Jihoafrická republika

Safari v J.A.R.

 

Jihoafrická republika se dá popsat spojením „země mnoha podob“. Mnoho zdejších míst lze zařadit do moderní civilizace, ovšem ta největší krása vychází z nedotčených koutů nespoutané přírody národních parků a přírodních rezervací. Právě v takovém prostředí poznáte opravdový význam slova safari. Už jenom samotná atmosféra rozlehlých plání s typickým porostem, načervenalou hlínou a scenériemi vrcholků hor v dáli udělá na člověka neopomenutelný dojem. V Jihoafrické republice naleznete mnoho soukromých rezervací, které jsou na vysoké úrovni a naplní očekávání i nejnáročnějších dobrodruhů. Je nutné vědět, že na safari v J.A.R. se vyráží v brzkých ranních hodinách, kdy jsou zvířata nejaktivnější, aby byl zážitek co největší. Pro pozorování zvířat je nejlepší zimní období od března do začátku září.

jar-novy-web-007.jpg 
 

 

Krugerův národní park

Snad světově nejznámějším národním parkem v J.A.R. je Krugerův národní park. Jeho vynechání při návštěvě této země by bylo hříchem. Je největším z parků v J.A.R. a ohromí už jen svou rozlohou – přes 19 tisíc km2. Rozmanitá krajina se skládá z buší, savan, vodních toků a skalnatých oblastí. NP Kruger se vyznačuje také poměrně dobrou infrastrukturou a množstvím strážců. V přirozeném prostředí tady můžete pozorovat nespočet rozmanitých druhů afrických zvířat v čele s nikým jiným než s „Velkou pětkou“ a obrovským množstvím ptactva včetně toho vodního. Je nemožné tento nejstarší jihoafrický park prozkoumat během jediného dne, proto se zde nachází mnohé pohodlné kempy. Máte zde možnosti vyrazit na safari v džípu s průvodcem, ale také vlastním autem a vlastní cestou, což není jinde v Africe zvykem.

 

Thornybush Game Reserve

Jednou z překrásných přírodních rezervací je také Thornybush Game Reserve, kterou jsme navštívili a užili si úchvatné safari. Nachází se na 5 tisících hektarech, je součástí Krugerova NP a vyznačuje se možností „off road safari“, kdy můžete jezdit i mimo cesty a stopovat jednotlivá zvířata z „Velké pětky“. Ten pocit vzrušení a napětí Vám zůstane v paměti uložen dlouho. Zdejší safari vyjížďky jsou bezpečné a probíhají v doprovodu rangera. Rezervace nabízí také 8 luxusních kempů, které poskytují naprostou blízkost divoké přírodě. Jedním z takových kempů je Thornybush Game Lodge nebo Shumbalala Game Lodge.

 jar-novy-web-010.jpg
 

 

Kariega Game Reserve

Mnoho rezervací umožňuje kromě standardních pěších safari a vyjížděk také dobrodružné výpravy přímo se zdejšími rangery. Jednou z takových je Kariega Game Reserve nedaleko přístavu Port Elizabeth, která skýtá neuvěřitelné safari možnosti. Nejlepší zážitkem je zde pravděpodobně vyjížďka terénním vozem v doprovodu průvodce. Těchto 9 tisíc hektarů divočiny zařídí, abyste prožili neuvěřitelné okamžiky v přítomnosti takových zvířat jako lev, leopard, slon, nosorožec či buvol (tzv. Velká pětka). To je ale jen malý výčet toho, co zde na Vás čeká. Mimo jiné lze vyzkoušet také rybolov, jízdy v kánoi či projížďky na koních.

jar-novy-web-014.jpg 
 

 

Další přírodní rezervace

Mezi další přírodní rezervace s ohromnými možnostmi pro safari a poznávání nedotčenné africké přírody patří například Amakhosi Game Reserve. Ta nabízí jak možnosti narazit na "Velkou pětku", tak také pohledy na uhánějícího geparda, vůni divokého jasmínu, oblohu brázdící orlem Whalbergovým – to je jen zlomek toho, co můžete spatřit v přirozeném přírodním prostředí říčních mokřadů, údolních křovinatých porostů, vysokých trnitých stromů a husté buše s pastvinami na svazích hor. Zde je možnost využít také ubytování v Amakhosi Safari Lodge.

 jar-novy-web-006.jpg
 

 

V neposlední řadě je pak třeba zmínit ještě Entabeni Game Reserve s okouzlujícími horskými scenériemi se rozprostírá na více než 22 tisících hektarech buše, roklí, savan, mokřadů a zalesněných kopců. K dispozici jsou různé typy safari včetně pěšího safari s rangerem, jízdy na koni, lety vrtulníkem či plavby lodí. Rezervace je domovem pro zvířata "Velké pětky", ale také pro rozmanité ptactvo, antilopy, leopardy a mnohé další. V naší nabídce ubytování figuruje také několik luxusních lodges v oblasti Entabeni.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.