dnes 09.12. od 08:00 do 16:30
Porovnání destinací
Porovnání destinací pro Vaši dovolenou
dnes 09.12. od 08:00 do 16:30
Nevíte, do které exotické destinace se vydat na dovolenou? Přečtete si naše porovnání jednotlivých destinací nebo kontaktujte naše specialisty, kteří Vám ochotně poradí.
Porovnání dle polohy:
- Seychely – leží uprostřed Indického oceánu, těsně pod rovníkem, u 7´rovnoběžky
- Maurícius – najdete v jižní části Indického oceánu, na 20´ rovnoběžce
- Polynésie – rozprostírá se v jižním Pacifiku (Tichý oceán), kolem 17´ rovnoběžky
- Maledivy – nachází se v severní části Indického oceánu, jihozápadně od Srí Lanky, kolem 5' rovnoběžky nad rovníkem
- Thajsko – nachází se v jihovýchodní Asii a rozprostírá se severojižním směrem mezi 16° zeměpisné šířky
- Karibik – oblast Karibského moře v blízkosti Střední Ameriky, mezi 10´a 20´rovnoběžkou severně od rovníku
- Bali – leží v nejvýchodnější části Indického oceánu, 8° jižně od rovníku
- Fiji – nachází se v jižním Tichém oceáně, přibližně 17´rovnoběžka
Porovnání dle klimatu:
- Seychely – teplota i srážky jsou velmi vyrovnané v průběhu celého roku, klima je zde celoročně téměř stejné.
- Maurícius – nejteplejší měsíce jsou říjen až duben, s vyšší teplotou se pojí srážky, které jsou nejvyšší v lednu až březnu. Květen a částečně červen jsou krásné posezónní měsíce, červenec a srpen je „místní zima" s maximálními teplotami 25°C.
- Polynesie – nejtepleji je od ledna do dubna, nejchladněji v srpnu a září, nicméně rozdíl mezi těmito měsíci je tak 3°C. V teplejších měsících je vyšší srážkový úhrn. Za hlavní sezónu se považují měsíce květen – říjen.
- Maledivy – díky poloze v rovníkovém pásmu jsou teploty celoročně stálé, mezi 28 – 33°C. Nejideálnější měsíce jsou listopad/prosinec až duben/květen, hojnější srážky přicházejí od června a trvají zhruba do začátku září. Obvykle se jedná o srážky v podobě nočních bouřek nebo krátkých intenzivních přeháněk, může ale pršet i více dnů za sebou.
- Thajsko – Tato exotická země má vlhké, tropické podnebí, které ovlivňují monzuny. V severním, severovýchodním a středním Thajsku jsou tři monzunová období a v jižní části dvě období. Zima trvá od listopadu do února a teploty se pohybují pod 30°C. V severní polovině Thajska je zima bez dešťů. Léto začíná v únoru a trvá do června. Vyznačuje se vysokými teplotami, ve druhé polovině léta se začínají objevovat bouřky. Monzun trvá od června do listopadu. V tomto období se ochlazuje a více prší.
- Karibik – hlavní sezóna je od listopadu do května. Průměrné teploty se po celý rok pohybují okolo 27°C. Deštivá sezóna, často spojená s obdobím hurikánů, je v měsících červenec – říjen.
- Bali – po celý rok zde vládne tropické podnebí s průměrnými teplotami kolem 30°C. Vlhká sezóna spadá mezi měsíce listopad až březen, kdy se občas zamračí a krátce sprchne. V noci jsou časté bouřky z tepla. Vlhkost vzduchu nezřídka dosáhne 85%. Od dubna do října pak nastává sušší období. Vrcholná sezóna spadá mezi červen až začátek září.
- Fiji – za hlavní sezónu se považují měsíce květen – říjen, kdy je denní teplota o pár stupňů nižší než v druhé polovině roku. Období od listopadu do dubna je teplejší, vlhčí a s vyšším úhrnem srážek. Z hlediska teploty jde o celoroční destinaci, z hlediska dešťů se doporučuje cestovat od května do října.
Detailní hodnoty najdete v tabulkách vycházejících z dlouhodobých statistik. Prosím berte v úvahu základní vztah čím vyšší teplota, tím vyšší pravděpodobnost srážek. Vzhledem k okolním velkým plochám oceánu kolem všech ostrovů a odpařování vody je obloha nejčastěji modrá s beránky, které rychle běží po obloze. Často zde zažijete rychlé, zhruba desetiminutové, přeháňky z teplého deště. Čas od času, nejčastěji v pozdních odpoledních hodinách a v noci, mohou přijít bouře z tepla spojené s rychlým zatažením oblohy a intenzivními srážkami. Seychely jsou mimo oblast cyklonů, Maurícius i Polynesie jsou větším cyklonem zasaženy jednou za 5 až 10 let. Maledivy leží v mimo-cyklónové oblasti, avšak jihozápadní monzun zde působí každoročně na zvýšenou srážkovitost v období od června do září. V Karibiku se především v letních měsících červenec – říjen objevují hurikány.
