V dubnu 2009 jsem navštívila zelený ostrov Srí Lanka s následným krátkým pobytem na Maledivách. Cesta byla velice příjemná. Letěla jsem z Prahy se společností Lufthansa do Frankfurtu a po té se Srí Lankan Airlines přímo do Colomba. Let trval zhruba 9 hodin. S přátelským personálem a výborným pohoštěním na palubě nám let rychle utekl. Na Srí Lance jsem byla 7 nocí, po té následoval krátký přelet na Maledivy, který trval cca 2 hodiny, opět se Srí Lankan Airlines. Na Srí Lance jsem poznala hlavní město Colombo, po té jsme vyrazili do vnitrozemí do oblasti „kulturního trojúhelníku“. Během posledních 2 dnů jsme navštívili plážové hotely na jižním pobřeží ostrova. Následujících 6 slunných dní na Maledivách mě dobilo energií a s velkým sebezapřením jsem nasedala do letadla zpět směr Evropa. Kombinaci poznávání a turistiky na Srí Lance s následnou relaxací na zářivě bílých plážích Malediv mohu pro aktivní cestovatele vřele doporučit.

Colombo

Do Colomba jsme přiletěli v časných ranních hodinách. Připravený klimatizovaný taxík nás stihl dovézt do hotelu těsně před východem slunce. Zvolili jsme krásný 5* hotel Cinnamon Grand ve středu města. Po několika hodinách spánku jsme se rádi osvěžili v bazénu a zašli na něco dobrého do jedné z mnoha gastronomických lákadel, které hotel nabízí. Odpoledne na nás čekala zástupkyně naší partnerské CK s trvalým místním zastoupením, Zuzana, a během procházky po městě nám pootevřela dveře do historie a kultury této bohaté země. Vyzkoušeli jsme i nákupy a smlouvání na tržišti a na večeři jsme byli pozváni do Grand Café s velmi příjemnou atmosférou. Druhý den nás čekal přejezd do oblasti kulturního trojúhelníku ve středu Srí Lanky. I když vzdálenosti nejsou nijak veliké, cesta trvá díky hustému provozu a ne zrovna perfektnímu stavu silnic relativně dlouho. Nicméně pozorování ruchu kolem sebe z pohodlí vozu s osobním řidičem má také něco do sebe. Tu a tam zastavíte u cesty, kde se prodává místní ovoce nebo rukodělné výrobky. Každá vesnička, které se táhnout téměř nepřetržitě podél cest, se specializuje na prodej jiného artiklu.

Habarana

Lehce po poledni jsme dorazili do resortu Cinnamon Lodge Habarana 4*. Prostorné chatky ve stínu stromů byly velmi příjemným kontrastem ruchu velkoměsta. Následovala návštěva jedné z nejvýznamnějších památek této oblasti – ostatků kdysi nejvýznamnějšího města Polonaruwa. Teprve na vyprahlých pláních a rozpálených kamenech si uvědomíte, jak nepraktické zbarvení má Vaše kůže. Navíc je třeba se obrnit trpělivostí proti opicím, místním toulavým psům a všudypřítomným a nesmírně neodbytným prodejcům zaručeně pravých historicky cenných artiklů. Cesta zpět do hotelu kolem národního parku Minneriya nás ujistila v našem ranním záměru vyzkoušet sloní safari. Ještě před večeří jsme se domluvili s místními na pronájmu jeepu od 5 hod. ráno, kdy se park otvírá a kdy prý zaručeně uvidíme nejvíc slonů. Den jsme zakončili několika tempy v bazénu a romantickou večeří v Thajské a la carte restauraci, kde se o nás postaral šéfkuchař přímo mistrovsky.

Ráno jsme ani nemohli dospat a opět dřív než slunko jsme vstávali a hledali náš domluvený jeep. Vše bylo připravené a mimo již klasickou tahanici o kurz dolaru a výhodnost směny u pokladen při vstupu do NP jsme si tuto výpravu opravdu užili. Projížděli jsme mokřinami kolem jezera a mimo vodních ptáků a srílanského národního páva jsme opravdu viděli několik slonů i s mláďaty. Místní z nich mají respekt, a tak naše nadšení mnohdy nesdíleli. Po vydatné snídani nás čekal další delší přejezd do oblasti Kandy. Cestu si můžete kdekoli zpestřit, a tak jsme navštívili místní dílnu s ruční výrobou batiky, komplex jeskynních chrámů v Dambule, řezbářskou dílnu, kde jsme si zakoupili tradiční ručně malovanou masku, a zahradu s kořením a místním ovocem. V Kandy jsme se ubytovali v hotelu Mahaweli Reach 4* - příjemný hotel zvyklý na státní návštěvy s perfektním managementem a vstřícným personálem.

