Reunion

Okruhy

Program na ostrově Reunion

Na Réunionu Vám rádi připravíme dovolenou na míru. Poznávací okruh včetně pronájmu auta nebo motorky Vám připravíme dle Vašich požadavků. Zůstat zde můžete libovolně dlouho. Inspirovat se však můžete několika základními okruhy, jako jsou:

 

Při pobytu na Réunionu je na Vás, jaké tempo zvolíte. Můžete hlavně relaxovat a odpočinek v hotelu doplnit o kratší výlety, můžete mít také velmi nabitý program, spát každý (druhý) den na jiném místě a cestou objevovat nejrůznější zákoutí tohoto překrásného ostrova.

Pro dobrodruhy je na tomto ostrově na výběr mnoho možností. Vyzkoušet můžete například sjezd na horských kolech, plavbu kayakem v laguně nebo plavbu katamaránem, paragliding, let helikoptérou nad nádherným pohořím, potápění, jízdu na čtyřkolce nebo se můžete vydat na nejrůznější výlety či několikahodinové pěší túry.

Objevovatelé zase ocení možnost volného pohybu – tedy to, že máte po celou dobu pobytu k dispozici auto a můžete navštěvovat místa dle chuti a pořádat výlety dle Vaší aktuální nálady.

reunion-novy-web-004.jpgreunion-novy-web-005.jpg 
 

Poradíme Vám, která místa byste si rozhodně neměli nechat ujít:

Vnitrozemí

Vnitrozemí Réunionu tvoří exotický, převážně hornatý terén, který je ideálním místem pro všechny milovníky přírody, hikingu a trekingu. Pěší prozkoumávání ostrova je tak bezpochyby tou nejlepší cestou poznávání místních přírodních krás. Tras různé obtížnosti je zde tolik, že je za svůj pobyt nestihnete ani zdaleka všechny projít. Velkou výhodou je, že i méně zdatní mají možnost dopravit se kamkoliv pronajatým automobilem, taxi či autobusem a teprve potom si udělat kratší vycházku nebo se jen pokochat nádherných výhledem na krajinu a zase se vydat dále.

Ve vnitrozemí ostrova se nacházejí 2 horské zóny. První z nich, západní, dominují tři ohromné přírodní amfiteátry, které jsou uspořádány do tvaru jetelového trojlístku – Cirque de Cilaos, Cirque de Salazie a Cirque de Mafate. Ačkoliv velmi připomínají vulkanické krátery, jsou výsledkem stejných erozních sil jako například Matterhorn ve Švýcarsku. Masív byl původně pouze jediným vulkanickým dómem, tzv. štítovým vulkánem. Potom co vulkanická aktivita ustala, erozní eóny doslova vytesaly do hory hřebeny a údolí, tak jak je můžeme vidět dnes. Už jen samotná cesta nahoru do těchto úchvatných amfiteátrů je zážitkem, při kterém Vám budou vstávat vlasy na hlavě. Cestou do městečka Cirque de Cilaos Vás budou uchvacovat neuvěřitelné vyhlídky, ze kterých se Vám poskytne výhled na strmé skály nebo na klikatící se silnici. Pohoří Salazie je protkáno nesčetným množstvím vodopádů, které se řítí z neproniknutelné přírodní vegetace. Auta, autobusy či taxi se šinou podél příkrých útesů spadajících do hlubokých roklí, projíždí tmavé tunely či naopak přejíždí po úzkých viaduktech. Mraky a jemný opar vytvářejí báječné efekty, které nenechají nikoho chladným. Druhá horská zóna okupuje jihovýchod Réunionu a nachází se zde několik menších, již vyhaslých vulkánů. Zde také naleznete největší atrakci ostrova, aktivní vulkán Piton de la Fournaise, který Vám poskytne nezapomenutelný pocit pobytu na měsíční krajině.

reunion-novy-web-019.jpg reunion-novy-web-001.jpg
 

 

Cirque de Cilaos

Sources Thermales - Termální prameny, které objevil roku 1815 lovec na své výpravě. První cesta do pohoří byla postavena až roku 1842 a první termální stanice roku 1896. Voda prýštící z pramenu je horká a údajně léčí revmatismus, stejně jako další kostní a svalové choroby. Tvoří ji několik chemických prvků, od hořčíku přes železo, vápník a síru až po lehkou radioaktivitu. Původní stanice byla však uzavřena a dnes slouží jen jako muzeum. Nedaleko byl ale na základě stejného pramenu postaven nový komplex, který je ideálním místem pro relaxaci po náročné túře.

