Constance Ephelia Resort *****

Seychelles

Comfortable accommodation and culinary experiences

Quick Hotel Calculation

Departure
Nights
Constance Ephelia Resort

Pro hotel Constance Ephelia Resort není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu Constance Ephelia Resort.

Room type
Meal

Letecká společnost
Bonus
CZK
EUR
We calculate the cost of your trip. Please wait.
We calculate
the cost of your trip.
Please wait.
Price
CZK - /person
Original price
CZK -/person
Hotel,
CZK - /personCZK - /person
Naše ceny hotelů v Emirátech již zahrnují DPH ve výši 5%, poplatek obci ve výši 10% i poplatek za služby v ubytování ve výši 10%.
Dospělý
CZK
Dítě do let
CZK
Dítě do let
CZK
Dítě do let
CZK
Dítě do let
CZK
Dítě do let
CZK
Best Price Guarantee
Transfer
CZK - /person
Dospělý
CZK
Dítě 2 až 12 let
CZK
Czech DelegateDelegate      
CZK - /person
Akční sleva
CZK - /person
The ticket by
CZK - /person
Dospělý
CZK
Dítě 2 až 12 let
CZK
Dítě do 2 let
CZK
The price is valid for free seats in the most advantageous booking class
Podmínky zájezdu
Dítě do let
More details
CZK/dítě
Hotel,
CZK - /person
Transfer
CZK - /person
Czech DelegateDelegate
CZK - /person
The ticket by
CZK - /person
Dítě do let
More details
CZK/dítě
Hotel,
CZK - /person
Transfer
CZK - /person
Czech DelegateDelegate
CZK - /person
The ticket by
CZK - /person
Dítě do let
More details
CZK/dítě
Hotel,
CZK - /person
Transfer
CZK - /person
Czech DelegateDelegate
CZK - /person
The ticket by
CZK - /person
Dítě do let
More details
CZK/dítě
Hotel,
CZK - /person
Transfer
CZK - /person
Czech DelegateDelegate
CZK - /person
The ticket by
CZK - /person
Dítě do let
More details
CZK/dítě
Hotel,
CZK - /person
Transfer
CZK - /person
Czech DelegateDelegate
CZK - /person
The ticket by
CZK - /person
We calculate the cost of your trip. Please wait.
We calculate
the cost of your trip.
Please wait.
We
personally
stayed at the hotel

Hotel Constance Ephelia Resort *****

Rating 9.4 Rated by 84 clients
Detailed evaluation
Location Seychelles, Mahé, Port Launay | Show map
Meal Half board, Full board | More about gastronomy
Specialist tips Best choice For couples as well as big families Large complex with more beaches

Description of Constance Ephelia Resort ***** Seychelles

Revive mind, body and soul in a 5* natural 120-hectares park off ering that rarest, most precious commodity: space, dazzling, vibrant beauty, unspoiled beaches, tropically verdant and peaceful. Endless options for sports and activities will please those who enjoy a more dynamic break. Our wellness spa, the largest in the Indian Ocean, will pamper and indulge you. Family-friendly, casual luxury to share.

Situated on two of the most beautiful beaches on the island of Mahé, overlooking the marine national park of Port Launay, Constance Ephelia is a 40 minutes drive from Seychelles International Airport and 30 minutes from the capital, Victoria.

Have a traditional massage in the largest spa of the Indian Ocean. Enjoy a rush of adrenaline with a tyrolienne, canoeing or climbing excursion. Live between a green and a marine national park.

Read more  Make an enquiry

Our recommendation to Constance Ephelia Resort

Resort Constance Ephelia je skvělý luxusní hotel za velmi dobrou cenu, která na rovnocenné úrovni reflektuje kvalitu služeb. Hotel se skládá ze dvou částí. V jižní části se nacházejí pokoje typu Junior Suite, v severní části pak Senior Suite a vily (plážové, rodinné a ve svahu nad útesem).

