Zpráva z cesty - pokroková Dubaj a panenský Mauricius

Vůně arabské kávy a chuť datlí

Červen sice není tou nejvhodnější dobou pro návštěvu Dubaje ani Mauricia, ale i přesto jsem cestu v tuhle roční dobu podnikla. V Emirátech se momentálně teploty pohybují kolem 40°C a je dusno. Prakticky ideální počasí pro lenošení na pláži a koupání se v moři. Hotelové bazény musí být chlazeny, aby se v nich hosté vůbec osvěžili.

Ideální dopravní spojení do Dubaje je s leteckou společností Emirates. Během letu se o Vás stará posádka pocházející z různých zemí světa. Let samotný trvá necelých 6 hodin. Nutno připomenout, že Emirates svá letadla hodně klimatizují, a tak svetr s dlouhými rukávy přibalený do příručního zavazadla a dlouhé kalhoty rozhodně nalezly své upotřebení.

Vstupní formality po příletu jsou vyřízeny rychle, jelikož víza Češi pro vstup do Emirátů nepotřebují. Při pasové kontrole mne přivítá Emiráťan v tradičním bílém dlouhém obleku, kterému se říká dišdaš a s bílým šátkem s černou obroučkou na hlavě. Je to jeden z mála Emiráťanů, kterého během svého pobytu vůbec potkávám. Na ulicích jsou vidět cizinci různých etnik a národností, leč místní obyvatele tu docela postrádám. V hotelech pracují rovněž samí cizinci.

Škoda jen, že tito vysocí snědí muži v bílých hábitech s jiskrnýma černýma očima nevítají návštěvníky své země po arabsku, tedy formou pohoštění kávou z džezvy a datlemi, jak se tomu občas v některých hotelech ještě dnes děje. Namísto nich stojí v příletové hale v duchu moderní digitalizované doby transparenty, na které se promítají obličeje tradičně oděných místních, hovořící k právě dorazivším cestovatelům. Mě naštěstí vítá usměvavý a zcela reálný zástupce naší partnerské organizace Royal Gulf s pugétem rudých růží v náručí. 

„Nejvyšší budovu světa chci v Dubaji“

Spojené arabské emiráty jsou bezpochyby světovým fenoménem. Tato země, na jejímž hospodářském vzestupu se odrazila převážně těžba ropy a o jejíž obyvatelích se tvrdí, že jsou natolik bohatí, že již nemusí pracovat, se stala současným lídrem regionu. A je to vidět. Všude v Dubaji. Své bohatství chce světu ukázat okázalou architekturou. Mrakodrapy předhánějící se ve výšce, hotely a paláce soutěžící v originalitě a přepychu a obchody nabízející nejrůznější lákadla udávají ráz tohoto velkoměsta. Nejvýraznější z hotelů jsou pohádkový dojem budící Atlantis stojící na uměle vybudovaném ostrově „The Palm“, rozlehlý komplex obklopený vodními kanály Al Madinat nebo nejvyšší hotel světa Burj Al Arab. Největší ohlas budí emirát Dubaj, ale za návštěvu zajisté stojí i další ze šesti zbývajících emirátů, především Abu Dhabí, Ajman a Ras Al Khaimah.

Dubaj je rušná metropole plná atrakcí čekající na dychtivého turistu. Pro něho jsou zde připraveny zajímavosti typu největší umělé sjezdovky (Mall of Emirates) či vodopádů v nákupním centru, ve kterém nesmí chybět ani akvárium se žraloky (Dubai Mall) nebo proslavená nejvyšší budova světa Burj Khalifa. Cokoli, na co si lidem uznávaný šejk Muhammad-ibn Rašíd al Maktúm vzpomněl a po čem jeho klukovské srdce zatoužilo, zde bylo vybudováno. Pro toho, kdo hledá klidnější alternativu a chce zanechat rušné velkoměsto na dohled, doporučuji zůstat v sousedním emirátu Ajman. 

Ve Spojených arabských emirátech jsem navštívila tyto hotely:

Dubaj: The Westin Mina Seyahi, Hilton Dubai Jumeirah Resort, Hawthorn Suites by Windham, Marina Byblos, Jebel Ali Beach Hotel, Citymax Al Barsha, Avari Hotel Dubai, Citymax Bur Dubai, Jumeirah Beach Hotel, Al Madinat Jumeirah, Anantara The Palm, Sofitel, Atlantis, Fairmont

Ras Al Khaimah: Hilton Ras Al Khaimah Resort, The Cove Rotana, Rixos Bab Al Bahr, Double Tree Marjan Island

Ajman: Ajman Kempinski, Ajman Saray, Ajman Palace

Známka, blboun a rum? Mauricius!

