“Island hopping” na Seychelských ostrovech

Když se mně po sedmi letech od mého nástupu do CK Deluxea naskytla možnost se podívat v rámci služební cesty na Seychely, ani chvíli jsem neváhal. Hned jsem si uvědomil, že budu moci konečně rozšířit svoji specializaci o další velmi populární destinaci. Ale to nebyl ten hlavní důvod, proč jsem se chtěl na Seychely vydat. O tomto místě jsem slyšel mnoho, ale říkal jsem si, jaké to bude zažít tu unikátní přírodní krásu a nedotčenost na vlastní kůži.

Na cestu jsem se vydal na konci listopadu, kdy na Seychelách není úplně ideální sezóna z hlediska podnebí. Počítal jsem tedy s tím, že počasí může být proměnlivé a neměl z tohoto ohledu přehnaná očekávání. I když poté, co jsem se bavil s místními, určité klimatické vzory z minulých let se v roce 2023 trochu vymykaly dlouhodobým statistikám a v období sucha třeba o něco více pršelo či naopak.

 

Cesta do ráje a první okamžiky

Let jsem absolvoval z Vídně s leteckou společností Emirates a s nočním přestupem v Dubaji. Ráno jsem i po poměrně dobrém spánku v letadle bezpečně přistál na hlavním ostrově Mahé. Právě ten byl mým domovem po dobu prvních tří nocí, a to v hotelu Constance Ephelia na severozápadním pobřeží. Na Seychely jsem jel primárně kvůli skupinovému poznávacímu pobytu pro cestovní kanceláře a zástupce médií z celého světa. 

Hned první den jsme absolvovali prohlídku hotelu a poté si mohli vybrat z několika aktivit přímo v hotelu Constance Ephelia. Někdo absolvoval relaxační jógu, někteří se rozhodli individuálně relaxovat, ale já se vydal se skupinou na procházku přírodní stezkou z jižní části hotelu až k jeho severní pláži. Tuto aktivitu s průvodcem hotel nabízí několikrát týdně. Je tak možné poznat místní faunu na trase o délce 1,6 km s převýšením 133 výškových metrů. Člověku se naskytnou úžasné výhledy na ostrovní zeleň, oceán s okolními ostrovy či vyhlášené seychelské pláže. Tentýž den večer proběhlo oficiální zahájení tzv. FAM tripu (= pobyt cestovní kanceláře k poznání destinace) s večeří v nejlepší hotelové restauraci CYANN.

 ondra-seychely-2023-003.jpg
 

 Constance Ephelia*****

  ondra-seychely-2023-001.jpg

Resort oblíbeného hotelového řetězce Constance se zastoupením v několika destinacích Indického oceánu se nachází na severozápadě ostrova Mahé. Constance Ephelia je jeden z největších hotelů na Seychelách s více než 300 suitami a vilami rozdělenými mezi severní a jižní část. Ten, kdo preferuje menší pokoje za rozumnou cenu, vybere pravděpodobně Junior Suity rozmístěné v blocích budov ve tvaru “”U” v jižní části, která se pyšní dlouhou pláží. Nicméně je zde poměrně patrný rozdíl mezi přílivem a odlivem, což někomu může vadit. Severní část je zaměřena na prostornější Senior Suity, hillside či plážové vily a rodinné vily, takže se jedná o takovou lepší/luxusnější část resortu. Také pláž v severní zátoce se mně líbila o něco více. Sice zde kotvily lodě, ale díky umístění v zátoce zde není tak značný odliv a také lehátka jsou zde blíže k vodě, tudíž má člověk pocit, že je blíže k vodě. Mezi severní a jižní částí se dá přejiždět hotelovou buginou nebo na kole, takže je možnost využít obě pláže. Hotelové budovy by možná zvládly nějakou mírnou rekonstrukci, ale dle slov zástupců resortu se tak děje průběžně, což je určitě příslibem. Určitě se ale nedá říct, že by byl hotel starý, zanedbaný nebo vybydlený. Co se týká gastronomie, tak díky konceptu dine around mohou hosté využívat šest různých restaurací a navíc je pak za poplatek možné se stravovat i unikátní restauraci CYANN. Constance Ephelia je vyhlášená velkými lázněmi i vyžitím pro volný čas včetně dětského klubu, horolezecké stěny, zipline, tenisu, vodních sportů apod.