Jižní pláž je ideální pro rodiny s dětmi, má velmi pozvolný vstup do moře. Při odlivu zde voda ustoupí, že se pláž pak hodí více na koupání než na plavání. Nicméně výhledy na oceán a okolní ostrovy jsou zde nádherné. Severní pláž je naopak vhodná pro plavce, jeliko se nachází v zátoce a ani při odlivu voda příliš neustoupí. Vody oceánu zde přechází v tyrkyosvo-modré barvy. U severní pláže mnohdy kotví lodě či jachty, které lze využít i pro výlety na oceán.

Obecně má severní část hotelu luxusnější nádech, a to jak kvůli kategoriím ubytování, tak také z důvodu pláže či umístění "fine-dining restaurace".

Constance Ephelia je také gastronomickým rájem, kde hlady strádat nebudete. Bufetové stoly v hlavní restauraci uspokojí i ty největší labužníky a výběr jídel je skutečně velice pestrý. K dispozici jsou vám další čtyři restaurace a la carte tématicky zaměřené. Hotelový servis je na špičkové úrovni, proto pokud se řadíte mezi náročné cestovatele, jste na správném místě, ať už preferujete bufet v hlavní restauraci, asijskou kuchyni Adam & Eve, místní speciality v Seselwa nebo středomořské pochoutky v restauraci Helios.

K dokonalému odpočinku přispěje relax u bazénu s vyhlídkou na zelené kopce s bujnou vegetací, několik druhů vířivek pod modrým nebem a profesionální masáž přírodními oleji vlastní značky v největším SPA centru v Indickém oceánu o ploše 500 m2.

Pokus jste milovníci adrenalinu, určitě neopomeňte nezapomenutelný zážitek v podobě jízdy na zip line tropickým pralesem přímo u severní pláže v hotelovém areálu! Při pohledu z výšky na barevný svět se všechny vaše starosti snadno rozplynou! A rodiny s dětmi určitě ocení dětský klub nebo i výběh želv obrovských, které je možné každý den krmit.

Jelikož je resort poměrně velký, je možné pro pohyb v rámci areálu využít kvadlovou dopravu v podobě hotelových bugin nebo si půjčit kolo a být zcela nezávislý na hotelové dopravě (vily mají kola k dispozici zdarma).

2024
Ing. Jana Paseková
The last inspection
Ing. Jana Paseková +420 724 065 779

Video

Hotel plan and offer of rooms

Hotel plan

Hotel plan

Click to enlarge the hotel plan.

Junior Suite

Junior Suite

All suites feature air-conditioning, ceiling fan, bathroom with bath tub, double vanities, separate shower, WC, hairdryer, sitting area, LCD TV, mac mini, telephone, mini-bar, tea and coff ee faciliti..

Senior Suite

Senior Suite

All suites feature air-conditioning, ceiling fan, bathroom with bath tub, double vanities, separate shower, WC, hairdryer, sitting area, LCD TV, mac mini, telephone, complimentary Nespresso machine wi..

Beach Villa

Beach Villa

Beach Villas (240 m²) s jednou ložnicí se nacházejí na severní pláži. Každá z vil je prostorně navržená a stylově zařízená...

Gastronomy and hotel restaurants

Constance Ephelia has five restaurants and bars. Each outlet has its own individual concept, design and décor, thereby optimising the possibilities in terms of culinary and bar experiences. The designs reflect elegance and functionality along with a subtle touch of African influence. Each restaurant name has a subtitle, reinforcing the concept in just a few words. The resort is very much “child friendly”, and offers different menus to appeal to different ages – including gourmet baby food – are proposed throughout the resort

RESTAURANTS

Corossol

Corossol is Ephelia’s main buffet restaurant offering breakfast and dinner. A “live cooking and themed dinner buffet” which offers dishes from different cuisine of the world – from tandoori to pizza, it’s a real harmony of flavours. The dining area is spread around in different sections and features various type of seating and offers a variety of ambiance.

Helios

Helios is a casual chic restaurant offering a “Mediterranean theme” and is located on the South side of the resort. Open for lunch with a nice and simple menu where ingredients and influence from the South of France, Italy, Spain, Morocco and Lebanon mixed with whole fishes and dishes baked in their large oven. For dinner, the same influences are offered via a very nice “A la Carte” menu and sharing dishes.

