Fidži

Aktivity na Fidži

 

fidzi-novy-web-005.jpg 

Jak prožít svoji vysněnou dovolenou na Fidži

Tropické ostrovy Fidži jsou jednou z nejlepších destinací pro cestovatele, kteří hledají aktivní dovolenou v jižním Pacifiku. Exotické ostrovy nabízejí mnoho aktivit.

Provozování vodní sportů na Fidži, je jedním z nejlepších způsobů, jak strávit svoji aktivní dovolenou. S více jak 300 ostrovy je Fidži jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších ostrovů v jižním Tichém oceánu. Některé z nejlepších potápěčských lokalit se nachází právě v jižním Pacifiku na útesech souostroví Fiji.

 

 

Šnorchlování a potápění

Jednou z nejpopulárnějších aktivit na Fidži je nepochybně potápění. Důvodem je bohatý podmořský život. Fidži má mnoho útesů celosvětově proslavených, jako je Rainbow Reef, Beqa Lagoon a také velkou Astrolabe Reef nebo OF Kadavu. Ale ani při pouhém šnorchlování nebudete ochuzeni o bohatost mořského světa. Korály a pestrobarevné rybičky Vás svou krásou uchvátí.

fidzi-novy-web-008.jpg 
 

 

Viti Levu

Tento ostrov je pokládán za hlavní v souostroví Fidži a představuje komerční a průmyslové centrum. Povrch ostrova je bohatý na krásná říční údolí (např. údolí Sigatoka na jihozápadě) a cukrové plantáže na západě a severu. K tomu můžete vidět autentickou kulturu a život zdejších obyvatel ve městech a malebných vesnicích. To vše dotváří jedinečnou atmosféru, kterou stojí za to si vychutnat.

 

Nadi, Lautoka a západní pobřeží

Město Nadi je třetím největším městem na Viti Levu. Zdejší krásné podnebí Vám dovolí si prohlédnout například okolní plantáže cukrové třtiny. A z hlediska nakupování suvenýrů na trzích je spolu se Suvou tím nejvhodnějším místem. I když ne každému toto město padne do oka, všichni zajisté ocení ohromující okolní přírodu plnou zeleně. Na východ od Nadi spatříte vysočinu Nausori Highlands, jejíž panorama potěší nejedno oko. Asi 5 kilometrů od Nadi se nachází „Zahrada spícího obra“ se sbírkou až 40 druhů asijských orchidejí a krásnými sceneriemi. Pokud chcete zažít něco z místní kultury, pak navštivte hlavní hinduistický chrám Sri Siva Subramaniya na východě města. Nedaleko si můžete prohlédnout také sbírku zbraní v Lomolomo nebo zřejmě nejstarší vesnici na ostrově Viseisei. Přístavní a druhé největší město Lautoka Vám umožní navštívit údajně jeden z největších cukrovarů na jižní polokouli a Vy tak nahlédnete do cukrového průmyslu, který má zde velké jméno.

V západní oblasti Viti Levu se můžete vydat na nespočetné množství plaveb po moři a při tom obdivovat krásu pobřeží nebo vyrazit na ostrov Mamanuca, Denarau a další okolní ostrůvky. Můžete také využít služby místní potápěčských operátorů a vydat se objevovat podmořský svět Fidži. Vyrazte také na pláž Natadola Beach – nejkrásnější pláž ostrova Viti Levu. Pro milovníky aktivní turistiky jsou k dispozici výlety do hor na kole i pěšky, zatímco rafting a jízdy na kajaku jsou možné na řekách ve vysočině. Golfová hřiště Denarau Golf and Racquet Club a Nadi Airport Golf Club potěší nejednoho golfového nadšence. Jedinečným zážitkem pro Vás bude také návštěva Národního parku Koroyanitu National Heritage Park na severozápadě ostrova.

 fidzi-novy-web-026.jpg
 

 

Korálové pobřeží a jih

Mezi resorty a zdejšími obydlenými oblastmi naleznete tuto jižní pobřežní oblast s mangrovy, plážemi, deštnými pralesy a s plantážemi cukrové třtiny. Kopce v dáli dotváří autentické prostředí zdejšího skalnatého korálového pobřeží. Střediskem této oblasti je město Sigatoka, které je známé pro své nádherné mešity a dlouhý most přes řeku.

Pokud plánujete cestu do této oblasti, pak bude Sigatoga Sand Dunes se svými písečnými dunami jistě jednou z prvních zastávek. Tato oblast s překrásným přírodním jevem leží v blízkosti obce Kulukulu a písečné duny Vás jednoznačně ohromí. Další místem, které byste neměli vynechat je Tavuni Hill Fort – národní archeologická památka dávné opevněné vesnice na útesu se spektakulárním výhledem na řeku. Nikde jinde na ostrově nenaleznete místo jako je Kula Eco Park. Ten představuje kombinaci ZOO a přírodně-historického muzea a ukáže Vám nedotčený přírodní svět Fidži. Pokud budete chtít navštívit další místa s jedinečnou přírodou, pak může být Vaší další zastávkou údolí Sigatoka Valley s významnou řekou Sigatoka. Tato oblast je známá pro své typické zemědělství a archeologická, kulturní a historická místa. Na západ od Sigatogy můžete zamířit do kulturního centra Ka Levu Cultural Centre určeného k udržování fijijských tradic jako je tanec, obřady kava, řemeslné práce a další.

