Srí Lanka

Exkurze na Srí Lance

 

Pokud hledáte inspiraci, co byste mohli vidět a dělat během své dovolené na Srí Lance, jste na správném místě. Poradíme Vám, co byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Srí Lanka je především o historii, buddhismu, safari, ale i o koupání na krásných plážích. Zajímá Vás historie? Starověká města, počátky buddhismu nebo snad 8. div světa? V odstavci Kulturní trojúhelník najdete inspiraci.

Značnou část Srí Lanky zaujímají národní parky a rezervace. Na safari můžete spatřit levharta, opice, ale i dikobraza a slony. Na které parky určitě nezapomenout si můžete projít v sekci Národní parky.

Šálek dobrého cejlonského čaje si nejlépe vychutnáte na čajových plantážích v okolí Nuwara Eliya

Kulturní trojúhelník

Jedná se o stará hlavní města: Kandy, Anurádhapura a Polonnaruva ležící v samém srdci Srí Lanky.

 

Kandy

Kandy je město ležící v Centrální provincii ve stejnojmenném okrese. Jeho počátky sahají do 14. století. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO. Celé město je navíc obklopeno krásnou zelení a lesnatými svahy hor. Poblíž centra města se rozprostírá kandyjské jezero.

Jedno z nejznámějších a nejposvátnějších míst pro budhisty z celého světa je chrám Dalada Maligawa – podle buddhistické tradice je zde uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií. Buddhův zub byl do Srí Lanky převezen již ve 4. století.

sri-lanka-088.jpg 
 

Anurádhapura

Od roku 380 před n. l. byla Anurádhapura největším a nejdůležitějším královským městem Cejlonu a v roce 1982 bylo toto starobylé město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Na velké ploše zde stojí množství buddhistických klášterů a pozůstatků starověkých budov, což z Anurádhapury činí důležitou archeologickou oblast.

Většina historických památek se nachází v Sacred City (Svaté město), ale i přesto jsou památky mnohdy daleko od sebe. Pokud budete chtít projít všechny, nachodíte mnoho kilometrů. Není turisty navštěvována tolik jako Kandy a Polonnaruwa.

 

Polonnaruwa

Bývalé královské město, které bylo založeno později než ostatní, vznik se odhaduje až na 11. století. Ve 12. století zde bylo postaveno mnoho palácůsoch Buddhy a vznikly také rozsáhlé zahrady. Po dobu 250 let, do roku 1215 byla Polonnaruwa hlavním městem Cejlonu. Samotné město se dělí na novou část a část historickou.

Mezi nejzajímavější místa patří určitě královský palác s citadelou a poradní síní jsou to poměrně velké ruiny budovy paláce. Sacred quadrangle (posvátný čtvercový prostor, ve kterém se nachází významné chrámy) je jednou z nejvýznamnějších atrakcí historické Polonnaruwy, kde uvidíte stavby a sochy, jež jsou velmi často zobrazované na propagačních materiálech Srí Lanky.

Právě zde pak najdete jeden z nejkrásnějších objektů na ostrově – kruhový chrám Vatadage. Zcela jistě mezi nejzajímavější místa Polonnaruwy náleží také 54 m vysoká dagoba Rankota Vihára, která patří mezi největší na Srí Lance a je skutečně impozantní.

 sri-lanka-089.jpg
 

 

Kolombo

Kolombo (anglicky Colombo) je největší město, kulturní, průmyslové a komerční centrum ostrovního státu Srí Lanka. Leží na západním pobřeží ostrova. Kolombo je také administrativní centrum Západní provincie a centrum okresu Kolombo. Počet obyvatel dosahuje kolem 750 tisíc. Kolombo je rušné město, kde se mísí moderní architektura s koloniálními budovami z dob Britského impéria.

Díky jeho velkému přístavu a výhodné poloze byl znám již Řekům, Peršanům, Římanům, Arabům a Číňanům před více než 2 000 lety. Hlavním městem ostrova se stalo po připojení k Britskému impériu v roce 1815 a status hlavního města mu byl ponechán i po získání nezávislosti v roce 1948. Po odebrání statusu hlavního města začalo být město koncipováno jako komerční centrum Srí Lanky.

Název Kolombo byl poprvé zaveden Portugalci v roce 1505, bylo přejaté ze sinhálského názvu Kolon thota – přístav na řece Kelani. Další možností je význam Kola-amba-thota – přístav s listnatými mangovníky.

