Kdo má děti školou povinné, vybírá delší rodinnou dovolenou během letních prázdnin. Letos je stále řada zemí pro turisty nepřístupná, a tak jsme se vydali poprvé na Maledivy v mimosezónně. Teploty jsou celoročně stabilní kolem 30 st. C, ale letní měsíce přináší monzunové období. Díky silnému větru se během dne střídá polojasno s krátkými rychlými přeháňkami a bouřkami. Vítr navíc komplikuje také dopravu na resort. Moře je často rozbouřené, takže lodě nevyjíždějí ani na exkurze. Přesto všechno jsme prožili báječnou dovolenou.

 

Hotely účtují mimosezónní ceny zhruba o třetinu nižší než v sezónně. Také obsazenost je velmi nízká, takže i na větších ostrovech si připadáte sami. Není problém se dostat kdykoli do jakékoli a la card restaurace, lehátka jsou volná i na nejatraktivnějších místech a personálu je na resortu víc než hostů.

 

Na letišti Václava Havla v Praze jsme využili služeb parkování PC Comfort. Po zadání PINu z rezervace lze zaparkovat ve vyhrazených patrech krytého parkovacího domu přímo naproti odletovému terminálu. V prostorách letiště nasazujeme povinné respirátory FFP2 a při odbavení na přepážce předkládáme požadované dokumenty – zejména negativní PCR test a příjezdový formulář s vygenerovaných QR kódem. Jeho vyplňování v den odletu nám zabralo celé dopoledne. Opakovaně ukládáte soubory, které aplikace nechce akceptovat a najednou na 12. pokus se kolečko točí až skončí statusem „OK“. V tu chvíli jste tak šťastní, jako byste už byli na dovolené!

 

Letěli jsme společností Emirates s přestupem v Dubaji. Na palubě lze vyměnit respirátor za roušku. Každý pasažér dostane balíček s dezinfekcí a rouškami. Během konzumace lze sundat i roušku. Let byl komfortní a dokonce jsme přistáli dříve, než se plánovalo. Na palubě byla obsazená necelá polovina sedadel. Překvapilo mě, že i letiště v Dubaji bylo téměř opuštěné. V prázdných obchodech prodavačky marně vyhlížely potenciální zákazníky.

 

Po dalším 4,5 hod. letu (tentokrát již zcela naplněného) jsme dramaticky dosedli na krátkou runway v Male. Formality při vstupu do země naštěstí netrvaly dlouho a po vyzvednutí kufrů nás už čekal v příletové hale náš delegát. Mile nás přivítal a odvedl na odbavení hydroplánu.

 

Mířili jsme na resort Sun Syiam Iru Fushi. V klimatizovaném salónku nás čekala voňavá káva a bufetová snídaně. Bohužel se čekání trochu vleklo a vždy těsně před okamžikem plánovaného odletu nás informovali, že ještě půl hodiny. To se stalo 3x. Ale zachránili situaci výtečným tuňákovým sendvičem! V salonku také probíhá formální check-in. Dočkali jsme se a po 45 minutách vyhlídkového letu jsme byli konečně na ostrově. Uvítal nás zástup manažerů, obdrželi jsme květinový věnec a informaci, že roušky už můžeme na hotelu nadobro sundat.

 

Strávili jsme zde nádherných 5 dní v plážové vile s bazénem. Vily i bazén jsou výjimečně prostorné. Pro rodiny s dětmi je to skvělá volba. Před terasou jsou rozesety keře, takže máte u bazénu dostatek soukromí. A na pláži k dispozici velký altánek a ještě lehátka.

 

Kolem ostrova je široká laguna. Vstup do vody je proto velmi dobrý, po písečném dně bez kamenů a korálů. Šnorchlování na korálovém útesu je možné z lodi, nebo dobří plavci jej mohou dosáhnout z mola nadvodních vil. Hotel je veliký a nabízí řadu restaurací a barů. Na snídani a večeři do hlavní bufetové restaurace není nutná rezervace. Personál však jídlo servíruje přímo z jednotlivých stanovišť. Při vyšší obsazenosti hotelu to může být zdlouhavé.

 

Hotel má největší spa se stovkou procedur, saunu, páru, fitness, dva bazény, kidsclub, centrum vodních sportů. Zkrátka nic nám tu nechybělo. U příjezdového mola si „pěstují“ korál – tzv. Nemo Garden. Od pláže je několik desítek metrů a nad ním je ponton na odpočinek. U mola je i skluzavka.

 

Velkým zážitkem bylo krmení mant. 6 dní v týdnu těsně před soumrakem připlouvají ke břehu obří manty a 2m žraloci, jelikož dostávají z kuchyně odřezky ryb. Místní jsou tím pohoršeni, ale je to efektní! Po této zkušenosti jsem se už koupala jen v bazénu.

 

Druhou polovinu dovolené jsme častěji přejížděli. Navštívili jsme resorty Dusit Thani, Grand Park Kodhipparu a OBLU Sangeli. Všechny v rámci 5* kategorie, přesto nesrovnatelné.

