dnes 14.10. od 08:00 do 15:30
Malajsie
Malajsie
dnes 14.10. od 08:00 do 15:30
Důležité informace pro návštěvníky Malajsie
Víza
Pro vstup a pobyt na území Malajsie občané České a Slovenské republiky nepotřebují turistické vízum na pobyt do 90 dnů. Vstupní razítko platí pro pevninskou Malajsii a stát Sabah; neplatí pro stát Sarawak (oba na Borneu), jehož imigrační služba uděluje vstupní povolení po příletu na pobyt do 30 dnů. Cestovní pas musí být platný ještě alespoň 6 měsíců od data vstupu do země. Po udělení vstupního razítka do cestovního pasu po příletu do Malajsie ihned překontrolujte povolenou dobu pobytu. Imigrační úředník z neznalosti občas udělí kratší povolení k pobytu než je sjednáno v dohodě o bezvízovém styku.
Čas
Malajsie nepraktikuje přechod na letní a zimní čas. Oproti České Republice je na Malajsii v době našeho zimního času o 7 hodin více a během letního času o 6 hodin více.
Historie
Nejstarší písemné záznamy z Malajsie sahají do přelomu 4. a 5. st. n. l. Mořeplavci a obchodníci putující mezi Čínou a Indií se zmiňují o království Kedah a přináší s sebou buddhistické a hinduistické praktiky. První evropskou koloniální mocností, která zde nastolila své panství, bylo Portugalsko v roce 1511. Portugalci ztratili nadvládu nad územím až v roce 1641, kdy je nahradili Holanďané, kteří tak kontrolovali téměř veškerý obchod s kořením a to až do roku 1824, kdy byla přijata britsko-holandská smlouva, ve které si obě velmoci rozdělily sporná území. Britové převzali kontrolu nad malajským poloostrovem a Singapurem a Holanďané nad Indonésií. Dne 31. srpna 1957 získala Malajsie nezávislost a o 6 let později byl ustaven dnešní státní útvar – federace republik a monarchií (velmi podobné EU, s tím rozdílem, že hlavou státu je monarcha), čítající navíc ještě Singapur, který se však v roce 1965 oddělil.
Obyvatelstvo
Malajsie má přibližně přes 32 miliónů obyvatel, které je tvořeno pestrou směsicí ras i náboženského vyznání. Mezi jednotlivými etniky nejsou závažnější rozbroje, ale projevují se problémy mezi malajskými a čínskými obyvateli. Politickou moc v zemi mají v rukou Malajci (dominantní etnická skupina), ale Číňané ovládají hospodářství. Hlavním náboženstvím je islám (61 % obyvatel). V zemi jsou četné menšiny buddhistů (20 %), křesťanů (9 %), hinduistů (6 %) a lidí, kteří vyznávají některé z čínských náboženství (2 %).
Ekonomika
Dnes je Malajsie jedním z tzv. „Asijských tygrů“ s vyspělou ekonomikou a díky dědictví Britů (státní správa, školství atd.) má země slušnou životní úroveň a fungující infrastrukturu. Určitým vedlejším znakem jsou některé projevy velikášství (např. 452metrový mrakodrap Twin Towers anebo okruh závodů Formule 1 aj.). Ekonomicky nejsilnější jsou díky své úžasné píli bezesporu Číňané, na což převažující muslimové reagují tzv. „pozitivní diskriminací“ (přednost při vzdělání, zaměstnání na úřadech, procentuální povinnost zaměstnávat občany tohoto vyznání apod.). Země hraje významnou roli v regionální politice, zejména díky svému členství v ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie). Od roku 1957 je země členem OSN, dále má význam také členství v Commonwealth a OIC.
Měna
Měnovou jednotkou je malajsijský ringgit (MYR), který je rozdělený na 100 senů. Do Malajsie je povoleno dovážet nebo vyvážet pouze 1000,- MYR na osobu. Bez problémů zde na místní měnu vyměníte US dolary. Především mimo velká města se doporučuje mít u sebe dostatek drobných, protože málokdy Vám zde rozmění z velkých bankovek. Cestovní šeky, platební a kreditní karty jsou všude samozřejmostí. Největší malajské banky, které mají mnoho poboček – prakticky všude, přijímají jak Visa, tak také MasterCard. Před odjezdem se však přesto informujte u Vaší banky, zda v Malajsii můžete vybírat hotovost a platit kartou.
Jazyk
Oficiálním úředním jazykem je malajština. V každodenním životě se však lze domluvit angličtinou, standardní čínštinou anebo thajštinou.
Doprava
V Malajsii se jezdí vlevo, maximální povolená rychlost je 60km/h v obci a 90km/h mimo obec. Rychlost na dálnici je, až na pár výjimek, omezena na 110km/h. Od thajské hranice vede, přes Kuala Lumpur až do Johor Bahru, dálnice North–South Expressway (NSE – 772 km), na které se platí mýto. Půjčení automobilu není problém. Pro zapůjčení budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Většina půjčoven rovněž požaduje, aby řidiči, který si auto půjčuje, bylo minimálně 23 let. V Malajsii je velmi dobrá úroveň autobusové dopravy. Je to pohodlný a nepříliš drahý způsob cestování, který zajišťuje spojení do všech turisticky atraktivních míst, kdežto cestování taxíkem na delší trasy je dvakrát dražší než autobusem. Vlakové spojení především na poloostrovní části je snadno dostupné a využitelné pro cestování na jihozápadní části poloostrova, včetně možností cestování do Singapuru a Thajska.