V říjnu roku 2016 jsem dostal příležitost vydat se na svou první inspekční cestu jako specialista CK Deluxea. Vybranou destinací byl ostrov Srí Lanka, kde jsem měl za úkol podniknout jak inspekční návštěvy celé řady hotelů v kategorii od 3* až po 5* na jihozápadním a západním pobřeží ostrova, tak samozřejmě také poznat nejzajímavější památky a atraktivity v rámci okruhu vnitrozemím. Obecně lze říci, že ve vnitrozemí panovalo lepší počasí, jelikož na západě ostrova začíná turistická sezóna až koncem listopadu.

Na ostrov v severní části Indického oceánu jsem z Prahy vyrazil na palubě letadla Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu společně s kamarádem. Cesta byla naprosto bezproblémová a se servisem i kvalitou pokrmů jsme byli naprosto spokojeni. Po celkových 16 hodinách na cestě začalo opravdové srílanské dobrodružství přátelským přivítáním na letišti od našeho řidiče a průvodce v jedné osobě a také od zástupce partnerské cestovní kanceláře.

Objevení opravdové Srí Lanky během poznávacího okruhu

Putování po ostrově jsme začali během slunečného odpoledne jak jinak než šálkem tradičního cejlonského čaje. Po absolvovaném letu by mnozí řekli, že si chtějí odpočinout, ale my ne. Po hodině jízdě z letiště jsme se ocitli v největším městě Colombu, které jsme si prohlédli z pohodlí automobilu s několika zastávkami u hlavních památek. Poté jsme se ale již odebrali na městský hotel Cinnamon Lake Side 5* a večeři, abychom nabrali síly na náročný program, který nás čekal v dalších dnech.

Druhým dnem začala naše opravdová cesta po Srí Lance, když jsme vyjeli na cestu do vnitrozemí po cestách lemovaných nejrůznějšími řemeslnými a ovocnými stánky a kokosovými palmami na každém kroku. Asi po třech hodinách v pohodlném voze Toyota Allion jsme dorazili na populární turistické místo – do sloního sirotčince Pinnawala, kde můžete sledovat slony osvěžující se ve vodě tamní řeky během třicetistupňových veder. Autentickým zážitkem ze srílanského života bylo vesnické „safari“ v kravském povozu, v loďce na jezeře, tříkolovou motorkou „tuktuk“ a zejména s řemeslnou ukázkou v zemědělské chýši. Nicméně jsme nezapomínali ani na inspekce hotelů, když mě příjemně překvapily hotely v krásném přírodním prostředí. Komfortní ubytování nabízí zejména Amaya Lake 4* s krásnými vilkami a dále resort, ve kterém jsme strávili noc, Paradise 4*, kde máte dostatek prostoru a pohodlí, zatímco se můžete těšit z přátelského personálu, soukromí a kvalitního zázemí pro relaxaci.

inspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-033.jpginspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-035.jpg

Ráno jsme se probudili plní energie, abychom zdolali jeden z vrcholů celého programu a památku UNESCO – tzv. lví skálu Sigiriya, která kdysi bývala honosným sídlem králů. Tento skalní masiv tyčící se do výšky 200 metrů nám dal poměrně zabrat, když jsme stoupali pod ostrými slunečními paprsky po nekonečných schodech. Na vrcholu jsme objevili pozůstatky pradávných staveb, až se člověk diví, jak sem v 5. století dostali stavební materiál. Nejlepší je zde ale asi výhled na okolí, které máte jako na dlani. Ani jsme ještě nestihli vstřebat dojmy ze skalního města a už jsme se ocitli u další památky UNESCO – ve středověkém buddhistickém městě Polonnaruwa, které zahrnuje ruiny bývalého hlavního města a představuje obrovský komplex se stupami, středověkými pozůstatky staveb a náboženskými místy. Před večeří pak následovala inspekce jednodušších resortů Danawwa 3* a Sorowwa 4* i velmi klidného hotelu Sungreen 4*. Třetí noc jsme měli domluvenou ve vyhlášeném hotelu Cinnamon Lodge 5* s úžasnou zahradou a s asi nejlepší kuchyní, co jsme ve srílanských hotelech měli šanci ochutnat.

inspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-038.jpginspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-044.jpg

Čtvrtý den na Srí Lance jsme se opět probudili do slunečného dne, na jehož úvodu nás čekala prohlídka dalšího hotelu v pěkném přírodním prostředí u jezera Habarana Village by Cinnamon, jenž se nese v podobném stylu jako Cinnamon Lodge, ale je určen pro méně náročnou klientelu. Pak jsme mohli vyrazit na cestu do skalního chrámu v Dambulle s pěti jeskyněmi se starodávnými malbami o stáří až 2 tisíce let. Nedivte se, že při vstupech do buddhistických chrámů je potřeba se vždy zout a nechat boty před vstupem (někde i za menší poplatek úschovy). Další zastávkou po cestě do největšího vnitrozemského města Kandy byly zahrady koření s možností zakoupení nejrůznějších produktů od koření a bylinek až po oleje a léčivé či kosmetické přípravky.

