Po třech letech specializace na Maurícius nastal čas poznat něco nového. A Maledivy jsou prý rájem na zemi. Když jsem dostala možnost vyzkoušet si tuhle destinaci snů na vlastní kůži, neváhala jsem ani minutu.

 

Praha - Moskva - Male
„Letenky s Emirates jsou vyprodané, poletíte s Aeroflotem,” oznámila mi měsíc před cestou kolegyně, a tím pro mě začal měsíc pročítání recenzí a statistik a přemýšlení, jaká je pravděpodobnost, že nás ruské arerolinky dopraví na místo určení živé, zdravé a se všemi zavazadly. Nezbývalo, než zariskovat.
Cesta však přes všechny mé obavy proběhla v pohodě - do Moskvy z Prahy 2,5 hodiny s pitím a malou bagetkou. Po přistání na nás ihned čekal personál letiště a nasměroval nás na druhé letadlo, které se již připravovalo k odletu. Všechno klapalo jako hodinky. Dálkový let trval necelých osm hodin, dostali jsme chutné teplé jídlo, dostatek pití a snídani. Letadlo bylo nové, jen obrazovky se zábavou u každého sedadla se polovinu letu neustále samy restaratovaly a obvyklé stránky s informací o poloze letadla jsme se nedočkali vůbec. Servis slušný, ale chladný, bez úsměvu. Příbory plastové, na toalety často řada. Vzhledem k ceně letenky si však myslím, že Aeroflot je velmi přijetelnou alternativou, které se není potřeba nijak obávat.
Na letiště v Malé jsme dorazili ráno - čekal nás český delegát Petr a taky pohodlný salonek se snídaní, kávou a wifi připojením. Všem, kteří po dlouhém nočním letu čekají na spoj do resortu, rozhodně doporučuji. Malé letadýlko místní linky s námi poté přeletělo přes pohádkově modrý oceán k malému letišti, odkud to bylo už jen 10 minut do absolutního ráje - totiž na ostrůvek s hotelem Dusit Thani.

iveta-mle2015-001.jpgiveta-mle2015-005.jpgiveta-mle2015-003.jpgiveta-mle2015-012.jpg 

Dusit Thani aneb vítejte v ráji
Šmolkově modrá obloha, tmavě modrý oceán, tyrkysová laguna, zelený ostrov a pláž tak bílá, že to oslňuje. Okamžitě jsem zapomněla na únavu z nočního letu a skočila do vody. Příjemně mě překvapilo, jak čisté a teplé je tu moře. Na břehu moře mezi palmami stála naše vilka - luxusní útočitě s pohodlnou postelí a venkovní koupelnou, kde nechyběla přepychová volně stojící vana a soukromý bazének. Na stole se na nás smálo vychlazené šampaňské a mísa s tropickým ovocem. Mašinka na espresso vybízela k tomu, abych si s šálkem dobré kávy sedla na terasu a četla si. A kdyby mi přece jen něco chybělo, privátní komorník byl připraven se o to postarat. Prostě vítejte v ráji!. Sem se odstěhuju a v Brně už mě neuvidí!
Ani po zevrubnějším prozkoumání ostrova mé nadšení neopadlo. Luxusní nadvodní vilky byly bohužel plné a nebyla v nich možná prohlídka, uchvátily mne ale ocean vily s privátním vstupem ze břehu a fantastickou terasou s bazénem. Thajské Spa uprostřed ostrova bylo umístěno v korunách stromů. A všude kolem květiny, palmy, skoro až džungle plná chodníčků, po kterých projížděli hosté na elegantních byciklech.
Zlatým hřebem pobytu v Dusit Thani byla večeře s managementem hotelu, která se odehrála ve vyhlášené thajské restauraci nad mořem. Prý je to jeden z nejlepších podniků na Maledivách. Zatímco konzervativnější kolegyně se na jídlo dívala trochu nedůvěřivě, já jsem byla ve svém živlu. S výběrem nám přišel poradit sám thajský šéfkuchař. Jídlo bylo úžasné, barevné, čerstvé, pikantní - prostě dokonalost. O vínu ani nemluvím, sommeliér se mi trefil do vkusu naprosto přesně. Nacpaní jsme se odkutáleli do peřin, protože ráno nás čekalo šnochlování.

