V červnu jsme byli, při příležitosti zavedení přímé linky Praha/Vídeň – Taipei, pozváni na Taiwan.

Letěli jsme přímou linkou z Vídně se společností China Airlines na mezinárodní letiště Tchao-juan, let trval 12hodin. Měli jsme možnost letět jak v Economy, tak v Premium economy. Musím říct, že na tak dlouhý let je určitě pohodlnější Premium economy, díky širším a polohovatelným sedadlům. A v ekonomické třídě na tyto delší lety, doporučuji minimálně dokoupit sedadla s větším prostorem pro nohy. Letadlo čisté, servis byl velmi dobrý. Občerstvení od nápojů po jídlo inspirované tradiční asijskou kuchyní, ale byla také možnost vybrat si i klasické.

Letiště v Taipei je poměrné velké, čisté a moderní. Jak při příletu tak při odletu z Taipei nebyl žádný problém, žádné dlouhé fronty. Odbavení, stejně tak jako celní kontrola probíhaly bez problémů.

Po celou dobu pobytu na Taiwanu jsme měli místní průvodkyni a pana řidiče, kteří se o nás postarali.

 

Po příletu jsme měli možnost si odpočinout a občerstvit se v hotelu Novotel, který je cca 5minut jízdy od letiště. Moderně a vkusně zařízený hotel, má několik restaurací, spa a wellness/fitness centrum, také konferenční sály. A je skvělou volbou na odpočinek, pokud letíte přes Taipei a máte vice než 6-8hodin čekání na přestupu

Hned naproti hotelu se nachází China Airlines´Museum, které jsme navštívili. Dozvíte se zajímavosti o historii a vývoji letecké společnosti, jako vývoj letky, destinací, uniforem až po typ nabízeného servisu.

Poté jsme se přesunuli do hotelu Ximending Boutique Hotel přímo v centru Taipei. Kde jsme zůstali následující dva dny. Měli jsme tak možnost poznat i město a jeho atmosféru. Moderní, plné života, světel, umění. Kvalitní restaurace na nejvyšší úrovni, street food a I spousta bizarních stánků, zvyků I jídla. Tchajwanská kuchyně kombinuje vlivy kuchyně původních obyvatel Tchaj-wanu, čínskýchjaponskýchmongolských a také amerických kulinářských tradic.

 

Během našeho pobytu v Taipei jsme navštívili National palace Museum. Místo, kde se nachází nejvíce historických artefaktů vládnoucích čínských dynastií.Je zde k vidněni mnohi obrazů, soch, výrobků z jadeitu a čínský porcelán. V okolí muzea jsou tradiční asijské zahrady.

 

Následující den jsme navštívili Heping Island Geo-Park, geologický park na pobřeží. Ostrov Heping je vstupní branou do přístavu Keelung. V raných dobách to byla osada kmene Kaitaglan. V současné době byl spolu s pobřežím zřízen pobřežní park. Uvnitř parku uvidíte důležitý terén mořského oděru, včetně mořského útesu, stejně jako slavný "fazolový tvarohový kámen" a podstavec skály. Místo, kde je údajně jeden z nejkrásnějších východů slunce. A probíhají zde také geologické studie.

Následně jsme se přesunuli do Gold Musem, což je uzavřený zlatonosný důl. Na tomto místě jsme měli možnost rýžovat zlato.

Prošli jsme si také Juifen Old Street, dle naši průvodkyně, nejznámější a nejoblíbenější ulička na Taiwanu, kterou proslavily mezinárodní filmy. Ulička je lemovaná obchody s místními pokrmy, suvenýry, rukodělnými výrobky, lemovaná tradičními červenými lampiony.

 

Večer pro nás byla připravena večere v restauraci v Taipei, kde součásti večere bylo loutkové představení tzv. Puppet show. Část večera jsme si také mohli vyzkoušet loutky vodit sami(jako součást představení).

