• Srí Lanka

  Ostrov čajových plantáží, slonů a bohaté historie. 
  Díky osobním zkušenostem Vám připravíme dovolenou na klíč. 

  Srí Lanka
 • Srí Lanka

  Dovolená pro aktivní cestovatele s otevřeným srdcem a myslí. 
  Srí Lanku jsme osobně navštívili a poradíme Vám. 

  Srí Lanka
 • Srí Lanka

  Relaxace na plážích i poznávání místní podmanivé kultury. 
  Zájezdy připravujeme na míru dle individuálních požadavků. 

  Srí Lanka

Srí Lanka

sri-lanka-destinace-001.jpgSrí Lanka (někdy také Šrí Lanka) je země mnoha tváří. Od prvního okamžiku Vás země dostane svým kulturním i přírodním bohatstvím. Dovolená na Srí Lance Vás nabije energií. Kulturní i přírodní bohatství jsou zárukou nezapomenutelné dovolené.

Srí Lanka je ostrov o rozměrech 433 × 244 km a každý kus tohoto ostrova je jiný. V samém srdci Srí Lanky najdete tak známý kulturní trojúhelník, kde se můžete vydat po stopách buddhismu i starověkých civilizací. Východní pobřeží nyní zažívá pravý boom. Pokud chcete navštívit Srí Lanku v letních měsících, doporučujeme pláže na tomto pobřeží. Většinu plážových resortů najdete na jihozápadním pobřeží. Pravé safari si můžete užít v mnoha národních parcích, z nichž nejznámější je Yala, nacházející se na jihu ostrova. Těšit se můžete na divoce žijící levharty, slony, medvědy pyskaté, varany a mnoho jiných druhů. Nezapomenutelným zážitkem jsou také čajové plantáže v Nuwara Eliya rozprostírající se ve výšce více jak 2000 m.n.m., chuť i vůně pravého srí lanského čaje a všudypřítomná zelená barva čajových keříků Vás nabije energií.

Srí Lanka je velmi rozmanitá, pokud se vydáte na některý z našich okruhů, jistě budete dlouho vzpomínat na cestu plnou překrásných zážitků.

Zejména milovníkům podmořského světa doporučujeme nedaleké Maledivy, které jsou vyhledávané pro svůj pestrobarevný podmořský život a sněhově bílé pláže. Maledivy jsou od Srí Lanky vzdálené pouze 1,5 hodiny letu. Mimoto můžete svůj pobyt zpestřit zastávkou v Dubaji na libovolně dlouho dobu.

Něco málo z historie Srí Lanky

Prvními osadníky ostrova Srí Lanka byli nomádští Védové. Ostrov obsadili v 5. stol. před n. l. Vzniklo tu sinhálské království a od 4. stol. před n. l. až do 10. stol. n. l. byla hlavním městem Anuradhapura.

Důležité mezníky:

1505 připluli k ostrovu Portugalci,

1597 začala kolonizace ostrova a Portugalci se snažili o získání ostrova,

1658 Holanďané podpořili sinhálské království a odrazili útoky Portugalců,

1796 připluli Britové,

1815 nadvláda Britů nad celým ostrovem. Vznik čajovníkových, kokosových a skořicových plantáží obdělávaných větašnou Tamily. Angličtina se stala národním jazykem,

1948 Srí Lanka dosáhla nezávislosti, bylo tu přes 800 000 Tamilů pracujících na rozvíjejících se plantážích, díky nimž se zlepašila ekonomika státu,

1956 sinhálský nacionalista Solomon Bandaranaike zvítězil ve volbách a prosadil sinhálská práva, oficiálním jazykem se opět stala sinhálština,

1972 buddhismus je nejsilnějším náboženstvím na ostrově, Tamilové začínají bojovat za svou nezávislost,

1977 ve volbách zvítězil tamilský Junius Richard Jayewardene a prosadil v tamilských oblastech Tamilštinu jako oficiální jazyk,

1983 Tamilští tygři – LTTE zmasakrovali vojenskou hlídku, na oplátku vyvraždili sinhálské davy tisíce Tamilů a spálili jejich majetek. Většina Tamilů odešla na sever, sinhálské obyvatelstvo začalo sever opouštět,

1985 v uprchlických táborech žilo 50 000 Srílančanů, 100 000 Tamilů žilo v exilových táborech v indickém státě Tamilů,

1987 Tamilští tygři zatlačeni zpět do Jaffny, mírová jednání mezi Jayewardenem a místopředsedou vlády Indie Rajivem Gandhim, tygři zaútočili na sinhálce, sinhálci na tygry a tak vznikla téměř bezvýchodná situace plná násilí