Samozřejmě můžete využít i služeb místních provozovatelů v podobě potápění na korálovém pobřeží, raftingu na řece, nejrůznějších organizovaných výletů, výletů lodí na moře a jiné ostrůvky, surfování, rybaření a dalších. V této části ostrova je pro potěšení golfistů k dispozici také hřiště Greens South Pacific.

fidzi-novy-web-024.jpg 
 

 

Suva a okolí

Hlavní a největší město Fidži a celého jižního Pacifiku je situováno na jihovýchodní části ostrova Viti Levu. Pro prozkoumávání tohoto města je vhodné mít při sobě deštník, jelikož je tato oblast poměrně deštivá. Město má nespočet zajímavých míst a jeho návštěvy jistě litovat nebudete. Jednou z největších atraktivit je Fiji Museum, které zachycuje fijijský vývoj archeologie, politiky, kultury a jazyka a má ve sbírce nespočetné množství předmětů ze všech koutů zdejšího života. Dalším bodem prohlídky mohou být omamující zahrady Thorston Gardens s různými variacemi palem, zázvoru, vodních lilií a další místní flóry. Autentickou fijijskou architekturu naleznete v Parlamentu Fidži, který Vás svou atmosférou příjemně překvapí. Jestli si budete chtít odpočinout od městského prostředí, vydejte se za přírodním dobrodružstvím do lesního parku Colo-i-Suva Forest Park, který se hemží melodickým ptactvem a tropickou flórou. Co se týká náboženských míst, můžete vyrazit na prohlídku několika chrámu a katedrál, mezi které patří chrámy Miriamma, Shree Laxmi Narayan, katedrála Svaté trojice, Románsko-katolická katedrála a například i zajímavý hřbitov Suvy.

V Suvě a jejím okolím můžete využít širokou nabídku aktivit, které zahrnují mnohé organizované výlety, rafting, jízdy na kánoi, prozkoumávání divočiny a řek, turistiku v přírodě, plachtění na moři, surfování, potápění nebo návštěvu National Aquatic Centre s bazény.

 fidzi-novy-web-027.jpg
 

 

Kings Road

Na celém severním pobřeží ostrova Viti Levu se nachází tato oblast, která se vyznačuje především krásou nedotčené vysočiny, malebných vesnic a zachovalým životním prostředím. V regionu Nausori narazíte na deltu řeky Rewa s mnoha bývalými opevněními a zachovalými vesnicemi. Mezi ně patří například vesnice Nasilai, která je domovem známého hrnčíře a nedaleko ní se nachází Naililili Catholic Mission – zázemí pro dřívější misionáře z Francie. Dobrodružnou cestu zažijete z Korovou do Damy, kde spatříte nedotčenou krajinu s vodopády Uru a jednu z největších jeskyní na světě Wailotua Snake God Cave. Na úplném severu narazíte na nádhernou oblast Rakiraki s pohořím Nakauvadra, které je považováno za domov stvořitelů ostrova. V této oblasti nevynechejte návštěvu mola Ellington Wharf a cukrovarské černošské čtvrti Vaileka.

Malý kousek ráje naleznete na ostrůvku Nananu-i-ra u severního pořeží Viti Levu. Jeho rozmanitý povrch je mírně kopcovitý se zátokami s bílým pískem a mangrovy a v husté vegetaci uvidíte pasoucí se dobytek. Na ostrově nejsou žádné cesty ani vesnice, ale i přesto je vhodný pro spoustu aktivit jako je turistika, rybaření, jízdy na kajaku, potápění a šnorchlování a hlavně windsurfing.

 

 fidzi-novy-web-025.jpg

Ostrovy Mamanuca

Ostrovy Mamanuca oplývají spíše neobyčejnou a přirozenou krásou, než významným kulturním dědictvím. Důkazem toho je fakt, že mnohé z těchto ostrovů „si zahrály“ ve filmech světového formátu. Přibližně 20 ostrovů této skupiny se nachází západně od pobřeží Viti Levu. Mnoho z těchto ostrovů si vybírají turisté pro jednodenní výlety, aby si mohli užít krásné pláže s kokosovými palmami. Okolní oceán má také výborné podmínky pro šnorchlování, potápění a surfování. Na několika menších ostrovech (např. Monuriki) se nachází nezanedbatelné lesní plochy s místním ptactvem a plazy. Počasí je na těchto ostrovech mnohem přívětivější než na většině míst na Viti Levu.

