zítra 09.12. od 09:00 do 17:30
Jihoafrická republika
Naše zážitky z cestování po JAR
zítra 09.12. od 09:00 do 17:30
Pohodlí s Emirates
Letěli jsme s leteckou společností Emirates, let z Vídně do Dubaje trval 5h40min, z Dubaje do Kapského města 9h35min, při cestě zpět jsme se vraceli z Johannesburgu, let do Dubaje trval 8h, z Dubaje pak do Vídně 5h50min. Letecká společnost Emirates opět nezklamala, cesta probíhala hladce a při cestě zpět jsme velmi ocenili váhový limit 30kg na zavazadlo (29,9kg bylo tak tak).
Časový posun ve všech navštívených zemích je v zimním čase +1h, v letním čase není žádný časový posun oproti našemu středoevropskému času, což je velmi příjemné.
Na co nezapomenout
Důležitou věcí před cestou, kterou nesmíte zapomenout, je očkování, některá z nich jsou povinná, některá pouze doporučovaná. Je dobré myslet na očkování s časovým předstihem, cestovat pak s mezinárodním očkovacím průkazem, který si mohou úředníci po příletu vyžádat ke kontrole. Doporučuji očkování proti žloutence typ A a B, břišní tyfus, povinné očkování je proti žluté zimnici, v Zambii a Botswaně pak i antimalarika proti malárii.
Jihoafrická republika
Mile nás překvapilo nové a moderní letiště v Kapském městě, které bylo vybudováno kvůli Mistrovství ve fotbale v roce 2010. Pasová kontrola probíhala rychle, žádná víza nejsou do JAR potřeba. V příletové hale nás čekal delegát z partnerské cestovní kanceláře a odvezl nás do hotelu, cesta trvala necelých 25 minut. Kapské město je rozvíjející se město, obklopené je však chudinskými čtvrtěmi, kterým se říká „town ship“.
Náš hotel Portswood Hotel se nacházel jen pár minut chůze od přístavní promenády V&A Waterfront, která je plná obchodů, restaurací a atrakcí pro turisty. Večer jsme sem vyrazili na procházku a nemohli si vybrat z nepřeberného množství restaurací, které nabízejí kuchyně z celého světa. Jako správní středoevropané jsme samozřejmě zamířili do restaurace se specialitami moře.
Mys Dobré naděje
Druhý den nás čekal celodenní výlet k Mysu Dobré naděje. Cesta probíhala nejprve po pobřeží Atlantického oceánu, projeli jsme luxusní přímořskou čtvrť Camps Bay (kde bydlí smetánka), v Hout Bay jsme vyrazili na cca hodinový výlet lodí za delfíny a lachtany, po cestě jsme dále potkali množství paviánů a pštrosů. Mys Dobré naděje je úžasné místo, kde se setkávají Indický a Atlantický oceán (i když geograficky je místo více na východ), ale turisticky je to právě zde. Mys Dobré naděje a „Cape point“ je úžasně romantické místo, kam musí vyrazit každý, kdo navštíví Kapské město.
Úžasnou zkušeností bylo osobní setkání s paviánem, který nám snědl oběd, neměli jsme žádnou šanci v tomto boji vyhrát, jsou neuvěřitelně drzí, rychlí a je lepší se nebránit. Pro příště jsme si již dávali pozor. Při zpáteční cestě jsme v Simon´s Town shlédli kolonii tučňáků, kteří si v poklidu na pláži seděli na vajíčkách. Poslední zastávkou tohoto výletu byla botanická zahrada Kirstenbosch, která se rozprostírá na úpatí Stolové hory, milovníci flóry zde najdou přehledně popsané všechny rostliny a stromy.
Poslední den jsme měli v plánu Stolovou horu, bohužel příroda si s námi zahrála a silný vítr uzavřel lanovku na vrchol. Aspoň máme neodkladný důvod, proč se sem musíme vrátit. Z úpatí hory je ale i tak krásný výhled na město, pozorovat můžete nový fotbalový stadion (kde se hrálo semifinále MS), moderní část včetně V&A Waterfront promenády, Boo Kap čtvrť s krásně barevnými holandskými domy i okolní hory Lion´s Head a Signal Hill. Kapské město je velmi bezpečné, neměli jsme zde jediný problém a určitě stojí za zastávku na pár dnů.