Porovnání dle čistoty oceánu:
- Seychely – všechny pláže mají skvěle čisté moře, pouze na jihu Praslinu se od května do září může vyskytovat mořská tráva. Na Mahé se mořská tráva objevuje od května do září na jihozápadní straně a od října do dubna na severozápadní straně
- Maurícius – výborné podmínky
- Polynesie – výtečná viditelnost pod vodou na všech ostrovech s výjimkou Tahiti
- Maledivy – oceán je nádherně průzračný
- Thajsko – čiré tyrkysové moře
- Karibik – St. Barth fantastický, St. Martin výborný, Dominikánská se liší podle místa, ale obecně je zde ve vodě zvířený jemný písek, který v mělké vodě ztěžuje viditelnost
- Bali – velice dobré podmínky zejména na plážích Nusa Dua a Sanur. V oblasti velkých surfařských pláží (Kuta, Legian) bývá voda zkalena rozvířeným pískem
- Fiji – ideální destinace pro potápěče, čisté moře a průzračná voda, výjimkou může být jen hlavní ostrov Viti Levu s přístavem a letištěm.
Na všech ostrovech platí, že v oblasti hlavních přístavů a větších měst je lokální znečištění
Porovnání dle klidu:
- Naprosto nejdokonalejší klid je na seychelských mikroostrovech, které jsou pro max. 50 turistů (a třeba Cousin jen pro 8 osob) či na luxusním, malém Le Taha ´a a The Brando v Polynesii. Následují některé maledivské ostrovy jako je Island Hidaway či Dhoni Mighili. Dále větší seychelské ostrovy jako La Digue a Praslin, zbytek ostrovů na Maledivách a malé ostrovy z Polynesie jako Manihi a Rangiroa, dále Rodrigues, sestreský ostrov Maurícia nebo hlavný ostrov Viti Levu na Fiji. Trošku živější, ale v porovnání s jinými částmi světa stále velmi klidné, jsou hlavní ostrov Mahé na Seychelách, Bora Bora a Tahiti v Polynesii a o trochu více Maurícius. Ostrovy v Karibiku se od sebe velmi liší. Nejklidněji je na St. Barthelémy, živější atmosféru zažijete na St. Martin a v Dominikánské republice.
- Thajsko – Bangkok a Pattaya patří mezi velmi živé části Thajska. Ko Phi Phi, Krabi, Ko Chang, Ko Samui, Khao Lak a Phuket patří mezi klidná místa s nádhernou přírodou, kde si odpočinete na krásných bílých plážích u azurové vody.
- Bali – nejrušnější pláže se nachází na jihozápadě (Kuta, Legian,Seminyak) a ve vrcholné sezóně se podobají městským plážím. Mimo sezonu je situace klidnější, zvláště na severu (Lovina) a východě ostrova (Padang Bai).
Porovnání dle aktivního vyžití:
- Seychely – sporty se musí platit a není jich moc na výběr, golfové hřiště (18/par70) najdete na ostrově Praslinu, výtečné potápění (nejlepší je na mikroostrovech) i šnorchlování, turistika, jízda na kolech
- Maurícius – zdarma téměř ve všech hotelech vodní lyžování, tenis, squash, windsurfing, šlapadla, fitness, aquaerobik, za poplatek potápění, kola, golf, padák nebo banán za člunem. Najdete zde výtečné podmínky pro golf, je zde sedm skvělých 18ti jamkových hřišť. Zcela nejlepší potápění je na sesterském ostrově Rodrigues. Jedinečný je hlubokomořský rybolov na marliny, baracudy, bonito a tuňáky.
- Polynesie – většina sportů za úhradu, nezapomenutelné potápění (včetně vraků lodí a letadel) a šnorchlování, jízda na skůtrech, možnost vodního lyžování či padáku za člunem.
- Maledivy – ideální pro milovníky podmořského života – šnorchlování a potápění. Nabídka suchozemských (tenis, fitness, squash) i vodních sportů (šnorchlování, plachetnice, loďky) zdarma, na některých (obvykle větších) resortech také motorizované sporty za poplatek.
- Thajsko – bohatá škála vodních sportů jako je jachting, vodní lyžování, windsurfing, potápění i šnorchlování. V Thajsku je možné obdivovat jeden z nejúchvatnějších podmořských světů. Sporty se musí hradit.
- Karibik – většina sportů je za úhradu. Některé hotely poskytují svým hostům nemotorizované sporty zdarma. Nabídka je široká – od šnorchlování přes kajaky, windsurfing, plachtění, potápění, rybolov, tenis, jízdu na koni až po golf (St. Maarten a Dominikánská republika).