 

 

 • Bounty Island (někdy jako Kadavu) – Lemovaný bílýmí plážemi, kde můžete vidět hnízdit karety pravé. Tento korálový ostrov má také vhodné podmínky pro šnorchlování.
 • South Sea Island – Malý, rovinatý, písčitý ostrov.
 • Beachcomber Island – Ostrov obklopen bílými plážemi a vhodným prostředím pro jízdy na kajaku, parasailing a pro objevování podmořského světa při šnorchlování.
 • Trasure Island – Malýkorálový ostrov poblíž ostrova Beachcomber.
 • Vomo – Tento ostrov klínovitého tvaru stoupá do ohromné výšky a má krásné pláže s dobrým prostředím pro šnorchlování a potápění.
 • Navini – Je obklopen bílými plážemi a pobřežním útesem a vodami vhodnými pro rybaření.
 • Mana – Rozdělený ostrov s poměrně hezkými plážemi na západním a severním pobřeží. Můžete se zde vydat na nejvyšší bod ostrova, abyste si vychutnali krásný panoramatický pohled na okolí.
 • Matamanoa – Malinký, ale vysoký ostrůvek.
 • Tokoriki – Malý ostrov se vzdáleným útesem a dlouhými písečnými plážemi nasměrovanými k západu slunce.
 • Malolo – Největší z ostrovů Mamanuca se 2 vesnicemi, 3 resorty a mangrovovými a pobřežními lesy. Výlet za panoramatickým výhledem si můžete udělat na nejvyšší bod ostrova Uluisolo (218m, který byl dříve využíván jako pevnost. Potápění je zde také možné.
 • Malololailai – Klidný a druhý největší ostrov v Mamanuca. Naleznete zde kromě resortů i restaurace, bary a obchůdky. Každé září zde probíhá jachtový závod a zdejší vody jsou vhodné také pro surfování.
 • Namotu – Malý a krásný ostrov vhodný k surfování a rybaření.
 • Tavarua – Malý korálový ostrůvek na okraji bariérového útesu Malolo s krásnýmí bílými plážemi a restauracemi.

 

 fidzi-novy-web-028.jpg

Souostroví Yasawa

Yasawa je řetěz dvaceti starých ostrovů severozápadně od Viti Levu známých pro svou křišťálovou lagunu, sopečnou krajinu, slunečné dny a pro jedny z nejimpozantnějších pláží v Pacifiku. Vše je zde zachovalé a Vy tak budete moci nahlédnout do minulých časů Fidži. Prostředí toho souostroví je ideální pro mnohé aktivity, mezi které lze zařadit různé výlety lodí, plachtění, jízdy na kajaku a turistické výlety.

 

 

 • Kuata – Tento ostrov je první zastávkou na řetězci ostrovů Yasawa. Je úžasný z hlediska vulkanického skalnatého povrchu, jeskyní, korálových útesů a ideálního prostředí pro šnorchlování.
 • Wayasewa – Sopečný ostrov s pěknými plážemi a korálovými útesy. Vysoké travnaté kopce na jihu tvoří skvělou kulisu pro tradiční tanec meke. Kulturu si zde můžete vychutnat i při fijijských obřadech kava.
 • Waya – Ostrov je skvělým místem pro fotografování. Nachází se zde robustní kopce, krásné pláže, laguny a částečně skalnaté periferie. Waya má dobrou síť pro turistické výšlapy tropickou vegetací a přes kopcovitý střed ostrova. Vyrazit můžete například na vrchol Yalobi, který Vám poskytne výhled na celé souostroví Yasawa. Některé turistické trasy jsou ovšem náročnější. Při odlivu je možné přecházet po mělčině z ostrova Wasayeva na ostrov Waya. Korálové útesy představují skvělou kulisu pro šnorchlování hned u pobřeží.
 • Tavewa – Malý ostrov s příjemnou pláží rozkládající se na jihovýchodním pobřeží. I přes časté sužování pasáty je zdejší šnorchlování naprosto vynikající. Hřeben ostrova zase poskytuje fotogenický výhled na okolní ostrovy a západ slunce. Je možné se vydat na výlet do Blue Lagoon a do jeskyní Sawa-i-Lau. Zdejší střediska vodních sportu poskytují kvalitní služby, abyste mohli objevovat podvodní svět v plné jeho kráse.
 • Nanuya Lailai – Křišťálová a lesknoucí se Blue Lagoon potěší všechny plavce, potápěče, milovníky šnorchlování a cestující na výletních lodích nebo jachtách. Tento ostrov je oddělen od Nanuya Levu úzkým kanálem. Návštěvníci tady jezdí obdivovat mírně se svažující kopce, mangrovy a osídlení Enadala.
 • Matacawalevu – Vulkanický a kopcovitý ostrov je chráněn velkým zálivem Nasomo Bay. V chráněné zátoce naleznete typické farmy mořských řas.
 • Nacula – Kopcovitý ostrov vulkanického původu je tvořen povrchem se skalnatými kopci a mírnými vrcholy. Naleznete zde mnoho stezek, které vybízejí k prozkoumávání krajiny a vesniček. Skutečným zážitkem je návštěva bohoslužby v jedné z vesnic. Nacula nabízí také jedno z nejlepších koupání a šnorchlování na Fiji, zejména v zálivu Oarsman's Bay.
 • Nanuya Levu – Soukromý ostrov s písečnými plážemi a skalnatými vulkanickými útesy.
 • Sawa-i-lau – Sawa-i-lau je zvláštní vápencový ostrov ve vulkanickém okolí. Zdejší kopulovité jeskyně s denním světlem jsou dostupné k přírodnímu koupání. S průvodcem a svítilnou můžete dokonce prozkoumávat podvodní pasáže těchto útvarů. Zdi jeskyní nesou zajímavé neznámé malby, nápisy a řezby.
 • Yasawa – Nejsevernější ostrov tohoto souostroví.

