Letní dovolená v malebném zálivu na východě Kréty

Letní dovolená v malebném zálivu na východě Kréty

Letošní letní dovolená se v mém případě dlouho nesla ve znamení otazníku. Nakonec jsme se s manželkou ale rozhodli vyrazit do Řecka na Krétu. Poprvé v životě jsem chtěl na vlastní kůži zakusit, proč na tento největší a nejjižnější řecký ostrov lidé tak rádi jezdí. A samozřejmě také z toho důvodu, abych pak své poznatky mohl zúročit při doporučeních pro stávající i nové klienty.

 

Jelikož bydlím v Brně, byl prioritou odlet z Brna. Je jednoznačně skvělé, že letecká společnost Smartwings nabízí přímé spojení na nejrůznější letní dovolenkové destinace v Evropě z mnohých menších letišť v ČR.

Odlet byl brzy ráno a po cca 2,5 hod jsme již přistávali na krétském letišti v Heraklionu. Bylo poznat, že je nejvyšší sezóna a letiště bylo docela rušné, ale vše probíhalo poměrně rychle bez zbytečných prodlev.

 

Po vyzvednutí zavazadel jsme chvilku čekali na privátní transfer z letiště do našeho hotelu Domes Aulus Elounda***** ve východní části ostrova, který je určen pouze pro dospělé osoby od 16 let. Po přibližně hodině komfortní cesty jsme dorazili na místo.

ondra-recko-2023-001.jpg 
 

 

Brzký příjezd do hotelu

Na hotelu se nás hned ujali a začali s procesem check-inu. Jelikož jsme přijeli cca kolem 10:30 dopoledne, tak pokoj ještě nebyl připravený (běžný čas check-inu je od 14:00) a tak nám nabídli snídani. Poté jsme si užili první okamžiky relaxací v lobby s hotelovým barem a také se svlažili v hlavním bazénu. Na pokoj jsme se dostali po 13. hod a byli jsme opravdu nadmíru spokojení.

Byli jsme ubytovaní v Sapphire Zen Junior Suite with Private Pool, kde již sám název o sobě vypovídá, že hosté mají v tomto pokoji k dispozici vlastní bazén a k tomu prostornou terasu s výhledem na kouzelný záliv a ještě kouzelnější ostrůvek Spinalonga. Pokoj je velmi dobře koncipovaný a nabízí manželskou postel, samostatnou sprchu a oddělenou toaletu, stejně jako vanu. Samozřejmě prvně bylo v plánu vyzkoušet bazén a hned poté jsme vyrazili na pláž. Přece jen moře je tím hlavním faktorem, proč jsme na dovolenou jeli.

Během pobytu jsme nemohli vynechat také jedno brzké ranní vstávání před šestou hodinou, abychom si na terase vychutnali kávu s výhledem na východ slunce nad zálivem a protějším poloostrůvkem.

 ondra-recko-2023-004.jpg
 

 

O hotelu Domes Aulus Elounda

Pro ty, kteří touží po klidné dovolené bez dětí, je hotel Domes Aulus Elounda ideální volbou. Resort byl nedávno kompletně zrekonstruován a nabízí tak moderní prostředí na krétském svahu. Je tedy potřeba počítat s tím, že se člověk docela nachodí z kopce a do kopce, jelikož pokoje jsou umístěny výše nad mořem a hlavní restaurace či bar jsou situovány téměř na úpatí kopce. Nicméně hotel nabízí službu odvozů pomocí elektrických bugin či hotelových „shuttlů“ (tzn. komfortních minivanů), což usnadní pohyb třeba i pro starší osoby či méně pohyblivé hosty.