- Bali – velká část sportovních aktivit bývá pro hotelové hosty zdarma. V nabídce standardně najdete jógu, windsurfing, surfing nebo třeba i lukostřelbu. Potápění nebo šnorchlovací výlet vám za poplatek zajistí Activity Desk přímo u hotelové recepce. Na Bali se největší popularitě těší surfování (podmínky jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé) a potápění. Na ostrově najdete dvě 18ti -jamkové hřiště.
- Fiji – destinace je považována za místo ideální na oddych. Hlavní ostrov Viti Levu nabízí 18 jamkové golfové hřiště, okolní menší ostrovy mají v nabídce vodní sporty jako kajaky, parasailing, surfování, jízdu na koni, šnorchlování a číslem jedna je určitě potápění. Ostrov Taveuni je vyhlášený pro svoji úžasnou přírodu, doporučují se pěší túry k vodopádům či do deštného pralesa.
Porovnání dle zábavy po večerech:
- Seychely – dokonale klidová destinace s pouze několika málo živějšími hotely (The H Resort, Berjaya Beau Vallon, případně Paradise Sun). Ubytování je převážně v přírodě (bez promenád atd.) a klid začíná po 21hod., pouze cca 2× týdně bývá v hotelu nějaké menší zpestření ve formě barbecue večeře spojené s místní hudbou
- Maurícius – večerní zábava (sega dance, módní přehlídky, hudební kapely, varietní show) ve většině hotelů téměř každý den, ale pouze do max. 23hod. Některé hotely mají malé diskotéky či kasino, v oblasti Grand Bay lze vyjít i na místní „disco".
- Polynesie – opět převažuje klid (mnoho hotelů stojí osamoceně na malých ostrovech), který je zpestřen 2× až 3× týdně večerní zábavou (místní tance, polykači ohně atd.)
- Maledivy – po večerech zde v baru hraje živá nebo reprodukovaná hudba, při které si máte možnost zatančit či vychutnat exotický koktejl. Některé větší a živější resorty mají vlastní klub/diskotéku a většina resortů také společenskou místnost s knihovnou, půjčovnou CD a DVD, internetem a možností společenských her.
- Thajsko – V Bangkoku můžete zajít do mnoha nočních klubů, salonů thajské masáže, barů nebo restaurací. V přímořském letovisku Pattaya Vám zaručujeme pulzující noční život, na který budete dlouho vzpomínat. I v klidných oblastech najdete vždy vesničky s mnoha výbornými restauracemi a moderními kavárnami. Podél veřejných pláž je spousta barů.
- Karibik – pobyty ve většině hotelů na St. Maarten a St.Barth jsou na bázi snídaně, je skvělé si půjčit auto a večer si vybrat ze spousty vynikajících restaurací. Některé hotely pro své hosty pořádají společenské akce. Holandská část St. Maarten je proslulá svými kasiny a nočními kluby. Naopak v Dominikánské jsou pobyty na bázi all inclusive, v hotelu bývá i 10 restaurací, každá jiného kulinářského zaměření.
- Bali – hotelové resorty pořádají pro své hosty každý večer kulturní program, zpravidla vystoupení tradičních balijských tanečnic nebo koncerty živé hudby. Kromě toho je možnost navštívit tradiční stínové loutkové divadlo, přidat se k veřejné náboženské slavnosti nebo zajít do klubu. Nočními kluby a diskotékami je proslavena oblast Kuta (Jl. Legian). Noční život se zde rozjíždí teprve o půlnoci a trvá klidně do sedmi do rána.
- Fiji – větší hotelové řetězce na hlavním ostrově jako Sheraton a Sofitel organizují večerní vystoupení s živou hudbou, na menších okolních ostrovech se obvykle 2–3 x týdně zpestřuje večerný program vystoupením místní kapely po dobu večeře, případně společenskými hrami.
Porovnání dle kvality služeb a pohostinnosti:
- Při srovnání úslužnosti místních obyvatel je nejlepší Maurícius, následují Maledivy, Fiji, Polynésie, Karibik a poslední jsou Seychely. Nicméně na každém ostrově lze najít hotely s exkluzivním servisem.
Speciální kapitolu o úslužnosti hotelového personálu tvoří cesty do regionu jihovýchodní Asie např Thajsko, kde dominuje typická asijská úcta a pohostinnost.
- Bali – lidé na Bali jsou velice milí a přátelští, servis v hotelech je skvělý. Nestalo se nám, že bychom někde měli problém domluvit se anglicky.
Porovnání dle poznání:
- Seychely – doporučujeme kombinaci několika ostrovů s přelety a přejezdy lodí. Na ostrově Mahé hory s plantážemi čaje, kávy, vanilky, skořice nebo hlavní město Victoria s replikou Big Benu a přírodopisnými muzei či podmořský nár. park St. Anne. Světové přírodní dědictví UNESCO ve Vallee de Mai na ostrově Praslin s největšími kokosy Coco de Mer. Obrovské želvy, pirátský hřbitov, fotogenické pláže s žulovými kameny na La Digue.