 

Lomaiviti

Rustikální a klidné ostrovy v této skupině se nachází kousek od východního pobřeží Viti Levu a předávají návštěvníkům nakažlivě poklidné tempo. Zajímavostí je, že právě v této oblasti se poprvé objevil fidžijský národ. Jižně od zdejšího hlavního města Levuka naleznete překrásné korálové ostrovy s písečnými plážemi a podmínkami vhodnými pro šnorchlování. Obdivovat můžete také zdejší karety při kladení vajec anebo skupinu keporkaků brázdící vody východního pobřeží mezi květnem a zářím.

Vhodným prostředkem k objevování Levuky a jejího okolí je kolo (i když je sever už docela kopcovitý). Pro objevování podvodního světa můžete vyrazit šnorchlovat nebo se potápět, protože zdejší rejnoci, žraloci, kladivouni a perutýni Vás přímo nadchnou. Nejlepšími místy pro prozkoumání mořského světa v této oblasti jsou korály u Snake Islandu, útes Shark Reef v kanálu Moturiki a naprosto úchvatný korálový útes ve Waitovu Passage. Můžete také vyrazit na mnoho výletů auty s pohonem 4×4, na rybářské výlety a mnohé další.

 

Ovalau

Ovalau je největším ostrovem tohoto souostroví a jeho hlavní město Levuka je jediným městem s určitou úrovní služeb a obchůdků.

 • Levuka a okolí – Levuka je pravděpodobně nejmalebnější město na Fidži a jedno z mála míst v jižním Pacifiku, ve kterém je stále k vidění nezanedbatelné množství koloniálních staveb. Zdejší moře, svěží a zelené hory, kanceláře a obchody v centru a multikulturní obyvatelstvo vytváří jedinečné prostředí autentického ostrova. Navštívit zde můžete památné Cession Site s dvěma kotvami a rozptýlenými kameny, lákavě vypadající Provincial Bure, kde pobýval také Princ Charles a residenci guvernéra Nasova House. Jižně od Levuky se nachází zajímavá konzervárna tuňáků, zatímco severně leží Beach St se vzhledem z přelomu 19. a 20. století. Zajímavá je také holubí pošta Pigeon Post, která poskytovala první poštovní spojení mezi Levukou a Suvou. Mezi další místa, která stojí za prohlédnutí patří pobočka Muzea Fiji, kostel Sacred Heart z roku 1858, budova v britském koloniálním stylu, která byla dříve radnicí, mnoho romantických koloniálních domů s názvem 199 Steps of Mission Hill na úbočí kopce, kamenný gotický kostel Navoka Methodist, nejstarší fijijský hotel Royal Hotel a mnohé další. Pro krásné výhledy na Levuku a pro pozorování velryb je ideálním místem rozbombardovaná skála Gun Rock na pobřeží.
 • Lovoni – Vesnice, která se rozkládá v prehistorickém deštném pralese ve vyhaslém vulkánu uprostřed Ovalau. Je to srdce fidžijské původní kultury. Výlety do této oblasti jsou dostupné z Levuky. Průvodce Vás většinou přivítá obřadem sevusevu a ukáže Vám pohřebiště náčelníka a opevnění Korolevu hill fortification.
 • Rukuruku – Při cestě z Levuky se budete moci kochat fantastickými výhledy na moře. Nedaleko této vesnice se nachází pláž s černým pískem a malý vodopád. V příjemném vesnickém prostředí Vám třeba zazpívají děti píseň a se staršími si dáte šálek tradiční kavy.
 • Arovudi (Silana) – Zde Vás ohromí pás krásné oblázkové pláže. Ve vesnici je mnoho domů prázdných, ale i přesto stojí za návštěvu kostel Methodist village Church s velrybím zubem vedle oltáře a kamenná krypta náčelníků u pláže.
Ostatní ostrovy Lomaiviti:
 • Yanuca Lailai – Ostrov s kopcem, skálami a krásnou zlatou písečnou pláží s mělkými vodami. Možnost šnorchlování je zde k dispozici.
 • Moturiki – Kopcovitý a svěží ostrov, kde návštěvníci jezdí na tradiční nedělní bohoslužbu ve vesnici Niubasaga.
 • Caqalai – Půvabný korálový ostrov je ohraničen krásnými plážemi s bílým pískem, které jsou ohraničeny palmami a dalšími stromy. Pokud budete mít štěstí, spatříte delfíny a mláďata želv.
 • Leleuvia – Další korálový ostrov s palmami a zlatavými plážemi. Při odlivu můžete dovádět v „odlivových bazéncích“ a na západní straně ostrova je možno si výborně zašnorschlovat nebo se potápět.
 • Wakaya – Wakaya je soukromý ostrov s lesy, útesy, bílými písečnými plážemi a archeologickými nalezištěm s kamennou rybí pastí. Na některých místech budete moci spatřit divoké koně, prasata a jeleny.
 • Koro – Mnoho vesnic je rozesetých v tropickém lese na tomto ostrově. Cesty přes hornatý povrch poskytují nádherné výhledy a v zálivu Dere Bay si skvěle zaplavete či zašnorchlujete. Vnitrozemí zase nabízí vodopád a přírodní bazény.
 • Naigani – Hornatý ostrov s bílými plážemi, lagunami, korálovým útesem a předkoloniální pevností na úbočí kopce. Toto místo je posvátné a místní se od něj drží dál.
 • Namenalala – Vulkanický ostrov leží na bariérovém útesu Namena. Ostrov má půvabné pláže a je přírodním útočištěm pro námořníky. Nachází se zde stará kulatá pevnost.

