dnes 30.04. od 08:00 do 16:30 a od 18:00 do 21:00
Saúdská Arábie
O Saúdské Arábii
dnes 30.04. od 08:00 do 16:30 a od 18:00 do 21:00
Obecné informace
Kultura:
Saúdská Arábie se jako významné historické obchodní centrum a kolébka islámu pyšní bohatým kulturním dědictvím a tradicemi. V posledních letech prošlo království výraznou kulturní proměnou a adaptovalo své staleté tradice pro současný svět.
Jazyk:
Arabština je úředním jazykem Saúdské Arábie a hlavním jazykem používaným při všech jednáních a transakcích. Angličtina slouží jako neformální druhý jazyk a hovoří jí velká část společnosti. Všechny dopravní značky jsou dvojjazyčné a uvádějí informace v arabštině i angličtině.
Zákony a etiketa:
V Saúdské Arábii se lidé zdraví „Salam Alaykum“, což znamená „mír s vámi“. Obvykle následuje podání ruky, pokud se jedná o formální setkání, nebo polibek na tvář, zejména pokud jde o člena rodiny nebo blízkého přítele. V době pandemie covidu-19 se uchytil pozdrav letmým mávnutím rukou. Hlasitý projev, nadávky a narušování cizích hranic jsou považovány za neuctivé. Na veřejnosti se doporučuje dodržovat zásady slušného chování. Prodej, nákup i konzumace alkoholu a drog jsou v Saúdské Arábii zakázány.
Saúdové jsou k turistům většinou vstřícní. Pokud vás pozvou k sobě domů, měli byste ale dodržovat určitá pravidla. Většina saúdských domácností má prostor zvaný „majlis“, který je určen k přijímání hostů a pohoštění. Není běžné, aby se hosté pohybovali v obytných prostorách rodiny.
Saúdové si velmi cení svého soukromí, zejména ženy. Pokud si je chcete vyfotit, raději se nejdřív zeptejte. Opatrní byste měli být také při fotografování vládních budov, policejních stanic a národní infrastruktury, jako jsou letiště. Focení mobilním telefonem je zpravidla v pořádku, ale pokud používáte fotoaparát s teleobjektivem, můžete být vyzváni, abyste ho odložili.
Náboženství:
V době pravidelných denních modliteb mohou být některé obchody krátce uzavřeny. Lidé se obvykle modlí na vyhrazených místech nebo v mešitách. V těchto místech je vhodné se chovat s respektem a vyhnout se činnostem, které by mohly ostatní rušit, jako hlasitý hovor nebo hudba. Během posvátného měsíce ramadánu má život v zemi klidnější rytmus a je zaměřený více na duchovní stránku.
Měna a platby:
Národní měnou Saúdské Arábie je saúdský rijál, který se dělí na 100 halalas. Používají se bankovky v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 rijálů a mince v hodnotách 1 nebo 2 rijály a 1, 5, 10, 25 a 50 halalas. Všechny banky v Saúdské Arábii nabízejí směnárenské služby. Směnárny najdete také na letištích, v některých nákupních centrech a na dalších místech po celé zemi. Otevírací doba většiny bank je od 9:30 do 16:30, od soboty do čtvrtka. Směnárny mají často otevřeno i později, mohou si však účtovat vyšší poplatky.
Bankomaty jsou široce dostupné a kreditní karty včetně Visa, Mastercard a American Express jsou přijímány ve většině obchodů, restaurací, hotelů a dopravních prostředků po celé zemi. V menších obchodech může být platba kartou zpoplatněna. Mnoho podniků přijímá také digitální platební metody, například Apple Pay. Pokud jde o plánování, kolik peněz byste si měli vzít na cestu do Saúdské Arábie, je nejlepší si dopředu sestavit rozpočet. Za ubytování, jídlo, dopravu a aktivity pro dvě osoby můžete v průměru utratit přibližně 750 SAR (200 USD) denně. Většinu výdajů lze však zaplatit kartou. Veškeré zboží a služby až na výjimky podléhají dani z přidané hodnoty ve výši 15 %. Ceny ve většině podniků jsou zpravidla stanoveny pevně, ale na tradičních trzích je přijatelné smlouvání, někdy se dokonce očekává.