Adam & Eve

Adam & Eve our “Asian cuisine” restaurant is embedded in a natural loving structure embracing the elements. One of the distinctive features of this restaurant is the open kitchen that engages in the preparation of the food. The concept focuses on the flavours of South East Asia with an emphasis on Malaysian, Thai, Singapore and Indonesian cuisine with an “A la Carte” menu offered for lunch and dinner.

Seselwa

Seselwa “cuisine des iles” is an all-day dining restaurant with a casual and lively ambiance facing the gorgeous North beach. Designed with white furniture and flowery cushions, it evokes freshness and the spirit of Seychelles. Breakfast is served buffet style for our guests staying in our Senior Suites and Villas. At lunch and dinner it offers Creole specialities, grilled local best ingredients and island flavours, either via an “A la Carte” menu, set menus or live buffet

Cyann

Cyann our “Signature cuisine” restaurant offer a unique concept next to our amazing beach of Port Launay. For lunch the place offer, in a casual atmosphere, a well known Sushi selection and some delightful classic & light dishes. At dinner time the restaurant turns into an elegant and refined venue and proposes a selection of signature dishes that combine the precision of French culinary techniques with the lightness and flavours of all around the world influences.

BARS

Zee bar

The Zee bar is open all day until late evening, offering a nice selection of drinks and creative range of cocktails. During the day, it’s also the place to enjoy while seating on the deck, a classic snack with for example a fresh mojito. In the evening, experience our daily themed nights and enjoy live music in a casual and relax atmosphere.

Helios bar

Located next to the restaurant, the Helios bar offers a classic selection of drinks and cocktails. Please do not hesitate to ask our bartender for his favourite freshly brewed ice teas. A nice place along the pool to enjoy an aperitif before dining in the restaurant.

Adam & Eve bar

This bar is part of the restaurant of the same name, with a pool view and facing the beach. A place to enjoy a selection of drinks and cocktails all day long. A nice atmosphere for a great time.

Seselwa bar

Seselwa bar is part of our restaurant with the same name, located right on the beautiful North beach. A unique place to enjoy a chilled beer, a tropical cocktail or a wide selection of homemade rums while listening to Creole tunes.

Cyann bar

Attached to our Signature restaurant, the Cyann bar features a unique selection of Gin and Gin cocktails, as well as rare spirits, sake and cocktails. It’s also the place to enjoy a glass of wine, especially selected by our sommelier. A warm environment where times seems to have disappeared in the evening with a nice glass in hand.

Kabana bar

Kabana is a beach feeling lively place offering a choice of cocktails and beverages. Located right in front of Port Launay beach, the place is surrounded by some tables, chess game, bocci ball field, beach volley, badminton and kids play ground.

 

We will prepare a Tailor-made holiday for you.

 

Odlety jsou možné z Prahy nebo Vídně každý den. Létáme luxusními letadly Emirates. Délka Vašeho pobytu může být libovolná. Můžete si vybrat typ pokoje nebo formu stravování. Seychely jsme opakovaně navštívili a poskytneme Vám osobní rady. Jsou specializací české cestovní kanceláře DELUXEA a.s. založené roku 1995. Hotel, transfer a další služby pro Vás objednáváme přímo na Seychelách. Služby pro Vás nekupujeme u německé cestovní kanceláře a při cestování nebudete členy žádné skupiny. Pokud byste potřebovali jakoukoliv změnu v zájezdu, tak přímo my Vám vše na Seychelách vyřídíme, rychle a operativně. Postaráme se o Vás.

Room categories and equipment of Constance Ephelia Resort

Constance Ephelia Resort představují krásně zařízené apartmány a oblíbené vily. Vybírat můžete ze dvou typů apartmánů (junior a senior) a čtyř typů vilek (rodinné, plážové, hillside v kopci a prezidentské).

Standardním vybavením je klimatizace, stropní ventilátor, přístup k bezplatné wi-fi, LCD televize, CD a DVD přehrávač, Mac mini a napájecí stanice pro iPod, telefon, mini-bar, trezor, fén a 24 hodinová pokojová služba.