- Maurícius – v horách na jihu vodopády a vulkanické vyvřeliny, hl. město s tržištěm a muzeem známek, historická botanická zahrada, výlety katamaránem resp. škunerem okolo ostrova či jeepem do hor, případně v kombinaci s ostrovem Rodrigues (1:40 min. letadlem), který je skanzenem minulosti a skvělým místem pro potápění
- Polynesie – doporučujeme kombinaci několika ostrovů. Na Tahiti navštivte muzeum malíře Gauguina, přípravy perel či historie osídlování Polynesie. Na Moorea a hlavně Bora Bora jsou krásné hory, kde najdete i fortifikaci z druhé světové války.
- Maledivy – můžete navštívit hl. město Malé s místní tržnicí v přístavu nebo domorodé ostrovy s tradiční výrobou, podniknout výlety na opuštěné ostrovy s nedotčenou přírodou na způsob Robinsona Crusoe, pozorovat delfíny, plavit se na jachtách a pozorovat úchvatné západy slunce nebo podnikat další aktivity spojené s oceánem a atoly.
- Thajsko – nabízí mnohá poznání. Od historie a kultury přes moderní architekturu až k nedotčené přírodě.
- Karibik – v případě volby dovolené na St. Martin a St. Barthelémy doporučujeme kombinaci obou ostrovů, jelikož jsou oba menšího rozměru a na jejich poznání a probádání stačí pár dnů. Na St. Barths jsou nádherné pláže a vynikající potápění. St. Martin zaujme vyhlídkou z Pic Paradis, pevnostmi i motýlí farmou a také jedinečnou možností vyrazit na jedné z regat American Cup Regatty. V Dominikánské republice nevynechejte Altos de Chavón, vesničku postavenou ve středozemním stylu místním milionářem jako dárek své dceři, dále pak hlavní město Santo Domingo, nádherné pláže a plantáže cukrové třtiny.
- Bali – najdete zde nespočetné množství chrámů, jak těch velkých, tak i soukromých v předzahrádkách obytných domů. Mísí se zde islám s hinduismem a čínským náboženstvím a prostor je věnován každému z nich. Uměleckým centrem na Bali je Ubud, na Lomboku si nenechte utéct ukázky tradičního tkaní ve vesnici Sukarara.
- Fiji – doporučujeme kombinaci více ostrovů. Na hlavním ostrově Viti Levu navštivte místní trhy či obchůdky se suvenýry, muzeum ve městě Suva a hinduistický chrám. Po dobu plavby lodí Captain Cruise navštivte místní vesničky a nenechejte si ujít vystoupení dětí ve škole, případně tradiční fijiský večer v místní vesničce doprovázený hrou na kytaru a popíjení tradičního nápoje kava. Na ostrově Taveuni si obujte pevnější obuv a vyrazte poznávat místní dešťový prales a úžasné vodopády.
Porovnání dle doby letu z Prahy:
Seychely: doba letu 11,5 hod. Maurícius: doba letu 12 hod. Polynesie: doba letu 22:30 hod. (+ 4hod na mezipřistání v Los Angeles) Maledivy: doba letu 10 hod Karibik: přibližná doba letu 10 hodin (dle zvoleného ostrova) Bali: doba letu z Prahy do Dubaje 6 hod + 9 hod do Denpasaru na Bali Fiji: délka letu z Vídně přes Zurich a Soul je přibližně 20 hodin a 30 minut + mezipřistání min. 4 hodiny. Thajsko: cca 10 hodin do Bangkoku. Z Prahy s přestupem v Dubaji, z Vídně napřímo. Z Bangkoku přeletíte na ostrovy za 1-2 hodiny dle destinace.
Porovnání dle časového posunu:
Seychely: +3 hod. v zimě, +2 hod v létě Maurícius: +3 hod. v zimě, +2 hod v létě Polynesie: –11 hod. v zimě, –12 hod. v létě Maledivy: +4 hod. v zimě, +3 hod v létě (některé ostrovy mají ještě o další půl hodinu až hodinu posunutý čas Thajsko + 6 hod. v zimě, + 5 hod. v létě Karibik: – 5 hod. v zimě, – 6 hod. v létě Bali: +7 hod. v zimě, +6 hod. v létě Fiji: +11 hodin
Porovnání dle vstupních víz:
- Seychely – nejsou potřeba, ale pasová služba striktně trvá na voucheru na ubytování, které musí mít turisté zajištěné před příletem
- Maurícius – nejsou potřeba (nad 30 dní pobytu je třeba krátce navštívit místní úřady)
- Polynesie – pro vstup nejsou potřeba, ale lety z Evropy mají stop v Los Angeles (kvůli čerpání paliva) a je nutné mít formulář ESTA a biometrický pas na vstup do USA (z důvodů kontroly všech pasažérů, kteří startují v letadle z území USA)
- Maledivy – nejsou potřeba (nad 30 dní nutno požádat o výjimku imigrační úřad ještě před vypršením této doby)
- Thajsko – vízová povinnost byla zrušena. Je potřeba pouze platný pas, a to ještě půl roku po návratu.