 

Také na pláž tedy musíte sejít dolů na pobřeží a přes silnici, abyste si mohli užít nádherně čisté moře s menší privátní pláží s kamínky („šterkem“), pohodlnými lehátky se slunečníky a hotelovým barem, který servíruje koktejly, alko i nealko nápoje a také lehké občerstvení v podobě salátů, baget, panini či tortil.Lehátek je na pláži dle mého názoru dostatek, i když někteří hosté chodí klasicky již brzy ráno zabírat ta nejlepší místa. My jsme na lehátko čekali jen jednou, a to pouze malou chvíli. Jinak se nám podařilo vždy bez problémů najít místo. Na pláži jsme navíc ani nepotřebovali boty do vody, i když někteří citlivější hosté je využívali. Moře je zprvu poměrně mělké, ale po pár metrech už je větší hloubka a dá se krásně plavat. Navíc díky poloze v zátoce je to prakticky bez vln.

 

Co se týká pokojů, tak hotel nabízí nepřeberné množství možností od základních pokojů s malým balkonkem/terasou a výhledem na moře či do zahrady, přes pokoje se sdíleným bazénem až po prostorné suity s privátním bazénem a přístupem do unikátní sekce Cool Living Selection. Základní pokoje se nacházejí blíže hlavní hotelové budově s restaurací, zatímco lepší kategorie ubytování jsou pak až výše ve svahu na kopci. Nicméně podle mého znamená, že čím výše je pokoj umístěn, tím lepší je i výhled na celé okolí. Nejkrásnější výhledy jsou pak z pokojů, které spadají do již zmíněné Cool Living sekce.

 

Domes Aulus Elounda nabízí pouze jednu možnost stravování, a tou je All Inclusive. V hotelu nebyly žádné náramky a vše bylo tedy jednoduše rozeznatelné.V rámci All Inclusive pak je možné využívat hlavní hotelovou restauraci s bufetem, hotelový bar u bazénu s lehkým odpoledním občerstvením, střešní bar, restauraci Meze s obědovým menu (nutná rezervace) a několik dní v týdnu také se sushi večery. K dispozici je v All Inclusive již zmiňovaný plážový bar a jednou za pobyt také večeře ve střešní restauraci Amphiteatro s řecko-italskou kuchyní (nutná rezervace), kde si můžete dát jak pravý řecký gyros, tak i lahodnou italskou pizzu či těstoviny. Výhodou All Inclusive je pak možnost jeho využití od příjezdu do odjezdu bez ohledu na check-in a check-out z pokoje.

 

Hosté v pokojích s možností Cool Living mají navíc možnost stravování v části Greco Levante téměř na samém vrcholku kopce, kde je k dispozici bufet na snídaně, obědy a večeře, a la carte restaurace na večeře a denní snack bar, stejně jako bar u bazénu, který je určen také jen pro hosty v rámci Cool Living.

Hotel má sice klidnější ráz, ale o nudu se bát nemusíte. K dispozici je moderní posilovna i příjemné lázně. Večery vyplní DJ či živá hudba a některé dny se můžete v části Amphiteatro těšit na filmové noci v podobě venkovního kina.

 ondra-recko-2023-008.jpgondra-recko-2023-015.jpgondra-recko-2023-017.jpg
 

 

Výlety a další aktivity v okolí

My jsme samozřejmě nechtěli celé dny jen ležet na pláži nebo u bazénu. Párkrát jsme tak vyzkoušeli hotelovou posilovnu a jednou si dopřáli i masáž.

 

Ti, kteří mají rádi prozkoumávání okolí, se mohou vydat malého městečka Elounda, kam se dostanete za cca 20 min chůze po chodníčku podél pobřeží. Určitě je lepší se tam vydat v podvečer, abyste se vyhnuli největšímu dennímu horku. Městečko nabízí nespočet restaurací a barů a stejně tak tam není nouze o nákup suvenýrů.