Kouzelný ostrov Silhouette a sever Mahé

Následující celý den jsme strávili mimo náš domovský hotel. Vydali jsme se totiž na prozkoumání druhého největšího ostrova - Silhouette, kde se nachází pouze jedna menší vesnice a oblíbený hotel Hilton Seychelles Labriz. Právě ten byl naším hlavním cílem. Po 30 minutové plavbě lodí z Mahé jsme dorazili na místo, kde se tento pětihvězdičkový resort nachází, abychom jej měli možnost alespoň takhle během prohlídky poznat.

Jedná se vilový resort s velkým areálem podél pláže. Vilky nejsou úplně nejnovější, ale jsou pečlivě udržované a každý si vybere dle svých možností a preferencí od zahradních kategorií až po plážové vily, přičemž lze vybírat jak možnosti s bazénem či bez něj. Jako výhodu hotelu bych zmínil jednoznačně pláž o délce více jak 2 km a také gastronomii, která umožňuje koncept “dine-around”. S ohledem na velikost areálu je nutné počítat s přesuny ideálně hotelovou buginou nebo bicykly, které hotel půjčuje.

A kdo by se bál, že v hotelu není co dělat, tak obavy nejsou na místě. K dispozici je spousta aktivit od potápění či šnorchlování, přes lekce vaření či tvořivých dílen, až po trekking nebo lázeňské služby a wellness.

Při přesunu zpět do Constance Ephelia jsme ještě navštívili další pětihvězdičkový hotel na Mahé. Jednalo se o hotel Hitlon Northolme*****. Ten je situován na severu ostrova ve svahu nad pobřežím a jeho unikátní charakteristikou jsou překrásné výhledy na oceán a západ slunce. Pyšní se také velmi kvalitní gastronomií.

Co se týká ubytování, tak bych doporučil spíše vily s vlastním bazénem s nekonečným okrajem, jelikož hotel disponuje dvěma opravdu malými plážemi, které při přílivu tak trochu “zmizí” a nemusí tedy být ideální podmínky na koupání v moři.

ondra-seychely-2023-004.jpgondra-seychely-2023-005.jpg 
 

Čas na prozkoumání hlavního ostrova

Třetí den se nesl v duchu poznávání ostrova Mahé. Nejprve jsme vyrazili do kopců na místo zvané Mission Lodge, kde byla v minulosti škola pro děti bývalých otroků. Ty se tam vzdělávaly v odloučeném prostředí s výhledem na všechny strany. Nyní tam najdete krásné zelené kopce a ruiny po bývalých misiích. Místo navštívila v 70. letech také královna Alžběta, jelikož Seychely jsou stále součástí Commonwealthu. Další zastávkou byla rychlá prohlídka hlavního města Victoria. Jedno z nejmenších hlavních měst na světě nabízí například muzeum, chrám a kostely a také vyhlášené tržiště, kde lze nakoupit ryby, ovoce, zeleninu, koření a také suvenýry. Následně jsme si pochutnali na tradičním kreolském obědě v restauraci Marie-Antoinette, kde je zpestřením také výběh želv obrovských. Už bylo na čase se vydat zpět do hotelu, abychom se následně odebrali do přírodní rezervace Cap Lazare na jihozápadě ostrova na finální zakončení společného programu během gala večeru s kreolskými tanci a za přítomnosti ministra cestovního ruchu Seychel. Mohli jsme tak poznat spoustu zajímavých místních lidí a objevit i kulturní tradice Seychel.

