V Deluxea za sebou máme velmi náročný rok plný změn, zákazů, zrušených letů a spousty nečekaných problémů, které se pojí s prací v cestovním ruchu v době covidu. Nedivte se, tedy, milý čtenáři, že všichni jezdíme na Maledivy! Tak jako moji kolegové, i já jsem v dubnu 2021 seznala, že bez odpočinku to již dál nejde. Potřebovala jsem si lehnout na pláž, zamknout mobil do trezoru a místo něj vzít do ruky koktejl. Navíc jsme s manželem vloni museli vzdát plány na svatební cestu a chtěli jsme si to letos vynahradit. A kam jinam se vydat na líbánky, než do ostrovního ráje na Maledivách?

 

Brno - Praha - Dubaj - Male - Cocoon Maldives 

 

Jediným nepěkným úsekem cesty naší na Maledivy byla jízda z Brna do Prahy po D1, naopak let poloprázdným letadlem Emirates byl velmi příjemný a rychle utekl. V Male jsme se seznámili s naším delegátem Hynkem, který nás uvítal a pomohl nám s odbavením na hydroplán. Náš hotel nemá vlastní salonek pro čekání na transfer, takže jsme čekali v "univerzálním" VIP salonku. Netrvalo to ale dlouho, dali jsme si sendvič a kávu a po hodince jsme už zamířili k hydroplánu. 

 

Vítejte v ráji! 

 

Maledivy jsem v minulosti navštívila již dvakrát, ale přelety nad malými ostrůvky mě asi nikdy nepřestanou bavit. Je to překrásný pocit, když vidíte z výšky "svůj" ostrov, hádáte, kde budete bydlet, obdivujete modrou lagunu a přemýšlíte, kde bude nejlepší koupání...  V hotelu Cocoon Maldives nás uvítali  přátelským úsměvem. Na recepci jsme si připili sektem a symbolicky tak zahájili naše opožděné líbánky.  Konečně se to podařilo! 

 Co uděláte jako první, když přijedete do hotelu? U nás doma se nemůžeme shodnout. Já okamžitě oblékám plavky a běžím k moři, manžel otevírá minibar a sahá po studeném pivečku. Sotva jsme se poprvé vykoupali, přišla prudká dešťová přeháňka. A bylo to poprvé a naposledy, co nám během této dovolené pršelo.

 

 Hotel Cocoon Maldives navštívil letos také můj kolega Ondřej. Jeho detailní popis ostrova si můžete přečíst zde. Nechci se opakovat, a tak se budu dále věnovat několika tématům, na které se nás při výběru dovolené hodně ptáte. 

 

 Plážová nebo nadvodní vila? 

 

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda zvolit bydlení na vodě nebo na pláži, zkuste si obojí! My jsme první čtyři noci jsme bydeli v Beach ville. Ta je na Cocoonu základní kategorií. Jedná se vilky ve formě dvojdomku na východní pláži. Terasy jsou naštěstí v zákrytu a navíc jsou odděleny poměrně hustou zelení. Každý pokoj má svůj vlastní průchod na pláž, takže nedostatkem soukromí jsme netrpěli. Moc se nám líbila také venkovní koupelna s dešťovou sprchou. Koupání u vilky bylo fantastické. Měli jsme číslo 124. Písek byl jemný,  bylo v něm trocha korálu, ale nijak nám to nevadilo. Čím blíž k hlavnímu bazénu, tím jemnější byl písek, čím blíže k opačnému konci ostrova, tím víc bylo korálů. 

Po 4 nocích jsme se stěhovali do Lagoon Suite nad vodní hladinou. Oproti plážové vile zde bylo o kousek větší soukromí. Vilky jsou dál od sebe a mají samostatné terasy. Z postele vidíte přímo na oceán a do vody skáčete rovnou z balkonu. Nevýhodou nadvodní vily je absence zeleně - pokud máte terasu na západ, celé odpoledne na Vás přímo svítí slunce (což mi vyhovuje, ale chápu, že ne každý to má stejně). Koupání nás ale v nadvodní vile oproti plážové bavilo víc. Bylo to jako mít pro sebe nekonečně velký bazén s příjemně teplou vodou. Z terasy se dalo doplavat až k centru vodních sportů. V nadvodní vile nešplouchá voda (jak se mnozí obávají), chatka je naprosto stabilní a uvnitř ani nevíte, že jste mimo ostrov. Pokud jste pár, určitě Vám nadvodní vilu doporučuji. Naopak rodince nebo starším lidem doporučuji ubytování na pláži.  

