Pláže i poušť v Ras Al Khaimah a kouzelný exotický ráj v podobě Malediv

Obliba dovolené na Maledivách v rámci exotiky rok co rok roste a s tím jde ruku v ruce také rozšiřování portfolia tamních hotelů. Nejenom zmíněný fakt mně přesvědčil, abych tyto malé ostrůvky osobně navštívit a zažil unikátní atmosféru tropického ráje s krásnými bílými plážemi a bohatým podmořským životem. K tomu se poštěstilo po cestě tam přidat i zastávku na dvě noci ve Spojených arabských emirátech – jmenovitě v emirátu Ras Al Khaimah. To vše jsem stihl na přelomu října a listopadu díky našim partnerům - letecké společnosti Emirates a maledivské partnerské cestovní kanceláři HEWL. V odstavcích níže bych se s Vámi rád podělil o své zážitky.

Ras Al Khaimah – příjemná plážová atmosféra i dobrodružství v poušti

Po komfortním šestihodinovém letu z Prahy s Emirates jsme po půlnoci přistáli na letišti v Dubaji a vydali se na přibližně hodinový transfer do Ras Al Khaimah. Může se zdát, že se jedná o náročné cestování, ale podle mého názoru to není nic neúnosného. První „noc“ (přesněji ráno, jelikož jsem se do postele dostal kolem třetí hodiny) jsem se pohodlně vyspal v hotelu Marjan Island Resort and Spa, který se nachází na umělém ostrůvku a nepodává alkohol – jedná se o tzv. suchý hotel). Mě osobně ale příliš neoslovil (nejenom kvůli alkoholu J). Přes den jsme poté měli další program v podobě prezentace o destinaci Ras Al Khaimah s následnou inspekcí nedalekého luxusního hotelu Waldorf Astoria. Musím uznat, že tento palácový kolos působil opravdu honosně a luxusně. Ne nadarmo zde často pobývá královská rodina a bydlela tady např. i Victoria Beckham. Velkou výhodou je také široká pláž, ze které je radost pozorovat krásné západy slunce. Prostě idylka na úrovni.

Dále jsme pokračovali do hotelu Hilton Ras Al Khaimah Resort and Spa, jenž představuje jediný 5* plážový resort přímo ve městě. Městskou atmosféru v areálu hotelu ale vůbec nepoznáte. Panuje tady klidná a pohodová atmosféra, kterou mohu po strávení jedné noci potvrdit. Resort nabízí rozmanité možnosti pro rodiny i páry a pro koupání skýtá různé možnosti v podobě několika bazénů a dvou pláží – jedné v zátoce a druhé otevřené na moře. Já jsem si ráno musel přivstat, abych koupání osobně vyzkoušel. V rámci Ras Al Khaimah bych se nebál hotel doporučit.

Program v Ras Al Khaimah byl nabitý a my jsme tak museli pokračovat. Další zastávkou byl rozsáhlý plážový resort Cove Rotana – hotel na mě působil příjemnou atmosférou, ale řekl bych, že odpovídá spíše 4* kategorii než 5*, jak je hotel zařazen. Je to taková malá vesnička s rozmanitým (a mnohdy jednodušším) ubytováním v kopci i v laguně. Určitě ale potěší i jeho poměrně nízká cena. Zde jsme měli možnost ochutnat speciality tamní italské restaurace a musím uznat, že jídlo bylo vynikající. Hotel se pyšní dlouhou pláží, kde je přístup do moře přes malé schůdky.

 ondra-fam-do-rak-a-mle-005.jpgondra-fam-do-rak-a-mle-019.jpgondra-fam-do-rak-a-mle-026.jpg
 
ondra-fam-do-rak-a-mle-040.jpg 

Pak ale již nastal čas vyměnit pláže za pouštní duny. Poslední hodiny v Emirátech jsme strávili v poušti, jen půl hodiny cesty za městem. První zastávkou byl unikátní resort Ritz Carlton Al Wadí. Ten nabízí kouzelné prostředí s honosnými vilami s bazénem zasazených do pouštního prostředí přírodní rezervace. Můžete zde zažít například představení sokolnictví či se vydat na pouštní safari v jeepu. Právě na safari jsme se vydali my a vězte, že je to opravdu vzrušující pocit, když sjíždíte písečné duny při západu slunce. Večer už nás čekala v hotelu Ritz Carlton bohatá večeře plná arabských specialit, abychom nabrali sílu na noční přelet na Maledivy.