 ondra-seychely-2023-006.jpg
 

La Digue - místo, kde se zastavil čas

Čtvrtým dnem jsem již začal vlastní pouť po Seychelských ostrovech. Mé cestování odstartovalo přejezdem trajektem z ostrova Mahé na La Digue - nejmenší z hlavních ostrovů. Říká se, že každý ze seychelských ostrovů má své vlastní kouzlo a atmosféru. To mohu po své návštěvě potvrdit. La Digue je opravdu unikátní. Nachází se tam jedna vesnice, kde jsou situovány všechny hotýlky a penziony (tzv. guest housy) a byla by opravdu chyba, kdyby tam člověk zůstal jen na ubytování či v jeho blízkém okolí. Já si ihned půjčil kolo (kola jsou mimochodem hlavním dopravním prostředkem na ostrově a lze jej půjčit u většiny hotelů či guest housů). Měl jsem tak možnost objevit místa, o kterých se píše ve všech průvodcích a doporučeních. Začal jsem přejezdem přes kopec ze západní strany ostrova na neosídlený východ, kde se mně naskytla možnost prozkoumat pláže Grand Anse či Anse Petite. Byly to pravděpodobně ty nejkrásnější pláže, jaké jsem v životě viděl - dlouhý pás jemného písku ohraničený tropickou zelení a tak typickými seychelskými žulovými skalami. I když je na místě zmínit, že moře je tam trochu divočejší a s vlnami. Mně osobně to vůbec nevadilo. Po cestě zpět jsem nemohl vynechat místo zvané L’Union Estate s vanilkovými plantážemi, starým hřbitovem, plantážovým koloniálním domem a hlavně s údajně nejfotogeničtější pláží Seychel - Anse Soure d’Argent. Opět jsou zde autentické žulové skály, ale na koupání či plavání to úplně není. Myslím, že jsou na ostrově hezčí pláže.

V tentýž den jsem měl ještě šanci nahlédnout do hotýlků jako Le Nautique, který se řadí mezi menší butikové hotely s moderním zázemím, bazénem a menší pláží. Nicméně z důvodů kapacity pouhých 12 pokojů je často obtížné zde najít volné místo. Další zastávkou byl největší hotel na ostrově La Digue - Le Domaine de l’Orangerie, kde jsem měl možnost si prohlédnout pouze část s bazénem, restaurací a malou pláží a následně další jednodušší hotel Patatran Village na severu ostrova, jenž je trochu starší a nabízí ubytování ve svahu nad pobřežím. Ale chlubí se malou malednou plážičkou, která má své kouzlo.

Na ostrově La Digue jsem byl ubytován v hotelu La Digue Island Lodge přímo na pláži Anse Reunion. Jako jeden z mála hotelů na ostrově má opravdu pěknou pláž s výhledem na západ slunce a ostrovy Praslin či Mahé. Hotel je to jednodušší (ostatně jako všechny na La Digue - obecně není možné na ostrově očekávat pětihvězdičkovou kvalitu, ale zakládají si spíše na autentičnosti a zážitcích) s ubytováním v samostatných vilkách u pláže nebo v zahradě či v pokojích u pláže nebo v zahradě. Autentickým zážitkem je pak ubytování v pokojích ve žlutém koloniálním domě. Také stravování v restaurací je skromnější, ale na pobyt o pár nocích je to v pořádku. Zkrátka si nejde myslet, že člověk jede na ostrov La Digue za luxusem. Mnozí se na La Digue vydají pouze na denní výlet, jelikož z ostrova Praslin trvá přesun lodí pouhých 15 min.

ondra-seychely-2023-008.jpg ondra-seychely-2023-009.jpg
 

Čas na prozkoumání dalšího ostrova - Praslinu

Po jedné noci na tomto úchvatném, malebném a unikátním ostrůvku bylo na čase pokračovat dále, abych během své cesty mohl zažít co nejvíce ze Seychel. Mým dalším cílem byl ostrov Praslin druhý největší obydlený ostrov. Po přesunu trajektem na mě v přístavu čekali opět zástupci našich partnerů s transferem, který mě dopravil do UNESCO národního parku Vallé de Mai. Sice zrovna vydatně pršelo (tentokrát to nebyla 10 minutová přeháňka, ale delší a vydatnější déšť), ale ani to mně nezabránilo v hodinové procházce autentickou přírodou, jejíž hlavními lákadly jsou jedinečný “dvojkokos” Coco de Mer, který připomíná ženské boky a roste opravdu jen zde. Dalším lákadlem je také tzv. černý papoušek, ale ten se mně bohužel v deštivém počasí neukázal.

