Myanmar

Aktivity v Myanmaru

 

Myanmar je velmi pozoruhodnou zemí s velkým množstvím zlatých chrámů, pagod a jedinečnou nedotčenou přírodou. Byla by veiká škoda toto všechno během dovolené v Myanmaru nenavštívit. Ovšem chrámy, pagody a příroda není jediné, co v Barmě stojí za to navštívit a zažít.

 

Trekking

Nejkrásnější příroda a bezpochyby nejkrásnější treky jsou v oblasti Kalawu. Jedním z nejlepších treků je ten třídenní k Inle Lake, který ovšem doporučujeme absolvovat pouze s průvodcem. Vydáte-li se na jakýkoliv trek bez průvodce, můžete se velmi jednoduše ztratit, neboť cesty jsou velmi špatně značené. Během treku s průvodcem navíc budete mít možnost detailněji poznat myanmarskou kulturu, domorodé kmeny, místní ovoce či místní kulinářské speciality.


myanmar-novy-web-012.jpg
 

 

Národní parky a rezervace

Inle Lake je 22 kilometrů dlouhé a 11 kilometrů široké naprosto průzračné jezero, které je označováno jako "Benátky Barmy". Toto označení si jezero získalo díky nádherným vesničkám postavených na kůlech na jezeře. Obyvatelé vesniček (tzv. Inthové) se věnují rybolovu, pěstování rýže a zeleniny na malých plovoucích polích. Největší zajímavostí jezera, hlavně Inthů, je jejich způsob veslování - Inthové totiž mají ve stoje veslo provlečené mezi podkolenním kloubem a nártem. Takto veslují z toho důvodu, aby měli volné ruce.

Hory v okolí Kalawu navazují na Inle Lake a je možné je poznat buď během jedno- nebo vícedenního treku. V horách kolem města Kalaw dodnes žijí domorodé kmeny, se kterými se můžete dostat do přímého styku. Hory vás ale okouzlí také svou překrásnou přírodou.

Hlawga National Park je národní park, ve kterém navíc najdete zoologickou zahradu plnou místních zvířat - např. různých druhů opic, jelenovité zvěře či krajt. V národním parku mimo zoo budete obklopeni vždyzelenými listnatými a bažinatými lesy.

Popa Mountain National Park obklopuje posvátnou horu Popa Mount, která je považována za sídlo nejmocnějších maynmarských Natů a je významným poutním místem. Park je ale také vyhledáván díky opicím, které zde volně žijí a je možné je spatřit.

Alaungdaw Kathapa National Park je poměrně neznámým národním parkem, který vám nabídne krásnou nedotčenou přírodu. Projít se tak můžete smíšeným listnatým a borovým lesem a společnost vám bude dělat např. slon, medvěd či dikobraz.

Hkakaborazi National Park obkličuje nejvyšší horu Myanmaru - Hkakabo Razi. Park je známý díky zajímavým smíšeným listnatým lesům, orchidejím a vzácným druhům motýlů.

 myanmar-novy-web-002.jpg
 

 

Potápění a šnorchlování

Žralok velrybí, manta, želva, barakuda, tuňák, humr, chobotnice - to vše a ještě mnohem více vás čeká při potápění v Myanmaru. Jelikož se Myanmar otevřel turistickému potápění až v roce 1997, můžete se těšit na opravdu pestrý a člověkem téměř nedotčený podmořský život. Jedním z nejlepších míst pro potápění je oblast Similan Islandsa Mergui Archipelago, neboť sem se člověk téměř nedostal.

Potápění v Myanmaru je spíše vhodné pro pokročilé než pro začátečníky.

Stejně jako jsou nejlepší podmínky pro potápění v oblasti Similan Islandsa Mergui Archipelago, nabízí tento region skvělé předpoklady pro šnorchlování. Překrásné korálové útesy a pestrobarevné rybky ale můžete pozorovat také v oblastech Lampi Island, Macleod Island, BirdsIslan, Peacock Island či Great Swinton. 


myanmar-novy-web-027.jpeg
 

 

Adrenalinové aktivity

Výlet po moři na kajaku - ráno (v 8 hodin) budete vyzvednuti ve vašem hotelu v Ngapali Beach a přejedete do hotelu Laguna. Od hotelu Laguna pak začnete pádlovat a pomalu objedete celý ostrov. Během výletu navíc budete hned 2x šnorchlovat v průzračných vodách a spatříte tak myanmarský podmořský život. Výlet zakončíte obědem v podobě smažené rýže s mořskými plody a kokosem.

