Mauritius a Reunion, září 2009

V polovině září jsme měly s kolegyní Martinou Melkovou možnost zúčastnit se studijního pobytu na exotických ostrovech Mauritius a Reunion. Studijní pobyt byl organizován společností Air Mauritius.

V pátek odpoledne se celá skupina sešla na ruzyňském letišti a letem ČSA jsme se vydali do Frankfurtu, kde na nás čekalo letadlo Air Mauritius. Bohužel, let ČSA byl opožděn a ve Frankfurtu jsme přistáli s více jak hodinovým zpožděním. Odlet na Mauritius se tak nekonal. Již při výstupu z letadla však čekala slečna, která nás informovala o tom, kam se obrátit.

U přepážky českých aerolinií jsme obdrželi voucher na ubytování v hotelu a nový itinerář letu. V hotelu, který se nacházel cca pět minut jízdy od letiště a dopravu obstarával shuttle bus, bylo zajištěno jídlo a nemůžeme mu nic vytknout. Co jsme podcenili, byla zavazadla. Možnost jejich vyzvednutí jsme zamítli a ráno pak litovali. Doporučuji při podobné situaci kufr na letišti vyzvednout a odbavit jej při dalším check-inu znovu. Nepřijdete tak o své pohodlí, věci osobní potřeby budou k dispozici a budete mít jistotu, že váš kufr nikde nezůstane. Pokud si zavazadlo nevyzvednete, při následném check-inu předložte zavazadlový lístek úřednici na přepážce, aby se ujistila, že je zavazadlo na palubě letadla.

Vzhledem k tomu, že let na Mauritius probíhá z Frankfurtu jen jednou týdně, museli jsme ráno odletět do Paříže a odtud linkou Air France na Mauritius. K cestě s Air France jsme byli značně skeptičtí, ale servis i ochota personálu nás mile překvapili. Let trval jedenáct hodin a na Mauritiu nás přivítalo sluníčko a příjemných 25° C.

Mauritius: Tamassa, Les Pavillons, Dinarobin, Paradis

Delegáti místní CK měli vše perfektně připravené a po milém uvítání nás rovnou odvezli na prohlídku prvních hotelů. Cestou jsme mohli obdivovat tropickou přírodu, majestátnost hor i blankytně modré moře. Po návštěvě hotelů Tamassa a Les Pavillons jsme se ubytovali v hotelu Dinarobin, který je krátce otevřen po rekonstrukci a prohlédli si celý resort i se sousedským komplexem Paradis. Oba hotely se nachází přímo pod legendární horou Le Morne a v blízkosti ptačí rezervace, pocit relaxace a úniku z reality je tak dokonalý. Západem slunce jsme se kochali na palubě katamaránu. Nejodvážnější členky výpravy se při skocích z katamaránu přesvědčili o tom, že i na konci mauritijské zimy je moře příjemně teplé a vhodné ke koupání.

V dalších dnech jsme krom návštěvy hotelů a ochutnávky místních lahůdek a kreolských specialit stihli i jiné atrakce, které Mauritius nabízí. Jednou z nejadrenalinovějších byla jistě vycházka se lvy v Adventure safari parku. Vycházka trvá hodinu a po celou dobu vás provázejí dva volně pobíhající lvi – v našem případě to byl dvouletý lev a mladá lvice. Před vycházkou jsme obdrželi instrukce, jak se chovat a vyrazili. Nadšení z prvního kontaktu se zvířaty se mísilo s obrovským respektem. I přesto, že jste po celou dobu v doprovodu profesionálních chovatelů, lev je lev. Při vycházce je doporučeno nemít sluneční brýle, aby vám zvířata viděla do očí. Jsou pak klidnější. Můžete vše volně fotografovat, chovatelé pak pořizují z výletu video a fotky, obojí si můžete zakoupit na CD za necelých 100 eur. V Advanture safari parku není nutné vyrážet jen za lvy. Můžete se projet na čtyřkolkách, půjčit horská kola a vyrazit do terénu, slaňovat u vodopádů či se projít po lanovém mostě tibetského typu nad horským údolím. Vybere si opravdu každý.

My jsme si však vybrali až v dalším Advanture parku v rezervaci L´Étoile a vyrazili na čtyřkolky do mauritijských kopců. Ten, kdo si chce užít přírody bez hluku motorů, může zvolit cestu na kole či na koních. Řízení čtyřkolek se není třeba bát, jde především o to, jak správně manipulovat s řidítky a zvládne to opravdu každý. Výjezd do kopců vám poskytne pohled na dech beroucí panorama.

Po takových zážitcích jsme museli zklidnit mysl a vyrazili do botanické zahrady Pamplemousses. Jedním slovem lze říci, že je nádherná. Můžete zde vidět obrovské vodní lilie, palmu Talipot, která rozkvétá jednou za 60 let a oznamuje tak svou smrt i více jak 80 druhů palem.

Nenechali jsme si ujít ani návštěvu ostrůvku Ile de deux Coco, kde jsme obdivovali podmořský život při šnorchlování a ochutnali kreolské speciality připravené v místní restauraci.

Reunion: Le Saint Alexis,

Po pěti dnech cestování jsme se z mauritijské exotiky přesunuli do zcela jiného prostředí a po 40 minutách letu přistáli na francouzském ostrově Reunion. Ostrov je fascinující. Majestátní hory, vulkánové vyvřeliny a neskutečná příroda si získají každého návštěvníka. Po příletu z Mauritia na vás dýchne skutečná Francie a rozdíl v životním stylu i atmosféře obou ostrovů je markantní.

První noc jsme trávili v hotelu Le Saint Alexis a ráno doufali, že uvidíme velryby. Ty se ke břehům Reunionu vydávají každý rok a přezimují v teplejších vodách. My jsme na ně však štěstí neměli a odjeli na návštěvu vnitrozemského městečka Cilaos, které se nachází v bývalém vulkánovém kráteru pod úpatím nejvyšší hory ostrova Piton des Neiges. Upozorňujeme, že cesta je sice úchvatná, ale velmi klikatá. V městečku jsme krom vycházky do přírody absolvovali i ochutnávku místních vín. Druhý den jsme měli možnost navštívit želví farmu, místní trh v městě Saint Pierre i sopečné vyvřeliny v místě, kde se láva vlévá do moře. Láva je sice ztuhlá, ale teplo z ní sálá pořád. Největším lákadlem k návštěvě Reunionu je jistě vycházka k vulkánu, to jsme však bohužel nestihli a nechali tak na příští návštěvu.

Po dvou dnech jsme se vrátili na ostrov Mauritius a poslední dva dny trávili odpočinkem a návštěvou několika hotelů. I přes konec mauritijské zimy jsme měli po celou dobu krásné počasí a sluníčko. Pokud pršelo, pak to byl noční deštík. Moře bylo příjemně teplé a návštěvy v této době se tak nemusíte bát.

Návrat do Čech byl již bez komplikací přes Paříž s Air Mauritius. Noční let trval jedenáct hodin a v Paříži jsme přistáli po osmé hodině ráno. Celou cestu jsme zakončili celodenní vycházkou Paříží a odletěli podvečerním letem domů.

Pokud jste se po přečtení naší zprávy z cesty inspirovali a toužíte po podobných cestovatelských zážitcích, rády vám připravím dovolenou na klíč. Prosím, kontaktujte nás na tel. čísle +420 724 730 002 nebo emailem zajezdy@deluxea.cz. Martina Melková a Lucie Nedomová

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.