Doprava na Dusit Thani je možná hydroplánem. Jelikož není z bezpečnostních důvodu možné se přemísťovat mezi jednotlivými ostrovy, museli jsme zpátky do Male na další hydroplán. Čekání bylo opět nekonečné a navíc cestou na Dusit stavěl na dalších 2 ostrovech. Ten den foukalo opravdu hodně a ustát celou situaci bez ztráty kytičky a obsahu žaludku bylo opravdu náročné.

 

Kolem celého ostrova je korálový útes. Proslulý Hanifaru bay je jen 15 min. cesty lodí, takže kdo přijel pozorovat obrovská hejna mant, stačí informovat komorníka. Personál situaci v zálivu monitoruje a zájemce tam vozí ve chvíli, kdy tam manty jsou, takže nikdy nejedete marně.

 

Dusit Thani má vyhlášenou thajskou restauraci, kde jsme měli skvěle připraveného humra. Jinak mě osobně jídlo zklamalo především co do výběru. Thajci si evidentně celý den vystačí s instantními nudlemi a na oběd podávali jen o něco lepší fast food - smažená jídla a hamburgery. Přestože servis na Iru Fushi byl zcela v pořádku, na Dusit Thani byl špičkový. O co více profesionality o to však méně přátelského přístupu.

 

Ostrov je hodně zarostlý, prý záměrně udržují vzhled džungle. Takže je třeba počítat kromě obvyklých ještěrek i s krysami, mravenci a stonožkami. Přestože má ostrov spíše střední velikost, všude se dá jezdit na kole. Každý má svoje, ale ne každý jízdu zvládá. K dispozici jsou i tříkolky, dětská kola a dětské sedačky na kolo.

 

Po 3 dnech jsme se přemístili hydroplánem a následně už jen lodí na Grand Park Kodhipparu. Cesta lodí trvala sice jen 15 minut, ale zdálo se to jako věčnost. Cítili jsme v zádech každý náraz na vlnu. Ubytovali nás v nadvodní vile s bazénem přímo na korálovém útesu. Večer jsme proskleným oknem v podlaze pozorovali hotový dokument BBC. A přímo před vilou nám plaval delfín! Hotel zaměstnává bioložku, která šnorchluje s klienty, točí a fotí a následně jim podá lehce populární výklad o tom, co viděli.

 

Ubytování v nadvodní vile je sice lákavé, ale opět mě zcela neoslovilo. Vily jsou obvykle méně prostorné než plážové, na terase je minimum stínu a voda samozřejmě permanentně šplouchá pod postelí. Hotel má i plážové vily s privátní pláží přímo před nimi, kde ostatní mohou jen procházet. Lehátka jsou k dispozici tedy jen u bazénu na hlavním baru. Kde mi opět nechutnalo (hranolky a burgery) a navíc nemají ani klasické stoly. Buďto se krčíte na gauči u konferenčního stolku nebo na vysoké židli na barovém pultu. Na bufetu to bylo lepší, ale opět hodně asijská kuchyně, majitelé jsou Singapurci. Tomu odpovídala i mentalita managementu a butlerů. Naprosto mi zde chyběl osobní přístup.

 

Poslední resort OBLU Sangeli byl úplně jiný než ty předchozí. Hodně moderní, pestrý design a téměř plně obsazený! V předchozích bylo nutné nosit roušky alespoň při nabírání na bufetu, tady je nenosil nikdo. Stoly se prohýbaly, ale ve srovnání bohužel kvantita na úkor kvality.

 

Opět jsme měli nadvodní vilu. Naštěstí blízko hlavními ostrova. Molo, které vede na druhý ostrov (přes den vyhrazený pouze pro dospělé), měří stovky metrů a celou cestu jsme míjeli hosty marně čekající před vilkou na další buginu.

 

Šnorchlování kolem ostrova bylo fajn, zajímavé místo je The Rock bar na západním cípu. Pod mostem mezi kameny bylo plno ryb a murén.

 

Nadšená jsem byla z nadvodních vil na menším ostrově Banyan, které až na izolovanost od hlavního ostrova jsou velmi nápadité. Nad kruhovou postelí mají otvírací střechu, takže můžete v noci pozorovat hvězdy. Koupelna je tak veliká jako ložnice a na terase je samozřejmě bazén. Hosté v Honeymoon Water Vilách nemusí být na svatební cestě, ale nelze se zde ubytovat s dětmi. 1x za 4 noci obdrží snídani na pokoj a mohou večeřet v jakékoli restauraci na ostrově.

 

Na menším ostrově jsou také dvě a la card restaurace – gril a vegetariánská. Večeře je zde zdarma 1x za 4 noci pobytu. Při vysoké obsazenosti otevírají i na oběd. Bylo to milé zpestření na poslední večeři před odletem, ale obsluhuje se zde strojeně a ve spěchu.

 

Na zpáteční cestě jsme letěli také Emirates přes Dubaj, tentokrát jsme využili business class. Báječně jsme si odpočali.

 

Letošní cesta mě potvrdila mojí preferenci plážové vily, zejména při cestě s dětmi, ideálně v kombinaci s bazénem. Dále také moji oblibu větších ostrovů díky pestrosti vyžití a stravování. A že těch pár kapek během dovolené taky nevadí.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.