Na ostrově Praslin jsem strávil dvě noci v hotelu Constance Lemuria, který patří úrovní ubytování i služeb k tomu nejlepšímu v této lokalitě. Podvečer a večer jsem měl chvíli čas na odpočinek, abych nabral síly před šestým dnem plným prohlídek hotelů.

 ondra-seychely-2023-011.jpg
 

 Constance Lemuria*****

  ondra-seychely-2023-002.jpg

Jeden z nejoblíbenějších pětihvězdičkových hotelů na Seychelách se nachází na severozápadě ostrova Praslin a může se pyšnit přízviskem “jediný golfový hotel v souostroví Seychel”. Zdejší 18ti jamkové hřiště je opravdu vyhlášené a splní požadavky i náročných golfistů. Resort je oblíbený jak pro rodiny, tak i páry a nabízí menší Junior Suity, prostornější Senior Suity s obývacím pokojem i privátní dvouložnicové vily u pláže nebo unikátní Prezidentskou vilu. Velkou devizou hotelu je jeho tropické prostředí s palmovou zahradou, kde najdete i výběh pro želvy obrovské. Můžete tak zažít jejich krmení nebo se s nimi vyfotit. Nechybí ani helipad pro příjezdy do hotelu ve stylu James Bonda nebo opravdu důkladně propracovaná gastronomie pro snídaně, obědy i večeře v jedné ze čtyř restaurací, ať už na pláži, na útesu, u golfového hřiště nebo v hlavní hotelové budově. Nesmím zapomenout zmínit také pláže. Constance Lemuria má ve svém areálu k dispozici pěknou hlavní pláž v zátoce, kde se v některých částech roku může vyskytovat mořská tráva a druhou divokou pláž s dlouhým úsekem jemného písku a poměrně velkými vlnami. Nicméně na kraji této pláže se dá i pěkně vykoupat bez obav ze zásahu vlnou. Výhodou je také nedaleká přírodní pláž Anse Georgette, která je jako z pohlednice a kam hotel nabízí zdarma transfery několikrát denně.

 

Den strávený prohlídkami hotelů na Praslinu

Hned po vynikající snídani jsem se vydal do hotelu  Dhevatara Beach, který se řadí k malým butikovým hotelům a spadá do pětihvězdičkové kategorie, i když třeba v porovnání s Cosntance Lemuria bych řekl, že je to určitě jednodušší alternativa. Jedná se o hotel pro hosty od 12 let a nabízí pouhých 10 suity. Nicméně ten, kdo hledá klid, soukromí a pěknou pláž s výhledem na západ slunce, tak si přijde na své.

Pracovní harmonogram byl nabitý a tak jsem se přesunul na východ ostrova za prohlídkou hotelu Raffles, který je zdatným konkurentem “Lemurky”. Poměrně velký areál ve svahu nad východním pobřežím je posetý moderními a prostornými vilami, z nichž každá nabízí privátní bazén. K dispozici jsou jak jednoložnicové varianty, tak také rodinné vily až o čtyřech ložnicích. Osobně bych řekl, že je to nejlepší hotel na Praslinu, i když někomu nemusí vyhovovat poloha ve svahu a náročnost pohybu v rámci hotelu. Za zmínku stojí tři hotelové pláže, které jsou sice menší, ale mají své kouzlo a rozhodně nejsou přeplněné. Hotel má také vlastní helipad pro rychlé a zážitkové transfery z letiště.