Let z Dubaje na Mauricius je jako skok do jiné doby i jiného ročního období. Na jižní polokouli je v červnu totiž zima. Zima je to ale příjemná, protože slunce pořád svítí, obloha je modrá a podmínky ke koupání jsou také velmi dobré. Je rozhodně zajímavé porovnat při cestě na Mauricius kontrast dvou světů díky možnosti několikadenního přestupu v Dubaji. Pobyt v Dubaji umožní zažít hypermoderní město plné blahobytu a technologických vymožeností, zatímco na Mauriciu najdete klid, odpočinek a stále ještě přírodu uchovávající si svou nedotčenost projevující se dokonale sytými barvami.

Mauricius dal světu tři spolu zdánlivě nesouvisející věci. Společným jmenovatelem je jejich původ. První je nejdražší známka světa „Modrý Mauricius“ neboli Blue Penny, jejíž originál je stále k vidění v muzeu v hlavním městě Port Louis, druhou je pták známý u nás jako Blboun nejapný, kterému se na ostrově neřekne jinak než Dodo. Dodo, ač druh vymřelý, je stále přítomen na mnoha suvenýrech a upomínkových předmětech. A třetí, a na Mauriciu nejvíce zastoupenou, je místní rum. Už jen kvůli němu a koktejlům rum obsahující doporučuji objednat si v hotelech All Inclusive. S výběrem koktejlu jsem až na jednu volbu, kdy jsem silný míchaný drink musela ředit dvěma dcl sprite a sodovky, nešlápla vedle. Mauricijské míchané koktejly jsou vůbec silnější než ty, na které jsme zvyklí.

Pobyt na Mauriciu začal vřelým přijetím na letišti zástupci naší partnerské organizace Emotions. Řidič David mě odvezl do hotelu Paradise Cove, kde na mě čekala manažerka hotelového řetězce Attitude Caroline a ředitel hotelu Raoul. Pohled na malou zátoku s vkusně osvětlenými domky kolem dokola a stolky romanticky rozmístěnými na malé pláži mě uchvátil. Večeře s Caroline a Raoulem probíhala v altánku přímo na břehu zátoky. Ve chvíli, kdy tři číšníci nám naráz odkryli nerezové poklice z našich talířů, jsme zůstali s údivem zírat na ten kulinářský výtvor, do kterého nám bylo až líto zasáhnout. Ten večer byl okouzlující. V podobném duchu se nesla atmosféra celé mé pracovní cesty na ostrově.

Během osmi dní na Mauriciu jsem navštívila desítky hotelů vyšších kategorií a odlišných konceptů, odhalujících výjimečnost svých interiérů a pláží. Nerada bych zde rozepisovala další stránky textu recenzemi hotelů, ale zmínit ty z mého pohledu nejlepší si jistě zaslouží: LUX Le MorneSt. Regis Mauritius ResortLUX Belle MareMaritimParadise Cove Boutique HotelSugar BeachLUX Grand GaubeOberoiTrou aux Biches Resort & SpaHotel Sofitel SO Mauritius Bel Ombre.

Jako fotografie z exotických krajin mi v hlavě zůstává vzpomínka na okamžik na terase pokoje v hotelu Trou aux Biches s výhledem na moře, se kterým je zde člověk prakticky v přímém kontaktu, bydlí-li v kterémkoli z mauricijských hotelů. Sedím na terásce, popíjím koktejl s mauricijským rumem, jak jinak, a rozmýšlím se, jestli je lepší volbou svlažit se ve vlastním soukromém bazénu umístěném 2 m ode mě nebo udělat o několik kroků navíc, projít pod palmami a vykoupat se v blankytně modrém moři. Moře vítězí.

Na Mauriciu jsem navštívila tyto hotely:

Paradise Cove Boutique Hotel, Le Touessrok Resort, Constance Belle Mare Plage, The Residence, LUX Belle Mare, Trou aux Biches Resort & Spa, LUX Grand Gaube, Zilwa Attitude, Sugar Beach, La Pirogue, Sofitel Imperial, Le Mauricia, Le Canonnier, Oberoi, Maritim, Westin, Le Victoria, LUX Le Morne, Dinarobin Hotel Golf & Spa, Paradis Hotel & Golf Club, The St. Regis Mauritius Resort, Tamassa, Heritage Le Telfair Golf & Spa Resort, Heritage Awali Golf & Spa Resort, Hotel Sofitel SO Mauritius Bel Ombre, Shanti, Shandrani Resort & Spa

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.