 

Galle

Galle (anglicky se vyslovuje gól, místní jeho název vyslovují normálně galle) je město ležící na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, cirka 110 kilometrů od Colomba. Jedná se o 4. největší město ostrova (po Colombu, Kandy a městu Jaffna, které leží na severu Srí Lanky), které v historii ostrova hrálo velice důležitou roli. 

Galle prý využíval i sám král Šalamoun, který odsud do svého království dovážel slonovinu, pávy a další v té době velmi cenné zboží. Příchod evropských kolonizátorů je datován do roku 1505, kdy sem byla bouří zahnána portugalská loď a jelikož místní obyvatelé nechtěli Portugalcům umožnit vstup, ti si jej vynutili silou. 

Dnes je Galle především překrásnou ukázkou holandské koloniální architektury a je oprávněně považováno za nejkrásnější město Srí Lanky. Za zmínku určitě stojí místní maják a hodinová věž, kterou zde postavili Britové. Maják je velice fotogenický a nachází se přímo u hradeb pevnosti, takže jej zcela jistě neminete.

sri-lanka-090.jpg 
 

Hikkaduwa

Původně rybářská vesnička a nyní malé městečko ležící na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, v distriktu Galle. Hikkaduwu protíná rušná silnice Galle Road, která spojuje Colombo s Galle. Hikkaduwa je známá svým bohatým podmořským světem s korálovými útesy a plážemi s možností vodních sportů.

Populární je zde zejména surfing. Nejlepší podmínky pro surfování jsou zde v období od listopadu do března. Nejlepší období pro potápění je pak od listopadu až do dubna. 

V Hikkaduwě můžete vidět také buddhistický chrám Gangarama Mahavhara, poblíž jsou i chrámy Seenigama, Purana Totagama Kaja Mashavihara nebo Kumarakanda Vihra.

 

sri-lanka-061.jpg 

Národní parky a přírodní rezervace

Území chráněné vládou na Srí Lance zaujímá více jak 8 % celkové rozlohy. Na Srí Lance je více jak 100 oblastí, které chrání vláda. Mezi nejatraktivnější patří: Národní park Hortonské pláně, Národní park Minneriya, Národní park Yala, Lesní rezervace Sinharádža.

 

 

Národní park Minneriya

Nachází se v oblasti kulturního trojúhelníku mezi Habaranou a Polonarruvou. Návštěva je možná pouze s průvodcem s licencí a vozidlem. Vévodí mu velká nádrž Minneriya. Nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha od června do září. Můžete pozorovat volně žijící slony, vodní ptactvo, makaka bandara, jelena sambara a mnoho jiného.

 sri-lanka-091.jpg
 

 

Národní park Yala

Je nejznámější z národních parků na ostrově. Nachází se na jihovýchodním pobřeží a dělí se do pěti bloků. Je kombinací přísné přírodní rezervace (bez možnosti vstupu) a národního parku. Budete mít jedinečnou možnost pozorovat levharty, zahlédnete zde také krokodýly, slony, jeleny indické, buvoly, šakaly, opice i divoké kance. Nejlepšími měsíci pro návštěvu Národního parku Yala je únor - červenec.

 sri-lanka-092.jpg
 

 

Národní park Hortonské pláně

Mírně zvlněná náhorní plošina ve výšce 2000 metrů nad mořem. Plošina náhle končí jedinečným srázem, kdy terén klesá o více jak 800 m, místo se nazývá Konec světa. Pro nejlepší výhled doporučujeme vstát velmi brzy, tak aby výhled nebyl zastřen mraky. Nejjasněji bývá od ledna do března.

 sri-lanka-093.jpg
 

Lesní rezervace Sinharádža

Rezervace je zapsána na seznamu UNESCO. Jedná se o poslední velkou nenarušenou oblast deštného pralesa na Srí Lance. Leží na jihovýchodě na širokém horském hřebeni. Žije zde řada endemických druhů stromů a popinavých rostlin. Nejlepší dobou k návštěvě jsou sušší měsíce (od ledna do dubna a v srpnu a září).

