dál na jihu.
Aby byl zážitek maximální, doporučujeme speciální tip: prohlédněte si Namib z ptačí perspektivy. Vyzkoušejte **vyhlídkový let nad kaňonem
 při západu slunce a vychutnejte si scenérie, na něž do konce života nezapomenete.

namibie-novy-web-027.jpgnamibie-novy-web-028.jpg 
 
  

Fish River Canyon

Víte, co dokáže řeka, když po dlouhou dobu teče jedním korytem? Vyhloubí kaňon. V Namibii jeden takový najdete – a to rovnou druhý největší na světě. Jde o Fish River Canyon, nacházející se v rozlehlém chráněném území blízko jihoafrické hranice. Kaňon, na jehož dně se v deštivých dnech rozvodňuje Fish River (Rybí řeka), je 160 km dlouhý27 km široký a až 550 m hluboký. Po americkém Grand Canyonu je považován za druhý největší na světě, na rozdíl od něj má ovšem jednu nespornou výhodu: na určitých místech vede po jeho okraji prašná cesta, takže pohledy do nitra kaňonu se vám nabízejí přímo z okna auta. Můžete se zastavit na některé z vyhlídek a obdivovat srázy, které strmě padají až dolů k říčnímu korytu. Na dno kaňonu vede stezka, je ovšem přístupná pouze se zkušeným průvodcem.
Hledáte-li adrenalinové zážitky, můžete zkusit projít 85 km dlouhou pěší stezku (přístupná od dubna do září), vedoucí od severního okraje kaňonu k jižnímu. Jedná se o jednu z nejdelších stezek v oblasti jižní Afriky, její zdolání zabere 4 až 5 dní. Pokud se vám zdá celá délka trasy příliš, hotel Fish River Lodge nabízí alternativu: kratší pěší výlety s doprovodem (2–5 dní).

Prohlédněte si na vlastní oči tento jedinečný přírodní skvost. Pohled na něj vám umožní vrátit se o několik miliónů let zpět a představovat si, jakými změnami planeta Země procházela.
Náš tipproleťte se nad kaňonem letadlem a vychutnejte si jej z ptačí perspektivy! Návštěvu kaňonu doporučujeme spojit s relaxem v termálních lázních Ai-Ais, nacházejících se u jižního okraje kaňonu.

Doporučení a návrhy výletů po Namibii naleznete zde.

 namibie-novy-web-025.jpg
 

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.