Při příjezdu do Kandy jsme byli svědky menší dopravní nehody, když do našeho vozidla „ťuklo“ auto za námi (mimochodem při hustotě zdejšího provozu s ustavičným troubením se ani není čemu divit). Řidič ovšem pohotově zareagoval a do pár minut vše vyřešil, abychom mohli pokračovat do Kandy na inspekci jednoho z nejlepších hotelů v oblasti Cinnamon Citadel 5*u řeky či jednoduššího Senani 3* nad městem. Před odjezdem k dalšímu přenocování jsme ještě byli svědky tradičního kulturního představní s tanečními a hudebními prvky a navštívili jsme chrám s jedinečnou relikvií v podobě Buddhova zubu v Kandy. Po posledním náročném dni ve vnitrozemí jsme se odebrali na hotel, abychom načerpali síly na pětihodinový přejezd na jihozápadní pobřeží ostrova.

inspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-047.jpginspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-051.jpg

Putování po pobřeží a inspekční návštěvy hotelů v pochmurném počasí

Následující den po snídani jsme si prohlédli hotel Randholee 4* v horách, ve kterém jsme nocovali a také další populární resort Amaya Hills Kandy 5* s unikátními výhledy na okolní hornatou krajinu. A mohli jsme vyrazit na cestu, během které se nám naskytla možnost zastávky v továrně na čaj s vlastní prodejnou cejlonských čajů. Před inspekční částí cesty jsme ještě stihli poznat pevnost Galle z dob nizozemské kolonizace, jenž je jakousi enklávou připomínající evropský středověk. Ten samý den jsme pak navštívili ještě čtyři další plážové hotely, z nichž mě nejvíc zaujaly jednodušší Koggala Beach 3* s příjemným plážovým prostředím, oblíbený hotel Hikka Tranz 4* s krásnou zahradou a úžasnými výhledy na oceán nebo Coral Sands 3*+ s nedalekým korálovým útesem. Pátou noc jsme strávili ve skromnějším hotelu Citrus Hikaduwa 3*, který ocení spíše nenároční cestující.

inspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-057.jpginspekcni-cesta-sri-lanka-ondrej-058.jpg

Nejnabitější den, co se týká inspekčních návštěv hotelů, byl den šestý, kdy jsme zkontrolovali celkem 12 hotelů po cestě po pobřeží severním směrem. Navíc se k nám připojila zástupkyně partnerské cestovní kanceláře a absolvovala celý den po našem boku. Během inspekcí v tento den mně nejvíce oslovily hotely jako Centara Ceysands 4*+ či Club Bentota 3+ na krásném poloostrově mezi řekou a oceánem a transferem lodí nebo poměrně nový a moderní Pandanus Beach Hotel 4* přímo u pěkné pláže. Příjemně působilo prostředí a hlavně personál v resortu AVANI Bentota 4*+ a skvěle se k nám chovali i v hotelu The Surf s nádechem asijského stylu a důrazem na detaily. Šestou noc jsme strávili v jednom z nejlepších hotelů na západním pobřeží – do Blue Water Wadduwa, kde se nám dostalo vřelého přivítání. Také večeře formou bufetu zde byla rozmanitá a chutná a naše suita byla přímo luxusní.

Předposlední den na nás čekala návštěva sídla partnerské cestovní kanceláře v Colombu předtím, než jsme se vydali do asi 30 km vzdálené plážové destinace v Negombu za dalšími hotelovými inspekcemi. Také zde je z čeho vybírat – například menší Rani Beach Hotel 3* s koloniální atmosférou splní požadavky nenáročných klientů a moderní Goldi Sands Hotel 3*+ zase patří k nejlepší ve své kategorii. Překvapila mě klidná a pohodová atmosféra, kde jakoby neutíkal čas v hotelech Jetwing Lagoon 5* či Jetwing Ayurveda Pavillions 4*. Poté už zbývalo jen zkontrolovat poslední plážový hotel, ve kterém jsme nocovali, a to Jetwing Sea 4*, který neurazí, ale ani nenadchne, zkrátka zlatá střední cesta.

Díky nabitému programu se nám až poslední den dostalo chvilky volna, abychom si odpočinuli a alespoň částečně se osvěžili v poměrně divokých vlnách Indického oceánu. Dokonce nám hotel umožnil pozdní check-out a my tak mohli zrelaxovat před odletem zpět.

Poté již zbývalo se jen rozloučit s touto různorodou zemí zahrnující úchvatné kulturní památky, divokou přírodu, široké pláže a v neposlední řadě nespočet usměvavých a milých místních obyvatel, kteří mnohdy žijí v chudobě a i přesto si užívají života. Nasajte trochu zdejší atmosféry a Srí Lanku si užijete v plné její kráse!

 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.