Piton des Neiges - Vrchol o výšce 3.069m, který se zahaluje do mraků již velmi brzy, okolo osmé hodiny a proto je lepší si na tento výlet rezervovat dva dny. Na vrchol se můžete také vydat ze Cirque de Salazie.

Maison de la Broderie - Centrum a škola vyšívání, které je v této části ostrova velmi oblíbenou činností. Vyšívají se zde dětské oblečky, baptistické oděvy, ubrusy a mnoho dalších. Kromě jiného je zde výstava těchto děl a také prodejna.

Další zajímavá místa - Philippe Turpin´s Studio, Cascade de Bras Rouge, Bras Sec, Roche Merveilleuse, La Chapelle Cave, Coteau de Kervéguen.

 reunion-novy-web-006.jpg
 

 

Cirque de Salazie

Cascade du Voile de la Mariée - Klikatá silnici, která se vine vzhůru do pohoří Salazie je lemován menšími vodopády, které někdy padají až na vozovku. Z vyhlídek se pak návštěvníci mohou kochat pohledem na v mracích se ztrácející vysoké vodopády. Tyto vodopády padají přes několik kaskád do hluboké rokle. Harmonie vody a neuvěřitelně bujnou vegetací a nedotčenými útesy pohoří dodává této oblasti šarm, jaký nenajdete jinde na světě.

Mare a Poules d´Eau - Menší vesnička, odkud je překrásný výhled do okolí.

Jardin de la Villa des Chataigniers - Zahrada z konce 19. století, kde je vysazeno obrovské množství nejrůznějších tropických květin od kamélií, přes astry a řeřichy až po ty nejkrásnější orchideje, jaké si dokážete představit.

Élévage de Truites  - Farma pstruhů.

Les Sources Pétrifiantes - Horké prameny bohaté na železo, objevené pytlákem roku 1916. Podél cesty je k vidění množství vodopádů.

Piton d´Enchaing - Vrchol vysoký 1.352m, pojmenovaný po uprchlém otrokovi, který odtud pozoroval celé Cirque de Salazie a varoval další uprchlíky v případě, že se objevili lovci odměn. Vrchol je značně populárním místem, ale cesta na něj je poměrně strmá a náročná.

 reunion-novy-web-005.jpgreunion-novy-web-010.jpg
 

Cirque de Mafate

Je nejméně přístupným ze všech tří pohoří a to z něj činí pravý ráj pro všechny milovníky trekingu. Nejsou zde takřka žádné silnice a krajina velmi silně připomíná prostředí Tolkienova Pána prstenů. I přes značnou odloučenost od okolí zde však naleznete několik malinkých vesniček, kde žije vždy jen pár obyvatel. Cestu si vždy velmi dobře naplánujte a nevydávejte se na ni bez mapy a nejméně ve dvou osobách.

Vulkán Piton de la Fournaise - Tento energií překypující, doutnající a stále činný vulkán, je zřejmě největší atrakcí ostrova. Ačkoliv okupuje jediný masív, má v podstatě dva velké krátery – Dolomieu a Bory, oba jsou však již nečinné. Několik dalších, menších kráterů, je rozloženo na svahu hory. Některé z nich prošly v posledních letech erupcí, která však nezpůsobila žádnou tragédii a spíše pobavila přihlížející diváky úchvatným divadlem. Dodnes jsou na mnoha místech jasně patrné proudy ztuhlé lávy, vytvářející dojem měsíční krajiny. Doporučujeme Vám také navštívit La Maison du Volcan, kde se dozvíte veškeré informace nejen o vulkánu, ale i o práci vulkanologů, kteří aktivitu tohoto spícího monstra neustále monitorují. V případě túry na Piton de la Fournaise je třeba dbát velké opatrnosti, neboť počasí se tu mění neskutečně rychle. Teplé oblečení a dostatek tekutin jsou naprosto nutné. I přes svou stále pokračující aktivní vulkanickou činnost je výstup na vrchol relativně bezpečnou záležitostí.