Přiznám se, že nejsem zrovna fanouškem vodních radovánek, zvláště pokud obnáší přítomnost vodních živočichů. Ale Maledivy mě dostaly. Pokud rádi šnorchujete, je Dusit skvělou volbou. Podvodní pohádka tu na jedné straně ostrova začíná již pár desítek metrů od břehu. Korál je neuvěřitelně barevný a živý a pohled na kolmou stěnu, která se kolmo propadá až do nikam, bere dech. Stovky barevných rybiček a teplá voda Vás zabaví na mnoho hodin. Hned napoprvé jsem si zaplavala s obrovskou želvou a začala mít ráda šnorchlování.

iveta-mle2015-002.jpgiveta-mle2015-007.jpg

 

 

   LIly Beach - po všech stránkách příjemný hotel

Po pár desítkách minut panoramatického letu jsme se z Dusit Thani přesunuli na ostrov Lily Beach. Jedná se spíš o menší resort s luxusními plážovými a nadvodními vilkami a All Inclusive. Byl už večer, ale krásné dlouhá pláž lemovaná palmami nás i tak zlákala ke koupání. Písek je malinko hrubší, ale voda opět průzračná, teplá. Korál začíná o pár desítek metrů dál a je v něm co vidět. Pro maledivské pláže jsem často oželela i oběd - malá kanapka nebo kousek ovoce z pokoje cestou do vody vždycky stačilo. Při pozdější prohlídce hotelu mě nadchlo spa a nádherná a la carte restaurace s romantickými balkonky nad vodou.
Přestože u All Inclusive resortů jsem vždy mírně skeptická ke kvalitě gastronomie, na Lily mě příjemně překvapili. Večerní bufet byl pestý a neuvěřitelně bohatý. Tématem byla kuchyně Indického oceánu, tak jsem si pochutnala na svém oblíbeném kuřecím bryiani. Výběr zákusků byl tak velký, že jsem to vzdala a zvolila raději sýrový talíř. Kdo by na Maledivách čekat Tête de Moine nebo gruyére? Já tedy ne a moc jsem si pochutnala. Musím zmínit také moc příjemnou večeři s managementem. Od obchodních záležitostí jsme velmi rychle přešli k cestování...

iveta-mle2015-026.jpgiveta-mle2015-027.jpgiveta-mle2015-028.jpgiveta-mle2015-029.jpg   Jaknás rozmazlovali v LUXu

*Hotely LUX velmi dobře znám. Pokud nevydržíte bez dobré kávy, je to jediný řetězec v Indickém oceánu, kde si příjedete na své. Místo recepce zde mají stylovou kavárnu s vlastní pražírnou (!) a školenými baristy - pro mě ráj!
Po nutném espressu jsme pokračovali v prohlíce. LUX má k dispozici dlouhý ostrov s příjemnými plážovými vilkami s venkovní koupenou a terasou, která vede až k bělostné pláži. Naprostým snem jsou nadvodní vilky s průhledy v podlaze, velkým balkonem a bazénkem. Zatím je k dispozici jen kategorie Prestige, zbytek vilek se kompletně opravuje a bude otevřen jako nová kateogrie 1.11. 2015. Těším se, protože design LUX umí moc dobře. Jejich heslo „Lighter, brighter” přesně vystihuje koncept hotelu - bílá, dostatek světla, přírodní materiály a kontrastní mosdré detaily. Pastva pro oči!
Na odpoledne nám krom koupání naplánovali masáž v nadvodní vilce. Hodina dokonalé relaxace, při které můžete průhledem v podlaze sledovat, jak se pod vodou prohánějí malí žraloci, určitě stojí za to. Náš opravdu hedonistický  pobyt v LUX South Ari Atoll jsme ukončili excelentní večeří v italské restauraci.

 

 iveta-mle2015-036.jpgiveta-mle2015-038.jpgiveta-mle2015-040.jpgiveta-mle2015-041.jpg

 

iveta-mle2015-010.jpgiveta-mle2015-011.jpg

  Na kole kolem Sun Islandu

Z LUXu nás tradiční dřevěná lodka odvezla zpátky do reality - na velký 4* ostrov Sun Island. Jedná se o jeden z větších, levnějších hotelů. O luxusních večeřích a masážích jsme si tady mohli nechat jen zdát. Zato nám ale dali jízdní kola, na kterých jsme si celý 1,5km dlouhý ostrov s chutí objeli. Našli jsme nádherné pláže, potkali žraloky, manty, orly. Voda tu byla fantastická - široká laguna připomínala obrovský plavecký bazén. Plážové vilky nás příliš nenadchly - bílé kachle, proutěný nábytek, sterilní prostředí. Prostě základní čisté ubytování za nízkou cenu. Lepší jsou nadvodní vilky s velkou terasou. Poskytují dost soukromí a přímý vstup do laguny. Vnitřním zařízením však zůstaly hluboko v devadesátých letech... Doby minulé nám připomněl také fakt, že Internet je zde dostupný jen ve dvou barech (a z pokoje to můžete mít při velikosti ostrova poměrně daleko).