Výlet do hor na kolech - celý výlet začíná tím, že vás zkušený průvodce vyzvedne v hotelu v Ngapali Beach a zajistí vám horská kola. Jakmile budete mít kola, vydáte se směrem do pohoří Ngapali, odkud je krásný výhled na pláž. Z pohoří budete pokračovat po silnici do Thandwe a z Thandwe zpět do hotelu.

Rybolov v mořských hlubinách - ráno (v 6:30) vás průvodce vyzvedne v hotelu v Ngapali a přejedete společně do přístavu v rybářské vesnici. Z přístavu se pak vydáte k prvnímu rybářskému místu - zde už budete moci zkusit, jak je těžké chytat ryby bez vybavení, jaké máme v České republice.

Trekking - vydejte se na celé dopoledne do Ngapalské džungle a vyšplhejte na nejvyšší místní horu (80 m. n. m.), ze které se vám naskytne krásný výhled na rýžová pole, obě strany hřebene či oceán. Během výšlapu vám společnost bude dělat zhruba 20 druhů ptáků.

Výlet na raftu - užijte si klidné vody řeky Kissapanadi a sjeďte ji na raftu. Z hotelu v Ngapali Beach vyrazíte v 7:00 a vydáte se na cestu do Uyenkuin, kde vás čeká úvodní instruktáž a také návštěva malého vodopádu (pro osvěžení). Po úvodní instruktáži se již vydáte na raftu po klidné řece a budete se moci kochat nejen krásnou krajinou, ale také životem místních obyvatel. Po doplutí do místa určení vás vyzvedne vůz, který vás doveze zpět do hotelu.

Let balónem - zažijte na své dovolené něco opravdu výjimečného a proleťte se nad nedotčenou džunglí Bengálského zálivu. Během letu budete moci spatřit přírodní rozmanitost této oblasti, rušné trhy s usměvavými vesničami, zlaté chrámy a pagody a klidnou řeku Kissapanadi.

Golf - přímo na pláži Ngapali najdete 9 jamkové golfové hřiště, ze kterého je krásný výhled na oceán. (Baggy jsou k dispozici zdarma)

Trekking a koupání slonů - vydejte se prozkoumat malebnou krajinu okolo hotelu v Ngapali a projeďte se na tradiční dřevěné lodi, která vás zaveze až do sloního tábora. V táboře v současné době najdete 13 slonů, které budete moci nakrmit, vykoupat a navíc se na nich i projet.

 

Kulturní aktivity

Nejvetší festivalem roku v Myanmaru je Thingyan,  který se koná v polovině dubna a je oslavou nového roku. Oslavy probíhají čtyři až pět dnů a jejich nepostradatelnou součástí je voda. Během festivalu na sebe účastníci totiž házejí balonky naplněné vodou či stříkají a lijí vodu z jakékoliv nádoby. Festival Thingyan je tak označován jako vodní válka.

Významným svátkem, který je v Myanmaru hojně slaven, jsou také Buddhovy narozeniny. Tyto narozeniny se slaví ve druhé polovině května a oslava trvá tři dny a dvě noci. Během svátku se hojně tančí, zpívá a popíjí.

Během osmého měsíce myanmarského kalendáře probíhají oslavy festivalu světel - Tazaungdaing. Tento festival se koná o úplňku a oslavuje se jím konec období děšťů. Místní obyvatelé vlastními silami postaví horkovzdušné balóny, které naplní ohňostroji a vyšlou je k nebi.

Jedním ze svátků, které se v Myanmaru velmi slaví, je Kayin nový rok. Tento svátek je oslavován převážně v městečkách Insein a Hpa-an, kde Kareni nový rok oslavují zpěvem v dobových kostýmech.

V Myanmaru najdete přímo pod širým nebem tzv. "beerstations“, ve kterých se čepuje pivo a někdy dokonce i prodává místní rum či whiskey. U těchto "beerstations“ se scházejí místní, aby si popovídali, popili, pojedli a samozřejmě sledovali evropský fotbal. 


myanmar-novy-web-005.jpg
 

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.