- Karibik – na většinu ostrovů nejsou potřeba (v Dominikánské republice se po příletu platí tzv. turistická karta za 15 USD)
- Bali – Občané ČR nemusí mít nově pro vstup na Bali vízum (platí pro cesty od 1.4.2015 a délce pobytu do 30 dní). Vízová povinnost platí i nadále pro držitele slovenských pasů. Turistická víza na maximální délku pobytu 30 dnů lze za poplatek 25USD vyřídit na letišti v Jakartě/Denpasaru přímo po příletu nebo ještě před odletem. Vyřízení víz po příletu je snadné a jedná se spíše o formalitu.
- Fiji – pro vstup na Fiji se vyžaduje pas s minimální platností delší jak 3 měsíce, při pobytech do 4 měsíců víza nejsou potřebná.
Porovnání dle očkování:
- Není nezbytně potřeba na žádné místo v turistické oblasti, ale pro aktuální informace vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu kontaktujte svého lékaře nebo hygienickou stanici.
Porovnání dle zdravotního servisu:
- Seychely – větší nemocnice na Mahé, menší na Praslinu
- Maurícius – několik privátních klinik i státních nemocnic
- Polynesie – srovnatelné s menšími městy z regionů ve Francii
- Maledivy – každý resort má vlastní ordinaci s doktorem/sestrou, kteří jsou hostům ostrova k dispozici, v hl. městě Malé a na některých místních ostrovech jsou nemocnice
- Thajsko – lékařská péče je v Thajsku na velmi vysoké úrovni
- Karibik – dobře vybavené nemocnice, zdravotní střediska a soukromé kliniky
- Bali – základní pomoc lze u většiny hotelů vyžádat přímo na recepci (doctor on call). Z recepce je také možné kontaktovat místní odbornou zdravotní péči. Státní nemocnice se nachází pouze v hlavním městě Denpasaru, nicméně turistům se doporučuje kontaktovat soukromé kliniky pro lepší standard péče.
- Fiji – větší nemocnice a privátní kliniky na hlavním ostrově, platí pravidlo – čím dál od hlavního ostrova, tím jednodušší zdravotnické zařízení.
Porovnání dle potápění:
- Seychely – pestrost mnoha míst a ostrovů, čím dále jste od hlavní ostrovní skupiny, tak najdete více korálů a ryb, doporučujeme ostrov Desroches. Krásná místa najdete i při ponorech z Praslinu. Na šnorchlování je ideální malinký Ile Coco mezi Praslinem a La Digue
- Maurícius – na západním pobřeží jsou uměle potopené vraky dvou lodí, nejlepší podmořský svět je u ostrůvku Flat Island na severním cípu. Daleko nejlepší místa objevíte na sestreském ostrově Rodrigues, kde jsou masivní korálové útesy, ale ponory jsou pro zkušené, neboť mořské proudy jsou velmi silné
- Polynesie – každý ostrov je jedinečný, podmořský svět na Rangiroa i Bora Bora je skvělý obrovskými mantami, i Huahine je výtečný. Na Tahiti zase najdete poblíž letištní přistávací dráhy vraky dvou letadel a kousek dál i lodí.
- Maledivy – jsou vyhlášenou destinací pro potápěče. Resorty nabízí úžasné šnorchlování, některé jen pár kroků od břehu. Korálové útesy jsou zde obzvláště hojné včetně obrovského množství barevných korálových rybiček, nabízí se zde pozorování velrybích žraloků, mant, želv i delfínů.
- Karibik – všechny ostrovy jsou ideální. Na St. Maarten je nejoblíbenějším místem Proselyte Reef, kde je potopená britská fregata z roku 1802. Ve stejné oblasti je dále dalších 10 potápěčských míst s nádhernými koráli a jeskyněmi. V St. Barths doporučujeme potápění z lodi a téměř všechna místa jsou pod vedením Marine Reserve. Nejlepšími lokalitami v Dominikánské republice jsou Cabo Cabrón, Piedra Bonita a Cathedral.
- Bali – nejlepší potápění je na severu Bali (Lovina), na východě (Padangbai) a v okolí ostrovů Nusa (Nusa Lembongan, Nusa Penida). Vraky lodí z druhé světové války jsou poblíž Aas a Tulambenu.