 iveta-mle2015-042.jpgiveta-mle2015-044.jpgiveta-mle2015-046.jpgiveta-mle2015-047.jpg

 

 

Na skok na Holiday Island a potom šnorchlovat na Vilamendhoo

Klidnou alternativou Sun Islandu je sousední Holiday Island. Ubytování stejně jednoduché, ale udržovanější. Přístp personálu je přátelštější - není to masový hotel, ale malinký ostrůvek pro pár desítek lidí. Není zde bazén ani diskotéka, ale je tu klid, pohoda a pěkné koupání. Kdyby se Vám zachtělo zábavy, na Sunu jste lodičkou za deset minut, a to zcela zdarma.
Po dlouhé cestě (rychloloď do Male, hydroplánem a loď) jsme se přesunuli na ostrov Vilamendhoo. Je to ráj šnorchlování. Druhý den jsme s kolegyní vstávaly před sedmou a vydaly se přímo na reef. A byla to krása, stejně jako na Dusit Thani. Upozorňuji jen na velký rozdíl mezi přílivem a odlivem. Ráno za odlivu jsme měly co dělat, abychom se při šnorchlování nedotkly korálů, kolem poledne už byla voda příjemně hluboká i na plavání v laguně. Vilamendhoo musím doporučit - líbí se mi rozdělení ostrova na rodinnou část a část bez dětí, jsou zde krásné dřevěné vodní vilky a moc hezké bufety v rámci All Inclusive.

 

iveta-mle2015-008.jpgiveta-mle2015-015.jpgiveta-mle2015-016.jpgiveta-mle2015-019.jpg

 

Déšť a párty na Kuredu

Následující den se nám "malinko" pokazilo počasí. Návštěvu romantického ostrůvku Komandoo jsme absolvovali v neskutečném lijáku. Obávám se, že mé fotky asi moc klientů k návštěvě nenalákají, i když ve skutečnosti je resort krásný a klidný, na líbánky jasná volba.
V nepřestávajícím dešti jsme až za tmy dorazily na Kuredu. Oblíbený hotel českých turistů s pěknými plážovými vilami. Doporučuji především Beach vilu s jacuzzi, kterou jsem si užívala i já. Na Kuredu jsme poprvé za celý pobyt měli možnost jít se pobavit na diskotéku. Na strarosti nás měla sympatické Preety z oddělení péče o zákazníky. Pochází s Maurícia, kde se lidé bavit opravdu umí, takže večírek bych hodnotila jako velmi povedený.
Ráno mraky konečně odešly, takže jsem si stihla i zaplavat a projít se po krásné dlouhé pláži, kterou se Kuredu pyšní.

iveta-mle2015-050.jpgiveta-mle2015-051.jpg

iveta-mle2015-048.jpgiveta-mle2015-049.jpg

 

 

Summer Island a loučení

Poslední zastávkou na naší cestě po Maledivách byl zcela nově opravený hotel na ostrově Summer Island. Jedná se o levnější ubytování, ale plážové i nadvodní vilky jsou nádherné. Všechno voní novotou, modrobílá kombinace se krásně hodí k barvě hladiny oceánu. Ubytovali nás do fantastických nadvodních vilek. Je zde hodně soukromí, krásná terasa a prostorná koupelna s jacuzzi. Po večeři jsme si s kolegyní otevřely na terase šampaňské a pomalu se loučily s Maledivami...

iveta-mle2015-020.jpgiveta-mle2015-021.jpgiveta-mle2015-022.jpgiveta-mle2015-025.jpg

 

 

Odjezd na letiště do Male proběhl v hrozném lijáku. Aspoň nám nebylo tak smutno! Rozloučili se s námi delegát Petr z Exciting travel i delegát Vojta z HEWLu,což jsou naše dvě partnerské cestovky na Maledivách. Péče obou o celý náš výlet byla naprosto vzorná.

Takže hodnem se odbavit, ranní kafe na letišti za poslední dolary a ahoj, Maledivy, bylo to skvělé a určitě jsem zda nebyla naposledy!

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.