 

Sigiriya (Lví skála)

Kousek severovýchodně od města Dambulla a asi 90 km od města Kolombo, leží uprostřed rovin areál posvátné Lví skály Sigiriya, která je dnes zapsána do seznamů UNESCO. Již z dálky vás zaujme svou jedinečností v okolní krajině, která je rovná jako placka, ze které najednou do výšky asi 200 metrů ční takřka kolmá skála, vzdáleně připomínající australskou Ayers rock (taky Uluru). 

Původní schodiště, tedy aspoň jeho kousek prochází mezi obrovskými lvími tlapami. Právě odsud pochází název skály Sigiriya (Lví skála). Král Kashyapa zde totiž nechal zbudovat obrovskou sochu lva – každý návštěvník tak procházel okolo této neskutečné sochy, která symbolizovala sílu krále Kashyapy (lev je na Srí Lance nejvyšším symbolem síly a moci).

 sri-lanka-089.jpg
 

 

 sri-lanka-094.jpg

Skalní chrámy Dambulla

Jedná se o krásné skalní chrámy plné maleb a soch Buddhy, srílanských králů a božstev. Výzdoba jeskyň je skutečně krásná a zachycuje Buddhův život, skutky a významné události v životě Srílančanů. Skalní chrámy v Dambulle rozhodně stojí za návštěvu, přeci jen se historicky jedná o jedno z nejvýznamnějších buddhistických míst na Srí Lance.

 sri-lanka-060.jpg

Královská botanická zahrada Peradeniya

Peradeniya je největší botanickou zahradou na Srí Lance. Vznikla v roce 1374. Nachází se zde více než 4 tisíce druhů stromů, rostlinek či lián. Obdivovat zde můžeme mimo jiné různé druhy orchidejí, kterých zde roste asi 300. Mezi další zajímavosti patří obří fíkovník nebo stromořadí královských palem. Zajímavá je také sbírka seychelských palem – každý ořech váží mezi 10 a 20 kg. Nedaleko vchodu se nachází zahrada koření, kde se můžete podívat na skořici, hřebíček, muškátový oříšek nebo další zajímavé druhy.

 

 

Sloní sirotčinec Pinnawala

Západně od oblíbeného města Kandy (nedaleko silnice směřující na Kolombo) máte možnost navštívit sloní sirotčinec, který se nachází u městečka Pinnawala. Jedná se o mezi turisty velmi oblíbené místo, kde můžete přijít do úzkého kontaktu s nádhernými slony indickými, což jsou opravdu impozantní a krásná zvířata (třebaže nedosahují velikosti slonů afrických).

Sloní sirotčiněc v Pinnawale je zařízení, které vzniklo v roce 1975 a od svého vzniku si vzalo na starost péči o opuštěná mláďata a dospělé slony, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Většina slonů, kteří se zde dostanou, byla ještě mláďata, která byla nemocná, zraněná a opuštěná svým stádem. Jedna slonice přišla o nohu po kontaktu s nášlapnou minou, jeden slon je zde slepý. Sirotčinec v Pinnawale se o slony stará, krmí je, udržuje jejich každodenní režim a připravuje je na vypuštění do volné přírody.

sri-lanka-059.jpg 
 

 

Nuwara Eliya

Leží v horské oblasti Srí Lanky, ve výšce 1868 metrů nad mořem a je pravděpodobně nejvýše položeným městem Srí Lanky. Leží na úpatí nejvyšší hory Srí Lanky Pidurutalagala (2524 m.n.m), které však Britové pro její lehce nezapamatovatelný název začali říkat Mount Pedro.

Asi největšími atrakcemi v okolí města je celá řada vodopádů (z nichž některé leží doslova u cesty), možnost navštívit některou z továren na čaj (např. Mackwoods tea factory v Labookelie) a nebo vyrazit trekovat do Národního parku Horton Plains.

Samotné městečko Nuwara Eliya není ničím extra zajímavé. Tedy pominete-li skutečnost, že si zde budete připadat tak trošku zvláštně. Představte si, že sem vyrazíte z pobřežních oblastí, kde je horko na padnutí. Už během cesty vás nejprve překvapí to, že uvidíte stále více lidí v zimních bundách. Po příjezdu do Nuwara Eliyi ale pochopíte, že je něco opravdu trošku jinak, než jak jste na Srí Lance zvyklí. Pokud si totiž odmyslíte, že jste na Srí Lance a že kolem vás pochoduje spousta opálených místních (třebaže v oněch bundách), budete si připadat jako v Anglii. Doslova.

 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.