 

Vanua Levu

Vanua Levu je živý, vzrušující a zároveň klidný a relaxační ostrov. Cizinecké koloniální osídlení Sasusavu zde naleznete vedle tradičních vesnic, panenské přírody a vedle hrstky klidných relaxačních lázní.

Jihovýchod ostrova nabízí překrásnou krajinu s deštnými pralesy, kokosovými plantážemi a fantastickým výhledem na oceán. Oblast je oblíbená jachtaři a potápěči. Hlavní turistickou oblastí je malé město Sasusavu. Vedle rozlehlé zalesněné krajiny zde budete moci obdivovat také plantáže cukrové třtiny a borovic. Velká část západního pobřeží je přístupná pouze lodí.

Ostrov má horší pověst z hlediska pláží, ale o to lepší je z pohledu šnorchlování a potápěni. Útes Rainbow Reef je totiž jedno z nejlepších míst k potápění v jižním Pacifiku. Zátoky jsou vhodné k jízdám na kajaku a hluboké deštné pralesy zase k pozorování ptactva a jiné zvěře.

Pobřeží Vanua Levu je napravidelné a členité, poloostrov Tunuloa ohraničuje Natewa Bay – nejdelší zátoka v Pacifiku. Ta je lemována strmými zelenými horami a často navštěvována delfíny.

 

Savusavu

Nejrychleji se měnící město na Fidži. Díky přistěhovalcům z Evropy a Ameriky nabírá zdejší rozvoj dynamické obrátky. Elegantní restaurace a bary se nacházejí na hlavní ulici a obchody jsou dobře zásobené. Město je vyzdobené květinami, tradičními malovanými vzory a vysokými stromy pro stinný úkryt. Ve zdejším přístavu budete moci obdivovat také nespočet lodí.

V Savusavu se nachází bývalý mlýn a nyní přístaviště Copra Sheld Marina, který funguje převážně pro turisty a zahraniční klienty. Zde si můžete zarezervovat let nebo loď s mnoha službami. Podobně je tomu také v přístavišti Waitui Marina. V zálivu Savusavu Bay Vás ohromí bublající vulkanická aktivita se scenérií páry z horkých pramenů, které jsou ke koupání až příliš horké. Snem pro potápěče je záliv Savusavu Bay a také pobřeží směrem k Taveuni. Při šnorchlování budete moci pozorovat neobyčejný život jemných korálů a barevných ryb. Využít budete moci také organizovaných výletů s návštěvami malebných vesnic, s výšlapy do krásné přírody, jízdou na kolech, s rybařením, jízdami na kajaku a s dalšími aktivitami.

Severně od Savusavu

Rezervace deštného pralesa Waisali – Tato rezervace leží v horách severně od Savusavu. Zdejší zeleň je stejně úchvatná jako krásný místní vodopád.

Nukubolu – Zbytky starobylé vesnice Nukubolu se nachází na břehu zátoky v prostředí úrodného kráteru s horkými prameny poblíž. Je zde mnoho zachovalých staveb, teras a termálních bazénků. Ideální pro dopravu je vozidlo s pohonem 4×4.

