Za naším africkým dobrodružstvím se vydáváme s leteckou společností KLM na pravidelné lince přes Amsterdam. Spoj do Kilimanjara je plně obsazen, z Kilimanjara let pokračuje dále do obchodního centra Tanzánie, Dar es Salam.

Do tajů a krás Tanzánie se přeneseme skrze swahilštinu. A začneme hned po výstupu z letadla. Pole pole znamená ve swahilštině pomalu a toto motto odráží životní styl místních obyvatel. Zde se zkrátka nespěchá a slovo stres jako by ve zdejším slovníku zcela chybělo. Pro vstup do Tanzánie potřebujete víza, která lze zařídit online před odletem nebo zvolit možnost udělení víz po příletu. Pro tuto variantu jsme se rozhodly my a nakonec to kvitovaly s povděkem, jelikož čekání ve frontě nebylo tak zdlouhavé jako u kontroly online víz. V příletové hale na nás čeká řidič Tanganyika Expeditions a po dlouhém letu se konečně přesouváme do Arumeru River Lodge, nedaleko města Arusha.

Jambo, jambo! Vítají nás vřele v Arumeru River Lodge. Jedná se o jednoduché, čisté a komfortní ubytování s prostornými pokoji a rozlehlou zahradou. Zde má partnerská organizace své zázemí a my se dozvídáme o organizaci safari, práci průvodců a životě v Tanzánii. Lodge je ideální vstupní branou na safari, místo je vkusně zařízeno a byť se nachází v blízkosti Arushy, zvědavé opice a odpočívající dik dik antilopy dávají tušit, že to hlavní nás právě čeká.

Následující den se vydáváme do národního parku Tarangire. První kontakt se zvířaty žijící ve volné přírodě je nepopsatelně nádherný. A tak v jeden moment pozorujeme rodinku zeber, slonů a antilop. Slon se swahilsky řekne tembo a právě národní park Tarangire je pro milovníky slonů rájem! Věděli jste, že slon sní za jediný den až 200 kg potravy? To mu zabere až 18 hodin denně, takže na spánek zbývá sotva 6 hodin. V podvečer se přesouváme do kempu Maweninga. Kemp disponuje prostornou venkovní restaurací, rozlehlou terasou s otevřeným ohništěm a fenomenálním výhledem do krajiny a 16 vkusně zařízenými stany, s koupelnou, toaletou a terasou. Všechny tyto stany mají solární panely, s elektřinou tedy není problém.

Třetí den se přesouváme z Tarangire do parku Manyara a krátce navštívíme Lake Manyara Safari lodge: krásné bungalovy citlivě zasazené v zeleni, nekonečný bazén s výhledem na jezero Manyara, bar a lounge a spa přímo v hotelu. Lodge je ideální pro ty, kteří se chystají do parku Ngorongoro se zastávkou v parku Maynara. My pokračujeme dále do Bashay Rift Lodge v těsné blízkosti NP Ngorongoro. A opět nás přivítá krásný výhled do kopcovitého kraje s nádherným západem slunce. Lodge má domáci atmosféru, společenskou místnost s krbem, kde si můžete v klidu posedět nebo si zahrát společenské hry. Karibu!

Obecně se tvrdí, že duben a květen nejsou pro safari vhodné měsíce. Není to pravda. Počasí nám přálo a pokud jde o možnost vidět zvířata, je nutné vědět, kde zrovna migrují a podle toho tedy program přizpůsobit. Vydáváme se do kráteru Ngorongoro a doufáme, že po buvolech a slonech uvidíme i další z tzv. Big five, tedy lva, nosorožce a levharta. A kromě posledně jmenovaného se nám opravdu poštěstilo. Vidět na vlastní oči lva, swahilsky simba, ve volné přírodě, je opravdový zážitek. Zde v národním parku Ngorongoro, daleko od civilizace, jsme skutečně jen na návštěvě. Toto místo patří pakoňům, zebrám, antilopám, nosorožcům, lvům, slonům. Kéž by to tak i zůstalo.

V podvečer se přesouváme do Olduvai, oblasti s archeologickým nalezištěm předchůdců člověka. Nedaleký kemp Olduvai má, stejně jako všechny předchozí, úžasnou lokalitu. Kemp se nachází na kopci, stany jsou umístěny podél skal a je odtud nádherný výhled do kraje. My se vydáváme na skalnatou vyhlídku, míjíme původní masajskou vesnici a při pohledu na obzor chápeme význam swahilského slova Serengeti – nekonečná zem. Tu objevujeme hned následující den.

Rozloha Serengeti je přes 14000km2 a řadí se tak mezi druhý největší národní park v Africe. Jsou pro něj charakteristické rozlehlé pláně s žulovými útvary, nazývanými „kopjes“ a to především v jižní části parku, kde je možné spatřit lvy, leopardy a gepardy. Centrální část Seronera tvoří údolí a savany a jedná se o nejnavštěvovanější část Serengeti. Cestou do Grumeti, severozápadní části parku, se zastavujeme ve Fours Seasons Lodge. Ubytování vhodné pro náročné klienty nabízí 77 pokojů, spa, nekonečný bazén a pokoje s výhledem na jezero, kde vám sloni dávají dobrou noc. Usiku mweva!

Naší závěrečnou zastávkou a ubytováním je kemp Grumeti hills. Jak již název napovídá, kemp se nachází na kopci v nedaleké vzdálenosti od Grumeti river. Po setmění nás čeká večerní projížďka po okolí a místní zkušení průvodci nám ukazují hyeny, které jsou právě v noci nejvíce aktivní. Atmosféru doplňuje svit rudého měsíce a siluety akácie: Afrika se s námi loučí ve své autentické parádě.

Poslední den se vracíme místní linkou zpět do Arushy. Cca hodinový let nabízí nezapomenutelné pohledy na národními parky: migrující pakoně, rozhlehlé pláně, impozantní kopce Ngorongro a vrchol nejvyšší hory Afriky Kilimanjara. Pozorovat všechna ta divoká zvířata v jejich přirozením prostředí je skutečně nezapomenutelným zážitkem. Čas plyne pomalu, není kam spěchat. Hakuna matata!

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.