Černá Hora

O Černé Hoře

Rychlá kalkulace hotelu

Černá Hora
Odlet
Nocí v hotelu
One & Only Portonovi
Hotel

Pro hotel One & Only Portonovi není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu One & Only Portonovi.

Typ pokoje
Strava

Letecká společnost
Bonus
EUR
Cena zájezdu
- /osoba
Původní cena
-/osoba
Hotel,
- /osoba- /osoba
Naše ceny hotelů v Emirátech již zahrnují DPH ve výši 5%, poplatek obci ve výši 10% i poplatek za služby v ubytování ve výši 10%.
Dospělý
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Garance nejlepší ceny
Transfer
- /osoba
Dospělý
Dítě 2 až 12 let
Český delegátDelegát      
- /osoba
Akční sleva
- /osoba
Letenka od
- /osoba
Dospělý
Dítě 2 až 12 let
Dítě do 2 let
Cena platí v případě volných míst v nejvýhodnější rezervační třídě
Podmínky zájezdu
Dítě do let
Podrobnosti zájezdu
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Letenka od
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájezdu
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Letenka od
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájezdu
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Letenka od
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájezdu
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Letenka od
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájezdu
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Letenka od
- /osoba
Počítáme cenu Vašeho zájezdu. Vyčkejte prosím.
Počítáme cenu
Vašeho zájezdu.
Vyčkejte prosím.

 

Černá Hora sice patří mezi nejmladší evropské státy, ovšem může se pochlubit opravdu bohatou historií, která na vás dýchne doslova na každém kroku. Nechte se tak vtáhnout do víru balkánského života, který značně ovlivnila srbská kultura, a poznejte národní hrdost Černohorců. Cestovní ruch v Černé Hoře je sice poměrně mladý, ale i tak se můžete těšit na prvotřídní služby a pohodlí ve všech hotelech, restauracích a dalších zařízení. Tento evropský stát se také pyšní klidnými, krásnými písečnými plážemi, kde si skvěle odpočinete od každodenního stresu.

 

 

cerna-hora-011.jpg 

Geografie

Černá Hora je republika nacházející se v Jihovýchodní Evropě, přesněji na Balkánském poloostrově a je druhým nejmenším evropský státem s rozlohou 13 812 m2. Její povrch z největší části pokrývají lesy a horské masivy, mezi nimiž se vinou řeky a hluboká údolí. Velká jezera jsou na území Černé Hory opravdovou výjimkou, neboť je zde krajina (i navzdory řekám) poměrně vyprahlá.

Jednou z největších předností Černé Hory je pak její jedinečná poloha u Jaderského moře. Jaderské moře pak lemují oblázkové, hrubě písčité či jemně písčité pláže.

Černá Hora sdílí své hranice s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Kosovem a Albánií a teprve v roce 2006 získala svou nezávislost.

cerna-hora-012.jpg 

Podnebí

V Černé Hoře vládne klasické středomořské podnebí, které je charakteristické horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami, kdy na horách běžně sněží. Během podzimu se, stejně jako v České republice, můžete v tomto malém evropské státě setkat s přeháňkami, které ale stejně rychle jako přijdou, tak i odejdou.

V letních měsících teploměr v Černé Hoře ukazuje okolo 26 až 30 stupni Celsia. Oproti našemu podzimnímu počasí je to černohorské rozhodně teplejší - můžete se těšit na teploty od 25 do 15 stupňů. Zimy jsou tu pak ve znamení teplot okolo 10 stupňů Celsia.

 

 

Historie

Černá Hora je sice mladým evropským státem, co se týče samostatnosti, ovšem má za sebou opravdu dlouhou a bohatou historii - z malého slovanského knížectví se totiž vyvinula v samostatné království, později se stala součástí Jugoslávie a nakonec v roce 2006 vyhlásila samostatnost. Černohorské dějiny jsou značně propojeny se srbskou historií, neboť část černohorského území nejen ve středověku, ale i ve 20. století patřila Srbskému státu.

Území dnešní Černé Hory bylo osídleno již během 6. století našeho letopočtu, a to Ilyry a později Slovanskými kmeny. V 10. století zde vzniklo knížectví Zeta, které ale o pět století později dobyli Turci. S pobytem Turků se někteří obyvatelé Zety nechtěli smířit, a tak uprchli do nepřístupných hor, kde si založili samostatný, nezávislý stát Černá Hora. Díky poloze v horách sice byl tento nový stát chráněn, ovšem jeho izolace značně brzdila společenský a technický pokrok. Izolovanost maličkého státu Černá Hora skončila během 16. století, kdy se celé černohorské území přeformovalo v nezávislé, samostatné knížectví, které bylo formálně uznáno až ve století devatenáctém. Během 19. století se Černé Hoře ještě podařilo získat titul království a mezinárodní uznání její nezávislosti.

Jednotné území království Černé Hory se prvně rozpadlo již v roce 1922, kdy její dvě části byly začleněny do Zetské a Užické oblasti. Samostatnost království pak definitivně zanikla v roce 1929, kdy zcela zanikly jeho hranice a území bylo rozděleno mezi dvě bánoviny Království Jugoslávie.

Po zániku Království Jugoslávie v roce 1992 nastala v Černé Hoře doba změn - Černá Hora se stala součástí Svazové republiky Jugoslávie (později Srbsko a Černá Hora). V roce 2006 bylo v Černé Hoře uspořádáno referendum o nezávislosti a odtržení od Srbska. Na základě výsledků referenda pak Černá Hora dne 3.6. 2006 vyhlásila nezávislost.

cerna-hora-016.jpg cerna-hora-028.jpg

 

 

Jazyk

Úředním jazykem v Černé Hoře je černohorština, která je odnoží srbochorvatštiny, kterou se mluvilo ve většině zemí bývalé Jugoslávie. V psané formě je černohorštinu možné spatřit buď ve formě latinky či cyrilice - na většině území ale převažuje používání latinky.

Anglicky se domluvíte převážně v turistických oblastech, kde dokonce uspějete i s němčinou. V nouzi největší a při zřetelné artikulaci vám černohorci dokonce porozumí, budete-li mluvit česky.

 cerna-hora-018.jpg
 

Čas

Navštívíte-li Černou Horu, nebudete si muset přeřizovat hodinky, neboť zde platí stejný čas jako v České republice.

 

Měna a peníze

Oficiální černohorskou měnou je euro, kterým se platí ve velké části Evropy. České koruny na eura si můžete směnit ve směnárnách, které najdete v hlavních turistických centrech, na hraničních přechodech či na letišti. Žádným problémem také není vybrat eura z bankomatů. Nechce-li se vám platit pouze v hotovosti, můžete v supermarketech, obchodech v centru města či restauracích využít možnost platby kartou. Vždy ale doporučujeme mít u sebe hotovost, neboť hlavně v malých obchodech a některých ubytovacích zařízeních není možní platit pomocí platební karty.

cerna-hora-019.jpg 
 

 

Zdraví a bezpečnost

Jelikož je Černá Hora evropskou zemí, nehrozí zde žádná výrazná zdravotní rizika. Zdravotní péče je zde na skoro stejné úrovni jako v České republice. Vydáte-li se do Černé Hory, není potřeba, abyste se nechali speciálně očkovat.

Černá Hora je značně bezpečnější než ostatní balkánské země, ovšem stále platí, abyste se hlavně na pláži a turistických místech měli na pozoru před drobnými krádežemi (např. nenechávejte peněženku odloženou na ručníku).

cerna-hora-015.jpg 
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.