Jako další místo jsme navštívili mrakodrap Taipei 101. Druhá nejvyšší budova po Burj Khalifa v Dubaji. Následně jsme se přesunuli dále do oblasti Wellspring. Zde jsme byli ubytování v 5ti hvězdičkovém hotelu Just Sleep. V této oblasti má každý hotel své lázně s horkými prameny. Je možné si buď napustit jak bazén přímo na pokoji, tak využít veřejného bazénu.

Na následující den bylo naplánováno pozorování velryb a delfínů, zhruba hodinu jízdy lodí od přístavu Guishan jsme narazili na obrovské delfíní hejno. Loď proplouvá kolem ostrova, který je nazýván jako Turtle Island, pro svůj tvar. Výlet jsme zakončili oběděm v Seafood restauraci. Další bod Traditional Art Museum, místo, kde si můžete vytočit vlastní keramiku, namalovat obraz, udělat loutku. Navštívit čínské divadlo a podívat se do Chrámu. A také zakoupit skutečně krásné lokální suvenýry Den jsme zakončili v Kavalan Distelery. Což je místo, kde se vyrábí sladová whisky. Zajímavostí je třeba to, že na Taiwanu zraje whisky díky podnebí 2x tak rychle jako například ve Skotsku.

Předposlení den jsme vyrazili mimo město a to do Národního parku Taroko a geologického parku Yehliu.

Taroko national park je jeden z devíti národních parků Tchaj-wanu, nacházející se převážně v okrese Chua-lien, na východním pobřeží ostrova Tchaj-wan. Raritou parku je soutěska Taroko, vytvořená erozní činností řeky Liwu. Ta vytváří na svém toku několik vodopádů. Velké rozdíly nadmořské výšky v rámci celého chráněného území se odráží i v pestrém složení vegetace, procházející několika klimatickými typy. Národní park je domovem pro mnoho různých rostlin i živočichů, včetně vzácných či ohrožených druhů.

Yehliu geo park se nachází na mysu Yehliu, což je rybářská vesnice na pobřeží Pacifiku. Je tvořen řadou skalních útvarů na pobřeží, některé z nich dostali nápadité názvy podle svých tvarů. Nejznámější je "Královnina hlava" (女王頭), ikonický obraz na Tchaj-wanu a neoficiální znak města Wanli.

Na náš poslední večer jsem se přesunuli do hotelu Courtyard by Marriott v centru Taipeie.

V den odletu jsme navštívili Long Shan temple v Taipei, což jsou dva chrámy společně a to budhistický a taoistický. Velmi silné místo a má první návštěva chrámu v době modliteb.

Před návštěvou chrámu jsme prošli The National Chiang Kai-shek Memorial Hall, jedná se o národní památník a turistickou atrakci postavenou na památku Čankajška, bývalého prezidenta Tchaj-wanu. Památník, obklopený parkem, stojí na východním konci náměstí Memorial Hall. Na severu a jihu ji lemuje Národní divadlo a Národní koncertní síň. V parku pak probíhají lekce jógy, tai-či.

A na závěr a osvěžení před odletem do Vídně jsme využili hot spring hotelové lázně. Kde byly bazény o teplotě od 35 do 42 stupnu. 

Počasí jsme měli přívětivé, lehce pod mrakem, občas drobný deštík a poslední den slunečno. Na to je opravdu dobré se připravit, protože slunce je opravdu velmi silné a intenzivní.

Závěrem Taiwan je krásná země a určitě stojí za to ji navštívit. Nicméně je potřeba opravdu dobře promyslet itinerář cesty a naplánovat, co vše chcete vidět. Osobně určitě doporučuji místního průvodce i řidiče. Rozmanitá a doslova úchvatná příroda, kde téměř 2/3 ostrova tvoří pohoří, kde několik desítek vrcholů přesahuje 3000 m.n.m. Bohatá historie, vliv jak Číny, tak Japonska. Města a celkově infrastruktura je na velmi vysoké úrovni. Bohužel se nám nepodařilo navštívit jižní část ostrova, ale zase je to další důvod pro to se sem vrátit zpět. 

 

 

 

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.