1989 IPKF (Indian Peace Keeping Force – jednotka udržující mír) znovuzískala kontrolou nad severem, několik politických potyček a vražd,

1994 místopředsedou vlády se stává Chandrika Bandaranaike Kumaratunga,

1995 Chandrika zvolen prezidentem,

1995 matka Chandrika – Sirimavo Bandaranaike se stala místopředsedkyní vlády,

1995 vyhlášeno příměří,

1996 příměří porušili tamilští tygři a zaútočili na vládní jednotky, teroristické akce,

1994 první žena byla zvolena prezidentkou – Chandrika Kumaratunga,

1999 opětovné zvolení prezidentky Chandriky Kumaratunga,

2000 mírová jednání za účasti norské delegace,

2009 konec občanské války, mír mezi Tamily a Sinhálci.

Srí Lanka a geografie

Srí Lanka je ostrovním státem, který se nachází v Indickém oceánu, asi 30 km od pobřeží Indie. Má rozlohu 65 610 km2. Hlavní město je Colombo se 615 000 obyvateli. Srí Lanka se rozděluje na 9 provincí.

Ze severu na jih je Srí Lanka je dlouhá pouze 353 km a široká pouhých 183 km . Nejvyšší vrcholy se nachází v horské oblasti Piduratagala. Nejvyšší vrchol – Mt. Pidurutalagala – poblíž města Nuwara Eliya dosahuje výšky 2 524 m n. m., Adam´s Peak ,na Vysočině, dosahující nadmořské všaky 2 224 m n.m. je velmi oblíbeným cílem sportovců.

Nejdelší řeka Srí Lanky nese název Mahaweli, pramení u úpatí hory Adam´s Peak a vlévá se do Indického oceánu v Trincomalle.

Provincie Srí Lanky:

Central Province
Eastern Province
Northern Province
North-Central Province
North-Western Province
Sabaragamuwa Province
Southern Province
Uva Province
Western Province

Obyvatelé Srí Lanky

Na ostrově žije 21 416 445 obyvatel (57. nejlidnatějaí místo na světě, odhad z roku 2015), kteří jsou různého původu i náboženského vyznání. Najdete zde buddhisty (70%), hinduisty (15%), křesťany (8%) i muslimy (7%). Hustota zalidnění vychází na 326 obyvatel/km².

Buddhisté, jinak zvaní Sinhálci přišli pravděpodobně ze severu bengálského zálivu. Mluví jazykem Sinhala a vyznávají kastovní systém.

Tamilové tvoří druhou nejsilnější skupinu obyvatelstva na Srí Lance. Většina z nich vyznává hinduistické náboženství, mluví jazykem Tamil. Tamilové se rozdělují na dvě základní skupiny. První z nich jsou srílanští Tamilové – asi 12,7 %, kteří se koncentrují převážně na severu země a prý přišli z Indie. Druhou skupinou jsou Indičtí Tamilové – asi 5,3 %, kteří byli přivezeni z Indie britskými okupanty jako pracovní síla na čajovníkové plantáže. Historie a kastovní systém těchto dvou skupin se liší.

Muslimové jsou nazýváni také Moorové, kteří pravděpodobně pocházejí z arabských nebo indických muslimů. Mluví jazykem Tamilů. Menší skupinou muslimů jsou Malajci, kteří si udržují dodnes svůj jazyk.

Mezi další národnosti obývající ostrov patří Burgheři, kteří mají evropský původ a tvoří asi 0,4% obyvatelstva. Dále jsou tu Malajci a ostatní čínské a evropské komunity. Wanniyala-aetto nebo-li „lidé lesa“ je název etnické skupiny – Védů. Jsou to jediní původní obyvatelé tohoto ostrova, bohužel však téměř vymřeli. Véda znamená v sinhálštině něco jako „zaostalý“. Védové nemají žádnou specifikou kulturu, náboženství, tradice, jazyk – proto také mnoho lidí popírá jejich existenci. Védové žili na území národního parku Maduru Oya, bohužel však byli postupně vystěhováni, kromě jedné vesnice. V roce 1990 obdrželi od státu Védové část území v parku k užívání, ale při příchodu na toto území lidé zjistili, že je příliš malé k uživení. V roce 1998 vláda toto území opět rozšířila a udělila Védům na tomto území právo lovit a také shromažďovat se. Přesto byl ale v roce 1999 zastřelen jeden vesničan z důvodu lovu zvěře. Dodnes není tento problém dořešen a Védové stále žádají o rozšíření svých práv.

