Botswana

Botswana

 

Botswana je dobře známa pro skutečnost, že se na jejím území nachází nedotčená příroda s divočinou tak typickou pro černý kontinent. Plných 38 procent rozlohy státu zaujímají  národní parky a rezervace – z velké části neohraničené – což člověku při cestování skrz tato místa dává pocit, jako by projížděl ohromnou krajinou divů.

Můžete zde na vlastní oči zažít krásu největší nedotčené vnitrozemské delty – Okavango,  nepředstavitelnou rozlehlost druhé největší rezervace – Central Kalahari Game Reserve, Makgadikgadi – neobydlenou pánev velikosti Portugalska, a neobyčejnou hojnost divočiny v národním parku Chobe.

Botswana je zároveň poslední baštou pro řadu ohrožených ptáků, savců, včetně divokých psů,  gepardů, hyen a spousty dalších druhů. Díky tomu bude váš zážitek ze safari ještě pozoruhodnější, a chvílemi se budete cítit úplně obklopeni divokými zvířaty.

Po příjezdu do země nabudete prvních – a nejtrvalejších – dojmů z neobydlené divočiny táhnoucí se od obzoru k obzoru, pocitu neomezeného prostoru,  noční oblohy poseté hvězdami, ale i z ohromujícího západu slunce.

Díky rozvíjejícímu se kulturnímu cestovního ruchu budete mít možnost nechat se okuzlit obyvately Botswany, nahlédnout do jejich vesnic a na vlastní kůži prožít jejich kulturní  dědictví.

Ale snad největším darem této země je její schopnost dopomoci nám znovu navázat kontakt s přírodou, jehož nedostatek tak akutně pociťují obyvatelé vyspělého světa.

 botswana-novy-web-002.jpg
 

Obecné informace

  • vnitrozemský stát nacházející se v jižní Africe
  • přibližně dvě třetiny země leží v tropech
  • hlavním městem je Gaborone
  • úředním jazykem je Angličtina
  • domácí měnou je Pula

 

Peníze

Jednotkou botswanské měny je Pula (P), která je rozdělena do 100 thebů. Pula znamená déšť – tak ceněnou komoditu v této suché zemi. Aktuální kurz k 11.2011 je 1P = 2,46 CZK. Plný bankovní servis je dostupný pouze ve velkých městech, ale bankomaty jsou rozmístěny po celé zemi. Většina kreditních karet je v hotelích a restauracích akceptována a peněžní zálohy jsou k dispozici ve velkých bankách.

Zdraví a bezpečnost

Největší nebezpečí v Botswaně jsou spojena s přírodními živly v kombinaci s nedostatečnou připraveností. Zatímco policie, byrokracie nebo znuděný úředník mohou být únavné, jsou to jen drobné nepříjemnosti. Co se týče krádeží, Botswana má velmi nízkou kriminalitu ve srovnání s ostatními africkými zeměmi.

Doporučuje se očkování proti žluté zimnici , tetanu, hepatitidě A a B. Je žádoucí vybavit se antimalariky a repelenty, pokud se turisté budou pohybovat v okolí Francistownu. Pozor na výskyt vztekliny a spavé nemoci! Silně doporučujeme zařídit si i pojištění léčebných výloh.

Víza

Všichni návštěvníci země potřebují platný cestovní pas, ale žádná víza pro občany EU nejsou potřeba. Po příjezdu dostanete 30-denní vstupní razítko.

Časový posun

Oproti České republice je zde časový posun +1 hodina (při zimním čase).

Kompatibilita elektroniky

V Botswaně se používají jiné typy zásuvek (231V 50Hz) než v ČR, je tedy nutné použít adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou, ale stejně tak se dá zakoupit i na místě.

 botswana-novy-web-012.jpgbotswana-novy-web-019.jpg
 

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.