 

„Malé divy“ – tropický ráj s malými ostrůvky, úžasnými plážemi a krásným mořem

Cesta z Dubaje na Maledivy trvala sice jen 4,5 hod, a i když probíhala přes noc, nebylo příliš času na spánek. Únava byla znát. Ale i tak ji přebíjelo nadšení a očekávání, jelikož jsem již mnohokrát slyšel, že plážím a moři na Maledivách se vyrovná jen málokterá jiná destinace. Před příletem jsme měli informace, že počasí na Maledivách je v současné době nestálé a často prší. Nám ovšem pršelo z 6 dnů pouze první a poslední noc. Na Maledivách jsme absolvovali celkově 5 nocí a navštívili 4 resorty.

Po příletu jsme se pozdravili s naším delegátem Ondrou, který naše klienty přivítá na letišti a pomůže jim s nasměrováním na transfer do hotelu. Stejně tak učinil i v našem případě. První zastávkou po hodinovém transferu lodí pro nás byl resort Kuramathi Maldives – větší ostrůvek ve tvaru slzy s kvalitním zázemím odpovídajícím 4* hotelu. Mě nejvíce oslovila nová část z roku 2016 v nejužší části ostrova, kde na jižní straně je korálový útes a na severní pláži pak krásná laguna. Navíc hosté v této části mají i svoji restauraci a bar. Právě v nové sekci jsem byl ubytovaný a vily se nesly v moderním duchu s možnostmi pro rodinnou dovolenou i pro romantický pobyt. V resortu Kuramathi jsem se šnorchlem vyrazil ke korálovému útesu a podořský život byl opravdu pestrý. Je sice známo, že korály na Maledivách nejsou tak pestrobarevné, ale zato rozmanitost ryb a dalších živočichů to vynahrazuje.

Dalším hotelem v rámci programu byl 5* resort Velassaru Maldives, jenž se vyznačuje úplně jiným konceptem než Kuramathi. Je menší, atmosféra je komornější a řekl bych, že se hodí spíše pro dospělé, kteří hledají klid a relaxaci v plážových či nadvodních vilách. Navíc je jeho výhodou blízkost k letišti, kdy transfer trvá jen cca 30 min lodí. Doporučit zde mohu plážovou restauraci Sand, kde připravují vynikající mořské plody i lahodné steaky. I zde se mi poštěstilo vyzkoušet šnorchlování, ale korálový útes je podstatně dál od břehu, takže je lepší se k němu vydat na lodi. Nicméně milovníci pláží si příjdou na své.

Třetí noc patřila po krátkém přesunu lodí hotelu Kurumba Maldives. Ten se nachází jen 10 minut lodí z letiště (je teda nutné počítat s přelety letadel poblíž ostrova). Kurumba je jednodušší hotel s velkou hustotou vilek, což někomu nemusí být po chuti. Navíc spousta vil není přímo na pláži. Resort má ale pěkné pláže a někteří z naší skupiny měli to štěstí spatřit u korálového úteso kolem ostrova i želvy. Jižní strana ostrova má výhled na letiště a hlavní město Malé, severní pobřeží má pak idyličtější panorama. Během dne stráveného na Kurumbě jsme se vadali i na plavbu při západu slunce s pozorováním delfínů, což bylo určitě příjemným zpestřením.

 ondra-fam-do-rak-a-mle-044.jpgondra-fam-do-rak-a-mle-059.jpgondra-fam-do-rak-a-mle-077.jpgondra-fam-do-rak-a-mle-075.jpg
 
ondra-fam-do-rak-a-mle-082.jpg ?

Poslední zastávkou na zbývající dvě noci byla taková třešnička na dortu v podobě luxusního 5* hotelu Dusit Thani Maldives. Zde jsme poprvé museli využít i přelet místní linkou (cca půl hod) a přejezdem lodí (cca 10 min), ale výsledek stál za to. Ostrůvek u mořské přírodní rezervace Hanifaru Bay (UNESCO) se pyšní svěží zelení, korálovým útesem prakticky hned u břehu, křišťálově čistou lagunou na jedné straně a prvotřídním ubytováním v kombinaci se službami na vysoké úrovni. Oslovila mě i přívětivost a pohostinnost personálu, což pramení pravděpodobně i thajském původu resortu. Pro pohyb po ostrově jsem používal kolo, které je součástí výbavy každé vily. Také gastronomie je zde vynikající, když si můžete vybrat bufetovou restauraci, thajskou kuchyni Benjarong či plážový gril. I když byl hotel z 90 % zaplněn, na pláži jsem si připadal, jako by patřila jenom mně.

 

Tohle bylo zkrátka ideální zakončení služební cesty. Poté už následoval jen transfer zpět na letiště v Malé a cesta S Emirates do Prahy s přestupem v Dubaji. V letadle měn hlavou probíhaly zážitky z předchozích dnů a jendoznačně jsem nabyl dojmu, že na Maledivy se chci v budoucnu jednoznačně vrátit.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.