 

Poloostrov Tunuloa

Tento poloostrov tvoří jihovýchodní část Vanua Levu. Svěží a scénické prostředí je ideální pro prozkoumání ve vozidle s pohonem 4×4. Ve spojení s pozorováním ptactva a turistikou budete mít jedinečný zážitek. Uvidíte plantáže kopry, staré usedlosti, přívětivé místní obyvatele a lesy plné zeleně. Po projetí zálivu Buca Bay narazíte na malou přírodní rezervaci a domov vzácného ptáka muchálka horského. U vesnice Dakuniba se nachází tzv. petroglyfy, což jsou piktogramy a různá vyobrazení na velkých balvanech.

 

Pobřežní ostrovy

 • Kioa – Žije zde pouze 600 obyvatel v barevné a skvěle udržované vesnici. Už z moře budete moci vidět nápis „Talofa“, který znamená něco jako „ahoj“. Zdejší polynéští obyvatelé jsou velmi tradičně založeni, takže o Váš kulturní zážitek bude postaráno. Pro potápění a šnorchlování je zde místo s názvem Farm, na kterém jsou fantastické korály.

 • Rabi – Ostrov s obyvateli, kteří se sem přestěhovali po zpustošení jejich původního ostrova válkou.

 

Labasa

Labasa je město cukru s všudypřítomnou vůní melasy. Je to také indické město. Obchody se suvenýry zde prodávají bižuterii, náramky a sárí. Naleznete zde mešity a sikhské a hinduistické chrámy. Je to největší město ostrova Vanua Levu. Úrodné pobřeží a mangrovové mokřady udělaly z této oblasti místo cukrovarského průmyslu. Okolní prostředí je vhodné pro objevování ve vozidle s pohonem 4×4. jižně od města se nachází posvátné obřadní místo Wasavula s mnoha monolitovými kameny a vesnickým hřbitovem. Zaujmout Vás mohou také horké prameny Waiqele.

 

Okolí Labasy

Ideální prostředí pro cestování a výlety vozidlem s pohonem 4×4. Dobrodružnou cestu můžete začít u fascinující „rostoucí“ skály Cobra Rock v chrámu Naag Mandir, kterou lidé uctívají, aby je ochránila. Na Korovatu Beach spatříte krávy lenošící na pláži a pokud chcete zažít velkolepou cestu, vydejte se na „Plující ostrov, kdy budete projíždět drsnou scenérií a třtinovými plantážemi. Navštívit budete moci také soukromý ostrov Nukubati lemovaný mangrovovým porostem.

 

Nabouwalu a okolí

Nabouwalu je malé osídlení na jihozápadě ostrova. Na severozápadě se nachází ostrůvek Yadua Tabu a na něm žije poslední značná populace leguána fidžijského. Právě zde byla založena první přírodní rezervace na Fidži.

 

Wainunu Bay

Toto místo je z hlediska turismu téměř zapomenuté a jen pár turistů jej navštívilo. Je obtížné se sem dostat, a tak jsou zdejší pralesy s vodopády značně nedotčené. Protéká tudy řeka Wainunu a v dnešní době zde naleznete pozůstatky dřívějších plantáží a místní farmáře pěstující a prodávající dřevo a kavu.

 

Taveuni

Ostrov Taveuni je obrovskou a svěží zahradou s tropickými květinami na povrchu a korálovými útesy pod vodou. Na cestu sem je vhodné si přibalit deštník. Sopečný původ je zřejmý při pohledu na pláže s černým pískem. Ovšem například na plážích v Laveně a Matei naleznete i pláž s bílým pískem a s podmínkami vhodnými ke koupání a šnorchlování. Nedaleké ostrovy Laucala, Matagi a Qamea mají také nádherné pláže. Na východní straně ostrova najdete krásné vodopády, zatímco na jižním pobřeží budete moci obdivovat jeskyně.

Na ostrově můžete využít širokou nabídku aktivit od potápění a šnorchlování se žraloky, želvami a možná i velrybami mezi korálovými útesy jako je Rainbow Reef nebo Vuna Reef přes turistiku na pobřeží, u vodopádu Tavoro v NP Bouma a v pralesích až po pozorování divoké přírody a ptáků na Des Voeux Peak nebo v deštném pralese Vidawa. Skvělé dobrodružství prožijete také při rybaření nebo při hraní golfu v Taveuni Estate.

 

Waiyevo, Somosomo a okolí

Somosomo je největší vesnicí na Taveuni s Great Council of Chiefs´meeting hall, což je sídlo pro vedení z celého Fidži. Vesnice přechází přímo k další vesnici Naqara s velkým nákupním prostorem. Nezapomeňte navštívit také sídlo katolický misií, které poskytuje úchvatný výhled na průliv Somosomo. Jen pro statečné je přírodní vodní skluzavka Waitavala. 823 metrů n.m. se nachází staré vulkanické jezero Tagimaucia s velkým množstvím vegetace na hladině a s vzácnou místní rostlinou tagimaucia na březích. Fantastické výhledy na okolí si můžete užít z vrcholku hory Des Voeux Peak (1195 metrů n.m.), kam také můžete vyrazit na dobrodružné túry neobyčejnou přírodou.

