V listopadu se mi naskytla příležitost poznat jednu z dalších exotických destinací, a to „Ostrov Bohů“, Bali. Fam trip pořádaný Turkish Airlines mi poprvé umožnil vyzkoušet si let v business class, což jsem vzhledem k vzdálenosti destinace velice ocenila. Cesta na samotné Bali zabere přes 18 hodin (necelé 3 hodiny do Istanbulu a po přestupu následuje dalších 12 hodin letu). Náš dlouhý let do Denpasaru jsme si užili v Boeingu 787-9 Dreamliner, kterému byl poskytnut nový design a nabízí maximální pohodlí. V business class nabízí při rozložení sedadel 1-2-1 štědrých 111 cm prostoru pro nohy a sedadlo s možností sklopení na lůžko v délce 193 cm. Co víc by si člověk mohl přát? Kvalitní gastronomii a servis během letu, rozmanitý zábavní program, přistání při západu slunce nad místními sopkami a vřelé přivítání od místních zástupců ministerstva turismu.

První polovinu našeho pobytu nám poskytl ubytování butikový hotelu Sthala’a A Tribute Portfolio z řetězce Marriot, který se nachází asi 10 km od centra Ubudu v místní tropické kopcovité vegetaci. Hotel nabízí klidné prostředí, venkovní restaurace s výhledem na řeku a dva bazény s nekonečnými okraji.

Fam trip směřoval za účelem poznání destinace, proto nás během celého našeho pobytu doprovázel místní průvodce pan Budi, který nás zavedl na nejkrásnější místa celého ostrova.

Mezi první zastávky patří rýžové terasovité pole v řezbářské vesničce Tegalalang nedaleko Ubudu, kde si užijeme příjemnou procházku místní krajinou. Výjimečnost zdejších rýžových polí spočívá především v unikátním zavlažovacím systému tzv. Subak, který je dokonce zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tato člověkem vytvořená kulturní krajina následuje typickou balijskou filozofii Tri Hita Karana znamenající tři cesty ke spokojenému životu. Tu představuje harmonie k bohu, lidem a přírodě.

Pokračujeme za dalšími přírodními krásami do vesničky Kintamani, kde se nám naskytne dech beroucí výhled na jezero Batur a aktivní sopku Kintamani (Mount Batur). Pokud toužíte spatřit krásný východ slunce, můžete se vydat na 1,5 – 2 hod túru na samotný vrchol (1717 m n. m.). Pro výšlap je třeba doprovod místního průvodce, nicméně jej zvládnou i začátečníci.

Dále nesmíme vynechat možnost navštívit místní plantáže a ochutnat kopi luwak neboli cibetkovou kávu. Proces přípravy i variabilita příchutí jsou zajímavé od tradiční po avokádovou příchuť, nicméně mě osobně káva neoslovila pro svou výraznou chuť. První den našeho poznávání zakončíme v Tirtha Empul, známý také pod názvem Tampak Siring Holy Spring neboli Chrám vnitřní očisty. Představuje místo, kde můžete očistit tělo i mysl od špatných vlivů prostřednictvím koupele v posvátném pramenu. Vzhledem k oblíbenosti místa i nutnosti zapůjčení speciálního sarongu se zde často tvoří fronty, určitě však stojí za návštěvu a poznání místní kultury.

Druhý den se vydáváme do Dtukad Adventure Club Bali, kde nás čeká čtyřhodinový rafting po místní řece zakončený osvěžením v bazénu s krásným výhledem na řeku i tropickou přírodu. Poté následuje projížďka historickými vozy, tzv. Volkswagen safari. Poslední zastávkou dne je River Club Bali umístěný nad známým Blangsinga vodopádem. River Club Bali nabízí koncept stromového klubu, který se skládá z několika bazénů, restaurací a zahrnuje i přístup ke známému vodopádu. Toto místo bych doporučila cestujícím, kteří vyhledávají spíše komerční zábavu a společnost.

Následující den se přesouváme do městečka Kuta. Nejprve však navštívíme hinduistický chrám Saraswati v Ubudu známý pro krásná jezírka s lotusy, dále máme možnost zavítat na místní tržiště plné čajů, koření a sarongů. Další zastávkou je Mepantigan, forma balijských bojových umění, která čerpá také z balijského dramatu, současného tance a spojuje bojovné s hereckým uměním a vytváří tak zcela nový kulturní jev. Účastníci nosí uniformy a mohou soutěžit na pláži, v bahně rýžových polí nebo v jakémkoli otevřeném prostoru. Po výtečném obědě nás hostitelé seznámí s bojovými tanci, učí nás střílet z luku a někteří si vyzkouší i bahenní zápasy. Po náročném programu se přesouváme k známému komplexu chrámů na jihozápadním pobřeží, Tanah Lot. Chrám umístěný na skále několik metrů od pobřeží, zastupuje jedno z nejznámějších a nejfotografovanějších míst celého Bali. Až k samotnému chrámu se dostaneme jen při odlivu, dovnitř pak mohou vstoupit pouze věřící. Večer již trávíme v Kutě v hotelu The Anvaya Beach Resort Bali, kde strávíme druhou polovinu našeho pobytu. Hotel leží u pláže stranou rušné části Kuty, nicméně kdo chce, může vyrazit na noční procházku a zanedlouho se mu již naskytne pohled na živé uličky se spoustou obchůdků a restaurací včetně Hard Rock Café.