 

Sever

Saint Denis - Atraktivní hlavní město Réunionu, často nazývané Paříží Indického oceánu. Bylo založeno roku 1668 a převzalo jméno po řece, na které bylo založeno. Ve městě je množství zajímavých kreolských budov, které často slouží jako muzea nejrůznějšího zaměření či jako umělecké galerie. Za návštěvu jistě stojí také katedrála, nový hinduistický chrám Kalikambal (malý, ale divoce barevný), mešita nebo budhistické pagody. Skvělý výhled na město je z kopců za ním, kde také začínají mnohé trekingové trasy.

La Roche Écrite - Vrchol dosahující 2.277 metrů je často zahalen v mracích, podobně jako 3.069 metrů vysoký Piton des Neiges. Nejlepší výhled Vás tu tedy čeká při svítání a odhalí Vám velkou část panoramatického Cirque de Mafate. Na vrchol vedou 4 cesty a je jen na Vás, jakou z nich si vyberete.

 

Jih

Největšími atrakcemi jihu je především jeho divoké pobřeží (od Grand Bois do Le Tremblet) a husté lesy (Saint-Philippe, Mare Longue, Basse Vallée), skrze které vede několik značených stezek a záleží jen na Vás, na jak dlouhé výlety máte chuť a fyzickou kondici.

Notre Dame de la Paix - Poblíž St. Philippe se nachází další kuriozita, která rozhodně stojí za vidění – jeskynní kostel. V jeskyni ve skále u silnice je oltář a několik řad modlitebních lavic. Vládne zde silně působivá atmosféra, která Vám nadlouho zůstane v paměti.

Les Puits - Soustava 4 tajemných „puits“ (studní), uměle zasazených do lávy. Tři z nich jsou pojmenované po Francouzích, Arabech a Angličanech, poslední se nazývá Puits du Tremblet. Důvod jejich postavení, stejně jako autor, nejsou známy. Některé teorie je připisují dokonce Egypťanům, jiné tvrdí, že jejich účelem je pouze přilákat turisty do této oblasti – posuďte sami.

St. Pierre - V tomto třetím největším městě ostrova Vás zaujme především fakt, že se zde nachází několik chrámů různých náboženství – najdete zde hinduistický chrám, čínskou pagodu, mešitu i křesťanský kostel – typický symbol soužití jednotlivých náboženských skupin by jste jen těžko jinde na ostrově hledali. Za zmínění rovněž stojí hřbitov, kde je pohřben bandita Sitarane, který se proslavil loupeživými nájezdy na oblasti St. Pierre a Le Tampon. Nejen že nešetřil místní obyvatele, ale navíc používal jejich pozůstatky k praktikování černé magie. Jste-li příznivci kohoutích zápasů, pořádají se zde takřka každý víkend a jsou oblíbenou zábavou místních obyvatel.

Manapany les Bains - Hlavní atrakce této oblasti. Tvoří ji přírodní bazén, který je zasazen mezi skálu na jedné straně a Le Manapany, jednu z nejvíce vychvalovaných restaurací na Réunionu. Nedaleko odtud, poblíž vesnice Petite-Ile se nachází také atraktivní pláž s bílým pískem, Grande Anse. Dříve to bývalo velmi oblíbené místo na koupání, které je tu dnes zakázáno. V dohledu je i menší ostrůvek, který je místem několik set hnízdících ptáků.

reunion-novy-web-011.jpg reunion-novy-web-016.jpg
 

 

Východ

St. Suzanne - Je jedním z nejhezčích měst na Réunionu a bylo také prvním obydleným místem ostrova. V současnosti je tato oblast hlavním produkčním centrem cukru, což je zjevné na první pohled. Za prohlídku jistě stojí i místní maják, tyčící se nad skalami.

