V létě 2017 Katar zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí včetně České republiky, s čímž souviselo i nasazení nové přímé linky Praha - Dauhá s Qatar airlines.  Katar pracuje na rozšíření cestovního ruchu a při té příležitosti jsem byla pozvaná na výlet do hlavního města Dauhá, abych jej poznala a mohla předat zkušenosti dál. Tento emirát se nachází v jihozápadní části Perského zálivu a vládne  zde emír z rodu Al Saní.

 

Naše cesta začala na pražském letišti, kde mě i ostatní pozvané zástupce cestovních kanceláří přivítal ředitel pražské pobočky Qatar airlines. Ranní linka do Dauhá byla do systému naloadovaná jen krátce předtím a byla vcelku volná, tak jsme všichni mohli vyzkoušet služby v business třídě, čehož si jako letenkářka a fanda do letadel, velmi cením. Pražská linka je operovaná airbusem A320 a let trvá necelých 6 hodin.  Menší letadlo dává komornější a přátelštější pocit v business třídě, kde je pouze velmi pohodlných 12 sedadel sklopitelných do vodorovné polohy, pokud byste si chtěli odpočinout. Ranní let ale spíše vybízel k vychutnání šampaňského a několika chodů z bohatého menu. Souhlasím s hodnocením Skytrax, kdy Qatar airways vyhráli v několika kategoriích první místo a představuji si business třídu v největším letadle A380. Přeci jen menší A320 mi dává jen částečnou představu. Běhej letu jsem se podívala i do economy. Výběr ze tří menu a poměrně velký prostor pro nohy mě také mile překvapil.

 

Let utekl jako voda a po přistání na letišti a krátké prohlídce jsme byli přivítání místní cestovní kanceláří Discover Qatar, která nám zajistila celý program. Discover Qatar také nabízí velmi výhodné stopover balíčky k letenkám Qatar airlines do dálkovýc destinací, kdy Dauhá je ideálním místem pro stop na pár nocí.  

 

Ubytovaní jsme byli v moderním 5* W Doha Hotelu situované v části West Bay v dostupné vzdálenosti známé promenády Al Corniche táhnoucí se několik kilometrů podél zálivu. Večer jsme ještě stihli navštívit noční tradiční tržiště Souq Waqif. Vzhledem k těžbě ropy a levnému palivu je nejlepší variantou vzít si taxi, kterých je všude okolo dost.  Tržiště opravdu stojí za návštěvu. Koupit zde můžete tradiční suvenýry, výborně se najíst nebo si jen tak sednout s vodní dýmkou a sledovat ruch okolo. Díky teprve rozvíjejícímu se cestovnímu ruchu je zde stále ještě poměrně klid a při dýmce tak bylo možné sledovat spíše místní obyvatele, než turisty. V Kataru má hlubokou tradici sokolnictví a tak se nedivte, až zde narazíte na obchod, nemocnici nebo pohotovost právě pro tyto dravce.

 

Následující den začal velmi bohatou snídaní v našem hotelu a poté jsme navštívili několik muzeí včetně hlavního Muzea islámské kultury. Tato působivá budova byla postavena dle návrhu tehdy Jedenadevadesátiletého architekta Ieoh Ming Pea, který je slavný především dostavbou muzea v Pařížském Louvru. Zajímavostí je, že všechny vstupy do muzeí jsou zdarma.

 

Odpoledne jsme věnovali návštěvám hotelů a rezortů. Jako první nás čekala 30 minutová plavba luxusním trajektem na Banana Island, kde má svůj resort luxusní hotelová síť Anantara. Koncept nadvodních vil mi dává pocit, že jsem připlula na Maledivy. Sice bez bohatého podmořského světa, ale pro odpočinek na pár nocí ideální. Rezort nemá k dispozici alkoholické  nápoje, ale zato má spoustu sportovních vyžití, kdy na bar není ani pomyšlení. Písečná pláž a azurové moře jsou oslňující. Obědujeme zde naprosté delikatesy a přesouváme se trajektem zpět do města, kde nás čeká návštěva tradiční Katara village. Kulturní centrum mnoha festivalů s přilehlou veřejnou pláží, divadlem a mnoha restauracemi. Čas na zahrádce u tradičního čaje s výhledem na modrou mešitu zde plyne velmi pomalým tempem.

