Jordánsko křížem krážem za 7 nocí

Přímý let Praha - Ammán

Na přelomu února a března tohoto roku jsem měla možnost vycestovat do Jordánska, státu v oblasti Blízkého východu, a prožít zde nezapomenutelné dobrodružství v rámci fam tripu.

 

Na letišti v Praze se nás setkalo dohromady osm, cestovala jsem s dalšími sedmi zástupci cestovních kanceláří z České republiky. Letěli jsme s leteckou společností Ryanair, která je sice nízkonákladová, ale jelikož přímý let z Prahy do Ammánu, hlavního města Jordánska, trvá pouze necelé 4 hodiny, nebyli jsme ani trochu nespokojeni.

 

Přílet do Ammánu

Po 4 hodinovém letu nás na letišti v Ammánu čekali zástupci místní agentury Jordan Tourism. Pánové byli dva, jeden byl velmi zdatným řidičem a druhý nás provázel po památkách a působil jako náš osobní anglicky hovořící průvodce po celý pobyt.

Počasí v Ammánu nás zaskočilo. Den našeho příletu hodně foukalo a zima byla stejně srovnatelná s Českou republikou v únoru. Pánové nás ale ujistili, že se má další dny oteplovat a tak se nemáme čeho bát. Zajímavou informací je, že počasí v Jordánsku je srovnatelné s jižní Itálií nebo Španělskem. V zimě fouká a v létě je v destinaci velké horko a sucho.

Jelikož jsme do Ammánu přiletěli až ve večerních hodinách, jako první na programu následovala večeře v místní typické jordánské restauraci. Jídlo měli zástupci vždy objednané předem, proto ihned po příchodu do restaurace nám byla naservírována několikachodová večeře. Výběr byl z obrovského množství druhů, jako předkrm nám číšníci donesli hummous, falafel, vlastní vyrobený chléb (placku) a několik druhů salátů, od jednoduchého listového salátu až po kombinace s granátovým jablkem, citrónem a podobně. Vybrat si zde mohli určitě milovníci masa, vegetariáni, alergici na lepek či laktózu a další. Po vydatné večeři jsme se přemístili do pětihvězdičkového hotelu Sheraton Ammán, který byl umístěn přímo v centru hlavního města. Hotel byl trochu starší, ale pro ubytování na jednu či dvě noci bohatě postačí. 

 jordansko-gabi-019.jpg
 

   

Památky v okolí Ammánu

2. Den, po vydatné snídani v hotelu Sheraton Ammán, následoval první výlet za poznáním země. Čekala nás prohlídka dvou velmi známých míst Jordánska. Přibližně půl hodiny severně od Ammánu se vybízí k poznání město Ajloun s dechberoucím výhledem na okolí. Bohužel v tento den bylo velmi mlhavo, tak jsme návštěvu nemohli absolvovat. Přejeli jsme tedy rovnou do historického městečka Jerash, kde byly k vidění nádherné pozůstatky řecké architektury. Po prohlídce následoval oběd ve vesničce nedaleho od Jerash, v malé rodinné restauraci. Po návratu do hlavního města Ammánu nás čekaly dvě inspekce hotelů Crowne Plaza a W Hotel Ammán. Noc jsme strávili opět v hotelu Sheraton.

 

Ammán

3. Den nás hned z rána překvapilo velmi příjemné počasí. Po snídani v hotelu Sheraton jsme se vydali na Citadel – další památku města Ammán s památkami řeckých staveb. Po prohlídce následoval oběd v další typické místní restauraci, která servírovala výtečný falafel a hummous. Po obědě jsme se vydali do hotelů Intercontinental Ammán a Fairmont Ammán, kde nás čekala inspekce. Oba dva hotely se nám velmi líbily, Fairmont 5* na nás zapůsobil opravdu hodně. Městský čistý a rozlehlý resort s dokonalým Spa Vám zajistí ty nejlepší služby. Po prohlídkách hotelů jsme nasedli do auta a následovala 4 hodinová cesta do Petry, nejvíce turistického města Jordánska. Po příjezdu do Petry jsme se ubytovali v romantickém kamenném resortu Hayat Zaman 3* a následovala večeře formou bufetu přímo v hotelu.

jordansko-gabi-015.jpg 
 

 

Petra a Wadi Rum

4. Den jsme se po probuzení posilnili výbornou snídaní a čekala nás návštěva turistického kamenného městečka Petry. Vstup stojí okolo 50 JD a můžete zde strávit klidně celý den. Do centra městečka vede úzká skalní cesta doplněna o několik historických památek, vytesaných ve skalách. Záleží na Vás, jak daleko chcete dojít, nejatraktivnější památka se rozléhá po přibližně 2 km chůze od vstupu. Po prozkoumání Petry následovala prohlídka nedalekého hotelu Movenpick, který je umístěn cca 100 metrů od vstupu. Je to jeden ze dvou pětihvězdičkových hotelů v Petře a určitě se vyplatí klientům, kteří plánuji jednodenní či dvoudenní návštěvu města Petry.