- Fiji – nejlepší podmínky na potápění jsou od dubna do října. Téměř všechny rezorty mají vlastní potápěčská centra s plným vybavením. Pro začátečníky se doporučuje potápění na Mamanuca Group, Vanua Levu, Kadavu a v Yasawa Group. Pro zkušené potápěče ostrov Taveuni, Viti Levu, také Vanua Levi či Kadavu.
Porovnání dle stravy:
Na všech místech platí, že vzhledem k teplu a vlhkosti nebudete mít běžnou potřebu oběda, ale spíše potřebu intenzivně pít.
- Seychely – pestrost i rozsah stravy je menší, ale samozřejmě vše se liší dle hotelů. Zvláště levnější typy ubytování nabízí skromnější stravu. Jednoznačně převažují ryby s rýží nebo brambory, občas doplněné drůbeží, připravované na kreolský způsob. U mnoha hotelů či guesthouse se můžete rozhodnout mezi snídaní nebo polopenzí. Pokud zvolíte pouze snídani, nebudete mít po setmění šanci dojít do nějaké vzdálenější restaurace na večeři. Většina hotýlků se nachází doslova na samotě a není zde pouliční osvětlení.
- Maurícius – destinace pro gurmány. Strava je naprosto dokonalá, zahrnuje všemožné ovoce a zeleninu v neomezeném množství, ryby, dary moře, drůbež, zvěřina (v horách je hodně jelenů) na indický, čínský nebo evropský způsob. Jídla jsou doplněna množstvím sladkostí a zmrzlin na bázi třtinového cukru. Všechny hotely mají min. 2 restaurace, většina 3 a ty nejlepší 4 restaurace. Vždy jedna z nich je bufetová a ty další jsou s výběrem z menu v odlišném stylu (čínská/japonská, ryby & seafood, pizza & pasta, mediterranea atd.).
- Polynésie – na hlavním ostrově Tahiti je silný vliv francouzské kuchyně, na menších je pestrý výběr převážně ryb, darů moře a drůbeže doplněný výborným ovocem a zeleninou
- Maledivy – obdobně jako na Mauritiu jsou zde snídaně a večeře podávány formou bufetů, v luxusnějších resortech formou a la carte. Pestrý výběr ovoce, zeleniny, ryb, darů moře, jehněčího či drůbeže. Každý resort nabízí jednu hlavní restauraci (bufetovou) a dále několik dalších jako indická, arabská, italská, francouzská. Během dne jsou k dispozici i plážové bary, grily, které připravují lehké pokrmy. V místní kuchyni je patrný silný vliv indické kuchyně, užívání nejrůznějších koření jako např. několik druhů kari.
- Thajsko – thajská kuchyně je uznávaná po celém světě. Proslulá svou čerstvostí, pálivostí a různým spojením chutí. Pokud dáváte přednost jemnějším jídlům, i taková zde naleznete. Nebojte se vyjít mimo hotel a ochutnat místní street food.
- Karibik – karibské ostrovy jsou známé nejen díky překrásným plážím, ale také četnými restauracemi, které jsou pro jakoukoliv chuť a peněženku. Většina hotelů nabízí možnost pobytu bez stravy či se snídaní. Klientům, kteří mají zájem o polopenzi doporučujeme, aby tuto variantu zvážili, jelikož se jim nabízí obrovská pestrost místních restaurací.
- Bali – Indonésie je proslulá svou kuchyní, která odráží vliv tradičních místních kultur: muslimské a hinduistické. Základem místních jídel je rýže, kterou místní konzumují jako součást všech jídel dne vč. snídaně. Samostatní kapitolou jídelníčku jsou ryby a mořské plody, které jsou na Bali vždy čerstvé a delikátní. Půda na Bali je mimořádně úrodná a je to poznat i na místní kuchyni – výběr je nepřeberný a jídla neskutečně delikátní. Menší je výběr mléčných produktů, pečivo a chléb hledejte v hotelech.
- Fiji – na hlavním ostrově Viti Levu ve velkých hotelech je strava podávaná formou bufetu a je velmi pestrá. Na menších okolních ostrovech je stravování po dobu obědů a večeří většinou formou á la carte, kde převažuje lehká kuchyně skládající se z ryb, ovoce, zeleniny a těstovin. Najdete zde i méně zdravá jídla typu hranolky a hamburgery.
Porovnání dle cen:
- Seychely – hned za krásnými plážemi s palmovým hájem stoupají kopce, takže prostoru na plantáže je velmi málo. ceny jsou zde dost vysoké,orientačně v obchodě chleba cca 40 Kč, voda 40 Kč, 0,25l pivo 60 Kč, jogurt 25 Kč, sendvič 50–100 Kč, take away 125–250 Kč, zmrzlina 125 Kč, v restauraci 1l vody od 80 Kč, pivo 100 Kč, káva 60 Kč, oběd 400 – 700 Kč
- Maurícius – ceny jsou pro naše klienty přijatelné, protože na ostrově se pěstuje veškeré ovoce i zelenina. Najdete zde síť marketů Spar, kde jsou ceny takřka stejné jako v Česku. Při zakoupení pobytu s polopenzí a její vydatnosti není většinou potřeba utrácet za oběd. Cena lehkého oběda v restauraci se pohybuje od 150 do 400 Kč, mořské speciality jsou dražší.