Hotel plan and offer of rooms

Hotel plan

Hotel plan

Click to enlarge the hotel plan.

Junior Suite

Junior Suite foto

All suites feature air-conditioning, ceiling fan, bathroom with bath tub, double vanities, separate shower, WC, hairdryer, sitting area, LCD TV, mac mini, telephone, mini-bar, tea and coff ee facilities, safe and complimentary WI-FI.

Senior Suite

Senior Suite foto

All suites feature air-conditioning, ceiling fan, bathroom with bath tub, double vanities, separate shower, WC, hairdryer, sitting area, LCD TV, mac mini, telephone, complimentary Nespresso machine with capsules, minibar, tea and coff ee facilities, safe and complimentary WI-FI.

Beach Villa

Beach Villa foto

Beach Villas (240 m²) s jednou ložnicí se nacházejí na severní pláži. Každá z vil je prostorně navržená a stylově zařízená. Těšit se můžete na prostornou ložnici, koupelnu s vanou, terasu pro relaxaci a vlastní bazén. Ke každé vile jsou zdarma k dispozici jízdní kola

Beach Villas - 2 bedrooms

Beach Villas - 2 bedrooms foto

Situated on the North beach of Port Launay these two bedroom villas off er the ultimate beachside accommodation. Each is spaciously designed and stylishly decorated with large en-suite bathrooms, private swimming pool, pergola for relaxation and aperitifs, LCD TV, mac mini, mini-bar, tea and coff ee facilities, Nespresso machine with capsules, complimentary bicycles and complimentary WI-FI.

Family Villas - 2 bedrooms

Family Villas - 2 bedrooms foto

Villas of two bedrooms with spacious en-suite bathroom, private swimming pool, pergola for relaxation and aperitifs, LCD TV, mac mini, mini-bar, tea and coff ee facilities, Nespresso machine with capsules, complimentary bicycles and complimentary WI-FI.

Family Villas - 3 bedrooms

Family Villas - 3 bedrooms foto

The villas spaciously designed and stylishly decorated consist of three bedrooms (one master bedroom with an en suite bathroom and two other bedrooms sharing one bathroom). In the courtyard a private swimming pool as well as an outside dining kiosk. Other facilities are: LCD TV, mac mini, mini-bar, tea and coff ee facilities, complimentary bicycles, Nespresso machine with capsules and complimentary WI-FI.

Hillside Villas

Hillside Villas foto

Overlooking the Port Launay Marine Park, the hillside villas (either one or two bedrooms) feature their own private pool and have been constructed and adapted to the granitic rocks on the site creating a unique accommodation concept. LCD TV, mac mini, mini-bar, tea and coff ee facilities, Nespresso machine with capsules, complimentary electric buggy and complimentary WI-FI.

Hillside Vila - 2 bedroms

Hillside Vila - 2 bedroms foto

Prostornější Hillside Villas (220 m²) disponují dvěma ložnicemi. Vily představují jedinečný koncept ubytování díky umístění ves svahu a přizpůsobení okolním žulovým horninám. Vily nabízí panoramatické výhledy na tropický prales a nekonečný Indický oceán. Pro snazší dopravu náleží k vilám také bezplatné elektrické golfové vozidlo buggy.

Presidential Villa - 3 bedrooms

Presidential Villa - 3 bedrooms foto

With a breathtaking view of the ocean, the three bedrooms Presidential Villa of 980m² has been designed to off er a unique experience to the guests. Equipped with LCD TV, mac mini, mini wine cooler with a selection of wine, mini-bar, tea and coff ee facilities, Nespresso machine with capsules, complimentary electric buggy, villa host and complimentary WI-FI. The Presidential villa has its own gym, a private steam room & sauna, private pool and deck and outdoor dining kiosk.

Beach

The whole complex stretches along two beautiful beaches with fine white sand. The calmer south is a shallow sea, while the north is better for swimming.

The resort is located in the unspoilt area of the west coast of Mahé, next to Port Launay Marine National Park.

