Na Seychely jsem se v dubnu 2016 vydala za dvěma účely. Zúčastnit se světové premiéry filmu Aldabra, který CK Deluxea sponzorovala, a poznat zase další destinaci v Indickém oceánu.

Vyrazila jsem tentokrát z Vídně a bylo to příjemné. Ani jeden z letů Emirates nebyl úplně plný, takže na prostředních čtyřkách jsem se celkem pohodlně vyspala. Slavnostní cestovní náladu mi trochu zkazila až informace o tom, že na Seychelách budeme přistávat za deště a silného větru, jelikož počasí na ostrovech je ovlivněno cyklonem, který zuří někde uprostřed oceánu…

 

CONSTANCE EPHELIA

Auto partnerské cestovky Creole Travel Services nás za mírného deště vezlo na jihozápad ostrova Mahé, do luxusního komplexu Constance Ephelia. Homolovité kopce při pobřeží se halily do nízko položených mraků, z cest se vypařovaly teplé dešťové kapky a vzduch byl čistý jako po bouřce. Po ubytování jsem zamířila rovnou do vln oceánu. Ponořená v příjemně teplé vodě se jsem dívala, jak se nad okolními kopci převalují mraky, a poslouchala šumění deště v hustém palmovém porostu. I za deště mají tropy své kouzlo!

Během pobyt v Ephelii jsem stihla i podrobnou prohlídku celého areálu. Hotel se rozkládá mezi dvěma širokými zátokami s krásnými písečnými plážemi. Vnitrozemská část areálu je zčásti upravená jako krásná tropická zahrada, a zčásti ponechaná tak, jak ji vytvořila příroda, s mnoha tůněmi, z nichž vyrůstají husté mangrovníky. Mezi severní a jižní částí hotelu neustále pendlují golfová autíčka. Pokud stejně jako já rádi chodíte, vyhraďte si na přechod celého areálu asi 15 minut. Cestou možná narazíte na heliport, odkud je nádherný výhled na jižní pláž, nebo najdete v zeleni ukryté majestátní žulové stěny, na nichž si pod dohledem profesionálů můžete zkusit slaňování. Třešničkou na dortu je prudký kopec nad severní pláží. Jsou zde ukryty Hillside vily s terasami a bazény s neuvěřitelným výhledem na severní zátoku a okolní kopce. Pokud jste hledali výjimečné místo pro klidnou dovolenou v soukromí, právě jste našli!

 iveta-sez-2016-003.jpgiveta-sez-2016-004.jpg

 

POZNÁVÁNÍ MAHÉ

Jen pár minut jízdy od Ephelie najdete ve strmém kopci ospalou čajovou manufakturu. Stojí za to se u ní zastavit, už jenom kvůli krásnému výhledu na celé jižní pobřeží ostrova. Jelikož pořád pršelo, absolvovali jsme i zajímavou prohlídku dílny, která je stále ještě v provozu. Místní ženy zde ručně plní čajové sáčky, vesele u toho klevetí, a vy si připadáte jako v minulém století. Samozřejmě jsem zde nakoupila spoustu místního čaje – výborný je hlavně černý s příměsí vanilky.

Poté se naše Kia Picanto vydrápala až pod nejvyšší horu ostrova Le Morne Seychellois, odkud jsme s různých rozhleden pozorovali upršené panorama severního Mahé. Náledoval přesun na jihovýchod, kde jsme objevili pár nádherných liduprázdných pláží. Doporučuji hlavně Anse Soleil (ke které ale vede silnice, kam si troufne jen opravdu otrlý řidič), nebo o něco přístupnější Anse Forbans a Anse Royale.

Následujícího dne jsem navštívila hlavní město Victoria, které patří k nejmenším metropolím na světě. Pár ulic, živé a barevné tržiště, jedna křižovatka s hodinami a jste tam, odkud jste vyšli. Není ale na škodu přejít most a zamířit na uměle vybudovaný Eden Island, kde u luxusních rezidencí milionářů, hledajících na Seychelách daňový ráj i soukromí, kotví nádherné jachty. Najdete tu výbornou restauraci Bravo se skvělým čerstvým jídlem a výhledem na přístav.

Povinnou zastávkou byla také destilérie Takamaka, kde dělají vysoce kvalitní seychelský rum. Levnější už jenom na letišti, tak neváhejte, ochutnejte a nakupujte.

