Jordánsko

O Jordánsku

 

Jordánsko, jak ho známe dnes, bylo sice založeno až po první světové válce Abdulahem I., ale najdete v něm přírodní a kulturní bohatství staré několik tisíc let. V Jordánsku na Vás čeká např. poušť Wadi Rum, kde se budete moci osobně setkat s beduiny z kmene Zalabia, majestátní ruiny dávných civilizací, které v minulosti obývaly Jordánsko, či překrásné centrum města Amman, které Vás okouzlí svou dynamičností. V této zemi Středního východu se také budete moci vykoupat v nejníže položeném jezeře na světě - v Mrtvém moři. Překrásné pláže se ale rozprostírají také podél Rudého moře, v němž můžete pozorovat nádherné korálové útesy s bohatým podmořským životem. 

 

jordansko-039.jpg 

Geografie

Jordánsko je konstituční monarchie, která se nachází v oblasti Blízkého východu a její rozloha je jen o něco málo větší než rozloha České republiky (cca o 10 000 km2). Povrch Jordánska z největší části zaujímá kamenitá poušť, která postupně přechází v Jordánské údolí. Právě Jordánským údolím pak protéká největší jordánská řeka, a to Jordán, který se následně vlévá do Mrtvého moře. Tato konstituční monarchie se také může pochlubit 20 kilometrů dlouhým pobřežím, které se rozprostírá podél Rudého moře, přesněji Akabského zálivu.

Jordánské hášimovské království sousedí s Izraelem, Irákem, Saudskou Arábií a Sýrií. Svou nezávislost Jordánsko získalo až v roce 1946, kdy bylo vyhlášeno Transjordánské království. To se o tři roky později přejmenovalo na Jordánsko.

jordansko-040.jpg
Podnebí

Na západní straně Jordánska panují ideální podmínky pro koupání a opalování se. V létě si zde užijete teploty mezi 27 až 33 stupni Celsia. Na východě Jordánska pak najdete typicky pouštní podnebí, které je charakteristické opravdu vysokými teplotami a téměř žádnými srážkami. V zimě teploměr stoupá maximálně k 17 stupňům Celsia a právě v zimě spadne většina celoročních srážek.

Na 90% jordánského území jsou srážky opravdovou vzácností - ročně zde naprší méně než 20 centimetrů.

Chcete-li se vyhnout průměrným teplotám nad třicet stupňů Celsia, je ideálním časem pro návštěvu Jordánska jaro (duben-květen) či podzim (září-listopad). Ovšem i v tomto období se u Mrtvého moře můžete setkat s teplotami přes 30 stupňů.

 

 

Historie

Dnešní Jordánsko má za sebou opravdu pestrou a bohatou historii. Jelikož se destinace nachází v oblasti Předního východu, rozvíjela se civilizace již v raném neolitu (tedy v letech 8 000 až 5 000 př. n. l.). Od 12. století př. n. l. se pak v této oblasti postupně vytvářela tři království, která ovšem o tři století později zanikla v důsledku obsazení území Nabatejským královstvím. Nabatejské království bylo kolem roku 106 n. l. dobyto Římskou říší. Po celý starověk tak na území Jordánska žili lidé semitského původu (blízce příbuzní sousedním Izraelcům).

V sedmém století jordánské území obsadili muslimští Arabové. Kvůli tomuto obsazení se Jordánsko bohužel ve 12. století nevyhnulo křižáckým střetům křesťanů s muslimy, ale muslimové si své území ubránili. V 16. století se pak jordánské území stalo součástí Osmanské říše, která jej ovládala až do konce první světové války.

Ještě v průběhu první světové války se na území dnešního Jordánska vylodili Britové, kterým po válce připadla nejen oblast Jordánska, ale také Iráku a Palestiny. Britové se v roce 1921 rozhodli, že vytvoří monarchii pod vládou Hášimovců. Hášimovská monarchie se tak v Jordánsku rozkládala až do roku 1946, kdy toto území konečně získalo svou nezávislost a bylo vyhlášeno Transjordánské království. Po válce s nově vzniklým Izraelem získalo království západní břeh Jordánu a oficiálně se přejmenovalo na Jordánsko. O celý západní břeh Jordánu ovšem Jordánsko přišlo v roce 1967 při arabsko-izraelské válce, kdy připadl Izraeli (který jej ovládá dodnes).

jordansko-014.jpgjordansko-025.jpg 
 

 

Jazyk

Úředním jazykem v Jordánsku je arabština, velmi rozšířeným jazykem je však i angličtina. Většina nápisů a dopravních cedulí je napsáno dvojjazyčně - arabsky i anglicky. Jordáncům ale občas přepis arabštiny do latinky dělá problém - může se vám tak občas stát, že nápis je jinak uveden na ceduli a jinak v průvodci.

Anglicky se v Jordánsku poměrně snadno domluvíte. Všichni Jordánci ale budou nadšení, když použijete nějaká základní arabská slovíčka, jako např. "salám alajkum" (dobrý den) či "šukran" (děkuji).

 jordansko-005.jpg
 

Čas

Při návštěvě Jordánska je nutné si přeřídit hodinky o hodinu dopředu v případě letního času a o dvě hodiny dopředu v případě zimního času.

 

Měna a peníze

Oficiální jordánskou měnou je jordánský dinár (JD nebo JOD). Ten se následně dělí na 10 dirhamů, 100 piastrů (qirshů) a 1 000 filů. Jordánský dinár má pak stejně jako ostatní měny podobu jak bankovek, tak i mincí - bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů. Orientace v mincích je ale poměrně náročná, neboť se používají staré i nové. Mince se používají v hodnotách 0,5, 1, 2,5, 5, 10 a 20 piastrů a 0,25, 0,5 a 1 dinár.

Hodnoty na všech mincích i bankovkách jsou pak uvedeny v arabštině i angličtině. Ceny jsou uváděny ve 3 desetinných číslech.

jordansko-043.jpg 
 

 

Zdraví a bezpečnost

Při cestě do Jordánska není potřeba speciální očkování. Přestože je kohoutková voda oficiálně pitná, i tak vám raději doporučujeme pít vodu balenou.

Bezpečnostní situace v Jordánsku je v současnosti velmi příznivá a země se snaží, aby to tak i zůstalo. Do památek, hotelů a jiných frekventovaných míst se ale pro jistotu vstupuje skrz bezpečnostní rámy. Ministerstvo zahraničí vám také nedoporučuje cestovat k hranicím s Irákem a Sýrií.

V Jordánsku, jako v jiných státech platí, abyste měli stále na očích své osobní věci a doklady a nikdy je nenechávali bez dozoru - i když je kriminalita poměrně nízká, opatrnost je vždy na místě. U významných památek se také setkáte s místními žebráky, prodavači a podvodníky - dávejte si na ně pozor.

Co se týče oblékání, tak i u mužů i u žen platí, že by neměli odhalovat více, než je nutné, i když jsou Jordánci k turistům v tomto ohledu shovívaví.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.