Cascade Niagara – pokud budete sledovat značku Cascade Niagara, odměnou Vám bude zhruba 30 metrů vysoký vodopád. Místo je o víkendech populární svými pikniky.

St. André - Žije zde největší indická komunita na ostrově a proto jsou hlavními atrakcemi města dva chrámy, Le Colosse a Kali, kde můžete obdivovat monumentální vstupní bránu. Turistům je povolen vstup pouze do druhého z nich, samozřejmě po vyzutí bot.

Bras Panon - Je „hlavním městem vanilky“, která byla přivezena na Réunion z Mexika roku 1819. Vzhledem k tomu, že zde však není mexický hmyz, který by tuto rostlinu opyloval, je třeba činit to ručně. Tento postup byl objeven roku 1841 kreolským otrokem Albiusem a používá se dodnes. Ve městě se nachází vládní Coopérative de Vanille, založená roku 1968, kde si celý proces dopodrobna prohlédnete a ještě si budete moci odnést nějaký suvenýr na památku.

L´Habitation du Cratére - Kultivační centrum orchidejí, kde se nachází okolo 30.000 rostlin reprezentujících 1.600 různých druhů těchto úchvatných květin.

Grand Étang - Je krásné místo, kde se nachází tajemně vyhlížející jezero, oddělené vertikálním hřebenem od údolí Riviere des Marsouins. Pohled takřka magický.

Takamaka - Místo s výhledem na vodopád Cascade de l´Arc en Ciel a zajímavý hydroelektrický komplex.

Notre Dame de la Lave - Kostel proslavený především díky roku 1977. Po erupci tehdy žhavá láva tekla skrze vesnici směrem ke kostelu, ale jakoby zázrakem se těsně před ním rozdělila na dva proudy, obtekla ho a teprve za ním se opět spojila v jeden. Navíc, během této erupce nedošlo ke ztrátám na životech. Připomínkou této události je silnice, která dodnes vede skrze ztuhlou lávu.

 reunion-novy-web-004.jpgreunion-novy-web-018.jpg
 

 

Západ

St. Louis - Nachází se zde nejstarší kostel na ostrově, který byl postaven roku 1733. Mnohem zajímavější je však Le Camp du Gol (zhruba 1,5 km od St. Louis), kde si můžete prohlédnout původní rafinerii cukru, která je jednou z nejzachovalejších na ostrově. V případě dostatku času doporučujeme vydat se ze St. Louis horskými serpentinami směrem vzhůru na scénickou projížďku přes Les Makes na vyhlídku La Fenetre („Okno“), odkud je v případě dobré dohlednosti skvělý výhled na pohoří Cirque de Cilaos.

Le Gouffre - Je menší propast v čedičových útesech, kam se z oceánu dramaticky řítí záplavy vody, aby se vzápětí nemožností úniku jinam vznesla několik metrů do vzduchu a poskytla tak přihlížejícím nezapomenutelný zážitek. Nedoporučuje se však přistupovat příliš blízko k propasti. Le Gouffre se nachází zhruba 2km jižně od Étang Salé les Bains.

Les Avirons („Vesla“) - Velmi hezké městečko, které údajně dostalo své jméno na základě svého zaměření v minulosti. Tehdy zde žili především řezbáři, kteří dodávali vesla do všech člunů na ostrově. V dnešní době se místní umělci specializují především na výrobu replik nábytku známé French East India Company, pro kterou byl před vybudováním Suezského kanálu Réunion významnou zastávkou na cestě za obchodem. Velmi žádaným artiklem je také jejich typická židle, v kreolštině zvaná „de Gol“.