 

Jaká je hloubka laguny? Jaký je podmořský život?

 

Při přílivu jsem měla vodu na ramena, při odlivu lehce pod pás, ale zažili jsme i pár dní kolem úplňku, kdy byly rozdíly mnohem větší. Za odlivu byla laguna sotva po kolena a při přílivu zde bylo přes dva metry vody. Tak to prostě na ostrovech chodí a na pravidelné střídání po šesti hodinách si snadno zvyknete. Při odlivu dáte přednost pohodě u bazénu nebo si půjčíte lodičku, příliv využijete ke koupání. Laguna je Cocoonu velmi široká, takže dno je převážně písečné, místy s pásy velmi nízké mořské trávy (drží se ale jen u dna). Samozřejmě zde najdete i úlomky korálů, hlavně u Cocoon Suite a Beach Suite s bazénem. Korálový útes je hodně daleko na to, abyste k němu doplavali, takže rozhodně doporučuji využít loďku, která Vás vezme 2 x denně na šnorchlování zdarma. Byl to krásný zážitek, viděli jsme želvy, manty, barevný korál a obří hejna barevných ryb mnoha druhů. Také v laguně kolem ostrova bylo hodně živo. Každá ráno jsem pozorovala malé žraloky i početná hejna ryb kolem mola. Večer nám přímo pod balkon několikrát připlaval obří rejnok.

 

Jaké výlety doporučujete?

 

Na Maledivách se jezdí na výlety hlavně za přírodou, oblíbené jsou korálové útesy, výlety za delfíny nebo za mantami. Můžete vidět i místní ostrov, ale počítejte s tím, že maledivský způsob života je velmi jednoduchý. My jsme se tentokát rozhodli pro jinou možnost, a to tradiční rybolov při západu slunce. Vyrazili jsme na dřevěné loďce dhoni krátce po páté hodině... tradiční způsob chytání ryb je od toho českého příliš neliší, jednalo se o klasické chytání "na pytlačku." Výlet jsme absolvovali se dvěma ruskými rodinkami, kde se tatínkové už při nástupu na loď holedbali tím, že chytí tak velkou rybu, že ji potom ani nesnědí. Ve výsledku si museli vystačit několika malými rybkami, které obsluha lodi nachytala pro zábavu jejich dětem, protože největší úlovek (needle fish) vytáhl z vody můj manžel. Násleující den mu pak kuchař připravil rybu k obědu. Já rybaření neholduji, ale užila jsem si pohodu na lodi a hlavně západ slunce, který se toho dne obzvlášť vyvedl. 

 

 Jaké jsou výhody při svatební cestě? 

 

Každý hotel nabízí novomanželům jiné benefity. Zrovna na Cocoonu jsou poměrně štědří. Když doložíte oddací list, upgradují Vás z plážové vilky do nadvodní (je-li volno) a nachystají Vám na uvítanou lahev vína. Jednou za pobyt si také užijete večeři v a la carte restauraci nad vodou. My jsme se rozhodli svou svatební cestu obohatit ještě jedním speciálním zážitkem navíc, a to privátní večeří na pláži. Personál restaurace pro nás připravil stůl v písku hned u moře. Kolem stolu byla v písku světýlka ve tvaru srdce. Měli jsme soukromého číšníka, jinak kolem nás nebyl vůbec nikdo. Mohli jsme si užívat skvělé jídlo, krásné víno, vánek od moře a pohled na hvězdy v úplném soukromí. Pokud pojedete na Maledivy také slavit nějakou výjimečnou událost, rozhodně nelitujte příplatku a dopřejte si tento zážitek také. 

 

Máme jet i v době covidu?

 

Ano, pokud můžete, tak jeďte! Dovolená u moře Vám dodá energii, optimisums a spoustu nových sil. Na Maledivách je klidno, bezpečno, a všechny zmatky a žabomyší války, které neustále sledujeme doma ve zprávách, Vám budou připadat neuvěřitelně vzdálené. Nehledě na to, že maledivské sluníčko je úžasným zdrojem vitamínu D :-) 

 

Pokud Vás má zpráva z cesty zaujala, neváhejte se mi ozvat. Ráda Vám poradím s Vaší vlastní dovolenou! Kontaktovat mne můžete na telefonu + 420 724 730 008 nebo na e-mailu iveta@deluxea.cz. Videa z návštěvy hotelu Cocoon si můžete přehrát také ve výběrech na našem Instagramu

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.