Zdravotnictví:
Pokud potřebujete lékařskou pomoc, navštivte některou z nemocnic nebo klinik, většina z nich má anglicky mluvící personál. Poraďte se se svým velvyslanectvím, zda vaše cestovní pojištění pokrývá náklady na zdravotní péči. Běžné léky, jako jsou prášky proti bolesti, sirup proti kašli a léky proti alergii, lze zakoupit bez receptu ve většině lékáren (často se nacházejí v obchodních centrech, nemocnicích a samostatných obchodech). Silnější léky vyžadují lékařský předpis.
Bezpečnost:
Saúdská Arábie má nízkou míru kriminality a díky robustnímu bezpečnostnímu systému, inovativním technologiím a diplomacii zajišťuje bezpečné prostředí pro své obyvatele i návštěvníky ze zahraničí. Stejně jako při cestování do kterékoliv jiné země je nutné respektovat místní zákony a kulturu, včetně specifických zvyků týkajících se ramadánu, a chovat se ohleduplně. Před cestou se nezapomeňte seznámit s cestovními doporučeními.
Doporučené oblékání:
Saúdské ženy tradičně nosí přes oblečení abáju (dlouhý šat nebo plášť, který zakrývá celé tělo). Co se týče mužů, ti mohou nosit cokoliv od tradiční thobe (oděv podobný šatům s dlouhými rukávy) až po džíny a tričko. I když tradiční saúdské oblečení není pro turisty povinné, doporučujeme se vyhnout upnutému nebo odhalujícímu oblečení. V roce 2019 Saúdská Arábie zavedla zákon stanovující pravidla chování na veřejnosti, včetně vhodného oblékání pro ženy i muže. Obecně je doporučeno oblékat se střídmě a decentně. U mužů jsou vhodné například dlouhé kalhoty a košile s rukávy. Ženy by měly nosit dlouhé rukávy a sukni nebo kalhoty pod kotníky. A pokud plánují navštívit mešitu, měly by si vzít také šátek nebo šálu na hlavu. Na děti se žádná specifická pravidla oblékání nevztahují.
Internet a telefonní signál
Saúdská Arábie patří mezi země s nejrychlejším mobilním internetem i 5G připojením. Většina veřejných prostor, jako jsou hotely, restaurace a kavárny, nabízí bezplatné Wi-Fi připojení. SIM kartu si v Saúdské Arábii můžete pořídit v prodejnách poskytovatelů mobilních sítí a u autorizovaných prodejců. Mezi hlavní saúdské poskytovatele telefonních služeb patří STC (Saudi Telecom Company), Mobily a Zain.
Užitečná telefonní čísla:
Tísňová čísla v Saúdské Arábii:
-
Záchranná služba: 997
-
Policie v Rijádu, Mekce a východních provinciích: 911
-
Policie ve všech ostatních provinciích: 999
-
Hasiči: 998
-
Dopravní policie: 993
Turismus:
-
Call centrum cestovního ruchu: 930
-
Call centrum pro mezinárodní cestovní ruch: +966 920 000 890
-
Zákaznické centrum Ministerstva pro poutě hadždž a umra: +966 920 002 814
Bezpečnost:
-
Saúdská veřejná bezpečnostní služba: 989
-
Generální ředitelství pasů: 992
-
Pohotovostní lékařská konzultace: 937
-
Pojišťovací služby Najm Company: +920 000 560
Další užitečná čísla:
-
Obecní služby: 940
-
Call centrum ministerstva dopravy: 938
-
Ministerstvo obchodu: 1900
-
Telefonní seznam: 905
Doprava:
Cestování Saudské Arábii je bezproblémové a k dispozici je celá řada dopravních možností.
