Na Maledivy jsem tentokrát vyrazila v hlavní sezóně hlavně za potápěním. Celých krásných 7 dní jsem strávila na lodi. Napluli jsme několik set kilometrů, od jižního Dhevvadhoo atolu zpět do Male. Samozřejmě mi to nedalo a vzhledem k tomu, že se na Maledivách poslední dobou otevřelo několik zajímavých resortů, před a po této potápěčské expedici jsem jich několik málo navštívila.

Cesta začala, jak jinak, na pražském letišti, tentokrát u přepážek Turkish Airlines. Po celém dni v práci usínám ve večerní lince do Istanbulu během několika málo minut. Přestup v Istanbulu je krátký, takže následuje opět dlouhý spánek na lince Istanbul – Male.

V Male se uvítám s naším milým delegátem Ondrou, obratem nasedám na loď a za necelých 30 minut jsem na resortu.

Prvním resortem, který navštívím, je 5* Grand Park Khodipparu. Otevřel teprve nedávno. Část ostrova je uměle navezená (tzv. reclaimed), takže zeleň na ni není příliš vzrostlá, ale to v tropech dlouho trvat nebude. Resort nabízí zejména nadvodní vily, plážových vilek je zde jen něco málo přes deset. Nadvodní vilky jsou na dvou různých molech, každé z nich skýtá jiné výhody. Někde je korálová stěna pouhých pár temp od vaší vilky, (tu ocení zejména milovníci podmořského života), jinde je zase tyrkysová laguna a mělčí voda pro ty, kdo se cítí ve vodě lépe s nohama na zemi. Resort nabízí několik restaurací, v hlavní restauraci se podává jídlo formou švédských stolů, dále je zde relaxační plážový snack bar a restaurace nad vodní hladinou. Jídlo je kvalitní, nechybí mořské plody vč. langust a různé kombinace mezinárodní kuchyně, vč. blízkovýchodní, asijské i evropské. Resort je velmi klidný a vhodný zejména pro páry, přestože dětský klub a hernu v něm najdete také. Prostě ideální místo pro zklidnění a načerpání energie, nejen před týdenním potápěním.

O týden později se přesouvám z Male hydroplánem do nedávno otevřeného resortu Cocoon Maldives 5*. Resort má překrásnou rozsáhlou lagunu, což znamená, že tyrkysová voda je opravdu kam lidské oko dohlédne. Jen v dáli je slyšet vlny lámající se o korálový útes – je to vskutku úchvatný pohled. Ubytuji se v nadvodní vilce s bazénem, která se nachází v zadní části mola. Vilky jsou ze světlých přírodních materiálů, italský vliv a design je vidět na každém kroku. Cestou zpět na pevninu míjím restauraci nad vodou, i hlavní restauraci Octopus a obcházím celý ostrov. Zastavím se až v malé, neodolatelné restauraci – dá-li se tak tento bar se stolky roztroušenými v písku pod stromy nazvat. Kuchyně je sice už zavřená, ale personál mi ochotně připraví mou objednávku v hlavní kuchyni a donese mi ji na pláž. Za to jsem vděčná, protože výhled je zde opravdu fantastický. Výlet na korálový útes, který resort pro své hosty organizuje, už bohužel nestihnu, zato si ale stihnu užít koupání v průzračné vodě a odpočinek na prostorné terase.

Následujícího dne se vrátím do Male a dalším hydroplánem odlétám na Milaidhoo 6*. Opět nově otevřený resort, který doslova ohromuje nejnáročnější klienty. Jedná se o malý, butikový resort s pouhými 50 vilkami, včetně 3 velkých residencí s více než 470 m2. Resort se inspiroval maledivskou tradicí, najdete zde tedy restauraci v tvaru maledivské loďky dhoni, tradiční houpačky, či imitaci tradičních omítek a obkladů. Na tomto resortu je ten nejpřátelštější a nejusměvavější personál, který jsem kdy poznala. Téměř kamkoliv vstoupím, i když mě zde vidí zcela poprvé, oslovují mě okamžitě jménem. Plážová vila je výjimečná nejen prostorem, krásným designem, ale zejména napojením na přírodu – dvě téměr celé stěny vilky jsou prosklené a lze je dokořán otevřít. Přes terasu a bazén máte výhled na oceán a kousek od břehu je opět korálový útes. Nadvodní vilky mají také prostornou terasu, s důrazem na soukromí. Resort ubytovává pouze dospělé, večer tedy v restauracích panuje romantická a velmi klidná atmosféra.

Maledivy se se mnou loučí deštěm, moje poslední návštěva, naplánovaná na poslední chvíli, míří na věhlasný Baros 5* (a klidně bych řekla 5*+), který byl na Maledivách otevřen jako druý resort vůbec. Tento ostrov je fantastický zejména svou bezchybnou gastronomií a jedním z nejživějších korálových útesů, přestože je pouhých 20 minut lodí z Male. Bohužel je relativně obsazený, takže si prohlédnu jen 2 kategorie vilek. Nicméně dokonalá večeře v proslulé restauraci Lighthouse a milá společnost za tuto krátkou návštěvu rozhodně stála. Doufám, že i sem se spousta našich klientů podivá, přestože resort nenabízí all inclusive. Je to totiž překrásné místo s geniem loci.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.