St. Leu - Historicky zajímavé místo, které se objevilo již na jedné z prvních map…mělo vždy pověst problémového města, neboť se tu odehrála velmi tvrdá vzpoura otroků roku 1811 a ve 20. století bylo město zdevastováno dvěma cyklony (1932,1989). Naopak epidemie cholery, která decimovala celý ostrov, se mu roku 1859 takřka zázračně vyhnula – údajně proto, že obyvatelé vystavěli kapli Notre Dame de la Salette, kterou zasvětili Panně Marii, aby je ochránila proti právě zuřící epidemii…zřejmě byly jejich prosby vyslyšeny a obyvatelstvo St. Leu zůstalo ušetřeno. Na památku této události se sem dodnes konají 19.září náboženské poutě. Za prohlídku ve městě stojí také starý kamenný hotel de Ville, původně postavený French East India Company jako obchod.

Želví farma Le Corail - Její návštěvu by jste si rozhodně neměli nechat ujít. Nachází se zde mezi 18.000 až 20.000 želv, které pokrývají až tři generace a každý další rok se jim narodí okolo 7.000 potomků. Součástí farmy je také rozsáhlá výstava celého procesu chování a rozmnožování želv, kde se dozvíte vše nejen o životě želv, ale také o tom, co všechno se dá z želvy zpracovat a následně využít. Velmi zajímavý je třeba fakt, že Mexičanky údajně používají olej z želvího masa ke zpevnění svých prsů…Zakoupit si zde samozřejmě můžete suvenýry vytvořené ze želvoviny – od upravených krunýřů, přes rámečky, až po nejrůznější šperky atd.

Stella Matutina - Vcelku svérázné muzeum, které se nachází zhruba 4 km jižně od St. Leu. Je zde k vidění zemědělská a průmyslová historie Réunionu, především pak tradiční zpracování cukru, ale naleznete tu i sekce věnující se vanilce, orchidejím či pelargóniím.

St. Gilles Les Baines - Původně malá rybářská vesnice, která je dnes velmi turisticky populárním místem. Hlavní devizou je množství pláží, nacházejících se v jejím okolí. Nejoblíbenější z nich je již zmíněná Roches Noires, často nazývaná St. Tropez Réunionu a je velmi populární mezi surfery. Stejně oblíbená je i Boucan Canot, která je však o něco klidnější.

La Ravine - Na cestě do St. Gilles les Hauts se nachází menší parkoviště, od kterého se dostanete pěšky po malé cestičce k původnímu zavlažovacímu a zásobnímu systému vody, který tvoří soustava kaskád a bazénů. Pokud je dostatek vody, dá se zde velmi dobře koupat a vodopády jsou obležené rodinami užívajícími si na pikniku.

Le Maido - Vyhlídkové místo ve výšce 2204 metrů má skvělou polohu pro pozorování Cirque de Mafate. Jsou odsud vidět nejvyšší body ostrova: Le Gros Morne, Piton des Neiges a Le Grand Bénard. Je však třeba si ráno přivstat, protože okolo 10 hodin již vrcholek zahalí mraky.

La Petite France - Nachází se po cestě do Piton Maido a můžete zde navštívit farmu pelargónií, stejně jako továrnu na jejich zpracování a destilaci oleje, který se používá v parfémech.

St. Paul - Původní hlavní město ostrova je se svou typickou koloniální atmosférou a historickými budovami vděčným místem turistů. Projděte se po promenádě lemované palmami a starými děly, prohlédněte si radnici postavenou v 18. století a hinduistický chrám zasvěcený bohu Šivovi. Velmi zajímavým místem je místní hřbitov, který je pohřebištěm místních celebrit – spisovatelů, básníků atd. Mimo jiné je zde pohřben také Olivier Levasseur, zvaný „La Buse“, známý pirát, po jehož pokladech dodnes pasou místní hledači.

 reunion-novy-web-003.jpgreunion-novy-web-004.jpgreunion-novy-web-009.jpgreunion-novy-web-010.jpg
 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.