- Polynesie – ceny jsou zde vyšší, neboť potraviny se musí na většinu ostrovů dovážet. Za jednodušší občerstvení (obložená bageta) zaplatíte od 100 Kč. V levnějších restauracích se můžete najíst od 500 Kč, pro nejnáročnější jsou v nabídce luxusní pokrmy a dary moře s cenou nad 2.500 Kč. Na hlavním ostrově Tahiti najdete tzv. rulots, místo, kde se v desítkách dodávek připravují různá jídla, za skvělé ceny.
- Maledivy – cena oběda v hotelové restauraci se pohybuje cca od 400 Kč za lehký oběd. Ceny večeří v resortech se liší dle kategorie resortu cca od 800 do 2.000 Kč i více. V hl. městě Malé je cenová úroveň asi o něco nižší než v ČR. Suvenýry si koupíte přímo ve Vašem resortu, kde je vlastní obchůdek s tradičními výrobky, plážovým oblečením, kosmetikou a ceny jsou rovněž na úrovni českých. Taxík v Malé Vás bude stát kolem 2 USD za cestu.
- Karibik – u každého ostrova je tomu trochu jinak, ale vesměs jsou ceny pro naše klienty přijatelné. Pozor si dávejte na ostrově St. Martin, na kterém jsou ceny buď v EURO nebo USD – na francouzské části Vám měnu přepočítají z jedné na druhou daným kurzem, kdežto v holandském St. Maarten se 1 EURO = 1 USD a zbytečně byste tratili.
- Bali – region jihovýchodní Asie patří celosvětově k cenově nejdostupnějším. V samoobsluze pořídíte potraviny levněji než v ČR, ceny zeleniny a ovoce na veřejných tržištích jsou v hodnotě korunových položek. V obyčejné restauraci vás jídlo přijde na 100–200 korun včetně nápoje, luxusnější restaurace účtují ceny podobné těm českým. K cenám v jídelníčku se připočítává ca. 20% spropitné a daň, není-li uvedeno jinak.
- Fiji – ceny na Fiji jsou přijatelné, liší se podle kategorií hotelů. V hotelech kategorie 4* stojí oběd přibližně 10–15 EUR, večeře přibližně 15–30 EUR. Na hlavním ostrově Viti Levu se nachází spousta pouličních občerstvení, kde se dá najíst už od 3 EUR, v běžné restauraci stojí jídlo od cca 5 EUR na osobu.
- Thajsko - má velmi dostupné ceny. Mimo hotel si dáte dobré jídlo již od 30 Kč, levnější je i jídlo v samoobsluhách. Dražší je naopak alkohol, hlavně dovozový (lahev vína střední třídy kolem 400 Kč).
Porovnání dle jazykové domluvy:
- Seychely – všude se domluvíte anglicky a francouzsky, oba jazyky se učí již od základní školy. Pouze výjimečně italsky a německy, na žádost lze zajistit representanta v ruštině. Za příplatek lze zajistit asistenci v češtině u svatebního obřadu (dle volných termínů česky mluvící osoby)
- Maurícius – všude se domluvíte anglicky a francouzsky, oba jazyky se učí již od základní školy. Pouze výjimečně italsky a německy, na žádost lze zajistit asistenci v ruštině nebo v některém období v češtině.
- Polynesie – převažujícím jazykem je francouzština, nicméně vzhledem k velkému množství turistů z USA a Japonska se na letištích a v hotelech domluvíte i anglicky. S jinými jazyky je to zde vyloučené.
- Maledivy – bez problémů se s kýmkoliv domluvíte anglicky, je zde však i česky hovořící delegát.
- Thajsko – úředním jazykem je thajština. V hotelech a větších obchodních centrech se domluvíte anglicky.
- Karibik – všude se domluvíte anglicky, na St. Barth navíc francouzsky a v Dominikánské republice ještě španělsky.
- Bali – všude se domluvíte anglicky. Nezřídka se mluví také japonsky a korejsky. V oblastech mimo Bali je jazyková domluva komplikovanější.
- Fiji – bez problémů se domluvíte anglicky a to i na menších ostrovech. Personál v hotelech, ale i místní obyvatelé ovládají angličtinu plynule.