Víno z Franschoek
Dál naše cesta směřovala do vinařské oblasti Stellenbosch a Franschoek vzdálené jen 50km od Kapského města. Malá rodinná vinařství jsou zde na každém rohu, ochutnávku vína Vám rádi připraví. Nemohli jsme se zde nabažit, speciálně červená vína jsou zde plná slunce, věřím, že je ocení každý znalec dobrého vína. Bydleli jsme v nádherném malém hotelu Franschoek Country House & Villas, kde jsem poprvé ochutnala steak z antilopy, naprosto úžasný kulinářský zážitek, restauraci mají dokonce oceněnou Michelinskou hvězdou.
Všeobecně kuchyně v Jihoafrické republice nabízí jen samá dobrá jídla, ať už ryby a dary moře tak i skvělé steaky, doplněné o úžasná místní vína, komu by se odtud chtělo? Pokud hrajete golf tak v dosahu do 30min od Franschoek je 5 golfových hřišť skvělé kvality, jezdí sem trénovat golfisté z celé Jihoafrické republiky (navíc Emirates Vám přepraví golf bag zdarma). Bohužel náš pobyt zde trval jen pouhé dva dny a plno dalších dobrodružství na nás dál čekalo. Cesta na letiště do Kapského města trvala necelou hodinu. Let z Kapského města do Nelspruit na hranici Krugerova národního parku trval 2h35min.
Safari v rezervaci Thornybush
Cesta z letiště do soukromé rezervace Thornybush Game Lodge trvala 2hodiny jízdy autem. Tato soukromá rezervace se nachází na 5000 hektarech a najdete v ní 8 luxusních kempů. My jsme zvolili hlavní Thornybush Main Lodge, který má 20 luxusních vilek, vlastní lázně a skvělou kuchyni. Samozřejmostí jsou terénní auta na safari vyjížďky, kde Vás vždy doprovází zkušený stopař a ranger. Výhodou této soukromé rezervace je „Big Five = Velká pětka“ do které patří buvol, lev, levhart, slon a nosorožec, možnosti jezdit off road a stopovat tak jednotlivá zvířata (což v Kruger parku není možné).
Na ranní safari se vyjíždí brzy ráno, budíček je v 5:00, v 5:30 ranní čaj a v 5:45 odjezd na safari, návrat do kempu mezi 9 a 10h, odpolední safari v 16:00 odpolední čaj, odjezd na safari v 16:30, návrat mezi 19 a 20h, večeře. My jsme měli štěstí a během 3 denního pobytu jsme Velkou pětku viděli, dokonce v jednom odpoledni jsme potkali gepardici se čtyřmi mláďaty, levharta a zlatou třešničkou byl lev, kterého jsme potkali přímo na cestě naproti nám. Safari vyjížďky jsou naprosto bezpečné, musíte dbát pokynů rangera, nestoupat si v autě, mluvit potichu.
Přestože je tento kemp v malarické oblasti, malárie se zde nevyskytuje, stačí mít s sebou repelent, antimalarika nejsou potřeba, cesta je tak vhodná i pro rodinu s dětmi. Kromě již zmiňované velké pětky uvidíte stáda zeber, žiraf, antilop, pakoňů, kudu, divokých prasat atd. Rangeři z jednotlivých lodge se domlouvají vysílačkami, máte tak velkou šanci uvidět velké množství zvířat. Není nic lepšího než stopovat některou z velkých koček. Ten pocit vzrušení a očekávání Vám zůstane dlouho v paměti.
Během dne můžete odpočívat, dospávat brzké ranní vstávání, zajít si do lázní, nebo na procházku s rangerem, který Vám rád podá výklad k jednotlivým rostlinám. Safari v Jihoafrické republice je organizované, pokud toužíte po opravdové přírodě a dobrodružství doporučuji Botswanu, kde se zvířata pohybují ve volné přírodě a ne v rezervacích.
Z Nelspruit jsme letěli 55min do Johannesburgu odkud jsme následující den pokračovali do Zambie, letiště Livingstone let trval 1h50min. Pokud nechcete navštívit Johannesburg, existují i přímé lety z Nelspruit (nejsou ale každý den).
Z Jihoafrické republiky jsem pokračovala dál po černém kontinentu. Přečtěte si v mém cestopisu i tom, jaké to je v Zambii a Botswaně.