 

Jižní Taveuni

Navštivte Jižní mys s dramatickým vodním gejzírem, který je vytvářen vulkanickou činností. Když voda vytryskne, vytvoří se nádherná duha na obloze. Nejlepší čas na návštěvu je v období odlivu.

 

Matei

Matei je rezidenční oblast na severu Taveuni s výbornými stravovacími možnostmi, potápěčskými obchody a s pár poměrně pěknými plážemi. Poblíž je také možné šnorchlování.

 

Východní Taveuni

Ekoturistika je základním rysem této nádherné přírodní části Taveuni. Významné je území Národního parku Bouma, který zahrnuje pobřežní oblasti a deštné pralesy. V parku naleznete tři vodopády Tavoro v blízkosti přírodních bazénů ke koupání, které jsou dostupné po turistických stezkách, aby Vám připravili ten pravý přírodní zážitek. Pokud jste horliví turisté, vydejte se s průvodcem na celodenní túru do deštného pralesa Vidawa, kde spatříte krásnou přírodu v podobě místního ptactva, zeleně a vodopádů. Skvělým místem pro šnorchlování a odpočinek na pláži je vodní park Waitabu. Zde můžete využít služeb průvodce a zažít dobrodružství v podobě šnorchlování, raftingu a dalších aktivit. Ještě než oblast opustíte, můžete se vydat na procházku do Lavena Coastal Walk s okrajovými lesy, bílými i černými plážemi, klidnými vesnicemi a s tryskajícím vodopádem. Toto místo je vhodné také pro šnorchlování a jízdu na kajaku. Místní stezky jsou pečlivě udržovány a značeny.

 

Pobřežní ostrovy

Qamea, Laucala a Matagi jsou ostrovy s malebnými plážemi s bílým pískem. Obecně jsou tyto ostrovy navštěvovány hosty resortů, potápěči směřujícími k atolu Motualevu a občas se zde zastaví výletní loď.

Souostroví Kadavu

Asi 100 kilometrů jižně od Viti Levu se nachází skupina nespoutaných a kopcovitých ostrovů s velkým množstvím zeleně uprostřed pustého moře. Autentickou atmosféru zachovává místní zemědělství a absence silnic na ostrovech. Převažuje zde takový turismus, který se snaží zachovat zdejší prostředí i jedinečnou kulturu. Hlavním lákadlem je velkolepý útes Astrolabe Reef s korály, žraloky a s dalšími mořskými živočichy. Mořské dno nabízí návštěvníkům podmínky pro jedno z nejlepších potápění v Pacifiku. Do vnitrozemí se můžete zase vydat za prozkoumáváním svěžích tropických pralesů, které jsou zejména na východě domovem mnoha druhů ptáku včetně slavného papouška loriho mošusového. Každá vesnice má rybářské zázemí a s resorty lze domluvit potápění, šnorchlování, jízdy na kajaku i surfování (například u mysu Washington nebo Vesi Passage).

Souostroví Lau a Moala

Tato dvě souostroví jsou rozptýlena v jihovýchodním rohu souostroví Fidži. Ostrovy ve skupině Lau jsou opuštěné a velmi řídce osídlené atoly ohraničené mořskými útesy, které se nacházejí mezi mořem a osamocenými zátokami, plážemi a kopcovitým vnitrozemím ostrovů. Tyto ostrovy oslovují především vytrvalé a odhodlané cestovatele. Ačkoliv se souostroví Moala nachází blíže k hlavním ostrovům Fidži, je ještě více mimo dosah turistů než Lua.

V neprobádaném prostředí je možné se potápět, šnorchlovat a se vydat na cestu kajakem do zálivu Bay of Islands na Vanua Balavu. Potápění v Wailagi Lala je určeno jen pro zkušené potápěče. Při absenci potápěčských společností je šnorchlování nejlepším způsobem, jak probádat zdejší podmořský svět (je vhodné si přivézt vlastní vybavení na šnorchlování). Na Vanua Balavu se můžete vydat na túru na vápencové kopce Vale Ni Bose nebo do autentických vesnic Lomaloma a Sawana. Lakeba je nejdůležitější ostrov jižního Lau s lagunou a bariérovým útesem. Zdejší pláže jsou vhodné k plavání a šnorchlování. Tento ostrov také skrývá staré opevnění a krásné jeskyně, mezi které patří například vápencová Oso Nabukete. Moala oplývá vulkanickým nádechem a i přes nulovou turistickou infrastrukturu zde můžete vyrazit obdivovat například kráterová jezírka.

Rotuma

Rotuma je izolovaný sopečný ostrov na severozápadě souostroví Fidži. Etnická, kulturní a jazyková odlišnost od Fidži a polynéský původ místních obyvatel je pro návštěvníky atraktivní a právě místní obyvatelé turisty vřele vítají. Tento ostrov je rozdělen na velkou ostrovní část a na pevninskou šíji Motusa. Sopečné krátery zde stoupají do výšky 250 metrů n.m. a menší pobřežní ostrovy Uea, Hatana a Hofliua jsou důležitým hnízdištěm pro ptáky. Uea je skalnatý ostrov podobně jako Hofliua, který je známý pro své neobvyklé skalní útvary. Nejlepší období pro návštěvu je mezi červencem a zářím, kdy budete moci navíc navštívit festival Fara.

