Polární expedice

Jak vybrat vhodnou polární expedici?

Pokud si nevíte rady s výběrem ideální expedice přímo pro Vás, rádi Vám poradíme. Na základě našich zkušeností, Vám vybereme vhodnou polární expedici, která Vám přinese nezapomenutelný zážitek. Inspiraci, které období je vhodné pro vybrané aktivity a pozorování zvířat, přinášíme níže.

Antarktida

Expedice na Antarktidu umožňují rozmanité zážitky v závislosti na sezóně, kdy se na sedmý kontinent vydáte. Nabízíme expedice s nejširším výběrem itinerářů a termínů, můžete si tedy vybrat, co chcete zažít ze všeho nejvíce – divokou přírodu, měnící se krajinu či vzrušující aktivity.

Listopad - prosinec

Velká zamrzlá plocha & hnízdění tučňáků

V listopadu a prosinci mohou návštěvníci pozorovat probuzení Antarktidy po dlouhé zimě. Ledovce dosahují největší velikosti a mají sněhově bílou až akvamarínovou barvu. Mořský led začíná tát, a otevírá se tak 18 milionů kilometrů čtverečních Jižního oceánu, který byl zamrzlý. Toto období je ideální na fotografování krajiny, protože se prodlužují dny a přirozené světlo osvětluje ledovce a sněhové scenérie, které ještě nejsou poznamenané činností zvířat.

Co můžete vidět?
Rypouši sloní a tuleni Weddellovi vylézají na ledové kry, aby obměnili srst.
Tučňáci předvádějí své namlouvací rituály a začínají hnízdit.
Kosatky se vracejí do vod obklopujících Antarktidu na letní lovnou sezónu a lze je pozorovat v blízkosti přistávacích ploch.
Co můžete dělat?
Jízda na kajaku, plavba na člunu Zodiac, chůze na sněžnicích, ponor do ledové vody, fotografování, přednášky, kempování, jízda ba běžkách, horolezecké výstupy a výlety na lodi.

polarni-expedice-119.jpg  
 

Prosinec - únor

Tání ledovců & mláďata tučňáků

Od konce prosince do ledna zde bývá až 20 hodin slunečního svitu denně, a dny tak zdánlivě trvají nekonečně dlouho. Sluneční paprsky a slaná voda začínají rozpouštět ledovce a přetvářet každý z nich v neustále se měnící umělecké dílo. S rostoucí teplotou se z ledovců odlamují kusy ledu.

Co můžete vidět?

První mláďata tučňáků se začínají líhnout koncem prosince, v tomto období tak máte příležitost vidět dospělé tučňáky, jak loví ryby a kril přímo u pobřeží nebo si hrají se svými mláďaty.

Perfektní doba na pozorování velryb, zejména v místech, jako je záliv Wilhelmina Bay, často přezdívaný Whale-mina Bay (Velrybí zátoka).

Co můžete dělat?

Jízda na kajaku, plavba na člunu Zodiac, chůze na sněžnicích, ponor do ledové vody, fotografování, přednášky, kempování, jízda ba běžkách, horolezecké výstupy, výlety na lodi a na paddleboardu.

polarni-expedice-120.jpg 
 

  

Únor - duben

Mořská fauna & velkolepé západy slunce

Od poloviny února do konce antarktické sezóny je možné prozkoumat jižnější oblasti, protože mořský led ustupuje a zpřístupňuje větší část území. Dny se začínají zkracovat a západy slunce jsou dechberoucí. Ledovce, ledové kry, pláže a místa přistání jsou omleté a odhalují fascinující ukázku toho, jakou daň si vybírá slunce a teplé počasí – a to i v podnebí, kde se teplota po většinu času drží pod bodem mrazu.

Co můžete vidět?

V tomto období je možné častěji spatřit keporkaky, plejtváky malé a kosatky. Stejně tak se můžete setkat s plejtvákem obrovským, myšokem či sejvalem, velrybou jižní nebo vorvaněm obrovským.

V této době mláďata tučňáků rychle dospívají a začíná jim růst dospělé peří, zatímco jejich rodiče začínají peří shazovat.

Co můžete dělat?

Jízda na kajaku, plavba na člunu Zodiac, ponor do ledové vody, fotografování, přednášky, kempování, výlety na lodi a na paddleboardu.

polarni-expedice-121.jpg 
 

Arktida

 Arktida pokrývá šestinu rozlohy Země a představuje jednu z nejdivočejších a nejpůsobivějších částí naší planety. Mezi nejoblíbenější destinace arktických cestovatelů patří Špicberky, Severozápadní průjezd a Grónsko. Tento průvodce vám pomůže naplánovat vašim klientům dokonalou cestu po Arktidě.

Květen - srpen

Špicberky

Led během tohoto období taje dostatečně na to, aby se lodě mohly plavit v klidných ledových vodách. Návštěvníci mohou spatřit ikonická arktická zvířata, fjordy, hory a ledovce. Je zde mnoho příležitostí k aktivnímu pohybu – můžete prozkoumat Špicberky na sněžnicích, na kajaku, pěšky či na člunu Zodiac. Vydejte se po stopách dávných velrybářů a prohlédněte si jedno z nejseverněji položených měst na světě, Longyearbyen. Tato doba je ideální na fotografování díky skvělým letním světelným podmínkám – můžete se těšit na nádherně osvícené fjordy, čela ledovců i vysoké útesy, kde se to často hemží tisíci mořských ptáků.

Co můžete vidět?

V tomto období můžete snadno spatřit lední medvědy, protože se při lovu pohybují podél ledových ker. Běžně lze zahlédnout vynořující se velryby, slunící se mrože a potulující se soby. Mohutné ptačí útesy poskytují výjimečné příležitosti k pozorování ptáků, neboť zde hnízdí téměř 30 různých druhů mořských ptáků.

Co můžete dělat?

Jízda na kajaku, plavba na člunu Zodiac, chůze na sněžnicích, ponor do ledové vody, fotografování, přednášky, pěší výlety a výlety na lodi.

polarni-expedice-049.jpg 
 

   

Červenec - říjen

Grónsko

Grónsko můžete navštívit od července do října. Červenec představuje vhodné období pro aktivní poznávání regionu. Pozdější část sezóny je ideální dobou pro pozorování polární záře, větší tma totiž zlepšuje její viditelnost. Navštivte ledový fjord v llulissatu, památku světového dědictví UNESCO a jedinečné místo, kam s přílivem připlouvají působivé ledové kry. Navštivte moderní grónské komunity a seznamte se s místními obyvateli. Vydejte se po stopách vikingské a severské historie a prozkoumejte ruiny kostela Hvalsey.

Co můžete vidět?

Po celé zemi se potulují a pasou stáda pižmoňů.

Hojně se zde vyskytují velryby.

Mezi vlnami nebo v blízkosti přistávacích ploch si hrají tuleni.

Co můžete dělat?

Jízda na kajaku, plavba na člunu Zodiac, výlety na lodi, ponor do ledové vody, fotografování, přednášky, pěší výlety a setkání s místními obyvateli.

polarni-expedice-124.jpg 
 

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.