Ještě chvíli jsem zůstal na východní straně ostrova, abych navštívil dva další hotely. Prvně tradiční čtyřhvězdičkový Paradise Sun v tropické zahradě přímo u pláže. Právě pláž je velkou výhodou tohoto hotelu. Voda je sice mělká (hlavně při odlivu), ale je to ideální místo pro milovníky dlouhých procházek po pobřeží. Ubytování v přízemí i v patře je jednodušší, ale naprosto odpovídá čtyřhvězdičkovým standardům. Posledním hotelem v mém programu byla hned vedlejší základní pětihvězda (či lepší čtyřhvězda) v podobě Le Duc de Praslin. Pláž je zde prakticky stejná jako u předchozího hotelu, ale pokoje jsou modernější a hotel nabízí i možnost víceložnicových vil mimo areál na kopci (tyto vily mají vždy zdarma k dispozici pronájem auta). Resort je rozdělen do tří sekcí - od původní až po nedávno otevřenou novou část. Areál hotelu se zdá trochu chaotický, ale každá sekce má vlastní bazén a hosté se mohou těšit také na plážový bar s restaurací či místo na pláži pro večerní hudební zábavu.

Po celém dni stráveném prozkoumáváním hotelů jsem se vrátil do Constance Lemuria, kde mě ještě čekala večeře se zástupce hotelu v jeho “signature” restauraci DIVA. Byl to opravdu gastronomický zážitek zaměřený na francouzskou kuchyni s nádechem Seychel.

ondra-seychely-2023-013.jpgondra-seychely-2023-016.jpg 
 

Sedmý den už jsem se připravoval na přejezd zpět na hlavní ostrov Mahé. Nicméně dopoledne jsem nemohl odolat poznat ještě jednu pláž nedaleko hotelu Constance Lemuria. Anse Georgette se nachází u golfového hřiště a hotel svým hostům nabízí bezplatný transfer několikrát denně (max cca 10 min jízdy). Jedná se o přírodní pláž ohraničenou zelení a typickými skaliskem. Moře zde bylo trochu divočejší, takže se dalo spíše dovádět ve vlnách než vyloženě plavat. Ale jsem rád, že jsem nebyl líný a pláž osobně vyzkoušel.

Závěr cesty opět na Mahé

Kolem oběda jsem už vyrazil směr přístav a následně ostrov Mahé, abych se podíval na hotel STORY na severu u oblíbené turistické pláže Beau Vallon. Tento pětihvězdičkový hotel nabízí jak suity v přízemí či patře, tak také vily s bazénem u pláže. Je to poměrně nový resort se zázemím v tropické zahradě. Jako jeden z mála na Seychelách nabízí také All Inclusive, což mnozí jistě ocení. K dispozici je sedm restaurací a nechybí ani lázně, tenis, dětský klub nebo posilovna. Nicméně prohlídku “pro změnu” opět zpestřil vydatný déšť.

Mým útočištěm pro poslední noc pak byl menší čtyřhvězdičkový hotýlek Carana Beach, který na mě působil příjemným rodinným dojmem. Ubytování je v pokojích ve vilkách (v každé vile jsou dva pokoje) a možné je využít také pokoje s privátním bazénem. Resort se rozkládá ve svahu na severovýchodním pobřeží Mahé a pyšní se pěknou pláží u restaurace a baru (někdy může být divočejší) a malinkou pláží v zátoce, která připomíná takový přírodní bazén. Nicméně moc času nezbývalo a já už musel večer balit, jelikož další den ráno v 5:30 byl naplánován odjezd na letiště, abych stihl ranní odlet Emirates do Dubaje a následně přípoj do Vídně. Tento spoj jednoznačně doporučuji, jelikož čekání v Dubaji bylo pouhé 2 hodiny a tak cesta rychle ubíhala.

Celkově hodnotím cestu na Seychely jako pozitivní. Jsem velmi rád, že jsem mohl destinaci osobně poznat, i když občas počasí úplně nepřálo. V dané období jsem to ale očekával a myslím, že deště nebylo až tolik. Vždy může být hůř a měl jsem možnost si užít i sluníčka. A navíc, aspoň jsem se nespálil. Seychely vypadají jako malé kousky pevniny rozeseté v Indickém oceánu, ale 7 nocí pobytu je stále málo na to, aby člověk objevil všechny krásy této úžasné destinace. Tak snad brzy naviděnou Seychely.

 ondra-seychely-2023-017.jpg
 
 

Destinace jsme procestovali. Poskytneme vám osobní rady.