Online price and discounts of Constance Ephelia Resort *****

Professional photo of Ephelia Resort *****

Our photo of Ephelia Resort *****

Video

Gastronomy and hotel restaurants Constance Ephelia Resort

Constance Ephelia has five restaurants and bars. Each outlet has its own individual concept, design and décor, thereby optimising the possibilities in terms of culinary and bar experiences. The designs reflect elegance and functionality along with a subtle touch of African influence. Each restaurant name has a subtitle, reinforcing the concept in just a few words. The resort is very much “child friendly”, and offers different menus to appeal to different ages – including gourmet baby food – are proposed throughout the resort

RESTAURANTS

Corossol

Corossol is Ephelia’s main buffet restaurant offering breakfast and dinner. A “live cooking and themed dinner buffet” which offers dishes from different cuisine of the world – from tandoori to pizza, it’s a real harmony of flavours. The dining area is spread around in different sections and features various type of seating and offers a variety of ambiance.

Helios

Helios is a casual chic restaurant offering a “Mediterranean theme” and is located on the South side of the resort. Open for lunch with a nice and simple menu where ingredients and influence from the South of France, Italy, Spain, Morocco and Lebanon mixed with whole fishes and dishes baked in their large oven. For dinner, the same influences are offered via a very nice “A la Carte” menu and sharing dishes.

Adam & Eve

Adam & Eve our “Asian cuisine” restaurant is embedded in a natural loving structure embracing the elements. One of the distinctive features of this restaurant is the open kitchen that engages in the preparation of the food. The concept focuses on the flavours of South East Asia with an emphasis on Malaysian, Thai, Singapore and Indonesian cuisine with an “A la Carte” menu offered for lunch and dinner.

Seselwa

Seselwa “cuisine des iles” is an all-day dining restaurant with a casual and lively ambiance facing the gorgeous North beach. Designed with white furniture and flowery cushions, it evokes freshness and the spirit of Seychelles. Breakfast is served buffet style for our guests staying in our Senior Suites and Villas. At lunch and dinner it offers Creole specialities, grilled local best ingredients and island flavours, either via an “A la Carte” menu, set menus or live buffet

Cyann

Cyann our “Signature cuisine” restaurant offer a unique concept next to our amazing beach of Port Launay. For lunch the place offer, in a casual atmosphere, a well known Sushi selection and some delightful classic & light dishes. At dinner time the restaurant turns into an elegant and refined venue and proposes a selection of signature dishes that combine the precision of French culinary techniques with the lightness and flavours of all around the world influences.

BARS

Zee bar

The Zee bar is open all day until late evening, offering a nice selection of drinks and creative range of cocktails. During the day, it’s also the place to enjoy while seating on the deck, a classic snack with for example a fresh mojito. In the evening, experience our daily themed nights and enjoy live music in a casual and relax atmosphere.

Helios bar

Located next to the restaurant, the Helios bar offers a classic selection of drinks and cocktails. Please do not hesitate to ask our bartender for his favourite freshly brewed ice teas. A nice place along the pool to enjoy an aperitif before dining in the restaurant.

Adam & Eve bar

This bar is part of the restaurant of the same name, with a pool view and facing the beach. A place to enjoy a selection of drinks and cocktails all day long. A nice atmosphere for a great time.

Seselwa bar

Seselwa bar is part of our restaurant with the same name, located right on the beautiful North beach. A unique place to enjoy a chilled beer, a tropical cocktail or a wide selection of homemade rums while listening to Creole tunes.

Cyann bar

Attached to our Signature restaurant, the Cyann bar features a unique selection of Gin and Gin cocktails, as well as rare spirits, sake and cocktails. It’s also the place to enjoy a glass of wine, especially selected by our sommelier. A warm environment where times seems to have disappeared in the evening with a nice glass in hand.

Kabana bar

Kabana is a beach feeling lively place offering a choice of cocktails and beverages. Located right in front of Port Launay beach, the place is surrounded by some tables, chess game, bocci ball field, beach volley, badminton and kids play ground.

