V dubnu nám přišlo pozvání na otevření prvního hotelu sítě One and Only v Evropě. Resort se nachází v zátoce Kota Bay v Černé Hoře, nedaleko známého města Kotor. Možnost po delší době vycestovat, přesvědčit se na vlastní oči o nadstandardní kvalitě ubytování a servisu… neváhali jsme ani minutu.

 

Z důvodů trvajících omezení jsme zvolili přímý let z Vídně s leteckou společností Austrian. Letiště ve Vídni zelo prázdnotou, slovo fronty zmizelo z cestovatelského slovníku a my se těšili na černohorské dobrodružství, které jsme plánovali pojmout i poznáváním místních tradic a životního stylu mimo turistická centra.

Na cestě do resortu jsme si udělali přestávku u jezera Skadar, které spadá pod ochranu Unesco. Výhodou cestování v tomto čase je fakt, že jindy přeplněná turistická místa máte jen pro sebe a opravdu si je můžete v klidu užít.

 

Druhý den se vydáváme do resortu One and Only Portonovi. A opravdu, toto je zcela jiný svět. Portonovi je nově vybudovaná čtvrť, kde je kromě zmíněného resortu několik moderních rezidenčních budov, přístav jachet, privátní vily a nespočet kaváren a restaurací. Resort má úžasnou lokalitu s výhledem na moře a infrastrukturou nedotčené zelené vrcholky kopců.

Ubytování je fantastické. Pokoj je prostorný, z velkého balkonu je krásný výhled na moře a do zahrad a tomu všemu dominuje krb, který je odkazem na černohorské tradice.

V resortu se nachází tři restaurace, my jsme si vyzkoušeli Sabia a restauraci La Veradna, nacházející se v bezprostřední blízkosti pláže. Jídlo bylo nepopsatelně dobré. Sabii vede michellinský šéfkuchař Giorgio Locatelli. Pokud hledáte skutečně kvalitní servis, pak zde si můžete být jistí, že se vám jej dostane. V prvním patře hlavní budovy se nachází bar Caminetti s venkovním posezením, ochutnáváme místní specialitu rakiju, obdobu naší slivovice a pozorujeme nádherný západ slunce.

 

Další naše cesta vede do resortu Nikki Beach. Je pár dní před oficiálním otevřením. Už jen vstup do lobby je příslibem nádherné dovolené. Přes velké francouzské okno se naskýtá nádherný pohled na panorama hor obklopujících záliv, kterému dominuje malý ostrov s klášterem, veřejnosti nepřístupný. Pro klienty Nikki Beach je však udělena výjimka.

Pokoje jsou prostorné, světlé se zaměřením na každý detail. Doplňky jsou v barvě tyrkysové, což krásné koresponduje s barvou moře v pozadí. Resort je vhodný spíše pro mladší ročníky, bazénový bar a restaurace mají latinskoamerický nádech a vše je dokonale připraveno přivítat své první hosty.

 

Pokud se vydáte do Černé Hory, určitě si udělejte výlet do hor. Cesta z Kotoru trvá přibližně tři hodiny, ale dechberoucí výhledy, které se vám po cestě naskytnou, stojí za to. Naším cílem byl národní park Durmitor a most Tara, který se stal kulisou několika filmových děl. Zatímco u pobřeží Jadranu bylo krásně a slunečno, na horách stále ležel sníh. Krajina, připomínající ledovou pustinu, byla nádherná a pohled na vrcholky Durmitoru impozantní.

 

Poslední naší zastávkou byl resort Aman Sveti Stefan. Proč tato původně rybářská vesnička, nacházející se na malém ostrově spojeném s pevninou mostem pro pěší a přebudovaná v šedesátých letech na hotel, přitahuje taková jména jako Christopher Nolan, Brad Pitt nebo Charlize Theron? Je to především odkaz na historii, absolutní soukromí a klid a autenticita místa. Citlivě zrekonstruované středověké domečky, úzké uličky, zeleň, kaple (ve které se ženil Djokovič a resort si vybral jako místo svého svatebního dne) restaurace s výhledem na Jadran vytváří nádhernou atmosféru místa.

 

Černá Hora je skutečně krásná země s obrovským potenciálem. Přibývají nové a nové resorty, země ve velkém investuje do infrastruktury a dávno už nenosí nálepku země bývalé Jugoslávie.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.