21.4. večer pak přišla ona zmiňovaná premiéra filmu Aldabra, která se odehrála v čerstvě opraveném kině ve Victorii. Kvůli českým filmařům sem dokonce nainstalovali nejnovější zařízení pro projekci 3D filmů, takže místní promítání mělo dokonce vyšší technickou úroven než česká premiéra. Na slavnostní koktejl se zde sešla smetánka z Eden Islandu, přítomni byli čeští novináři, reportéři televize Nova i český producent a režisér Aldabry. Film přijali místní moc dobře – vždyť většina z nich si může o cestě na přísně chráněný atol nechat jenom zdát…

iveta-sez-2016-007.jpgiveta-sez-2016-008.jpg

 

PRASLIN

Společenské povinnosti byly za mnou, takže hurá na loď Cat Cocos, která nás převezla na Praslin. Slabým žaludkům radím vzít to radši letadlem – nejen, že to tolik netrvá, ale také to určitě méně houpe. Počasí se už naštěstí vypršelo a zavládla typická seychelské pohoda, azurově modré nebe, teplota vzduchu 35 a teplota moře 30. Půjčili jsme si tedy opět prověřenou Kiu Picanto a vydali se poznávat další ostrov.

Na Praslinu stojí za to vidět hlavně severní pobřeží ostrova. Nádhernou pláž Anse Volbert s klidnými lagunami pro šnorchlování a legendární Anse Lazio, která se pravidelně umisťuje mezi top 10 plážemi světa. Těžko ji popisovat, tak raději přikládám fotky – takhle podle mě vypadá koupání snů. Na Alse Lazio jsme strávili skoro celý den. Z faktu, že jsem tam někde v písku zapomněla své oblíbené kožené sandály, usuzuji, že se tam snad jednou vrátím…:)

 

 Řízení na Praslinu je ještě o něco dobrodružnější než na Mahé - klikaté silničky, neuvěřitelně strmé kopce a pravoúhlé zatáčky jsou běžným standardem, k tomu se samozřejmě jezdí vlevo. Nikdy bych nevěřila, že malinká Kia zvládne takový terén. Při půjčování auta volte určitě automatickou převodovku, hodně vám to usnadní ovládání auta - i tak toho budete mít plné brýle.  

Praslin skrývá krom pláží ještě jeden poklad, a tím je rezervace Vallée de Mai, zapsaná na seznam památek UNESCO. Nelitujte těch 20 EUR, které po Vás budou chtít jako vstupné, a vstupte do opravdového pralesa, kde najdete obrovské palmy a na nich slavné Cocos de Mer, ořechy, jejich tvar je jedním ze symbolů Seychel.

LA DIGUE

Třetí z hlavních seychelských ostrovů má velmi osobitý ráz. Je tak maličký, že k jeho poznání stačí kolo. Žije zde jen hrstka lidí, kteří se všichni znají, a vládne tu naprostá pohoda. V obchodech naplno vyhrává místní veselá hudba a obyvatelé si během nákupu občas najdou pár minut i na taneček mezi regály. Po cestách kromě kol volně chodí slepice s kuřaty, jezdí povozy a pobíhají psi. Nikdo se nestresuje a nikdo nespěchá – protože v tomto zapadákově prostě není kam. Hledáte-li opravdový únik, na La Digue budete v sedmém nebi.

Naprostou nutností při poznávání ostrově je projížďka Union Estate. Bývalá plantáž se změnila v rozlehlou zahradu, kde najdete ukázky koloniálního života a hospodaření. Nemine vás ani obligátní výběh s obrovskými želvami. Nejdůležitější ale je, že se tudy dostanete na Anse Source d´Argent, opravdový klenot a jednu z nejhezčích pláží, které na Seychelách potkáte. V teplých lagunách mezi žulovými kameny klidně strávíte celý den. V poledne se posilníte čerstvou rybou, kterou vám za zvuků reaggae ugrilují domorodci, osvěžíte se čerstvým kokosem a můžete pokračovat v opalování. Vezměte si příklad z místních a nikam se nehoňte – na Seychelách si umí užívat života. A já vám garantuji, že během pobytu se od nich velmi lehce naučíte. Místní pohoda je totiž silně nakažlivá!

iveta-sez-2016-001.jpgiveta-sez-2016-013.jpgiveta-sez-2016-014.jpg

 

iveta-sez-2016-002.jpgiveta-sez-2016-015.jpgiveta-sez-2016-016.jpgiveta-sez-2016-018.jpg

iveta-sez-2016-010.jpg  

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.