Další den se vydáváme do Tanjung Benoa Water Sport, abychom si užili zdejší pláže a vodní sporty. Na výběr je z celé řady sportů, a nakonec volím šnorchlování, které je možné pouze několik minut jízdy lodí od pobřeží. Nezbytností je výbava chlebem pro nalákání rybek. Nakonec zahlédneme asi 15 druhů ryb, kromě „Nema“, který se ukáže pouze potápěčům. Kdo by však čekal větší rozmanitost a viditelnost, bude zklamaný. Po šnorchlovacím dopoledni zajedeme na Turtle Island a pokračujeme do Garuda Wisnu Kencana Culture Park. Jedná se o rozsáhlý multifunkční komplex, který byl otevřen v roce 2018. Pyšní se nejvyšší sochou Indonésie (122 m vysoká socha Višny a Garudy), jenž představuje největší dílo na světě uctívající Višnu. V areálu, který zdobí řada sousoší, zakončíme náš den při shlédnutí představení místního tance Kecak Dance.

A co nám ještě zbývá z krás Bali? Jednoznačně si nenecháme ujít největší hinduistický chrám na ostrově, Pura Besakih, nazývaný též jako Matka chrámů. Rozsáhlý komplex tvoří 23 chrámů včetně typických chrámů předků, vesnice a mrtvých. Do většiny chrámů mohou turisté jen nakouknout, nicméně procházka tímto místem je už sama o sobě zážitkem. Nachází se těsně pod nejvyšší horou Gunung Augung (3 142 m n.m.), ze které k balijcům sestupují bohové. Tato sopka bývá vyhledávána k jednodenním výšlapům při východu slunce. Při naší návštěvě však byla uzavřená z důvodu nedávné erupce sopky. Výlet do této oblasti zakončíme obědem v otevřené restauraci s výhledem na majestátní sopku a zdejší rýžová políčka. Cestou na hotel navštívíme také tradiční vesničku Panglipuran, která si zachovala původní ráz a vyhnula se jí jakákoliv známka modernizace. Zde máme možnost nahlédnout do typického balijského obydlí a průvodce nám vysvětlí místní zvyklosti a tradice.

Předposlední den našeho pobytu začínáme masáží v Manggo Spa, poté se vydáváme do oblasti Nusa Dua, která nabízí ty nejhezčí pláže a nejluxusnější hotely jako např. St. Regis Resort Bali. Odpoledne se přemístíme na jihozápadní výběžek ostrova do oblasti Uluwatu. Významný hinduistický chrám Pura Luhur Uluwatu s počátky z 11. století je zasvěcen duchům moře a rozhodně stojí za návštěvu. Díky umístění na skále ve výšce 70 m nad oceánem nabízí krásné výhledy na nekonečný oceán. Procházíme se po skalách na pobřeží, obdivujeme rozsáhlý areál posvátného chrámu a zaujatě pozorujeme všudypřítomné makaky. Turisté sem obvykle zavítají i za představením Kecak dance při západu slunce, oblast Uluwatu je však oblíbená i mezi surfaři. Naše poslední zastávka směřuje do Jimbaranu. Zde si vychutnáme nejen krásnou pláž, ale i výtečné mořské plody podávané na pláži při západu slunce.

Na Bali si každý přijde na své. Okouzlí Vás nejen rozmanitá příroda, která zahrnuje vodopády, azurové moře i majestátní sopky, ale i zdejší atmosféra, tradiční kultura a pohostinnost. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a vždy Vás přivítají s úsměvem na rtech.

Cestu zpět v business class si opět užíváme, i když trvá přes 12 hodin. Při delším přestupu v Istanbulu máme možnost plně okusit novou business lounge. Kromě pohodlného odpočinku, wifi, sprch a tv nabízí také bohaté občerstvení. Můžete si zde dát na co si jen vzpomenete. Snídani, výborné pečivo, sýry, teplé pokrmy, dezerty a výběrový alkohol. Takto si představuji zakončení cesty...

Pokud jste dočetli až sem a chtěli byste se vydat poznávat krásy Bali, ráda se Vám budu věnovat.  

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.