Kandy

V tomto hotelu se 24.4. konala naše svatba. Den před obřadem je nutné se sejít s oddávajícím kvůli kontrole dokumentů a dalším formalitám. Domluvili jsme si hodinu obřadu, průběh a znění svatebního slibu a po obědě ještě stihli výlet na čajové plantáže v Hill Country. Tato část Srí Lanky mě oslovila nejvíce. Panoramatická cesta do kopců porostlých malými zelenajícími se keříky byla naprosto úžasná. Cestou jsme obdivovali vodopády Ramboda a navštívili Mackwood tea factory s exkluzivní ochutnávkou čaje. Hrdě se přiznali, že ty nejlepší druhy ani nejdou na export a jsou určeny pouze pro domácí spotřebu. Některé objekty bývalých výroben jsou přebudovány na prestižní hotely. Neměli jsme bohužel možnost si vyzkoušet tvrdost zdejších postelí, ale hned ten den padlo rozhodnutí, že sem se rozhodně musíme ještě někdy vrátit. Následovala oblast Nuwara Eliya s typickými staroanglickými koloniálními budovami ve stylu britských vesnic. Atmosféru „staré dobré Anglie“ nasajete tak rychle, že typický anglický pánský klub, golfové hřiště ani chov dostihových koní Vás zde v srdci Asie ani nepřekvapí. Toto je také nejlepší výchozí místo pro pěší túru „na Konec Světa“ v NP Horton Plains. 

 

Zatímco jsme odpočívali a poznávali bohatství této krásné země, přípravy na tradiční kandyjský svatební obřad v hotelu Mahaweli Reach vrcholily. Náš obřad se konal od 10:00 hodin. Vyžehlené svatební šaty a krásná kytice s donáškou na pokoj jsou samozřejmostí. Hotel umožňuje i zapůjčení klasických srílanských sárí, bez kterých se žádná domorodá žena neobejde ani v každodenním životě. My však zvolili zcela neformální styl, čímž jsme možná způsobili lehký kulturní šok, nicméně, co by pro klienta neudělali. Věřím, že úsměvy a gratulace byli opravdu upřímné. Obřad samotný byl pro nás Evropany velmi exotický a perfektně zorganizovaný. Po slavnostní tabuli jsme byli pozvání do nedalekého buddhistického chrámu pro mě samotnou překvapivě moudré a milé požehnání do života a následoval naprosto úžasný 4chodový slavnostní oběd se svědky a s osobní účastí šéfkuchaře a vrcholového manažera hotelu. Z posledních sil, které nám po tomto náročném, ale příjemném, posezení zbyly, jsme se vydali do proslulého Chrámu Buddhova zubu na večerní motlitbu. Chrám doslova praskal ve švech – toto posvátné místo láká tisíce návštěvníků svou magickou atmosférou buddhistických symbolů a procesí, během kterých město voní santalovým dřevem, zdobí ho lotosové květy a zní rituální bubny. Po návratu na hotel nás čekala romantická večeře při svíčkách a jak jinak než svatební noc…

 

Bentota

 

Ráno jsme vstávali časně, protože nás čekal přesun na jih ostrova, abychom poznali tamní hotely a pláže. Cestou jsme krátce zastavili v Pinawella sloním sirotčinci, kde se návštěvníci mohou velmi zblízka dívat na krmení a koupání slonů a mláďat. Odpoledne jsme dorazili do Bentoty, kde jsme navštívili několik hotelů a v hotelu Eden se večer ubytovali. Srí Lanka není typickou plážovou destinací, ale i tak jsme byli příjemně překvapeni. Snad jen těch domorodých prodejců bylo na plážích kolem hotelů zas ještě o něco víc. Hotel Eden je příjemný 5* hotel s vytříbenou gastronomií a bohatým programem pro klienty. Velmi vhodný pro rodiny s dětmi. Poslední den naší cesty po Srí Lance jsme strávili návštěvou několika soukromých vil, které majitelé po dobu, kdy zde nepobývají, pronajímají turistům. Vždy s plným zařízením a personálem (kuchař, komorník). Bylo to velmi inspirativní a vkusné. Zavítali jsme i do nově otevřeného resortu ve Weligama Bay postaveného českými investory s českým managementem, kde není problém dostat bramborák a uvažují i o exportu plzeňského piva.

Den jsme zakončili večeří na rozloučenou a brzký ranní odlet nás opět vyhnal z postele dřív, než by bylo příjemné. Naštěstí za 3 hodinovou cestu na letiště klimatizovaným vozem jsme spánkový deficit hravě dohnali a těšili se na další zážitky na slunných Maledivách.

 

Osobně jsem za 8 dnů/7 nocí navštívila tyto hotely:

Colombo: Cinnamon Grand, Galle Face

Vnitrozemí:  Cinnamon Lodge Habarana (kulturní trojúhelník), Mahaweli reach (Kandy), Grand hotel Nuwara Eliya (čajové plantáže),

Pláže: Palm Garden, Riverina, Eden, Unawatuna, Weligama

Soukromé vily: Off Rocks, Dutch Style Beach House, Ayurveda Beach House, Garden House, Marley´s Beach House, Galle Merchant House 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.