 

Delegát a služby na Seychelách

Cestovní kancelář DELUXEA nabízí na Seychelách asistenci naší místní partnerské CK Masons Travel. Jejich zástupce na Vás bude čekat na letišti a doprovodí Vás na Váš transfer, ať již autem, lodí, nebo letadlem. Předá Vám informační složku s mapou Seychel a také kontakt na delegáta, který Vás druhý den na hotelu navštíví. Delegáti mluví anglicky a francouzsky, po předchozím vyžádání můžeme zajistit německy hovořícího.

Na osobní schůzce ve Vašem hotelu se můžete delegáta zeptat na vše, co Vás zajímá. Během celé dovolené jsme pro Vás na telefonu 24 hodin denně i my v cestovní kanceláři. Můžete nás požádat o asistenci nebo jenom poslat fotky, jak si užíváte moře či místní kuchyni. Průvodci a privátní řidiči ovládají plynule angličtinu a francouzštinu.

Na Seychelských ostrovech se o Vás bude starat naše partnerská cestovní kancelář MASON´S TRAVEL, která klade důraz především na kvalitu služeb, které poskytuje Návštěvníkům ostrovů. Cílem společnosti je nejen zajistit transfery, výlety a další služby, ale hlavně se postarat, aby prožitek z pobytu na Seychelských ostrovech byl úplný. Snaží se představit krásy přírody i místní kreolskou kulturu. Společnost má několik profesionálně vyškolených zaměstnanců mluvících anglicky, francouzsky a německy.

Služby MASON´S TRAVEL po příletu, v průběhu pobytu a před odletem zahrnují:

 • Přivítání s tabulí s Vašimi jmény nebo u přepážky MASON´S TRAVEL, která se nachází přímo v budově letiště
 • Team usměvavých delegátů v uniformách, kteří Vám předají mapu ostrova a brožurku s možnostmi výletů a exkurzí
 • Vodu nebo uvítací nápoj (VIP uvítací balíček Creole Exclusiv)
 • Pomoc v případě jakéhokoli problému (například poškození nebo zpoždění zavazadel)
 • Transfer do hotelu
 • Zařízení exkursí dle přání
 • Řidiče, který Vám cestou do hotelu rád předá informace o ostrově a možnostech výletů
 • Schůzku s delegátkou přímo v hotelu, a to běžně druhý den po příletu
 • Asistenci při odbavení během odletu ze Seychel

Sport and wellness Ephelia Resort *****

Constance Spa

The beautiful spa village at Constance Ephelia is set in the tranquil heart of the resort’s stunning tropical gardens. Relax, rejuvenate, detox, re-hydrate or simply enjoy – the choice is yours. Our highly skilled team is at your disposal to help you decide which treatments are best suited to your needs. Each guest receives a Spa Experience Card, so we can keep a note of your wellness goals and preferences, and customise your treatments accordingly

Sport

COMPLIMENTARY

• Fully equipped gymnasium • 4 tennis courts • Squash court • Non-motorised watersports, such as; pedal boats, small sailing catamaran, windsurfing and kayak.

PAYABLE

• Fishing • Diving (PADI) with supplement, • Tennis lessons • Yoga lessons • Bicycles Bicycles’ conditions: Bicycles are provided free of charge for villa guests only. All Tropical Garden rooms, Junior suites and Senior suites guests may rent bicycles from our Fitness centre for use within the hotel premises only. • Wall climbing • Zip lining - For guests of all abilities from 3 years to 70+ and instructors available. • Mangrove Kayaking - Available only for a few days per month, depending on the tide level

Children in the hotel Ephelia Resort *****

Young guests ages 4-11 are invited to unleash their spirit and adventure at Constance Kids Club. Fully trained and enthusiastic Coordinators will lead trips of island exploration, local crafts, culinary activities and scavenger hunts to name a few that will engage with their exciting, exotic holiday location. Discovery will be a key part of each daily theme.