Večer nás čeká ještě krátká prohlídka hotelu St. Regis Doha, jež se pyšní restaurací Gordona Ramsaye. Hned za ním pokračujeme do hotelu známé sítě Intercontinental. Zde večeříme opět víc, než by bylo třeba. Nedá se odolat :).

 

Následující den se už po snídani moc těšíme na výlet do pouště. Cestou míjíme ropná pole a sportovní město s nejvyšším hotelem ve městě The Torch, nazvaná pro svůj tvar pochodeň a rozestavěné fotbalové hřiště pro mistrovství světa v roce 2022.

Naše cesta pokračuje přes městečko Al-Wakrah do pouště, kde nasedáme do 4x4 a vyjíždíme do dun. Cílem je dechberoucí azurové Inland Sea. Vnitrozemské moře uprostřed zvlněných dun u hranic se Saudskou Arábií. Místo vybízí ke koupání a krátké pauze. Kousek vedle někdo griluje. Široko daleko nikdo jiný. Krásné, zatím ještě turisty skoro neobjevené místo a také vynikající víkendový únik z velkoměsta. 

 

Odpoledne navštěvujeme 5* Hilton Doha, obědujeme delikatesy a užíváme si chvíli volna na soukromé hotelové písečné pláži. 

Předposlední navštívený hotel podle názvu nikdo z nás nezná. Žádná pro nás známá hotelová síť, avšak češka Klára, která pro hotel pracuje nás vyvedla z omylu. Převážně v Americe velmi známá hotelová síť Mondrian zde teprve na podzim tento 5* moderní hotel otevřela a popravdě nám všem vyrazil svým designem dech. Cítíte se tu jako Alenka v říši divů a to doslova. Moderní hotely pro mě nemají až takové kouzlo jako nadčasová klasika, ale Mondrian je svým interiérem navrhnutým designérem Marcelem Wandersem naprosto jedinečný a ohromující.

Před poslední návštěvou zakončenou večeří v 5* Ritz Carltonu ještě krátce zastavíme v nejluxusnější čtvrti The Pearl Qatar, kde vybíráme Ferrari a šperky za miliony korun. Nikdo si překvapivě nakonec nic nekoupil :) 

Vždy prvotřídně elegantní a nadčasový Ritz Carlton nezklamal. Přivítání chlebem a solí bylo znakem dokonalého managementu a znalosti klienta. Pokoje luxusní, mrmorové koupelny oslňující.  Prohlídku zakončujeme v jedné hotelových restaurací, v italské. Delikátní menu doprovázené italskými víny a sladkou tečkou oživilo překvapení pro 2 oslavence v podobě pralinkového dortu s přáním k narozeninám.  Celý poslední večer bylo "nutné" vrátit se na místo tolik tradiční a kouzelné, vrátit se na souq Waqif a vychutnat si poslední grape mint vodní dýmku s ostatními. 

 

Dauhá je, dle mého názoru, skvělá varianta pro stopover na pár nocí během vašich cest na exotické dovolené. Je to něco nového a neobjeveného s minimálním množstvím turistů vzhledem k nedávnému zrušení víz. Katar je jedna z nejbezpečnějších zemí s přívětivými lidmi a pokud se rozhodnete zde zůstat na jednu noc, kterou v rámci promo akce nabízí Qatar airlines ke svým letenkám v 4 - 5* hotelu zdarma nebo nocí víc, to už nechám na vás. Snad bych jen upozornila na střídmější oblečení pro ženy při návštěvě města a památek. Kratší rukáv a sukni či kalhoty ke kolenům nebo delší. Pro muže kraťasy jen na pláž. Není to povinnost, ale budete se cítit příjemněji. Koupání na veřejné pláži nebo soukromých hotelových pláží je naprostou samozřejmostí.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.