Namibia

Namibia

 

Dovolená v Namibii – relax v přírodě i adrenalinové zážitky

Velmi silným zážitkem je pozorování volně žijících zvířat, jejichž počet je opravdu značný. Při cestování tu potkáte četná stáda oryxů a antilop, výjimkou nejsou ani zebryžirafy a pštrosi. Pokud se vydáte do severní Namibie, můžete spatřit i slonynosorožcekrokodýly a hrochy, na pobřeží Atlantiku zase žijí početné populace delfínůlachtanůpelikánů a plameňáků. Žije tu mnoho druhů ptáků, ze šelem se zde vyskytují hyenygepardi a samozřejmě i králové zvířat, lvi. Fauna a flóra jsou pravým pokladem této země.

Namibie je druhou nejřidčeji osídlenou zemí světa, přesto tu v harmonii žije hned několik kultur: původní obyvatelé, křováci, tu žijí vedle několika černošských kmenů a vedle potomků bílých obyvatel, Afrikánců. Ať už na vás promluví kterýkoli obyvatel jakýmkoli z mnoha jazyků, které se tu používají, vždy si můžete být jistí jedním: Namibijci jsou velmi pohostinní a turistů si váží.

Kromě přírody se můžete nechat rozmazlovat ve zdejších hotelích. Připraví pro vás masáž, večeři v poušti při úchvatném západu slunce či degustaci místních druhů zvěřiny. Pokud máte rádi aktivnější dovolenou, můžete zkusit sandboarding na písečných dunách, projížďku na čtyřkolkách nebo výlet offroadem do pouště. Paleta vyžití je v Namibii skutečně velká. Dojmy, které si přivezete z Namibie, ve vás navždy zůstanou. Pocity poklidu a naprostého souznění s přírodou, které byste v Evropě jen těžko zažili. Užitečné informace k zájezdu do Namibie

namibie-novy-web-006.jpg 
 

 

Níže naleznete některé základní turistické informace, které vám usnadní cestování.

Namibie je relativně rozvinutý stát v jižní Africe, lemovaný Atlanským oceánem ze západu a pouští Kalahari z východu. Hlavním městem je Windhoek. Úředním jazykem je angličtina, kromě ní se tu mluví ještě afrikánsky, německy a celou řadou kmenových jazyků.

 

Peníze

Platí se namibijským dolarem (1 N$/NAD = cca 1,8 CZK, dělí se na 100 centů.) Vedle této měny se přijímají i jihoafrické randy (ZAR), kurz mezi nimi je dán jako 1:1 a je neměnný. Peníze je možné směnit z eur či amerických dolarů buď na letišti ve Windhoeku, nebo na pobočce jedné ze čtyř namibijských bank (First National Bank, Bank of Windhoek, Nedbank, Standard Bank). Ve všední dny mívají otevřeno od 8:00 do 15:30, v sobotu od 8:00 do 11:00. Pozor, při směně je třeba předložit pas s vízem. Smí se měnit jen jednou za den a platí se provize ve výši cca 5 %.

Ačkoliv banky najdete jen ve větších městech, bankomaty jsou rozmístěny po celé Namibii. Ve většině hotelů je možné platit kreditní kartou. Na čerpacích stanicích se vyžaduje hotovost.

Zdraví a bezpečnost

Turista přijíždějící do Namibie se určitě nemusí bát. Země má relativně nízkou kriminalitu. Je samozřejmě vhodné dávat pozor na své osobní věci, tak jako všude na světě je třeba zejména ve větších městech dávat pozor na kapsáře. Na silnicích jsou na některých místech policejní stanoviště, kde se provádí preventivní kontroly proti pašerákům drog (například na silnicích na vjezdech do Windhoeku). Tato stanoviště jsou běžná, slouží jako prevence. Rozhodně není třeba se zneklidňovat.

Pokud se při cestování autem od vozu vzdálíte, určitě v něm nenechávejte cennosti. Pozor je třeba dávat na některých místech při hranicích s Angolou, zejména v okolí vodopádů Ruacana. Sem se doporučuje vstup pouze s průvodcem. V okolí města Lüderitz platí na určitá území zákaz vstupu kvůli těžbě diamantů.

Doporučuje se očkování proti žluté zimnici, hepatitidě A a B a tetanu. V Namibii je vysoký výskyt HIV. Před cestou doporučujeme sjednat cetovní pojištění.

Víza

Pro vstup do Namibie je třeba mít turistické vízum. Pokud sem přijíždíte na lov a přivážíte si vlastní zbraň, pak je třeba ještě vyplnit speciální prohlášení. Pro české a slovenské občany víza vydává Ambasáda Namibijské republiky ve Vídni nebo Berlíně, vyřízení trvá minimálně pět dní. Naše cestovní kancelář Vám víza vyřídí. Při příletu projdete pasovou kontrolou a dostanete do pasu razítko na dobu pobytu.

Časový posun

V září a říjnu platí stejný čas jako v České republice. Od dubna do srpna je v Namibii o hodinu méně, od listopadu do března o hodinu více.

Elektronika a internet

V Namibii se používají jiné typy zásuvek (typ D – tři kolíky uspořádané do trojúhelníku), je vhodné pořídit adaptér. Některé hotely (ale ne všechny) jsou vybaveny i typy zásuvek, které se používají v ČR. Pokrytí signálem pro mobilní telefony je na hlavních turistických místech a na hlavních silničních tazích výborné. Na štěrkových cestách a odlehlejších místech je slabší či úplně chybí.
S internetem může být v Namibii problém. Připojení nabízejí jen některé hotely, často ovšem bývá pomalé a padá. Výhodnější je používat internet v mobilu, ten většinou funguje spolehlivěji.

 namibie-novy-web-018.jpgnamibie-novy-web-006.jpgnamibie-novy-web-008.jpgnamibie-novy-web-009.jpg
 

 

We traveled the world. We will give you our personal advice.