Rotuma nabízí excelentní podmínky pro turistiku a velkolepé výhledy z Solroroa Bluff a z Mt Suelhof (256 metrů n.m.). Zajímavý je také 25 metrový vulkanický průduch Mamfiri. Na mnoha místech tohoto ostrova narazíte na archeologická naleziště, a pokud budete mít štěstí, tak také na Rotumanskou ještěrku a kystráčky. Jste-li milovníky pláží, tak i zde si přijdete na své například v Oinafa, losa a Vai´oa. Zdejší podmínky jsou vhodné také k surfování.

 

fidzi-novy-web-004.jpg 

Nejlepší lokality k potápění na Fidži

Pokud se řekne Fidži, každý si představí bílé písečné pláže lemované kokosovými palmami, romantické procházky při svitu měsíce a zářící úsměvy místních obyvatel, jen se připojit k jejich tancům a zpěvům kolem ohně.

Ale Fidži je známé i díky svému bohatému podmořskému světu. Dnes jsou ostrovy již velmi dobře zavedené jako skvělá destinace pro potápěče s potápěčskými lokalitami jako Somosomo Strait, Taveuni, Kadavu a Bligh Water.

 

 

Lokalita Taveuni, Rainbow Reef a Somosomo Strait

Ostrov Taveuni se nazývá „zahradní ostrov“, protože disponuje bohatou flórou na pevnině a stejně tak je pozoruhodný a pestrobarevný život pod jeho hladinou. Somosomo Strait neboli úžina je vodní úsek mezi ostrovem Tauveni a Vanua Levu. Díky úžině získalo Fidži svoji přezdívku „hlavní město světa mezi měkkými korály“. Rainbow Reef byl zapsán do „Top 10 potápěčských lokalit na světě“ potápěči amerického časopisu. Mořské proudy jsou v Taveuni velmi proměnné. Můžete očekávat, že na své cestě hlubinami se setkáte s barakudami, žraloky či mantami.

Lokalita Kadavu – nejlepší tvrdé korály na Fidži

Velký Astrolabe Reef je stále klenot v lokalitě Kadavu a tento útes je dobře známým mezi potápěči po celém světě. Útes měří asi 100 kilometrů, což je čtvrtý největší bariérový útes na světě. Ten se táhne od jižní strany ostrova nedaleko Vunisea a vede podél jižního pobřeží před Ono Island a končí na východním pobřeží hlavního ostrova. Útes se může pochlubit celou řadu úžasných tvrdých korálů. Potápěčských lokalit zde mají několik cest, to důvodem, proč je Kadavu skvělé místo na několik dní potápění. Většina ponorů v okolí Kadavu je snadno přístupná krátkou jízdou lodí. Pobřeží Kadavu je také idylické prostředí pro plavbu na kajaku, plavání nebo šnorchlování.

Lokalita Blight Water

Lokalita pojmenovaný podle slavného námořního kapitána se nachází společně s Koro Sea přibližně uprostřed Fidži a více či méně samostatné severu země z jihu. Dochází zde k velkému pohybu vody, obzvláště pak v oblasti kanálu, což vede znamená neuvěřitelně bohaté vody na živiny. To vše znamená, že je zde hodně potravy pro menší organismy, jejichž obrovské množství se stává potravou větších organizmů a vyse tak můžete stát svědkem mimořádné souhry ekosystémů. Vzhledem k proudům, ne všechny místa v Bligh Water a Koro Sea jsou vhodné pro začátečníky.

Lokality Viti Levu, Coral Coast a Pacific Harbour

Viti Levu je hlavní ostrov Fidži. Je tedy velmi pravděpodobné, že tento ostrov navštívíte. Ostrov se může pochlubit některými vynikajícími resorty a docela dobrým potápěním, zejména na jihu ostrova, kde se nachází lokality Coral Coast a Beqa Lagoon. Potápění ve Viti Levu se vyznačuje tvrdými korály. Nezapomenutelným zážitkem je krmení žraloků v oblasti Shark Reef, kde máte velmi reálnou šanci setkat se žralokem bělavým nebo žralokem tygrovaným. Měkké korály v Beqa Lagoon leží jen kousek od jižního pobřeží a jsou jedním z nejznámějších destinacích pro potápění na Fidži.

Sezóna pro potápění je na Fidži praktický celý rok. Od listopadu do dubna je větší pravděpodobnost srážek, teplota vody však může dosáhnout až tropických Nejlepší viditelnost je v zimních měsících na Fidži a to od srpna do října, kdy se teplota pohybuje kolem 24 ° C.

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.