Do Saúdské Arábie létá velké množství leteckých dopravců, například společnosti Saudia, Flynas a Flyadeal. Tyto letecké společnosti zajišťují spojení v rámci Saúdské Arábie i mimo ni a nabízejí služby přizpůsobené různým cestovatelským preferencím, ať už jde o komfort, cenovou dostupnost nebo pohodlí.
Pokud chcete cestovat po silnici, můžete si pronajmout auto, vzít si taxi nebo využít aplikace pro sdílenou dopravu jako Careem či Uber. Taxi je k dispozici zejména v okolí rušných míst, jako jsou nákupní centra, trhy a veřejné parky. Všechny jsou vybaveny digitálním taxametrem, na kterém je uvedeno jízdné a informace o řidiči a společnosti, která taxi provozuje. Taxislužbu nabízí i některé hotely.
Můžete také využít veřejnou dopravu, která umožňuje pohodlně a bez stresu poznat hlavní saúdská města a regiony. Saúdskoarabské železnice provozují severní a východní linku a mezi Mekkou a Medínou v západní Arábii funguje vysokorychlostní železnice Haramain. V Rijádu můžete využít metro, které se skládá se z šesti linek a 85 stanic, nebo spolehlivou městskou autobusovou dopravu. Městské autobusové linky mají také města jako Mekka, Medína a Táif. Meziměstskou autobusovou dopravu zajišťují společnosti SAT, Northwest Bus a Darb Alwatan.
Státní svátky:
V Saúdské Arábii se slaví pouze čtyři státní svátky ročně – Den založení 22. února, Den saúdské státnosti 23. září, Svátek přerušení půstu (Íd al-Fitr) a Svátek oběti (Íd al-Adhá). Poslední dva svátky připadají každý rok na jiné datum, protože se řídí islámským lunárním kalendářem, který se od toho gregoriánského liší přibližně o 11 dní. Začátek posvátného měsíce ramadánu a obě oslavy náboženských svátků se tak každý rok posouvají.
Během oslav Dne saúdské státnosti se po cele zemi konají ohňostroje a průvody, které oslavují jednotlivé regiony. Můžete tak obdivovat tradiční hudbu, kulturní oděvy a slavnostní výzdobu.
22. února si Saúdové připomínají založení prvního saúdského státu v roce 1727 imámem Mohammedem bin Saudem. Tento státní svátek je poctou bohatému dědictví, jednotě a bezpečnosti království. Oslavy probíhají prostřednictvím tradičních představení, kulturních slavností a historických výstav a mohou se protáhnout do pozdních nočních hodin.
Devátým měsícem hidžry je posvátný měsíc ramadán, který končí velkou třídenní oslavou přerušení půstu na další rok. Oslavy ramadánu probíhají po celé Saúdské Arábii. První večer svátku Íd al-Fitr lidé vyrážejí ven ve svém nejlepším oblečení pozorovat ohňostroje a navzájem si přejí „Íd Mubarak“. Děti dostávají dárky a všichni si pochutnávají na tradiční hostině plné slaných i sladkých lahůdek. Většina obchodů a podniků bývá během oslav zavřená, lidé se scházejí ve svých domovech a tráví čas v rodinném kruhu. Během oslav můžete navštívit Prorokovu mešitu (Al-Masdžid an-Nabaví) v Medíně – nádvoří mešity zdobí 250 obrovských slunečníků, které symbolizují jednotu a nabízejí fascinující podívanou.
Íd al Adhá, svátek oběti, se koná 10. den posledního měsíce islámského kalendáře, zhruba dva měsíce po oslavách Íd al Fitr. Tento svátek označuje konec poutě hadždž do svatého města Mekky a připomíná ochotu proroka Ibrahima obětovat na Boží příkaz svého prvorozeného syna Ismaila. V mnoha saúdských rodinách se dodnes obětuje ovce nebo koza. Většina podniků a některé obchody jsou během oslav po dobu tří dnů zavřené. Zároveň je to skvělá příležitost vyrazit do menších vesnic a pozorovat oslavy této starobylé tradice.