V odpoledních hodinách jsme se po 2 hodinové cestě autem dopravili do pouště Wadi Rum, kde jsme měli rezervované projížďky na Jeepech. Navštívili jsme známá místa, kde se natáčel film Marťan a pozorovali jsme i kouzelný západ slunce, zapadajícího za kopci. Po západu slunce jsme se přemístili do kempu Al Sultana Camp 5*, kde jsme měli trávit noc. Po bufetové večeři v tomto kempu nás čekalo překvapení, které pro nás páni průvodci připravili – pozorování hvězd v RUM SKY. Dostali jsme teplé kožíšky, usadili jsme se do místnosti, kde jsme byli seznámeni s historií a důležitými informace o nejrůznějších souhvězdích a následně jsme pokračovali ven do pouště, kde čekaly teleskopy, se kterými jsme již dříve zmíněná souhvězdí pozorovali. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek!

 jordansko-gabi-001.jpg
 

 

Aqaba, Rudé moře

5. Den jsme se ihned po snídani přemístili do Aqaby, kam cesta trvala přibližně 2 hodiny. Aqaba je nejjižněji položené město Jordánska na pobřeží Akabského zálivu Rudého moře, nedaleko hranic s Izraelem a Saúdskou Arábií. Po příjezdu do města jsme měli domluvenou schůzku se zástupcem místního vodního centra, kde jsme měli možnost vyzkoušet si plavbu lodí s proskleným dnem. Pánové nám ukázali nádherné korály plné života. Po prohlídce nás čekala inspekce překrásného hotelu Al Manara 5*, který disponuje vlastní pláží, bohatým spa a nově vystavenými útulnými pokoji. Na závěr dne jsme se přesunuli do hotelu Hyatt Regency v Aqabě, kde jsme zůstávali přes noc a poprvé jsme si zde vyzkoušeli vodu Rudého moře a lehce jsme si zaplavali. Jelikož jsme se na pláž dostali až za západu slunce, nestačili jsme se ani ohřát na lehátkách a směřovali jsme zpět na pokoj. Následovala fantastická večeře formou bufetu.

jordansko-gabi-048.jpg 
 

 

Ma’in a Mrtvé moře

6. Den jsme ihned po snídani vyrazili do oblasti Ma’in, který je známý svými dechberoucími výhledy v horách a také wellness centrem v resortu Main Hot Springs Resort and Spa, bývalého Six Senses. Manažer resortu nás provedl hotelem, ukázal nám pokoje, ze kterých jsme se kochali dokonalými výhledy a poté jsme pokračovali do Main Hot Springs Spa a následně jsme návštěvu Ma’in zakončili bohatým obědem v hotelu. Následoval přejezd k Mrtvému moři, které se nachází na hranicích Jordánska a Izraele. V tento samý den jsme měli na programu prohlídku 3 hotelů, první resort nesl název Crowne Plaza, druhý Kempinski Dead Sea a třetí, ve kterým jsme i strávili noc, je překrásný resort u Mrtvého moře, Hilton Dead Sea. Co nás opravdu zaujalo, byl hotel Hilton Dead Sea. Resort se pyšní několika různými pavilony s pokoji, soukromou pláží, ze které je skvělý vstup do Mrtvého moře, několika bazény v areálu, některé z nich jsou dokonce vyhřívané. Využít se dá také několika restaurací či barů, fitness centra a nejrůznějších sportů. Po prohlídce tohoto hotelu jsme obdrželi klíče od svých pokojů a šli jsme se ubytovat. Následovala večeře v restauraci s názvem 1312.

 jordansko-gabi-041.jpg
 

 

Mrtvé moře a poslední noc v Jordánsku

7. Den, a zároveň náš poslední den, který jsme měli strávit v Jordánsku, jsme započali brzkým vstáváním a koupáním v moři. Voda byla teplejší než vzduch v ranních hodinách, tak se stalo koupání příjemným. Hotelový personál jsme poprosili, zda by nám udělali bahenní zábal celého těla a několik minut jsme jen tak relaxovali.

Po snídani jsme se opět vydali na cestu, a tentokrát zpátky do hlavního města Ammánu, kde nás v odpoledních hodinách čekal workshop. Po této náročné části dne nás čekala poslední večeře, kterou jsme si mohli v Jordánsku vychutnat, a přemístili jsme se do restaurace Sufra v centru města. Noc jsme strávili zpět v hotelu Sheraton Ammán, kde jsme byli ubytováni již na začátku našeho pobytu.

 jordansko-gabi-034.jpg
 

 

Odlet z Ammánu

8. Den a zároveň posledních pár hodin v Jordánsku uteklo velmi rychle. Po brzké snídani jsme se vydali nákup suvenýrů, přípravků z Mrtvého moře a výborných místních čajů, například z Ibišku. Po nákupech jsme se přemístili na letiště a v odpoledních hodinách jsme odlítali zpátky do Prahy, opět s leteckou společností Ryanair.

Pokud Vás Jordánsko zaujalo, kontaktujte naše specialisty a zájezd Vám rádi připravíme na míru.

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.