Svatební balíček „Svatba v ráji” Constance Ephelia Resort

Constance Ephelia Resort *****
Constance Ephelia Resort *****, Seychelles

Comfortable accommodation and culinary experiences

Svatební balíček Light od 45 560 CZK podrobnosti
 • - Veškeré úřední a správní poplatky na Seychelách,
 • - Zajištění apostily na oddací list,
 • - Garance jediné svatby denně v hotelu,
 • - Osobního svatebního koordinátora po dobu přípravy Vaší svatby v hotelu,
 • - Volný výběr místa pro svatební obřad (přímo na pláži či pod palmou nebo altánek v zahradě atd.),
 • - Dárek při příjezdu,
 • - Vyzdobená bugina,
 • - Svatební dort pro novomanžele a šampaňské (po obřadu),
 • - Speciální svatební večeři v restauraci (kromě nápojů),
 • - Speciální snídaně den po svatbě,
 • - Romantická rozestýlka postele v den svatby,
 • - Upgrade do vyšší kategorie pokoje (pouze pro svatební noc a v závislosti na obsazenosti hotelu),
 • - 45 minutová masáž ve Spa.
Svatební balíček Delight od 78 920 CZK podrobnosti
 • - Veškeré úřední a správní poplatky na Seychelách,
 • - Zajištění apostily na oddací list,
 • - garanci jediné svatby denně v hotelu,
 • - specializovaného osobního svatebního koordinátora,
 • - dárek při příjezdu do resortu,
 • - dekoraci a přípravu místa svatebního obřadu (jednoduchý svatební oblouk),
 • - samostatný pokoj pro nevěstu v den svatby před obřadem (v závislosti na obsazenosti hotelu),
 • - kytici pro nevěstu a svatební myrtu pro ženicha,
 • - dekorovanou buginu,
 • - živou hudbu v podání dvou hudebníků,
 • - svatební dort (pro pár) a šumivé víno (láhev),
 • - upgrade do vyšší kategorie pokoje (pouze pro svatební noc a v závislosti na obsazenosti hotelu),
 • - speciální svatební večeři (nezahrnuje nápoje),
 • - speciální květinová koupel,
 • - službu rozestýlky postele v noci svatebního dne,
 • - speciální snídaně servírovaná na pokoji den po svatbě,
 • - 60 minutovou masáž ve Spa.
Příplatkové položky ke svatbě   podrobnosti
 • - Květinový oblouk 7 890 CZK
 • - Kytice pro nevěstu 2 490 CZK
 • - Make-up 4 010 CZK
 • - Myrta pro ženicha 190 CZK
 • - Svatební fotograf - 50 upravených fotografií 13 700 CZK
 • - Svatební video - 45 minut 16 600 CZK
 • - Účes pro nevěstu 4 700 CZK

ceny jsou informativní a potvrdíme Vám je při rezervaci svatby

Svatby v ráji pořádáme od roku 1998. Jsou připravené speciálně s ohledem na individuální přání a potřeby snoubenců. Naši zaměstnanci destinace opakovaně navštívili a detailně poznali místní prostředí a nabídku služeb. Díky tomu Vám velmi podrobně poradí na základě osobních zkušeností.

Transfer Constance Ephelia Resort

Přiletíte na mezinárodní letiště hlavního ostrova Seychel, který se jmenuje Mahé, kde se nachází i Váš hotel Constance Ephelia Resort. Jakmile se dopravíte na ostrov Mahé, budete vyzvednuti a převezeni autem do hotelového resortu. Dopravní situace může ovlivnit dobu cesty. Hotel má i vlastní heliport!

Jízda autem z letiště do hotelu trvá 40 min.

Cesta autem z hotelu do hlavního města Victoria trvá 40 min.

Map - Constance Ephelia Resort *****

Personal advice from DELUXEA na Seychely to the hotel Constance Ephelia Resort *****

In DELUXEA travel agency, we a personal advice to our clients. The DELUXEA's specialists travel around the world and visit hotels to advise our clients in the smallest details. Choose an expert who will advise you with the Constance Ephelia Resort *****, prepare a perfect holiday and who will take care of you.

2024
Ing. Jana Paseková
The last inspection
Ing. Jana Paseková +420 724 065 779

Hotel reviews Constance Ephelia Resort *****

Factsheet

Podobný hotel

Flight connections na Seychely

We traveled the world. We will give you our personal advice.