Nákupy na Srí Lance

Srí Lanka nabízí turistům širokou škálu výběru různých předmětů a suvenýrů ke koupi na památku, na tuto neobyčejnou zemi. Velmi populární a tradičním předmětem nákupu turistů jsou srílanské masky. Pokud se budete chtít dozvědět něco více o původu těchto masek, můžete si zakoupit knihu the Masks of Sri Lanka" z roku 1976.

Rozdělují se tři základní typy masky:

 • „kolam“ – ty se používají při dramatickém tanci, mají znázorňovat lidský charakter, vyrábějí se pouze pro užití při tanečních představeních a pro turisty není možné je zakoupit,
 • „sanni“ – je ďábelská taneční maska, kterou tanečník nosí za účelem odehnání zlých mocností,
 • „raksha“ – tento druh masky se používá při festivalech a v procesí, je asi 25 druhů tohoto typu masky, jedna z nich je například „naga raksha“ – podoba kobry s démonickými očními bulvami.

Masky, které můžete vidět na trhu, jsou masky představující 18 obličejů a mají zahnat různé nemoci. Většina masek je vyrobena z lehkého balzového dřeva místně nazývaného „kaduru“, které se před vyřezáváním vysušuje vypálením. Základní barvou je žlutá, další barvy se používají dle fantazie a nálady. Nakonec se maska natírá směsí oleje a smoly.

Dalším zajímavým produktem je batikované oblečení. Můžete tu vidět různé techniky batikování, nejznámější jsou batikované obrázky vyrobení v Upali Jayakody v Kandy a Fresco Batiks z Peradeniyai kousek od Kandy. Cena za batikované obrázky se pohybuje od 50 do 1000 Rs.

Na Srí Lance lze zakoupit velmi levné a kvalitní kožené zboží, obzvláště různé druhy tašek, batohů a peněženek. Obchod s drahokamy přináší Srí Lance velký zisk. Naleziště drahokamů se nachází většinou kolem Ratnapury, proto je tu snad téměř každý prodejce drahokamů. Mezi další suvenýry, které si můžete přivézt ze Srí Lanky patří výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonků, keramika a předměty vyrobené ze želvoviny a slonoviny.

A samozřejmě tak světoznámý cejlonský čaj.

 

Rychlá kalkulace hotelu

Odlet
Nocí v hotelu
Hotel

Pro hotel není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu zde.

Typ pokoje
Strava

EUR
Cena zájezdu
Podrobnosti
- /osoba
Hotel,
- /osoba
Dospělý
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Garance nejlepší ceny
Transfer
- /osoba
Dospělý
Dítě 2 až 12 let
Český delegátDelegát      
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dospělý
Dítě 2 až 12 let
Dítě do 2 let
Cena platí v případě volných míst v nejvýhodnější rezervační třídě
Podmínky zájezdu
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Cena zájezdu na
svatební cestu

Podrobnosti
- /osoba
Hotel,
- /osoba
Garance nejlepší ceny
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Cena platí v případě volných míst v nejvýhodnější rezervační třídě
Zahrnuje všechny poplatky
Mám zájem o zájezd Podrobnosti
Počítáme cenu Vašeho zájezdu - prosím vyčkejte.
Počítáme cenu
Vašeho DELUXEA zájezdu.
Vyčkejte prosím.

Rychlá kalkulace hotelu

Odlet
Nocí v hotelu
Hotel

Pro hotel není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu zde.

Typ pokoje
Strava

EUR
Cena zájezdu
Podrobnosti
- /osoba
Hotel,
- /osoba
Dospělý
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Dítě do let
Garance nejlepší ceny
Transfer
- /osoba
Dospělý
Dítě 2 až 12 let
Český delegátDelegát      
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dospělý
Dítě 2 až 12 let
Dítě do 2 let
Cena platí v případě volných míst v nejvýhodnější rezervační třídě
Podmínky zájezdu
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Dítě do let
Podrobnosti
/dítě
Hotel,
- /osoba
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Cena zájezdu na
svatební cestu

Podrobnosti
- /osoba
Hotel,
- /osoba
Garance nejlepší ceny
Transfer
- /osoba
Český delegátDelegát
- /osoba
Cena letenky
- /osoba
Cena platí v případě volných míst v nejvýhodnější rezervační třídě
Zahrnuje všechny poplatky
Mám zájem o zájezd Podrobnosti
Počítáme cenu Vašeho zájezdu - prosím vyčkejte.
Počítáme cenu
Vašeho DELUXEA zájezdu.
Vyčkejte prosím.
Máte dotaz k dovolené?

Zavoláme a poradíme Vám. Zájezd připravíme na míru.

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.