 

Druhým místem pro procházku je malá vesnička Plaka severně od hotelu. Cesta trvá asi půl hodiny a odkryje se Vám krásné panorama pobřežních hor na jedné straně a slavného ostrůvku Spinalonga. Právě z Plaky jsme tento ostrov navštívili. Je to asi jen 5-10 min plavbou lodí, která nás dovezla na historické místo vybudované Benátčany, dobyté Turky a následně v první polovině 20. století sloužící jako místo, kam z pevniny stěhovali osoby s malomocenstvím (leprou). Nyní už několik desítek let slouží jako turistická atraktivita.

 

Jeden večer jsme ještě vyrazili do města Agios Nikolaos, které je v širším okolí takovým hlavním centrem. Hotel nabízí párkrát do týdne zdarma odvoz do města a zpět i s voucherem na drink zdarma v jednom ze střešních barů. Je tak dost času město prozkoumat během podvečerní procházky, obejít si unikátní mořské jezírko, kolem kterého to ve městě žije i nasát místní atmosféru z daného střešního baru.

ondra-recko-2023-029.jpgondra-recko-2023-037.jpg 
 

 

Návštěva nedalekého sesterského hotelu Domes of Elounda

Během dovolené se mně podařilo domluvit také návštěvu sesterského hotelu Domes of Elounda, který se nachází jen asi 5 min jízdy autem od místa našeho ubytování. Tento luxusní pětihvězdičkový hotel jednoznačně splní i nároky opravdu náročných klientů. Jeho areál na břehu zálivu je opravdu rozlehlý a nachází se jak nedaleko moře, tak také dále a výše na kopci. Je více zaměřen i na rodiny s dětmi, ale také páry si zde užijí poklidnou dovolenou.

K dispozici jsou pouze prostorné suity, které mohou mít jednu až čtyři ložnice, přičemž není problém ani privátní bazén u suity. Zkrátka na výběr je opravdu nepřeberné množství kategorií ubytování. Navíc je možné vybrat i suity v rámci tzv. Haute Living Selection, kde máte navíc i občerstvení a vybrané nápoje během dne v pohodlném salonku Haute Living Room. Je to tedy něco na způsob All Inclusive, jelikož běžné pokoje mohou mít pobyt pouze s polopenzí či Plnou Penzí. Každopádně gastronomie je v hotelu naprosto dokonalá.

 

Během mé „inspekce“ v hotelu jsem měl možnost prozkoumat také pláž. Ta se nachází sice přes silnici, ale z hotelu k ní vede soukromý podchod, takže není nutné přecházet cestu. Na pláži je velké množství lehátek, plážový bar i restaurace a stín najdete v podobě zelených stromů či slunečníků. Pláž je navíc písčitá, takže vhodná i pro děti.

 

Samozřejmostí je pak fitness centrum či lázně a děti se mohou dostatečně zabavit v dětském klubu s venkovní i vnitřní částí, zatímco teenageři mohou využít herní místnost s kulečníkem, stolním fotbálkem, playstationem apod.

 

Hosté mohou trávit večery také v části CORE, jenž je takovou vesničkou v rámci resortu. Najdete v ní food trucky s jídlem, bar, butiky a také venkovní uměleckou galerii se sochami z řecké mytologie.

ondra-recko-2023-047.jpgondra-recko-2023-049.jpg 
 

Konec krásné řecké dovolené

Musím říci, že dovolenou na Krétě jsme si náležitě užili a zkombinovali odpočinek s výlety po blízkém okolí. Přemýšleli jsme i o půjčení auta, ale nakonec se rozhodli pro dovolenou více v klidu, když jsme byli na Krétě poprvé. Každopádně příště už bychom asi auto využili a podívali se do vzdálenějších lokalit i na jiné pláže.

Konec dovolené byl takovou třešničkou na dortu, jelikož nám poslední noc romanticky vyzdobili pokoj k jednoletému výročí svatby a mohli jsme si navíc v restauraci Amphiteatro pochutnat na tradičních řeckých jídlech při krásném západu slunce. Co víc si na konec dovolené přát. Věřím, že to nebyla poslední návštěva Řecka v blízké budoucnosti. ευχαριστώ Kréto.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.