Porovnání dle svateb:
- Seychely – lhůta na vyřízení svatby je 4 týdny, nejméně 2 týdny před samotným odletem. Svatební obřad je jednodušší, není potřeba návštěva místních úřadů. I po jazykové stránce není svatba náročná, za příplatek zajistíme překladatele do němčiny, ruštiny, italštiny atd. Můžete využít například jedinečný volský povoz na ostrově La Digue, který Vás odveze na místo konání svatby. Svatby jsou právně platné a konají se v průběhu celého týdne (přes víkendy za příplatek), obyčejně od 14 do 17 hod. Svatba se dá zajistit na pláži před hotelem, pod palmami a pro páry hledající tišší místo doporučujeme pláž hotelu La Digue (Anse Source d ´Argent, Anse Severe). Vystavení oddacího listu trvá minimálně 3 pracovní dny.
- Maurícius – lhůta na zajištění svatby je 6 týdnů, nejméně však 4 týdny. Den před samotným svatebním obřadem je nutné absolvovat formality v hlavním městě. Je potřebná znalost anglického jazyka obou partnerů (za příplatek zajistíme překladatele). Mauritius poskytuje ze všech destinací nejvyšší procentuální slevy a výhody pro novomanžele (slevy pro nevěstu na ubytování ve výši od 30% do 100%, slevy na all inclusive 50%, košík s ovoce, láhev šampaňského, tričko, pareo, či masáž). Svatba má právní platnost a obřady se konají v pracovních dnech, obvykle od 14 do 17 hod. Obřady se konají na pláži, pod palmami, v hotelové zahradě, případně v altánku, v případě špatného počasí i v hotelové restauraci. Klientům jsme zajistili také svatbu na katamaránu, kterou měli vysněnou. Většina hotelů připraví novomanželům speciální večeři při svíčkách přímo na pláži. Oddací list novomanželé dostanou nejdříve 3 pracovní dny od konání svatby.
- Polynésie – krásná symbolická svatba na pláži nebo v typické polynéské vesničce Tiki Village na ostrově Moorea, kde je oddávajícím místní náčelník, případně svatba s právní platností na ostrovech Tahiti, Moorea či Bora Bora přímo v budově místní matriky. Při svatbě bez právní platnosti se nevyžaduje doložení jakýchkoliv dokumentů, při právně platných svatbách je postup stejný jako v jiných destinacích, dokumenty je třeba dodat v časovém předstihu 6 měsíců. Obřad probíhá v anglickém jazyce, je potřebná znalost jazyka u obou snoubenců. Svatby se konají od pondělka do pátku v popoledních hodinách. V případě, že se klienti rozhodnou pro svatbu v Tiki Village, obřadu předchází masáž partnerů, tetování henou a večer speciální večeře při svíčkách, případně dekorace pokoje.
- Maledivy – nezapomenutelná (ovšem pouze symbolická) svatba na Maledivách bude zážitkem na celý život. Obřad se může konat na pláži, pod palmami a dokonce i pod ořkskou hladinou. Svatby se konají v průběhu pracovního týdne a znalost anglického jazyka je vítána. Jelikož je obřad bez právní platnosti, není potřeba dokládat žádné dokumenty. Svatba na Maledivách je ideální i pro klienty, kteří si po několika letech chtějí obnovit manželský slib. Vzhledem k intimitě Malediv je tato destinace ideální na cestování v páru.
- Srí Lanka – všechny potřebné dokumenty je nutné dodat 6 týdnů před odletem. Svatbě předchází návštěva místního úředníka ve Vašem hotelu den před svatbou na doladění formalit. Svatby se organizují v průběhu celého týdne v dopoledních hodinách a mají právní platnost. Podmínkou je přiletět na ostrov minimálně 4 dny před konáním svatby. Znalost angličtiny je potřebná, na ostrově, ale máme česky nebo slovensky hovořícího delegáta, který může být nápomocen pro tlumočení. Obřad ale není jazykově náročný. Příjemným zpestřením je doprovod kandijskými tanečnicemi a bubeníkem k obřadnímu místu. Samotný obřad je exotický a probíhá podle místních tradic. Součástí je krájení dortu, focení a společný oběd, případně návštěva Chrámu Budhova zubu. Oddací list je vystavený oddávajícím po obřadě, je ještě potřebný do angličtiny a legalizace v Dílí, což může trvat několik měsíců.
- Fiji – svatby s právní platností se organizují od pondělka do pátku v odpoledních hodinách, nejčastěji na pláži či pod palmami hotelu. Dokumenty od snoubenců se požadují 6 týdnů před odletem. Na úvod pobytu doporučujeme zůstat první dva dny na hlavním ostrově Viti Levu kvůli vyřízení potřebných formalit. Od obou snoubenců se vyžaduje znalost anglického jazyka, i přestože svatební obřad není náročný, avšak oba snoubenci opakují přísahu v angličtině. Většina hotelů připraví novomanželů speciální večeři při svíčkách, případně zajistí romantickou dekoraci pokoje. Oddací list je k dispozici přibližně 3–5 pracovních dní po termínu svatby.